Начало Основна линия Родопчани тръгнаха по офроуд трасета на кафе в гръцкия град Паранести през отворената граница
883
България

Родопчани тръгнаха по офроуд трасета на кафе в гръцкия град Паранести през отворената граница

Жители на родопските села Смилян, Могилица, Арда тръгнаха по офроуд пътища към Гърция още в първите дни след присъединяването ни към Шенгенското пространство.Шенген сбъдна мечтите на няколко поколения смолянчани да се възстановят традиционни пътни връзки с гръцките съседи.

| 11 Януари 2025, 16:04 ч.
Родопчани тръгнаха по офроуд трасета на кафе в гръцкия град Паранести през отворената граница
Родопчани тръгнаха по офроуд трасета на кафе в гръцкия град Паранести през отворената граница
Снимка © БТА

Жители на родопските села Смилян, Могилица, Арда тръгнаха по офроуд пътища към Гърция още в първите дни след присъединяването ни към Шенгенското пространство. Шенген сбъдна мечтите на няколко поколения смолянчани да се възстановят традиционни пътни връзки с гръцките съседи. 

С идеята да преминат по десетилетия наред забранения път, свързващ България с Гърция, група жители на селата от горното поречие на Арда предприемат почти екстремно пътуване с джипове през границата. Екип – Смолян потегля заедно с офроуд компанията към гръцкото село Паранести, познато на по-възрастното поколение в Родопите като Гара Бук. Маршрутът започва от известното с Агушевите конаци село Могилица. Групата се отправя с намерения да проучи и изпробва трасето, за което се възлагат надежди да доведе нови туристи в бъдеще. Темата за изграждане на туристически път  Горна Арда – Паранести е втората цел на пътуването с предвидена среща "на кафе" с кмета на Паранести Анастасиос Кагиаоглу.  

Това е поредната група пътуващи от Арденското корито към Гърция след 1 януари по черните пътища, обясняват спътниците ни. Още в първите часове на новата година жители от селата в района минали с високопроходими коли през досегашната "зелена граница", за да се убедят на място, че гранични полицаи вече не ги спират.

След асфалтовото шосе до с. Горна Арда поемаме по черен път към 101 гранична пирамида. От времето на "желязната завеса" са останали граничната бразда и пирамидата, показваща синора и началото на българската територия. Граници вече няма. Преди 27 години и полето, осеяно с противопехотни мини, бе разминирано. Но споменът за кльона и строго охраняваната полоса, все още не е избледнял.

Тук едно време се стреляше по нарушителите, а сега минаваме, без да се притесняваме, коментира Слав Башов от Могилица, председател на сдружение "Граничен район Могилица". Той самият е потомък на грък от района на Драма. „Радвам се, че доживях да сляза от другата страна на Могилица. Макар че пътят е труден, но въпреки това е проходим, радвам се, че доживях този момент. Прапрадядо ми е от едно село близо до Драма. Идвал е да вози тютюн от нашия район и си харесал бабата. Тръгнали двамата в Гърция, но там не харесало и след няколко месеца му казала, че не може тук да живее и ако той я обича да тръгне с нея към Родопите. Така двамата се заселват в село Бориково“, разказа Башов.  За него са живи и спомените за изселването на цели села и махали край границата през комунистическия период заради "опасната" близост с Гърция.

Направлението Арда - Паранести е една от основните мечти на местните жители, още повече, че там е минавал трансграничният път Смолян-Арда-Паранести-Драма. Това е най-кратката връзка с южната ни съседка. За него дори има проект, който така и не видя "бял свят“. По времето на Дора Янкова - бивш кмет на Смолян, през 2007 г. бе подписана декларация от областните управител на Смолян и Драма, с която настояват пред правителствата на двете държави да се разкрие трансграничният път Смолян-Арда-Паранести-Драма. Същата година Министерският съвет приема и проект за междуправителствено споразумение за пътя към Драма, а тогавашният външен министър Ивайло Калфин инспектира българския участък от трасето, стигайки на кон до 101 пирамида, според информация от емисиите в първата година от членството ни в ЕС. В бюджета за 2008 г. бяха предвидени 5 милиона лева за проект за довършване на пътя от Горна Арда до границата, но до изпълнение не се стигна.

Първите десетина километра на гръцка територия са по тежък горски път, преминаваме през преспи сняг, кал и заледени участъци. Коловози в калта показват, че преди нас са минавали и други джип екскурзианти. В следващите близо 20 километра пътят е чакълиран, широк, почти с размерите на двулентово шосе. Трасето обаче не минава през нито едно населено място. Единствената следа от човешка дейност са добитите хиляди кубични метри трупи, подредени покрай пътя, и трима ловци, излезли с кучетата си на лов. 

