Начало Местен фокус Преди 70 години в Държавната библиотека в Москва са отворени пакети с ръкописи на Нобеловия лауреат Ромен Ролан
7457
Хроника

Преди 70 години в Държавната библиотека в Москва са отворени пакети с ръкописи на Нобеловия лауреат Ромен Ролан

На 5 януари 1955 г. съобщава в бюлетин „Международна информация“, че в Държавната библиотека „В.И. Ленин“ в Москва са отворени пакети с ръкописи на Ромен Ролан. Те са дарени на библиотеката по време на престоя на Ролан и съпругата му Мария Павловна-Ролан през 1935 г. в СССР, когато отпътуват от Вилньов, Швейцария, за Москва.

| 05 Януари 2025, 07:00 ч.
Преди 70 години в Държавната библиотека в Москва са отворени пакети с ръкописи на Нобеловия лауреат Ромен Ролан
Преди 70 години в Държавната библиотека в Москва са отворени пакети с ръкописи на Нобеловия лауреат Ромен Ролан
Снимка © АП, Мат Дънам.

На 5 януари 1955 г. съобщава в бюлетин „Международна информация“, че в Държавната библиотека „В. И. Ленин“ в Москва са отворени пакети с ръкописи на Ромен Ролан. Те са дарени на библиотеката по време на престоя на Ролан и съпругата му Мария Павловна-Ролан през 1935 г. в СССР, когато отпътуват от Вилньов, Швейцария, за Москва. В Съветския съюз се среща със своя приятел Максим Горки, също и с Георги Димитров, с държавни и партийни ръководители, с писатели и културни дейци. По време на това посещение Ромен Ролан предава на Държавната библиотека „В. И. Ленин“ запечатан пакет с указания да бъде отворен след 20 години – през януари 1955 г. Пакетът съдържа неговия труд „Дневника на военните години. 1914-1919. Бележки и дукументи за нравствената история на Европа от това време“. Това е документ, който разкрива отношението на автора към историческите събития, на които е съвременник. „Дневникът“ не е бил предназначен за печат и пишейки го, Ролан не е имал притеснения от цензурни ограничения, затова в него има по-рязка, отколкото в публикуваните му статии характеристика на реакционните правителства и войната.

През 1952 г. в Париж вдовицата на Ромен Ролан издава в съкратен вариант „Дневника на военните години“, но той не дава цялостна представа за съдържанието на ръкописа, който в пълната си цялост съдържа 29 папки с 2650 машинописни страници. Копие на този труд Ромен Ролан предава приживе през 1935 г. и в научните библиотеки на Базелския, Харвардския и Стокхолмския университети.

В бюлетин „Международна информация“ от 5 януари 1955 г. съобщава за отварянето на пакетите:

В Държавната библиотека „Ленин“ са отворени пакети с ръкописи на Ромен Ролан

Москва, 5 януари 1955 г. /Радио/ В Държавната библиотека на СССР „Ленин“ бяха отворени пакетите с ръкописи на великия френски писател Ромен Ролан, които той е предал в 1934 и 1935 година на библиотеката, за да бъдат пазени.

В писмото на Ромен Ролан с дата от 25 ноември 1934 година, адресирано до директора на Държавната библиотека на СССР ’„Ленин“, се посочва, че в пакетите се съдържат авторизирани копия на 29 тетрадки от дневника на писателя през военните години 1914-1919. Авторът е посочил срок за отварянето на пакетите – 1 януари 1955 година.

В своето писмо Ромен Ролан посочва, че след 1 януари 1955 година ръкописите ще принадлежат на библиотеката с право на пълна собственост; могат да бъдат издадени, а също да бъдат използвани за исторически или литературни трудове.

В съответствие с посочените условия комисия в състав: минис­търът на културата на РСФСР Зуева, заместник-министърът на кул­турата на СССР Хрустов, директорът на Държавната библиотека на СССР „Ленин“ Богачов, както и представители на Министерството на външните работи на СССР, Министерството на културата на РСФСР, Съюзът на съветските писатели, ВОКС, библиотеката „Ленин“ и телеграфната агенция на Съветския Съюз /ТАСС/ разтвори на 1 януари 10 пакети, запечатани с червен восък в надписани саморъчно от Ромен Ролан.

От пакетите бяха извадени 29 тетрадки на дневника на писателя от военните години с общо 2650 страници, напечатани на пишеща машина с поправки, направени от ръката на автора.

