Начало Сфера Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или удължителен закон, посочват от ИПИ
1854
България

Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или удължителен закон, посочват от ИПИ

Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или да приеме удължителен закон. Това се посочва в извод на анализ на Института за пазарна икономика.В анализа се отбелязва, че към момента е почти сигурно, че народните представители няма да приемат в срок внесения бюджет от служебното правителство – големите партии са силно критични към предложената рамка и по всичко личи ще изберат тактика да бавят максимално разглеждането на пакета бюджетни закони.

| 21 Декември 2024, 10:35 ч.
Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или удължителен закон, посочват от ИПИ
Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или удължителен закон, посочват от ИПИ
Снимка © Владимир Шоков (БТ)

Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или да приеме удължителен закон. Това се посочва в извод на анализ на Института за пазарна икономика. Експертите анализират темата “ Без бюджет за 2025 и без удължителен закон: какво следва?“

По информация на посолството на Република България в Берлин към момента няма данни за пострадали български граждани при вчерашната атака в град Магдебург, при която автомобил се вряза в коледния базар в града. Посолството ни е в постоянен контакт с местните власти и продължава да следи с повишено внимание ситуацията. Това съобщиха от МВнР в отговор на запитване на .

При необходимост от съдействие българските граждани могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Берлин на телефон +49 30 201 09 22 и на дежурния телефон в извънработно време: + 49 176 122 99 190, посочиха от МВнР. 

Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция "Ситуационен център“: +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл:crisis@mfa.bg. 

Най-малко двама души - едно дете

Увеличение на местните данъци ще разгледа Общинският съвет в Любимец на редовното си заседание днес, става известно от публикуваните на сайта на общината материали за сесията. 

Предлага се вдигане на данъка върху недвижимите имоти от два на три промила и на данъка за придобиване на имущество от пет на шест на сто. Ако бъде одобрена докладната, ще се увеличи и данъкът върху моторните превозни средства с корекция на компонентите му "мощност" и "екокатегория".

В дневния ред на сесията са залегнали 17 точки. Съветниците трябва да одобрят или отхвърлят план-сметката за 2025 година за дейностите по сметосъбиране, извозване и поддържане на чистота. Тя възлиза на 1,139 милиона лева. В друга отделна точка се предлага 166 500 лева от отчисленията по Закона за управление на отпадъците да бъдат разходвани за закупуването на контейнери и кофи за смет, както и за мини колесен тов

Синята зона в града работи, гражданите могат да изпращат СМС-и на номер 1352, абонаментите също са валидни. Това съобщи кметът на Варна Благомир Коцев на страницата си във Фейсбук.

Предстои да бъде възстановена пълната функционалност на системата, която включва ново мобилно приложение и електронни портфейли. Кметът уверява, че варненци могат да са спокойни, че средствата в електронните им портфейли в приложението „Варна паркинг“ са защитени и ще се отразят правилно в новото приложение за паркиране в зоната.

От утре служителите на общинското предприятие ще работят в нормален режим, с нови устройства и нова система. 

Кметът Коцев посочва още, че до проблемите със синята зона се е стигнало заради противозаконни действия на Община Варна между 2017 и 2022 г., на фирмата, изградила и поддържала системата, както и на фирмата, оперирала със зоната до моме

Общо 90 000 къса (4500 кутии) контрабандни цигари са иззети от товарен автомобил на граничен пункт „Лесово”, съобщиха от областната дирекция на полицията в Ямбол. Случаят е разкрит при съвместна работа на ямболските полицаи и служителите на Агенция „Митници“, посочват още от там. 

Шофьорът на тежкотоварният автомобил е турски гражданин, който е декларирал, че превозва стъкла за пътни превозни средства от Турция към Унгария. При съвместна проверка на товара, митническите и полицейски служители откриват между декларираните стоки и девет кашона с контрабандни цигари от една търговска марка, с турски акцизен бандерол.

Контрабандните тютюневи изделия са иззети. На водача на товарния автомобил е съставен акт за административно нарушение по Закона за митниците, допълват от Областната дирекция на МВР - Ямбол.

Управителят на МБАЛ "Югозападна болница" доктор Илия Тонев предупреди, че има опасност да бъдат затворени цели отделения на болницата заради оставките и предизвестията за напускане от лекари, специалисти и млади медици включително. Той посочи пред журналисти, че за последните десетина дни 29 души са подали предизвестия за прекратяване на трудовите договори.

