Начало В детайли Правната комисия в парламента се събира на първо заседание
5092
България

Правната комисия в парламента се събира на първо заседание

Правната комисия в парламента се събира на първо заседание, става ясно от информация на сайта на Народното събрание.От "Възраждане" предлагат да се уреди въпросът с правомощията на органите на ВСС в случаите, в които те продължават да работят извън своя мандат.

| 07 Януари 2025, 07:00 ч.
Правната комисия в парламента се събира на първо заседание
Правната комисия в парламента се събира на първо заседание
Снимка © Владимир Шоков / БТА (ЕВ)

Правната комисия в парламента се събира на първо заседание, става ясно от информация на сайта на Народното събрание. В дневния ред на комисията са включени три предложения за промени в закона за съдебната власт.

Първият е внесен от лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов и група народни представители на 11 ноември 2024 г. В законопроекта е записано, че Пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС).

Според вносителите промените имат за цел да предложат повече мерки, изключващи политическо влияние в съдебната система, както и да осигурят повече прозрачност и публичност в дейността на органите й.

От "Възраждане" предлагат да се уреди въпросът с правомощията на органите на ВСС в случаите, в които те продължават да работят извън своя мандат. Част от предложенията касаят възможност за страни по висящи производства (физически или юридически лица) да сезират инспектората срещу актове, действия или бездействия на органите на съдебната власт, с които се нарушава правото им на разглеждане и решаване на делото в разумен срок, а не само за приключили производства.

Вносителите се мотивират, че идеите им са в посока повече публичност в дейността на органите на съдебната власт, в това число ВСС, Инспекторатът към него, публичност на имотното състояние на магистратите и лицата, с които те се намират във фактическо съжителство на съпружески начала.

Вторият законопроект е внесен на 5 декември 2024 г. от Надежда Йорданова и група народни представители. Той предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Според идеите, ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота. 

Предложенията включват прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на ВАС. За втората все още няма кандидати. За първата кандидат е  Борислав Сарафов.

Вносителите предлагат и след края на мандата си председателите на върховните съдилища и главният прокурор да не могат да бъдат назначавани за изпълняващ функциите. В момента председателят на ВАС Георги Чолаков, чийто мандат изтече, бе избран за временно изпълняващ функциите до избор за негов наследник.

Третото предложение за промени в съдебния закон е внесено от председателя на ПГ на ИТН Тошко Йорданов и група народни представители на 11 декември 2024 г. Идеите на вносителите са в две групи. 
Първата от тях е насочена към това структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела. Тази разпоредба е част от промените в Конституцията от 2023 г. и не е обявена за противоконституционна, припомнят от ИТН.

Според вносителите на това основание следва да се заличи в съдържанието на Закона за съдебната власт Върховната административна прокуратура като част от структурата на прокуратурата и тя да се превърне в отдел.

Втората група предложения за промени са насочени към ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган. Вносителите предлагат определяне на законово ниво на броя на заместниците на главния прокурор и техните правомощия. Предлага се те да са двама и на тях да може да им се делегират само някои от правомощията. Запазва и това, че директорът на Националната следствена служба (НСлС) има статут на заместник на главния прокурор.

Вносителите предлагат и отпадането на правомощието на главният прокурор и неговите заместници да могат писмено да отменят или изменят прокурорски актове. По този начин се ограничава възможността за намесата им по конкретни прокурорски преписки.

Друго предложение е създаване на общи събрания във всяко от нивата в структурата на прокуратурата.

Вносителите предлагат еднакви правила за командироване за всички магистрати във всички структури на съдебната власт. Предлага се изцяло да отпадне възможността за командироване на незаета длъжност, а командироването да е допустимо само в случаите, когато магистрат от съответната структура е възпрепятстван да изпълнява длъжността си и не може да бъде заместен от магистрат от същата структура на съдебната власт.

Като продължение на идеята, заложена в законопроекта, за ограничаване на правомощията на главния прокурор, се предлага той да може да командирова прокурори, само ако е невъзможно съответният административен ръководител да изпълни това си правомощие.

В края на декември 2024 г. Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в съдебния закон. По тези текстове комисията утре няма да дебатира.

Министерството на правосъдието предлага в имуществените декларации, подавани пред Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС), магистратите да декларират и наличните средства в криптовалута. Друго предложение е кандидатури за инспектори и главен инспектор към ИВСС да се правят освен от депутатите, и от Общото събрание на двете върховни съдилища – ВКС и ВАС, както и от прокурорите от Върховната прокуратура (ВП) и следователите от НСлС на общо събрание. Това е записано в предложени от ведомството промени в закона за съдебната власт.

Ново основно положение, което се предлага в законопроекта, е законовото регламентиране на периодичността на провеждането на конкурсите за повишаване в длъжност и за преместване на съдия, прокурор и следовател в органите на съдебната власт.