Дневникът започва със записване, направено на 31 юли 1914 година, и свършва със записване, направено на 11 юли 1919 година.

В пакетите се съдържа също предисловие към дневника с подпи­са на Ромен Ролан, сега се организира преводът на ръкописите на руски език, а след това ще бъде предприето тяхното издаване.

***

За дневника на Ромен Ролан

Москва, 8 януари 1955 г. /ТАСС/ Както вече бе съобщено в Държавната библиотека на СССР „В. И. Ленин“ бяха отворени пакетите е ръкописи на великия френски писател Ромен Ролан, който ги е предал на съхранение в библиотеката.

В беседа с кореспондент на вестник „Советская култура“ научният секретар на библиотеката, кандидатът по педагогическите науки М. Клевенски е разказал:

– В писмото на Ромеи Ролан с дата 25 ноември 1934 година и адресирано до директора на нашата библиотека, се казва, че пакетите съдържат авторски копия на тетрадки за 1914-1919 година. Авторът посочва срока за отваряне на пакетите – 1 януари 1955 г.

В своето писмо Ромен Ролан съобщава, че оригиналът на неговия „дневник“ ще се пази в народната библиотека на Базелския университет (Швейцария), а три копия той изпраща в библиотеката „В. И. Ленин“ /СССР/, библиотеката на Харвардския университет (САЩ) и библиотеката на Нобеловия институт в Стокхолм (Швеция). Ромен Ролан посочва също, че след 1 януари 1955 година ръкописите ще принадлежат на нашата библиотека с право на пълна собственост и могат да бъдат издадени, а също използвани за исторически и литературни трудове на езиците на народите на СССР.

Още през 1921 година Стефан Цвайг считал, че „Дневникът“ на Ромен Ролан представлява огромен интерес и че са щастливи онези хора, които ще имат възможност да го прочетат.

След смъртта на писателя отделни откъси от „Дневника“ бяха напечатани във Франция в периодичните издания, а през 1952 г. в Париж под издателството на А. Мишел излезе един том, в който в непълен вид са включени материалите на „Дневника на военните години“. Това дава основание да се счита, че предстоящото публику­ване на „Дневника“ в СССР ще бъде най-пълно.

Съветските литературоведи очакват с голям интерес излизането на „Дневника на военните години“, защото несъмнено той е твърде важен документ на епохата. Той ще даде възможност да си представим по-ярко облика на великия френски писател, ще помогне да се види истинската същност на първата световна война – война, която Ролан ненавиждаше и против която се бореше с всички сили. В този смисъл документът дава в ръцете на френските патриоти, на всички борци за мир ново и мощно оръжие.

Интересно е да се отбележи, че в „Дневника“ намират израз чувствата на симпатия, които още през това време (1917 г.) Ромеи Ролан е изпитвал към младата съветска република.

– Сега – е казал в заключение М. Клевенски – се организира превеждането на ръкописите на руски език. Освен това снемат се филмови копия на „Дневника“, за да се запази завинаги този до­кумент за потомството.

Ромен Ролан е роден на 29 януари 1866 г. Той е френски писател и биограф, обществен деец и музиковед. Ромен Ролан е професор по история на музиката в Екол Нормал и Сорбоната. Автор е на монографиите „Музиканти от миналото“ (1908),  „Музиканти на нашето време“ (1908), „Хендел“ (1910) и др. Ролан е автор на цикъла драми, посветени на френската революция – „Тържеството на разума“ (1899), „Дантон“ (1900), „Четиринадесети юли“ (1902), както и на  серия биографични романи, сред които „Животът на Бетовен“ (1903),  „Животът на Микеланджело“ (1907), „Животът на Толстой“ (1911), „Махатма Ганди“ (1923), „Животът на Рамакришна“ (1929), „Животът на Вивекананда“ (1930). Автор е на повестта „Кола Брьонон“ (1918), на романите „Клерамбо“ (1920),  на цикъла от 7 романа „Очарованата душа“ (1922-1923) и др. Написал е автобиографичните произведения „Вътрешно пътешествие“ (1942), „Околосветско плаване“ (1946) и изследване на творчеството на немския композитор Лудвиг ван Бетовен – „Бетовен. Великите творчески епохи“ (1928-1949). Той е един от вдъхновителите на международното антифашистко движение. Световна известност му носи 10-томният роман „Жан Кристоф“ (1904-1912). Носител на Нобелова награда за литература за 1915 г. „преди всичко за романа си „Жан Кристоф“, както и за възвишения идеализъм на неговото творчество (1904-1912)“. През 1944 г. написва последната си книга „Пеги“ за поета Шарл Пеги.