Според д-р Тонев това ще породи огромен проблем, защото в близко бъдеще не може да бъде съставен работен график, който да осигури непрекъснато болнично обслужване в значителна част от структурите на болницата. "Така, както са подредени предизвестията, цели отделения ще затворят, а в други ще бъде изключително трудно да бъде съставен работен график. Например кардиологично отделение в Сандански, неврологично отделение в Сандански, вътрешно отделение, акушеро-гинекологично и неонатологично. Там не остава нито един лекар н

В анализа се отбелязва, че към момента е почти сигурно, че народните представители няма да приемат в срок внесения бюджет от служебното правителство – големите партии са силно критични към предложената рамка и по всичко личи ще изберат тактика да бавят максимално разглеждането на пакета бюджетни закони. В същото време служебният финансов министър не желае да изтегли предложената рамка на държавните финанси и няма намерение да внася т. нар. „удължителен закон“ – подобна беше практиката в края на 2021 и 2022 година, допълват икономистите. 

Какво случва без приет бюджет за новата година и без удължителен закон, указващ какво от стария продължава

От ИПИ отбелязват, че противно на апокалиптичните картини, които се чертаят в този сценарий, в устройствените закони на трите големи бюджета в държавата е предвиден този вариант. 

В чл. 87 от Закона за публичните финанси (ЗПФ) се урежда автоматичното удължаване на Закона за държавния бюджет. Според текста в случай че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите на бюджета се събират в съответствие с действащите закони, а извършването на разходите и предоставянето на трансфери е в размер не по-голям от размера им за същия период на предходната година, до размера на постъпилите приходи, помощи и дарения, като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства, и при спазване на фискалните правила по този закон и одобрените от Министерския съвет със средносрочната бюджетна прогноза фискални цели.

Икономистите коментират, че важните моменти тук са, че се отчитат влезли в сила актове на НС и МС, тоест запазва се размерът на основните плащания, спазват се фискалните правила и съответно фискалната стабилност и плащанията са до размера на приходите, които номинално ще се увеличат (ръст на обороти и възнаграждения в икономиката) и без депутатите да предприемат някакви действия. В този смисъл не говорим за бюджет 1/12, а за нормално функциониране на бюджетните сфери в началото на годината, посочват експертите. 

Чл. 98 от ЗПФ урежда автоматично удължаване на бюджетите на общините, отбелязват още от ИПИ. Според записаното в него в случай че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите по бюджета на общината се събират в съответствие с действащите закони, а разходите се извършват в размери не по-големи от размера на разходите за същия период на предходната година, и при спазване на фискалните правила по този закон.

Икономистите коментират, че текстът за общините е по-рестриктивен, което означава, че всички местни плащания, в т.ч. делегираните от държавата дейности, ще се запазят в същия размер като предходната година.

 Чл. 19 ал. 6 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) урежда автоматичното удължаване на бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО). 

Текстът гласи, че  в случай че бюджетът на държавното обществено осигуряване не бъде приет от Народното събрание до началото на бюджетната година, осигурителните приходи се събират и осигурителните разходи се извършват съобразно действащите нормативни актове, а за издръжка на органите на Националния осигурителен институт се разходва месечно до една дванадесета част от разходите, предвидени в бюджета за предходната година.

От ИПИ отбелязват, че всички плащания по бюджета на ДОО ще продължат да се извършват – няма да има проблем с пенсиите и различните обезщетения. Приходите от осигуровки ще се по-високи, следствие от ръста на възнагражденията и поддържането на висока заетост. Автоматичното удължаване на държавния бюджет (по чл. 87 от ЗПФ) подсигурява трансфера към бюджета на ДОО и съответно нужните средства за покриване на дефицита. Правилото 1/12 е само за издръжката на органите на НОИ и не касае пенсии и обезщетения, посочват експертите. 

Чл. 29 ал 4 от Закона за здравното осигуряване урежда автоматичното удължаване на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Според него в случай че проектът на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса не бъде приет от Народното събрание до началото на бюджетната година, осигурителните приходи се събират и осигурителните разходи се извършват съобразно утвърдения бюджет за предходната година, а за издръжката на Националната здравноосигурителна каса се изразходват месечно до 1/12 от разходите, предвидени в бюджета за предходната година.

От ИПИ коментират, че всички плащания по бюджета на НЗОК (за болнична помощ, лекарства и т.н.) ще продължат да се извършват. Приходите от осигуровки ще се по-високи, следствие от ръста на възнагражденията и поддържането на висока заетост. Автоматичното удължаване на държавния бюджет (по чл. 87 от ЗПФ) подсигурява трансферите за здравно осигуряване от бюджета. Правилото 1/12 е само за издръжката на органите на НЗОК и не касае здравноосигурителни плащания.

