Начало На преден план В Найроби, Кения, е подписано мирно споразумение за Южен Судан
2295
Хроника

В Найроби, Кения, е подписано мирно споразумение за Южен Судан

На 9 януари 2005 г. в столицата на Кения – Найроби, е подписано окончателно мирно споразумение за Южен Судан между правителството на Судан и главната политическа сила в южната част на страната – Народноосвободителната армия на Судан, което слага край на продължилия 21 години граждански конфликт предимно между мюсюлманския север и юга, където по-голямата част от населението изповядва местни религии и християнство.В конфликта загиват над 2 милиона души, а други 4 милиона мигрират или са изселени според данни на отдел „Справочна“.

| 09 Януари 2025, 07:00 ч.
В Найроби, Кения, е подписано мирно споразумение за Южен Судан
В Найроби, Кения, е подписано мирно споразумение за Южен Судан
Снимка © DFA

На 9 януари 2005 г. в столицата на Кения – Найроби, е подписано окончателно мирно споразумение за Южен Судан между правителството на Судан и главната политическа сила в южната част на страната – Народноосвободителната армия на Судан, което слага край на продължилия 21 години граждански конфликт предимно между мюсюлманския север и юга, където по-голямата част от населението изповядва местни религии и християнство.

В конфликта загиват над 2 милиона души, а други 4 милиона мигрират или са изселени според данни на отдел „Справочна“. Споразумението е подписано от вицепрезидента на Република Судан Али Осман Таха и лидера на Народноосвободителната армия на Судан Джон Гаранг в присъствието на държавници от Африка и държавния секретар на САЩ Колин Пауъл. То се основава на осем протокола, в които подробно са определени аспектите на мирното уреждане и държавното устройство. Споразумението предвижда широка автономия за Южен Судан. Народноосвободителната армия на Судан получава 70 процента от местата в органите на властта в южната част на страната, а правителството същото толкова в северната част на Судан.

Емисията „Международна информация“ проследява развитието на ситуацията в Судан и подписването на мирното споразумение:

Правителството и бунтовниците в Судан приключиха успешно преговорите за сключване на примирие

Найроби, 31 декември 2004 г. // Правителството и една от бунтовническите групировки в Судан преодоляха различията си, които до този момент пречеха за сключване на трайно примирие, предаде Асошиейтед прес. Двете страни подкрепиха план за прекратяване на продължаващия 21 година граждански конфликт в Южен Судан.

Преговарящите се договориха за финансирането на обособена армия, която бунтовническата Суданска народна освободителна армия възнамерява да поддържа за гарантиране на сигурността в южната част на страната по време на шестгодишен преходен период. Групировката настояваше правителството да финансира тези сили, но властите отказаха да сторят това с мотива, че въпросните части няма да бъдат включени в състава на новата национална армия.

Различията по въпроса са били преодолени в последния възможен момент. Пробивът разчиства пътя за подписването на трайно примирие днес, отбелязва Асошиейтед прес. Той ще позволи още на двете страни в конфликта да подкрепят план за прилагане на серия от споразумения, подписани след началото на последния кръг мирни преговори в Кения през 2002 г.

***

В Кения бяха подписани последните документи за глобално мирно споразумение

Найроби, Кения, 31 декември 2004 г. // Суданското правителство и бунтовниците от южната част на страната подписаха в Кения последните мирни протоколи преди официалното подписване на 9 януари на глобално мирно споразумение, което ще сложи край на 21 години война, предаде Франс прес.

На церемонията по подписването на протоколите присъстваха президентите на Судан Омар Хасан ал Башир и на Южна Африка Табо Мбеки.

***

Подписано бе окончателното мирно споразумение между правителството на Судан и бунтовниците от Народноосвободителната  армия на Судан

Найроби, 9 януари 2005 г. // Окончателното мирно споразумение за Южен Судан бе подписано днес в Найроби от вицепрезидента на Судан Али Осман Таха и Джон Гаранг, лидер на Народноосвободителната армия на Судан в присъствието на държавници от Африка и държавния секретар на САЩ Колин Пауъл, предадоха световните агенции.