Ромен Ролан умира на 30 декември 1944 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Задълбочаване на икономическите връзки и развитието на туризма обсъдиха на среща областният управител Бейнур Ахмед и посланик Мехмет Уянък
Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед се срещна с посланика на Турция у нас Мехмет Уянък, който днес е на официално посещение в града, съобщиха от пресцентъра на областната ад ...
В област Кюстендил продължава набирането на кандидати за съдебни заседатели
В област Кюстендил продължава набирането на кандидати за съдебни заседатели към Районен съд – Кюстендил и Районен съд – Дупница, съобщиха от Окръжен съд – Кюстенд ...
Мъж е осъден в Русе на година и половина затвор за трафик на жени с цел сексуална експлоатация
Мъж е осъден в Русе на година и половина затвор за трафик на пет жени с цел сексуална експлоатация и за държане на боеприпаси и наркотик. Това съобщи пиарът на Русенския съд Алекса ...
За убийство в Омуртаг млад мъж е осъден на доживотен затвор
За убийство в Омуртаг млад мъж е осъден на доживотен затвор. Това съобщиха от Апелативния съд във Варна, след като институцията измени присъда на Окръжен съд – Търговище, с к ...
Гражданин предотврати опит за телефонна измама в Търговище
Опит за извършване на телефонна измама в Търговище и бил предотвратен от гражданин. За това информира говорителят на Областната дирекция (ОД) на МВР в Търговище Ани Кръстева.  ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В област Враца има 63 професионални приемни семейства, съобщиха от дирекцията за социално подпомагане
В област Враца има 63 професионални приемни семейства, каза директорът на Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ (РДСП) Мария Търнавска. Тя е и председател на ко ...
Двама души са загинали, а 16 са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие
Двама души са загинали, а 16 са ранени при 16 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР.  В София са регистрирани едно тежко и 27 леки пътнотрансп ...
Общо 45 пожара са потушени на територията на страната през последното денонощие, няма пострадали хора
Общо 45 пожара са потушени на територията на страната през последното денонощие, няма пострадали хора, съобщиха от Главната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населени ...
Нормален е трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове със съседните държави
Нормален е трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) с Румъния, Гърция, Сърбия, Република Северна Македония и с Турция, съобщиха от Главната дирекция "Гранична ...
Във Велинград ще бъдат отбелязани 147 години от Освобождението на Чепинския край
С празнична програма във Велинград  днес ще бъде отбелязана 147-ата година от Освобождението на Чепинския край, съобщават от местната администрация. Тържествата започват в 16: ...
Тикер в 08:14 ч.
В област Враца има 63 професионални приемни семейства, каза директорът на Регио ...
Начало Местен фокус
7457
Хроника

Преди 70 години в Държавната библиотека в Москва са отворени пакети с ръкописи на Нобеловия лауреат Ромен Ролан

На 5 януари 1955 г. съобщава в бюлетин „Международна информация“, че в Държавната библиотека „В.И. Ленин“ в Москва са отворени пакети с ръкописи на Ромен Ролан. Те са дарени на библиотеката по време на престоя на Ролан и съпругата му Мария Павловна-Ролан през 1935 г. в СССР, когато отпътуват от Вилньов, Швейцария, за Москва.

| 05 Януари 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Преди 70 години в Държавната библиотека в Москва са отворени пакети с ръкописи на Нобеловия лауреат Ромен Ролан
Преди 70 години в Държавната библиотека в Москва са отворени пакети с ръкописи на Нобеловия лауреат Ромен Ролан
Снимка © АП, Мат Дънам.

На 5 януари 1955 г. съобщава в бюлетин „Международна информация“, че в Държавната библиотека „В. И. Ленин“ в Москва са отворени пакети с ръкописи на Ромен Ролан. Те са дарени на библиотеката по време на престоя на Ролан и съпругата му Мария Павловна-Ролан през 1935 г. в СССР, когато отпътуват от Вилньов, Швейцария, за Москва. В Съветския съюз се среща със своя приятел Максим Горки, също и с Георги Димитров, с държавни и партийни ръководители, с писатели и културни дейци. По време на това посещение Ромен Ролан предава на Държавната библиотека „В. И. Ленин“ запечатан пакет с указания да бъде отворен след 20 години – през януари 1955 г. Пакетът съдържа неговия труд „Дневника на военните години. 1914-1919. Бележки и дукументи за нравствената история на Европа от това време“. Това е документ, който разкрива отношението на автора към историческите събития, на които е съвременник. „Дневникът“ не е бил предназначен за печат и пишейки го, Ролан не е имал притеснения от цензурни ограничения, затова в него има по-рязка, отколкото в публикуваните му статии характеристика на реакционните правителства и войната.