"Накратко, държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или да приеме удължителен закон. Разбира се, приемането на удължителен закон дава по-голяма правна сигурност, тъй като отваря възможност за разписването на конкретни разходи и ангажименти. И ако текущата законова рамка позволява да се избегне непосредствена бюджетна криза, то влизането в нова година без приет бюджет създава рискове както за предвидимостта на бизнес средата и икономиката като цяло, така и за нормалното функциониране на институциите, в т.ч. местните власти", коментират от Института за пазарна икономика. 

Разходната част на бюджета е изготвена на база на действащи политики и действащо законодателство, заяви служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова на брифинг в Министерския съвет на 18 декември. 

Тя коментира мнения на експерти и финансисти да се съкратят разходите и попита: „Кои разходи, уважаеми господа политици и експерти? Разходите на заплати и пенсии или разходите за капиталовата програма?“

„Няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите на хората, нито ще възпрепятствам изпълнението на националните стратегически проекти и на проектите на общините за водоснабдяване, инфраструктура, образование, култура и социални дейности“, заяви финансовият министър. Според нея проблемът не е в разходите за възнаграждения и пенсии, проблемът е начинът, по който бяха увеличени, без да се основават на здрава икономическа логика. По всички приети от Народното събрание промени в законите, свързани с увеличаване на разходите за персонал, Министерството на финансите е изразило отрицателни становище, каза Петкова и добави, че "тези становища бяха изхвърлени в кошчето".

Заради отказа на Министерството на финансите да внесе удължаване на бюджета за 2024 г., новата година ще започне без бюджет, заявиха от "Продължаваме промяната". 

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев настоя Министерският съвет да внесе удължителен закон за държавния бюджет, който да влезе в сила от 1 януари 2025 г

По думите му, ако не бъде приет този закон, няма да има правно основание за събиране на здравни вноски от 1 януари 2025 г., това са 30 млн. лв. на ден загубен приход за хазната. Няма да има компенсации за електроенергията за бизнеса, нито ще могат да се събират парите за компенсации – нито да се раздават. Бизнесът ще трябва да плаща на борсови цени, каза Василев.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В прохода Шипка се преминава при зимни условия, съобщиха от Областното пътно управление
В прохода Шипка се преминава при зимни условия, има интензивен снеговалеж, съобщиха от Областното пътно управление в Стара Загора. Настилките са заснежени и обработени, на място р ...
Троянският проход се затваря за движение на всички моторни превозни средства заради снегонавявания
Троянският проход се затваря за движение на всички моторни превозни средства от 18:00 часа заради снегонавявания, каза директорът на Областното пътно управление в Ловеч инж. Георг ...
Временно е затворен Проходът на Републиката заради завъртени товарни автомобили в района на Мишеморков хан
Временно е затворен Проходът на Републиката заради завъртени товарни автомобили в района на Мишеморков хан, няма пострадали, съобщиха от пресцентъра на областната дирекция на поли ...
Ако има разговори за кабинет, ще има и за регулаторите, най-разумно е двете най-големи групи да се обединят,коментира Наталия Киселова
След като бъдат създадени комисиите, част от тяхната дейност е да започне попълването на регулаторите, заяви в предаването „Политически НЕкоректно“ по БНР председателят ...
Украински деца посрещнаха в Бургас Дядо Коледа
Десетки украински деца, които живеят в Бургас, събраха родители и учители на тържество, посветено на предстоящите рождествени празници. Децата са в предучилищна възраст и учат в Це ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Влакът Горна Оряховица – Димитровград се движи с повече от два часа закъснение заради повреда в контактната мрежа
Международният бърз влак №465 (Горна Оряховица 17:35 - Димитровград 21:58) се движи със закъснение от 165 минути след повреда в контактната мрежа, съобщават на интернет страницата ...
Световният ски шампион Алберто Томба пожела успех на зимния сезон в Боровец по време на конферентен разговор с Петър Попангелов
Световният и трикратен олимпийски шампион Алберто Томба пожела успех на зимния туристически сезон в "Боровец" по време на конферентна връзка с легендата на българските ски Петър По ...
Интензивен е трафикът на границите с Румъния и Турция към 18:00 часа, съобщават от "Гранична полиция"
Трафикът на границата с Румъния към 18:00 часа е интензивен на граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Кардам" и ГКПП "Никопол" на изход за товарни автомобили. Това съобщава ...
Издирването на Николай от Конаре продължава, няма никакви данни за движението му, казаха от полицията в Стара Загора
Няма никакви данни за движението на 13-годишния Николай от село Конаре, който е в неизвестност от 17 декември, каза пред журналисти директорът на Областната дирекция на МВР ст. ком ...
Усложнена е пътната обстановка в страната заради валежите от сняг
Обилният снеговалеж в редица области на страната затрудни движението по пътищата. От Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) отново призоваха шофьорите да тръгват на път с ...
Тикер в 04:17 ч.
Международният бърз влак №465 (Горна Оряховица 17:35 - Димитровград 21:58) се дв ...
Начало Сфера
1854
България

Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или удължителен закон, посочват от ИПИ

Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или да приеме удължителен закон. Това се посочва в извод на анализ на Института за пазарна икономика.В анализа се отбелязва, че към момента е почти сигурно, че народните представители няма да приемат в срок внесения бюджет от служебното правителство – големите партии са силно критични към предложената рамка и по всичко личи ще изберат тактика да бавят максимално разглеждането на пакета бюджетни закони.

| 21 Декември 2024, 10:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или удължителен закон, посочват от ИПИ
Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или удължителен закон, посочват от ИПИ
Снимка © Владимир Шоков (БТ)

Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или да приеме удължителен закон. Това се посочва в извод на анализ на Института за пазарна икономика. Експертите анализират темата “ Без бюджет за 2025 и без удължителен закон: какво следва?“

По информация на посолството на Република България в Берлин към момента няма данни за пострадали български граждани при вчерашната атака в град Магдебург, при която автомобил се вряза в коледния базар в града. Посолството ни е в постоянен контакт с местните власти и продължава да следи с повишено внимание ситуацията. Това съобщиха от МВнР в отговор на запитване на .

При необходимост от съдействие българските граждани могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Берлин на телефон +49 30 201 09 22 и на дежурния телефон в извънработно време: + 49 176 122 99 190, посочиха от МВнР. 

Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция "Ситуационен център“: +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл:crisis@mfa.bg. 

Най-малко двама души - едно дете

Увеличение на местните данъци ще разгледа Общинският съвет в Любимец на редовното си заседание днес, става известно от публикуваните на сайта на общината материали за сесията. 

Предлага се вдигане на данъка върху недвижимите имоти от два на три промила и на данъка за придобиване на имущество от пет на шест на сто. Ако бъде одобрена докладната, ще се увеличи и данъкът върху моторните превозни средства с корекция на компонентите му "мощност" и "екокатегория".

В дневния ред на сесията са залегнали 17 точки. Съветниците трябва да одобрят или отхвърлят план-сметката за 2025 година за дейностите по сметосъбиране, извозване и поддържане на чистота. Тя възлиза на 1,139 милиона лева. В друга отделна точка се предлага 166 500 лева от отчисленията по Закона за управление на отпадъците да бъдат разходвани за закупуването на контейнери и кофи за смет, както и за мини колесен тов

Синята зона в града работи, гражданите могат да изпращат СМС-и на номер 1352, абонаментите също са валидни. Това съобщи кметът на Варна Благомир Коцев на страницата си във Фейсбук.

Предстои да бъде възстановена пълната функционалност на системата, която включва ново мобилно приложение и електронни портфейли. Кметът уверява, че варненци могат да са спокойни, че средствата в електронните им портфейли в приложението „Варна паркинг“ са защитени и ще се отразят правилно в новото приложение за паркиране в зоната.

От утре служителите на общинското предприятие ще работят в нормален режим, с нови устройства и нова система. 

Кметът Коцев посочва още, че до проблемите със синята зона се е стигнало заради противозаконни действия на Община Варна между 2017 и 2022 г., на фирмата, изградила и поддържала системата, както и на фирмата, оперирала със зоната до моме

Общо 90 000 къса (4500 кутии) контрабандни цигари са иззети от товарен автомобил на граничен пункт „Лесово”, съобщиха от областната дирекция на полицията в Ямбол. Случаят е разкрит при съвместна работа на ямболските полицаи и служителите на Агенция „Митници“, посочват още от там. 

Шофьорът на тежкотоварният автомобил е турски гражданин, който е декларирал, че превозва стъкла за пътни превозни средства от Турция към Унгария. При съвместна проверка на товара, митническите и полицейски служители откриват между декларираните стоки и девет кашона с контрабандни цигари от една търговска марка, с турски акцизен бандерол.