"Пътят е готов, само трябва да се оправи в началото. Смятам, че както за нас, българите, така и за гърците, е важен, за да може да развиваме търговия", посочи Бойко Златев, земеделски производител и предприемач, който бе един от шофьорите в екстремното пътуване.

Малко преди язовир на река Места излизаме на асфалтов път. Дотук пътуваме близо час и половина с две почивки. Недалеч се виждат обори с животни, които пасат необезпокоявани вече покълналата зелена трева и цъфналите минзухари.

Първото населено място, до което стигаме, е село Паранести – след 2 часа и 20 минути пътуване. Кметът на община Паранести Анастасиос Кагиаоглу ни очаква във втората административна сграда на кметството в село Никифорос. Разговорът с гръцките домакини тръгва именно от темата за пътя. Анастасиос Кагиаоглу уточнява, че трасето от границата на юг е прокарано някога от неговия баща, който също е бил кмет на Паранести в продължение на 30 г.  Присъстващите на срещата гръцки общинари единодушно се съгласяват с българските гости, че изграждането на туристически път между Арда и Паранести ще донесе икономически ползи за двата региона, стимулирайки основно туризма. 

Първото за годината "гръцко кафе" в Паранести е успешно според участниците в офроуд пътуването, защото разговорите завършват с ангажимент за следваща среща през март на българска територия. Предвижда се да се срещнат представители на общинските управи на Смолян и Паранести, след което да разговарят ръководители от гръцката периферия "Източна Македония и Тракия" и Областната администрация в Смолян. 

Влизайки в магазинчета и кафенета по пътя ни в района на Ксанти, често чуваме българска реч. Разпознаваме родопски диалект, напомнящ ни за изказа на родопчани от 30-те години на миналия век. Говорът е съхранен  в чистия си вид от хора с българско потекло от крайграничните гръцки села. 

През целия маршрут от Горна Арда до Паранести не срещнахме гранични полицаи. Присъствие на патрулиращи от "Гранична полиция" забелязваме едва на връщане през бившия ГКПП "Златоград - Термес". Всички трасета през пункта са отворени, граничният контрол на върха е само минало. Виждат се само неколцина служители, които ще продължат да охраняват намиращото се в зоната оборудване. Екип полицаи от "Гранична полиция" ни спират за проверка на близо километър след безлюдния ГКПП, с което ни дават знак, че вече сме на българска земя.  

Преди два дни представители на неправителствени организации и институции от родопските села Могилица и Смилян проведоха среща с кмета на съседната гръцка община Паранести, на която обсъдиха възможностите да се изгради път за туристически достъп от Горна Арда до Паранести. Жителите на смолянските села стигнаха до гръцките си съседи, преминавайки свободно през границата по близо 30 км черен път. Идеята за отваряне на път през Горна Арда до Паранести бе посрещната с одобрение от страна на представители на гръцката община, като следващите разговори по темата предстоят през март на българска територия.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Паднало дърво нанесе щети върху фитнес площадка в пловдивския парк „Лаута”
Паднало дърво нанесе щети върху фитнес площадка в парк „Лаута”, съобщиха от пресцентъра на община Пловдив. Инцидентът е станал късно снощи, като точната причина още не ...
Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за няколко области утре
Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за десет области утре. Това показва прогнозата за времето, публикувана на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). ...
Прогноза за времето на 12 Януари (Неделя) и следващите дни
През нощта синоптичната обстановка в страната ще се усложни. В Южна България, Предбалкана и Лудогорието ще има валежи от сняг. Значителни ще са количествата в Югозападна България и ...
Цигуларката д-р Благомира Липари, Лос Анджелис: Ние живеем в Стивънсън Ранч, има много добра организация и информация
В момента има шест пожара в Лос Анджелис. Ние живеем в северната част, в Стивънсън Ранч. Целият район е с противопожарно ежемесечно почистване на треви, храсти и клони, разказа за ...
Извършените разплащания от Столичната община през декември 2024 г. са в размер на 211 679 822 лв.
Столичната община публикува информация за всички разплащания, които е направила през последния месец на 2024 г., съобщиха от общинската администрация на сайта си.  Извършените ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Пътищата към природен парк "Витоша" ще бъдат затворени тази нощ за почистване от снега
Планирано е тази нощ от 03:00 до 07:00 часа пътищата в природен парк "Витоша" – кв. ”Драгалевци” – хижа “Алеко” и кв. ”Бояна” &ndash ...
На сватбено изложение: Генерална репетиция за предстоящите общи решения в живота на младоженците
Винаги актуална рокля е тип „принцеса“, но цветът, който предпочитат булките не е класическото бяло, а по-скоро нюансите в екрю. Това разказа Анета Пени, организатор н ...
През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси
През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона, се посочва в информация за трафика на грани ...
Временен дом в ямболското село Скалица намериха четирима души, останали без подслон през зимата
Четирима души – един мъж и три жени са намерили временен подслон през зимата в приюта в село Скалица, община Тунджа (Ямболско). Единствената социална услуга от този вид в рег ...
Импровизиран концерт в Плевен в памет на загиналите в катастрофа Цветомир, Стела и Найден събра техни близки, приятели и граждани
Импровизиран концерт в памет на загиналите в катастрофа Цветомир, Стела и Найден събра техни близки, приятели и граждани на централния площад „Възраждане“ в Плевен.&nbs ...
Тикер в 22:08 ч.
Планирано е тази нощ от 03:00 до 07:00 часа пътищата в природен парк "Витоша" &n ...
Начало Основна линия
883
България