Договорът се основава на осем протокола. В тях подробно са определени аспектите на мирното  уреждане и държавното устройство. Народноосвободителната армия на Судан получава 70 процента от местата в органите на властта в южната част на страната, а правителството същото толкова в Северен Судан. В три оспорвани района съотношението ще бъде 55 на 45 процента в полза на правителство. Лидерът на Народноосвободителната армия Джон Гаранг става вицепрезидент на страната.

Решено е и да се разделят доходите от износа на петрол, който е главен източник за валутни приходи на Судан.

При преходния период страните ще имат в Южен Судан собствени въоръжени части. При запазване на цялостта на страната те ще могат да се обединят в единни въоръжени сили с численост 39 000 военнослужещи.

В Южен Судан се отменя шариатът, а статутът на ислямското законодателство в столицата Хартум ще бъде определен по-късно.

След днешното подписване на договора и ратифицирането му, което трябва да стане след няколко месеца, ще започне да тече 6-годишен преходен период. След това ще бъде организиран референдум, на който населението на Южен Судан ще гласува дали да остане в пределите на Судан с права на автономия или да обяви независимост.

Конфликтът в южен Судан, където за разлика от мюсюлманската северна част на страната живеят анимисти и християни, само през последните две десетилетия отне живота на над 2 милиона души. Този конфликт се породи при обявяването на независимост през 1956 г. и продължи до подписването на мирния договор от Адис Абеба през 1972 г., за да избухне отново през 1983 година.

Конфликтът в южен Судан не е свързан с конфликта в западния район Дарфур, където всички противопоставящи се страни изповядват исляма и не се стремят към независимост.

***

България приветства подписването на мирното споразумение между правителството на Судан и Народното движение за освобождение на Судан

София, 11 януари 2005 г. // България приветства подписването на 9 януари в Найроби на мирното споразумение между правителството на република Судан и Народното движение за освобождение на Судан, с което се слага край на една от най-продължителните граждански войни на африканския континент. Това се казва в позиция на България във връзка с мирното споразумение, разпространена от информационната дирекция на МВнР.

Изразяваме надежда, че тази важна стъпка ще създаде атмосфера на междуетническо доверие между Севера и Юга, и ще даде начало на възстановяването и развитието на страната, се посочва в текста.

България смята, че механизмът на мирното споразумение може да послужи като основа за продължаване и завършване на мирния процес и в провинция Дарфур, се посочва в съобщението.

В споразумението подписано на 9 януари 2005 г. в Найроби, Кения е предвидено и провеждането на референдум след изтичането на шестгодишен преходен период, на който населението на Южен Судан да гласува дали да остане в пределите на Судан с права на автономия или да обяви независимост. На референдума, проведен от 9 до 15 януари 2011 г., 98,83 процента от гласоподавателите гласуват за независимост на Южен Судан. На 9 юли 2011 г. официално е провъзгласена независимостта на Република Южен Судан.

От април 2023 г. военните действия в Судан се възобновяват като враждуват две големи военни групировки – суданската армия (SAF) и опозиционните „Сили за бързо реагиране“ (RSF), както и множество свързани с тях милиции и отцепнически формирования. Конфликтът става факт заради това, че командирът на RSF Мохамед Хамдан Дагло отказва да подчини своите части на заповедите на SAF, макар това да е договорено в преговори.

Редица цивилни лица също допринасят за насилието. Въпреки сключеното през декември 2022 година рамково споразумение някои политици искат на всяка цена да наложат интересите си, поради което се свързват с военните групировки в страната.