Контрабандните тютюневи изделия са иззети. На водача на товарния автомобил е съставен акт за административно нарушение по Закона за митниците, допълват от Областната дирекция на МВР - Ямбол.

Управителят на МБАЛ "Югозападна болница" доктор Илия Тонев предупреди, че има опасност да бъдат затворени цели отделения на болницата заради оставките и предизвестията за напускане от лекари, специалисти и млади медици включително. Той посочи пред журналисти, че за последните десетина дни 29 души са подали предизвестия за прекратяване на трудовите договори.

Според д-р Тонев това ще породи огромен проблем, защото в близко бъдеще не може да бъде съставен работен график, който да осигури непрекъснато болнично обслужване в значителна част от структурите на болницата. "Така, както са подредени предизвестията, цели отделения ще затворят, а в други ще бъде изключително трудно да бъде съставен работен график. Например кардиологично отделение в Сандански, неврологично отделение в Сандански, вътрешно отделение, акушеро-гинекологично и неонатологично. Там не остава нито един лекар н

В анализа се отбелязва, че към момента е почти сигурно, че народните представители няма да приемат в срок внесения бюджет от служебното правителство – големите партии са силно критични към предложената рамка и по всичко личи ще изберат тактика да бавят максимално разглеждането на пакета бюджетни закони. В същото време служебният финансов министър не желае да изтегли предложената рамка на държавните финанси и няма намерение да внася т. нар. „удължителен закон“ – подобна беше практиката в края на 2021 и 2022 година, допълват икономистите. 

Какво случва без приет бюджет за новата година и без удължителен закон, указващ какво от стария продължава

От ИПИ отбелязват, че противно на апокалиптичните картини, които се чертаят в този сценарий, в устройствените закони на трите големи бюджета в държавата е предвиден този вариант. 

В чл. 87 от Закона за публичните финанси (ЗПФ) се урежда автоматичното удължаване на Закона за държавния бюджет. Според текста в случай че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите на бюджета се събират в съответствие с действащите закони, а извършването на разходите и предоставянето на трансфери е в размер не по-голям от размера им за същия период на предходната година, до размера на постъпилите приходи, помощи и дарения, като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства, и при спазване на фискалните правила по този закон и одобрените от Министерския съвет със средносрочната бюджетна прогноза фискални цели.

Икономистите коментират, че важните моменти тук са, че се отчитат влезли в сила актове на НС и МС, тоест запазва се размерът на основните плащания, спазват се фискалните правила и съответно фискалната стабилност и плащанията са до размера на приходите, които номинално ще се увеличат (ръст на обороти и възнаграждения в икономиката) и без депутатите да предприемат някакви действия. В този смисъл не говорим за бюджет 1/12, а за нормално функциониране на бюджетните сфери в началото на годината, посочват експертите. 

Чл. 98 от ЗПФ урежда автоматично удължаване на бюджетите на общините, отбелязват още от ИПИ. Според записаното в него в случай че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите по бюджета на общината се събират в съответствие с действащите закони, а разходите се извършват в размери не по-големи от размера на разходите за същия период на предходната година, и при спазване на фискалните правила по този закон.

Икономистите коментират, че текстът за общините е по-рестриктивен, което означава, че всички местни плащания, в т.ч. делегираните от държавата дейности, ще се запазят в същия размер като предходната година.

 Чл. 19 ал. 6 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) урежда автоматичното удължаване на бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО). 

Текстът гласи, че  в случай че бюджетът на държавното обществено осигуряване не бъде приет от Народното събрание до началото на бюджетната година, осигурителните приходи се събират и осигурителните разходи се извършват съобразно действащите нормативни актове, а за издръжка на органите на Националния осигурителен институт се разходва месечно до една дванадесета част от разходите, предвидени в бюджета за предходната година.

От ИПИ отбелязват, че всички плащания по бюджета на ДОО ще продължат да се извършват – няма да има проблем с пенсиите и различните обезщетения. Приходите от осигуровки ще се по-високи, следствие от ръста на възнагражденията и поддържането на висока заетост. Автоматичното удължаване на държавния бюджет (по чл. 87 от ЗПФ) подсигурява трансфера към бюджета на ДОО и съответно нужните средства за покриване на дефицита. Правилото 1/12 е само за издръжката на органите на НОИ и не касае пенсии и обезщетения, посочват експертите. 