Законопроектът предвижда ежегодни последователно провеждани конкурси за повишаване и преместване, по хронология, изрично уредена в закона, което да осигури ритмичност на назначенията в органите на съдебната власт. С цел подобряване на бързината при провеждане на конкурсите се ограничават актовете, разглеждани от конкурсната комисия при оценяване на кандидат. Въвежда се нов етап в оценяването на кандидатите - събеседване по практически правни въпроси.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Зелен билет" за 1 лев за градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото в София, се въвеждат за днес и утре
"Зелен билет" на стойност 1 лев за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото, се въвеждат за днес и петък - 9 и 10 януари, в София. ...
Възстановено е движението по пътя Бяла – Попово край Ковачевец, ограничено временно заради аварирал камион
Възстановено е движението по пътя Бяла – Попово край Ковачевец, ограничено временно заради аварирал тежкотоварен автомобил. Това съобщи говорителят на Областната дирекция (О ...
Граждани се събраха в центъра на София на протест с искане за прекратяване на процедурите за избор на главен прокурор и председател на ВАС
Граждани се събраха пред Съдебната палата в София на протест с искане за съдебна реформа и прекратяване на процедурите за избор на нов главен прокурор и председател на Върховния ад ...
В Кърджали няма да има такса за Синя зона до края на януари
До края на януари в Кърджали няма да се заплаща за Синя зона, обяви пред журналисти кметът Ерол Мюмюн. По думите му част от  причините са свързани със съдебното решение на Адм ...
Столичният инспекторат е направил днес 110 проверки за замърсяване на въздуха и околната среда
До 16:30 ч. днес екипите на Столичния инспекторат са направили 110 проверки за замърсяване на въздуха и околната среда, съобщава на сайта си Столичният инспекторат. По-рано днес от ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Най-компрометираните пет километра от отсечката Козлодуй – Лом са изкърпени, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
През декември миналата година са изкърпени най-компрометираните участъци от настилката в петкилометровата зона от Горни Цибър до Козлодуй, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура ...
Прокурорската колегия на ВСС ще избере още един заместник главен прокурор
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет се събира на първото си заседание за тази година. От дневния ред, публикуван на сайта на институцията, става ясно, че ще бъде гласуван ...
Нова организация за достъп и престой пред Терминал 2 на Летище София влиза в сила от днес
Нова система за управление на автомобилния трафик пред Терминал 2 влиза в сила от днес, съобщиха от пресцентъра на „СОФ Кънект“, оператор на Летище София.  Система ...
"Зелен билет" за 1 лев за градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото в София, се въвеждат за днес и утре
"Зелен билет" на стойност 1 лев за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото, се въвеждат за днес и петък - 9 и 10 януари, в София. ...
Агенция "Пътна инфраструктура" носи частична вина за катастрофата на автомагистрала „Струма“ от 2021 г., реши Окръжният съд в Перник
Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) носи частична вина за трагичната катастрофа на автомагистрала (АМ) „Струма“, при която загинаха 45 души от Република Северна Македо ...
Тикер в 06:53 ч.
През декември миналата година са изкърпени най-компрометираните участъци от наст ...
Начало В детайли
5092
България

Правната комисия в парламента се събира на първо заседание

Правната комисия в парламента се събира на първо заседание, става ясно от информация на сайта на Народното събрание.От "Възраждане" предлагат да се уреди въпросът с правомощията на органите на ВСС в случаите, в които те продължават да работят извън своя мандат.

| 07 Януари 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Правната комисия в парламента се събира на първо заседание
Правната комисия в парламента се събира на първо заседание
Снимка © Владимир Шоков / БТА (ЕВ)

Правната комисия в парламента се събира на първо заседание, става ясно от информация на сайта на Народното събрание. В дневния ред на комисията са включени три предложения за промени в закона за съдебната власт.

Първият е внесен от лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов и група народни представители на 11 ноември 2024 г. В законопроекта е записано, че Пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС).

Според вносителите промените имат за цел да предложат повече мерки, изключващи политическо влияние в съдебната система, както и да осигурят повече прозрачност и публичност в дейността на органите й.

От "Възраждане" предлагат да се уреди въпросът с правомощията на органите на ВСС в случаите, в които те продължават да работят извън своя мандат. Част от предложенията касаят възможност за страни по висящи производства (физически или юридически лица) да сезират инспектората срещу актове, действия или бездействия на органите на съдебната власт, с които се нарушава правото им на разглеждане и решаване на делото в разумен срок, а не само за приключили производства.

Вносителите се мотивират, че идеите им са в посока повече публичност в дейността на органите на съдебната власт, в това число ВСС, Инспекторатът към него, публичност на имотното състояние на магистратите и лицата, с които те се намират във фактическо съжителство на съпружески начала.

Вторият законопроект е внесен на 5 декември 2024 г. от Надежда Йорданова и група народни представители. Той предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Според идеите, ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота. 