Към днешна дата около 18 милиона души гладуват, според данни на Световната програма по прехраната на ООН. Повечето от тях се намират в региони, почти недостъпни за неправителствените организации. Заплахата от хуманитарна катастрофа е голяма.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Прожекция на документалния филм "Само защото бяха българи" припомни събитията от т.нар. Кървава Коледа в Македония през миналия век
Прожекция на документалния филм на журналистката Милена Милотинова "Само защото бяха българи" се състоя тази вечер в столицата и припомни събитията от т.нар. Кървава Коледа в Макед ...
Евродепутатът Кристиан Вигенин обяви, че ще се кандидатира за председател на БСП
Евродепутатът Кристиан Вигенин обяви, че ще се кандидатира за председател на БСП.  Взех своето решение да се включа в тази дискусия и в това състезание за следващ председател ...
Община Плевен ще предоставя здравни и социални услуги на самотно живеещи и нуждаещи се хора
Община Плевен ще продължи да предоставя здравни и социални услуги на самотно живеещи и нуждаещи се хора. За това съобщават от местната управа. Оттам посочват, че в началото на годи ...
Правната комисия прие да изготви общ проект на база приетите на първо гласуване законопроекти за промени в Закона за съдебната власт
Комисията по конституционни и правни въпроси прие единодушно да изготви общ проект на база приетите на първо гласуване законопроекти за промени в Закона за съдебната власт. Решение ...
Около 600 души и над 100 автомобила излязоха на протест на изхода на град Козлодуй в посока Лом
Около 600 души и над 100 автомобила излязоха на протест на изхода на град Козлодуй в посока Лом. Основните искания на хората са свързани с подобряване на инфраструктурата по участъ ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Генералното консулство на България в Лос Анджелис предупреди българите, живеещи в засегнатите от пожара райони, за замърсяване на водата
Генералното консулство на България в Лос Анджелис предупреди във Фейсбук страницата си, че пожарите в мегаполиса са предизвикали замърсяване на водата в някои райони и призова бълг ...
Гуми пламнаха във Варна, няма пострадали хора и замърсяване на въздуха
Гуми горят в района на новия Домостроителен комбинат във Варна, няма данни за пострадали хора, съобщиха от полицията. Сигналът за пожара е подаден малко след 19:00 ч. тази вечер.&n ...
Прожекция на документалния филм "Само защото бяха българи" припомни събитията от т.нар. Кървава Коледа в Македония през миналия век
Прожекция на документалния филм на журналистката Милена Милотинова "Само защото бяха българи" се състоя тази вечер в столицата и припомни събитията от т.нар. Кървава Коледа в Макед ...
Протестиращите срещу лошия път Козлодуй - Лом ще се срещнат в близките дни със служебния министър на регионалното развитие
Около 600 души и над 100 автомобила излязоха на протест на изхода на град Козлодуй в посока Лом днес. Имаме потвърждение и очакваме в близките дни среща със служебния министър на р ...
Историческият успех на Алберт Попов донесе истинска радост на всички българи, каза президентът Румен Радев в телефонен разговор със скиора
Държавният глава Румен Радев разговаря по телефона със скиора Алберт Попов по повод завоюваното от него първо място на кръг от Световната купа по ски алпийски дисциплини в италианс ...
Тикер в 04:24 ч.
Генералното консулство на България в Лос Анджелис предупреди във Фейсбук страниц ...
Начало На преден план
2295
Хроника

В Найроби, Кения, е подписано мирно споразумение за Южен Судан

На 9 януари 2005 г. в столицата на Кения – Найроби, е подписано окончателно мирно споразумение за Южен Судан между правителството на Судан и главната политическа сила в южната част на страната – Народноосвободителната армия на Судан, което слага край на продължилия 21 години граждански конфликт предимно между мюсюлманския север и юга, където по-голямата част от населението изповядва местни религии и християнство.В конфликта загиват над 2 милиона души, а други 4 милиона мигрират или са изселени според данни на отдел „Справочна“.

| 09 Януари 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В Найроби, Кения, е подписано мирно споразумение за Южен Судан
В Найроби, Кения, е подписано мирно споразумение за Южен Судан
Снимка © DFA

На 9 януари 2005 г. в столицата на Кения – Найроби, е подписано окончателно мирно споразумение за Южен Судан между правителството на Судан и главната политическа сила в южната част на страната – Народноосвободителната армия на Судан, което слага край на продължилия 21 години граждански конфликт предимно между мюсюлманския север и юга, където по-голямата част от населението изповядва местни религии и християнство.