Чл. 29 ал 4 от Закона за здравното осигуряване урежда автоматичното удължаване на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Според него в случай че проектът на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса не бъде приет от Народното събрание до началото на бюджетната година, осигурителните приходи се събират и осигурителните разходи се извършват съобразно утвърдения бюджет за предходната година, а за издръжката на Националната здравноосигурителна каса се изразходват месечно до 1/12 от разходите, предвидени в бюджета за предходната година.

От ИПИ коментират, че всички плащания по бюджета на НЗОК (за болнична помощ, лекарства и т.н.) ще продължат да се извършват. Приходите от осигуровки ще се по-високи, следствие от ръста на възнагражденията и поддържането на висока заетост. Автоматичното удължаване на държавния бюджет (по чл. 87 от ЗПФ) подсигурява трансферите за здравно осигуряване от бюджета. Правилото 1/12 е само за издръжката на органите на НЗОК и не касае здравноосигурителни плащания.

"Накратко, държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува бюджет или да приеме удължителен закон. Разбира се, приемането на удължителен закон дава по-голяма правна сигурност, тъй като отваря възможност за разписването на конкретни разходи и ангажименти. И ако текущата законова рамка позволява да се избегне непосредствена бюджетна криза, то влизането в нова година без приет бюджет създава рискове както за предвидимостта на бизнес средата и икономиката като цяло, така и за нормалното функциониране на институциите, в т.ч. местните власти", коментират от Института за пазарна икономика. 

Разходната част на бюджета е изготвена на база на действащи политики и действащо законодателство, заяви служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова на брифинг в Министерския съвет на 18 декември. 

Тя коментира мнения на експерти и финансисти да се съкратят разходите и попита: „Кои разходи, уважаеми господа политици и експерти? Разходите на заплати и пенсии или разходите за капиталовата програма?“

„Няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите на хората, нито ще възпрепятствам изпълнението на националните стратегически проекти и на проектите на общините за водоснабдяване, инфраструктура, образование, култура и социални дейности“, заяви финансовият министър. Според нея проблемът не е в разходите за възнаграждения и пенсии, проблемът е начинът, по който бяха увеличени, без да се основават на здрава икономическа логика. По всички приети от Народното събрание промени в законите, свързани с увеличаване на разходите за персонал, Министерството на финансите е изразило отрицателни становище, каза Петкова и добави, че "тези становища бяха изхвърлени в кошчето".

Заради отказа на Министерството на финансите да внесе удължаване на бюджета за 2024 г., новата година ще започне без бюджет, заявиха от "Продължаваме промяната". 

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев настоя Министерският съвет да внесе удължителен закон за държавния бюджет, който да влезе в сила от 1 януари 2025 г

По думите му, ако не бъде приет този закон, няма да има правно основание за събиране на здравни вноски от 1 януари 2025 г., това са 30 млн. лв. на ден загубен приход за хазната. Няма да има компенсации за електроенергията за бизнеса, нито ще могат да се събират парите за компенсации – нито да се раздават. Бизнесът ще трябва да плаща на борсови цени, каза Василев.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В прохода Шипка се преминава при зимни условия, съобщиха от Областното пътно управление
Троянският проход се затваря за движение на всички моторни превозни средства заради снегонавявания
Временно е затворен Проходът на Републиката заради завъртени товарни автомобили в района на Мишеморков хан
Ако има разговори за кабинет, ще има и за регулаторите, най-разумно е двете най-големи групи да се обединят,коментира Наталия Киселова
Украински деца посрещнаха в Бургас Дядо Коледа
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Влакът Горна Оряховица – Димитровград се движи с повече от два часа закъснение заради повреда в контактната мрежа
В детайли
Световният ски шампион Алберто Томба пожела успех на зимния сезон в Боровец по време на конферентен разговор с Петър Попангелов
Сфера
Интензивен е трафикът на границите с Румъния и Турция към 18:00 часа, съобщават от "Гранична полиция"
В детайли
Издирването на Николай от Конаре продължава, няма никакви данни за движението му, казаха от полицията в Стара Загора
На преден план
Усложнена е пътната обстановка в страната заради валежите от сняг
Контекст
Откриха зимния сезон в курортен комплекс "Боровец"
На преден план
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова изрази съпричастност към жертвите на трагедията в Магдебург
Основна линия
В прохода Шипка се преминава при зимни условия, съобщиха от Областното пътно управление
Местен фокус
Сняг превалява в Разградска област, пътната обстановка е сравнително спокойна
Основна линия
Троянският проход се затваря за движение на всички моторни превозни средства заради снегонавявания
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.