През 1952 г. в Париж вдовицата на Ромен Ролан издава в съкратен вариант „Дневника на военните години“, но той не дава цялостна представа за съдържанието на ръкописа, който в пълната си цялост съдържа 29 папки с 2650 машинописни страници. Копие на този труд Ромен Ролан предава приживе през 1935 г. и в научните библиотеки на Базелския, Харвардския и Стокхолмския университети.

В бюлетин „Международна информация“ от 5 януари 1955 г. съобщава за отварянето на пакетите:

В Държавната библиотека „Ленин“ са отворени пакети с ръкописи на Ромен Ролан

Москва, 5 януари 1955 г. /Радио/ В Държавната библиотека на СССР „Ленин“ бяха отворени пакетите с ръкописи на великия френски писател Ромен Ролан, които той е предал в 1934 и 1935 година на библиотеката, за да бъдат пазени.

В писмото на Ромен Ролан с дата от 25 ноември 1934 година, адресирано до директора на Държавната библиотека на СССР ’„Ленин“, се посочва, че в пакетите се съдържат авторизирани копия на 29 тетрадки от дневника на писателя през военните години 1914-1919. Авторът е посочил срок за отварянето на пакетите – 1 януари 1955 година.

В своето писмо Ромен Ролан посочва, че след 1 януари 1955 година ръкописите ще принадлежат на библиотеката с право на пълна собственост; могат да бъдат издадени, а също да бъдат използвани за исторически или литературни трудове.

В съответствие с посочените условия комисия в състав: минис­търът на културата на РСФСР Зуева, заместник-министърът на кул­турата на СССР Хрустов, директорът на Държавната библиотека на СССР „Ленин“ Богачов, както и представители на Министерството на външните работи на СССР, Министерството на културата на РСФСР, Съюзът на съветските писатели, ВОКС, библиотеката „Ленин“ и телеграфната агенция на Съветския Съюз /ТАСС/ разтвори на 1 януари 10 пакети, запечатани с червен восък в надписани саморъчно от Ромен Ролан.

От пакетите бяха извадени 29 тетрадки на дневника на писателя от военните години с общо 2650 страници, напечатани на пишеща машина с поправки, направени от ръката на автора.

Дневникът започва със записване, направено на 31 юли 1914 година, и свършва със записване, направено на 11 юли 1919 година.

В пакетите се съдържа също предисловие към дневника с подпи­са на Ромен Ролан, сега се организира преводът на ръкописите на руски език, а след това ще бъде предприето тяхното издаване.

***

За дневника на Ромен Ролан

Москва, 8 януари 1955 г. /ТАСС/ Както вече бе съобщено в Държавната библиотека на СССР „В. И. Ленин“ бяха отворени пакетите е ръкописи на великия френски писател Ромен Ролан, който ги е предал на съхранение в библиотеката.

В беседа с кореспондент на вестник „Советская култура“ научният секретар на библиотеката, кандидатът по педагогическите науки М. Клевенски е разказал:

– В писмото на Ромеи Ролан с дата 25 ноември 1934 година и адресирано до директора на нашата библиотека, се казва, че пакетите съдържат авторски копия на тетрадки за 1914-1919 година. Авторът посочва срока за отваряне на пакетите – 1 януари 1955 г.

В своето писмо Ромен Ролан съобщава, че оригиналът на неговия „дневник“ ще се пази в народната библиотека на Базелския университет (Швейцария), а три копия той изпраща в библиотеката „В. И. Ленин“ /СССР/, библиотеката на Харвардския университет (САЩ) и библиотеката на Нобеловия институт в Стокхолм (Швеция). Ромен Ролан посочва също, че след 1 януари 1955 година ръкописите ще принадлежат на нашата библиотека с право на пълна собственост и могат да бъдат издадени, а също използвани за исторически и литературни трудове на езиците на народите на СССР.

Още през 1921 година Стефан Цвайг считал, че „Дневникът“ на Ромен Ролан представлява огромен интерес и че са щастливи онези хора, които ще имат възможност да го прочетат.