В конфликта загиват над 2 милиона души, а други 4 милиона мигрират или са изселени според данни на отдел „Справочна“. Споразумението е подписано от вицепрезидента на Република Судан Али Осман Таха и лидера на Народноосвободителната армия на Судан Джон Гаранг в присъствието на държавници от Африка и държавния секретар на САЩ Колин Пауъл. То се основава на осем протокола, в които подробно са определени аспектите на мирното уреждане и държавното устройство. Споразумението предвижда широка автономия за Южен Судан. Народноосвободителната армия на Судан получава 70 процента от местата в органите на властта в южната част на страната, а правителството същото толкова в северната част на Судан.

Емисията „Международна информация“ проследява развитието на ситуацията в Судан и подписването на мирното споразумение:

Правителството и бунтовниците в Судан приключиха успешно преговорите за сключване на примирие

Найроби, 31 декември 2004 г. // Правителството и една от бунтовническите групировки в Судан преодоляха различията си, които до този момент пречеха за сключване на трайно примирие, предаде Асошиейтед прес. Двете страни подкрепиха план за прекратяване на продължаващия 21 година граждански конфликт в Южен Судан.

Преговарящите се договориха за финансирането на обособена армия, която бунтовническата Суданска народна освободителна армия възнамерява да поддържа за гарантиране на сигурността в южната част на страната по време на шестгодишен преходен период. Групировката настояваше правителството да финансира тези сили, но властите отказаха да сторят това с мотива, че въпросните части няма да бъдат включени в състава на новата национална армия.

Различията по въпроса са били преодолени в последния възможен момент. Пробивът разчиства пътя за подписването на трайно примирие днес, отбелязва Асошиейтед прес. Той ще позволи още на двете страни в конфликта да подкрепят план за прилагане на серия от споразумения, подписани след началото на последния кръг мирни преговори в Кения през 2002 г.

***

В Кения бяха подписани последните документи за глобално мирно споразумение

Найроби, Кения, 31 декември 2004 г. // Суданското правителство и бунтовниците от южната част на страната подписаха в Кения последните мирни протоколи преди официалното подписване на 9 януари на глобално мирно споразумение, което ще сложи край на 21 години война, предаде Франс прес.

На церемонията по подписването на протоколите присъстваха президентите на Судан Омар Хасан ал Башир и на Южна Африка Табо Мбеки.

***

Подписано бе окончателното мирно споразумение между правителството на Судан и бунтовниците от Народноосвободителната  армия на Судан

Найроби, 9 януари 2005 г. // Окончателното мирно споразумение за Южен Судан бе подписано днес в Найроби от вицепрезидента на Судан Али Осман Таха и Джон Гаранг, лидер на Народноосвободителната армия на Судан в присъствието на държавници от Африка и държавния секретар на САЩ Колин Пауъл, предадоха световните агенции.

Договорът се основава на осем протокола. В тях подробно са определени аспектите на мирното  уреждане и държавното устройство. Народноосвободителната армия на Судан получава 70 процента от местата в органите на властта в южната част на страната, а правителството същото толкова в Северен Судан. В три оспорвани района съотношението ще бъде 55 на 45 процента в полза на правителство. Лидерът на Народноосвободителната армия Джон Гаранг става вицепрезидент на страната.

Решено е и да се разделят доходите от износа на петрол, който е главен източник за валутни приходи на Судан.

При преходния период страните ще имат в Южен Судан собствени въоръжени части. При запазване на цялостта на страната те ще могат да се обединят в единни въоръжени сили с численост 39 000 военнослужещи.

В Южен Судан се отменя шариатът, а статутът на ислямското законодателство в столицата Хартум ще бъде определен по-късно.

След днешното подписване на договора и ратифицирането му, което трябва да стане след няколко месеца, ще започне да тече 6-годишен преходен период. След това ще бъде организиран референдум, на който населението на Южен Судан ще гласува дали да остане в пределите на Судан с права на автономия или да обяви независимост.

Конфликтът в южен Судан, където за разлика от мюсюлманската северна част на страната живеят анимисти и християни, само през последните две десетилетия отне живота на над 2 милиона души. Този конфликт се породи при обявяването на независимост през 1956 г. и продължи до подписването на мирния договор от Адис Абеба през 1972 г., за да избухне отново през 1983 година.

