2840
България
В област Враца има 63 професионални приемни семейства, съобщиха от дирекцията за социално подпомаганеВ област Враца има 63 професионални приемни семейства, каза директорът на Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ (РДСП) Мария Търнавска.Тя е и председател на комисията по приемна грижа. Към момента само в осем от семействата няма настанени деца, каза Търнавска.
Кирил Стойчев
| 08 Януари 2025, 07:59 ч.
В област Враца има 63 професионални приемни семейства, каза директорът на Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ (РДСП) Мария Търнавска. Тя е и председател на комисията по приемна грижа. Към момента само в осем от семействата няма настанени деца, каза Търнавска. "В последните години намаляха приемните семейства, имаше период в който бяха над сто. Всъщност, целта не е да получаваш средства от държавата, а да осъзнаваш, че полагаш качествена и пълноценна грижа за едно дете, и през това време непрекъснато си подкрепян и консултиран от социални работници“, каза Търнавска. По думите , в област Враца всяка година се извършва анализ на нуждите и има въведено изискване, че семействата не могат да избират възрастта на детето. "Разбира се най-удобната възраст е 3-7 години, когато детето ходи на градина или училище. Но нашата цел е семействата да отговарят с профилите и подготовката си на нуждите на децата в областта. Екипът по приемна грижа утвърждава профил например от 1 до 3 години или след навършване на 7-8 години. Тогава грижите са различни и специфични“, посочи директорът на РДСП. Най-честите причини за извеждане на дете от биологичното семейство е когато има установен риск за здравето и живота му. Екипът по приемна грижа търси приоритетно роднини или близки на семейството, след това се пристъпва към приемна грижа. „Рядко се налага да се настани дете в приемно семейство извън област Враца. За децата е важно да са възможно най-близо до биологичните си родители и се стимулират срещи с тях в присъствието на социален работник“, каза Търнавска. Тя посочи, че има случаи, в които след месец-два детето се връща при семейството си, а има и такива, в които остава повече от пет години в приемно семейство. „Раздялата винаги е тежка. Дори и семейства, които имат опит, преживяват връщането на детето при биологичните родители. Възхищавам им се и им благодаря за усилията, които полагат“ каза Мария Търнавска.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
ЦИК предлага на президента да насрочи частичен избор за кмет на кметство в село Върбак, община Хитрино
|
Над 350 млн. лв. са събрани за три години във Фонда за безопасност на движението по данни на МВР
|
Необходими са последователни усилия и експертен разговор за подобряване на пътната безопасност, каза Малина Крумова
|
Алберт Попов години наред уверено преследва успеха с всеотдайност, постоянство и воля за победа, заяви президентът Румен Радев
|
Мъж и жена от Цар Калоян с фалшиви решения на ТЕЛК са ощетили държавата с общо 95 000 лв., съобщиха от полицията
|
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия |
В Карлово обявиха началото на конкурса "Царица на розата", събират се кандидатури
|
Парламентът удължи работното си време до изчерпване на точката за изслушването на ръководителите на разузнавателните служби
|
Парламентът прие единодушно на първо четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г.
|
Справедлива присъда за шофьора, предизвикал катастрофата с Ферарио Спасов, поискаха протестиращи в Ловеч
|
ЦИК предлага на президента да насрочи частичен избор за кмет на кметство в село Върбак, община Хитрино
|