Предложенията включват прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на ВАС. За втората все още няма кандидати. За първата кандидат е  Борислав Сарафов.

Вносителите предлагат и след края на мандата си председателите на върховните съдилища и главният прокурор да не могат да бъдат назначавани за изпълняващ функциите. В момента председателят на ВАС Георги Чолаков, чийто мандат изтече, бе избран за временно изпълняващ функциите до избор за негов наследник.

Третото предложение за промени в съдебния закон е внесено от председателя на ПГ на ИТН Тошко Йорданов и група народни представители на 11 декември 2024 г. Идеите на вносителите са в две групи. 
Първата от тях е насочена към това структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела. Тази разпоредба е част от промените в Конституцията от 2023 г. и не е обявена за противоконституционна, припомнят от ИТН.

Според вносителите на това основание следва да се заличи в съдържанието на Закона за съдебната власт Върховната административна прокуратура като част от структурата на прокуратурата и тя да се превърне в отдел.

Втората група предложения за промени са насочени към ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган. Вносителите предлагат определяне на законово ниво на броя на заместниците на главния прокурор и техните правомощия. Предлага се те да са двама и на тях да може да им се делегират само някои от правомощията. Запазва и това, че директорът на Националната следствена служба (НСлС) има статут на заместник на главния прокурор.

Вносителите предлагат и отпадането на правомощието на главният прокурор и неговите заместници да могат писмено да отменят или изменят прокурорски актове. По този начин се ограничава възможността за намесата им по конкретни прокурорски преписки.

Друго предложение е създаване на общи събрания във всяко от нивата в структурата на прокуратурата.

Вносителите предлагат еднакви правила за командироване за всички магистрати във всички структури на съдебната власт. Предлага се изцяло да отпадне възможността за командироване на незаета длъжност, а командироването да е допустимо само в случаите, когато магистрат от съответната структура е възпрепятстван да изпълнява длъжността си и не може да бъде заместен от магистрат от същата структура на съдебната власт.

Като продължение на идеята, заложена в законопроекта, за ограничаване на правомощията на главния прокурор, се предлага той да може да командирова прокурори, само ако е невъзможно съответният административен ръководител да изпълни това си правомощие.

В края на декември 2024 г. Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в съдебния закон. По тези текстове комисията утре няма да дебатира.

Министерството на правосъдието предлага в имуществените декларации, подавани пред Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС), магистратите да декларират и наличните средства в криптовалута. Друго предложение е кандидатури за инспектори и главен инспектор към ИВСС да се правят освен от депутатите, и от Общото събрание на двете върховни съдилища – ВКС и ВАС, както и от прокурорите от Върховната прокуратура (ВП) и следователите от НСлС на общо събрание. Това е записано в предложени от ведомството промени в закона за съдебната власт.

Ново основно положение, което се предлага в законопроекта, е законовото регламентиране на периодичността на провеждането на конкурсите за повишаване в длъжност и за преместване на съдия, прокурор и следовател в органите на съдебната власт.

Законопроектът предвижда ежегодни последователно провеждани конкурси за повишаване и преместване, по хронология, изрично уредена в закона, което да осигури ритмичност на назначенията в органите на съдебната власт. С цел подобряване на бързината при провеждане на конкурсите се ограничават актовете, разглеждани от конкурсната комисия при оценяване на кандидат. Въвежда се нов етап в оценяването на кандидатите - събеседване по практически правни въпроси.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
"Зелен билет" за 1 лев за градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото в София, се въвеждат за днес и утре
Възстановено е движението по пътя Бяла – Попово край Ковачевец, ограничено временно заради аварирал камион
Граждани се събраха в центъра на София на протест с искане за прекратяване на процедурите за избор на главен прокурор и председател на ВАС
В Кърджали няма да има такса за Синя зона до края на януари
Столичният инспекторат е направил днес 110 проверки за замърсяване на въздуха и околната среда
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Най-компрометираните пет километра от отсечката Козлодуй – Лом са изкърпени, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура"
Местен фокус
Прокурорската колегия на ВСС ще избере още един заместник главен прокурор
В детайли
Нова организация за достъп и престой пред Терминал 2 на Летище София влиза в сила от днес
Сфера
"Зелен билет" за 1 лев за градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото в София, се въвеждат за днес и утре
Основна линия
Агенция "Пътна инфраструктура" носи частична вина за катастрофата на автомагистрала „Струма“ от 2021 г., реши Окръжният съд в Перник
Контекст
Нов софтуер за местни данъци и такси се въвежда в Община Оряхово
На преден план
Няма информация за пострадали от пожара в Лос Анджелис български граждани, сградите на музея "Вила Гети" са в безопасност
На преден план
Община Русе е в готовност при засилен трафик на Дунав мост да изиска прилагане на системата за управление на опашките
Сфера
Възстановено е движението по пътя Бяла – Попово край Ковачевец, ограничено временно заради аварирал камион
Контекст
Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.