След смъртта на писателя отделни откъси от „Дневника“ бяха напечатани във Франция в периодичните издания, а през 1952 г. в Париж под издателството на А. Мишел излезе един том, в който в непълен вид са включени материалите на „Дневника на военните години“. Това дава основание да се счита, че предстоящото публику­ване на „Дневника“ в СССР ще бъде най-пълно.

Съветските литературоведи очакват с голям интерес излизането на „Дневника на военните години“, защото несъмнено той е твърде важен документ на епохата. Той ще даде възможност да си представим по-ярко облика на великия френски писател, ще помогне да се види истинската същност на първата световна война – война, която Ролан ненавиждаше и против която се бореше с всички сили. В този смисъл документът дава в ръцете на френските патриоти, на всички борци за мир ново и мощно оръжие.

Интересно е да се отбележи, че в „Дневника“ намират израз чувствата на симпатия, които още през това време (1917 г.) Ромеи Ролан е изпитвал към младата съветска република.

– Сега – е казал в заключение М. Клевенски – се организира превеждането на ръкописите на руски език. Освен това снемат се филмови копия на „Дневника“, за да се запази завинаги този до­кумент за потомството.

Ромен Ролан е роден на 29 януари 1866 г. Той е френски писател и биограф, обществен деец и музиковед. Ромен Ролан е професор по история на музиката в Екол Нормал и Сорбоната. Автор е на монографиите „Музиканти от миналото“ (1908),  „Музиканти на нашето време“ (1908), „Хендел“ (1910) и др. Ролан е автор на цикъла драми, посветени на френската революция – „Тържеството на разума“ (1899), „Дантон“ (1900), „Четиринадесети юли“ (1902), както и на  серия биографични романи, сред които „Животът на Бетовен“ (1903),  „Животът на Микеланджело“ (1907), „Животът на Толстой“ (1911), „Махатма Ганди“ (1923), „Животът на Рамакришна“ (1929), „Животът на Вивекананда“ (1930). Автор е на повестта „Кола Брьонон“ (1918), на романите „Клерамбо“ (1920),  на цикъла от 7 романа „Очарованата душа“ (1922-1923) и др. Написал е автобиографичните произведения „Вътрешно пътешествие“ (1942), „Околосветско плаване“ (1946) и изследване на творчеството на немския композитор Лудвиг ван Бетовен – „Бетовен. Великите творчески епохи“ (1928-1949). Той е един от вдъхновителите на международното антифашистко движение. Световна известност му носи 10-томният роман „Жан Кристоф“ (1904-1912). Носител на Нобелова награда за литература за 1915 г. „преди всичко за романа си „Жан Кристоф“, както и за възвишения идеализъм на неговото творчество (1904-1912)“. През 1944 г. написва последната си книга „Пеги“ за поета Шарл Пеги.

Ромен Ролан умира на 30 декември 1944 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Задълбочаване на икономическите връзки и развитието на туризма обсъдиха на среща областният управител Бейнур Ахмед и посланик Мехмет Уянък
В област Кюстендил продължава набирането на кандидати за съдебни заседатели
Мъж е осъден в Русе на година и половина затвор за трафик на жени с цел сексуална експлоатация
За убийство в Омуртаг млад мъж е осъден на доживотен затвор
Гражданин предотврати опит за телефонна измама в Търговище
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
В област Враца има 63 професионални приемни семейства, съобщиха от дирекцията за социално подпомагане
Сфера
Двама души са загинали, а 16 са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие
Местен фокус
Общо 45 пожара са потушени на територията на страната през последното денонощие, няма пострадали хора
Сфера
Нормален е трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове със съседните държави
Основна линия
Във Велинград ще бъдат отбелязани 147 години от Освобождението на Чепинския край
Основна линия
Депутатите започват новата сесия с изслушвания на министри за контрола на вейповете с хексахидроканабинол и за липсата на ток по празниците
В детайли
Преди 45 година за първи път българин печели състезание от Световната купа по ски алпийски дисциплини
Местен фокус
Да се ограничи физическата активност на децата на открито препоръча Столичната община на училищата и детските градини заради замърсяване на въздуха
Сфера
Ремонтът на Дунав мост при Русе се възобновява от днес
На преден план
Поради ремонтни дейности днес ще бъде ограничено движението по улици "22-ри октомври" и "Генерал Тодоров" в Петрич
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.