Конфликтът в южен Судан не е свързан с конфликта в западния район Дарфур, където всички противопоставящи се страни изповядват исляма и не се стремят към независимост.

***

България приветства подписването на мирното споразумение между правителството на Судан и Народното движение за освобождение на Судан

София, 11 януари 2005 г. // България приветства подписването на 9 януари в Найроби на мирното споразумение между правителството на република Судан и Народното движение за освобождение на Судан, с което се слага край на една от най-продължителните граждански войни на африканския континент. Това се казва в позиция на България във връзка с мирното споразумение, разпространена от информационната дирекция на МВнР.

Изразяваме надежда, че тази важна стъпка ще създаде атмосфера на междуетническо доверие между Севера и Юга, и ще даде начало на възстановяването и развитието на страната, се посочва в текста.

България смята, че механизмът на мирното споразумение може да послужи като основа за продължаване и завършване на мирния процес и в провинция Дарфур, се посочва в съобщението.

В споразумението подписано на 9 януари 2005 г. в Найроби, Кения е предвидено и провеждането на референдум след изтичането на шестгодишен преходен период, на който населението на Южен Судан да гласува дали да остане в пределите на Судан с права на автономия или да обяви независимост. На референдума, проведен от 9 до 15 януари 2011 г., 98,83 процента от гласоподавателите гласуват за независимост на Южен Судан. На 9 юли 2011 г. официално е провъзгласена независимостта на Република Южен Судан.

От април 2023 г. военните действия в Судан се възобновяват като враждуват две големи военни групировки – суданската армия (SAF) и опозиционните „Сили за бързо реагиране“ (RSF), както и множество свързани с тях милиции и отцепнически формирования. Конфликтът става факт заради това, че командирът на RSF Мохамед Хамдан Дагло отказва да подчини своите части на заповедите на SAF, макар това да е договорено в преговори.

Редица цивилни лица също допринасят за насилието. Въпреки сключеното през декември 2022 година рамково споразумение някои политици искат на всяка цена да наложат интересите си, поради което се свързват с военните групировки в страната.

Към днешна дата около 18 милиона души гладуват, според данни на Световната програма по прехраната на ООН. Повечето от тях се намират в региони, почти недостъпни за неправителствените организации. Заплахата от хуманитарна катастрофа е голяма.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Прожекция на документалния филм "Само защото бяха българи" припомни събитията от т.нар. Кървава Коледа в Македония през миналия век
Евродепутатът Кристиан Вигенин обяви, че ще се кандидатира за председател на БСП
Община Плевен ще предоставя здравни и социални услуги на самотно живеещи и нуждаещи се хора
Правната комисия прие да изготви общ проект на база приетите на първо гласуване законопроекти за промени в Закона за съдебната власт
Около 600 души и над 100 автомобила излязоха на протест на изхода на град Козлодуй в посока Лом
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
Генералното консулство на България в Лос Анджелис предупреди българите, живеещи в засегнатите от пожара райони, за замърсяване на водата
В детайли
Гуми пламнаха във Варна, няма пострадали хора и замърсяване на въздуха
На преден план
Прожекция на документалния филм "Само защото бяха българи" припомни събитията от т.нар. Кървава Коледа в Македония през миналия век
Контекст
Протестиращите срещу лошия път Козлодуй - Лом ще се срещнат в близките дни със служебния министър на регионалното развитие
В детайли
Историческият успех на Алберт Попов донесе истинска радост на всички българи, каза президентът Румен Радев в телефонен разговор със скиора
Контекст
България остава последователна в своята подкрепа за Украйна, включително и за нейната евроатлантическа интеграция, каза Атанас Запрянов
Сфера
Работна група ще подпомага рехабилитацията на пътя Смолян-Рудозем
Сфера
Бизнесът във Варна замира, причината е некомпетентната администрация на кмета, се казва в позиция на „Възраждане“
На преден план
Евродепутатът Кристиан Вигенин обяви, че ще се кандидатира за председател на БСП
Контекст
Режимното водоподаване в Омуртаг беше обсъдено на междуинституционална среща във Варна
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.