Родопчани тръгнаха по офроуд трасета на кафе в гръцкия град Паранести през отворената граница

Жители на родопските села Смилян, Могилица, Арда тръгнаха по офроуд пътища към Гърция още в първите дни след присъединяването ни към Шенгенското пространство.Шенген сбъдна мечтите на няколко поколения смолянчани да се възстановят традиционни пътни връзки с гръцките съседи.

| 11 Януари 2025, 16:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Родопчани тръгнаха по офроуд трасета на кафе в гръцкия град Паранести през отворената граница
Родопчани тръгнаха по офроуд трасета на кафе в гръцкия град Паранести през отворената граница
Снимка © БТА

Жители на родопските села Смилян, Могилица, Арда тръгнаха по офроуд пътища към Гърция още в първите дни след присъединяването ни към Шенгенското пространство. Шенген сбъдна мечтите на няколко поколения смолянчани да се възстановят традиционни пътни връзки с гръцките съседи. 

С идеята да преминат по десетилетия наред забранения път, свързващ България с Гърция, група жители на селата от горното поречие на Арда предприемат почти екстремно пътуване с джипове през границата. Екип – Смолян потегля заедно с офроуд компанията към гръцкото село Паранести, познато на по-възрастното поколение в Родопите като Гара Бук. Маршрутът започва от известното с Агушевите конаци село Могилица. Групата се отправя с намерения да проучи и изпробва трасето, за което се възлагат надежди да доведе нови туристи в бъдеще. Темата за изграждане на туристически път  Горна Арда – Паранести е втората цел на пътуването с предвидена среща "на кафе" с кмета на Паранести Анастасиос Кагиаоглу.  

Това е поредната група пътуващи от Арденското корито към Гърция след 1 януари по черните пътища, обясняват спътниците ни. Още в първите часове на новата година жители от селата в района минали с високопроходими коли през досегашната "зелена граница", за да се убедят на място, че гранични полицаи вече не ги спират.

След асфалтовото шосе до с. Горна Арда поемаме по черен път към 101 гранична пирамида. От времето на "желязната завеса" са останали граничната бразда и пирамидата, показваща синора и началото на българската територия. Граници вече няма. Преди 27 години и полето, осеяно с противопехотни мини, бе разминирано. Но споменът за кльона и строго охраняваната полоса, все още не е избледнял.

Тук едно време се стреляше по нарушителите, а сега минаваме, без да се притесняваме, коментира Слав Башов от Могилица, председател на сдружение "Граничен район Могилица". Той самият е потомък на грък от района на Драма. „Радвам се, че доживях да сляза от другата страна на Могилица. Макар че пътят е труден, но въпреки това е проходим, радвам се, че доживях този момент. Прапрадядо ми е от едно село близо до Драма. Идвал е да вози тютюн от нашия район и си харесал бабата. Тръгнали двамата в Гърция, но там не харесало и след няколко месеца му казала, че не може тук да живее и ако той я обича да тръгне с нея към Родопите. Така двамата се заселват в село Бориково“, разказа Башов.  За него са живи и спомените за изселването на цели села и махали край границата през комунистическия период заради "опасната" близост с Гърция.

Направлението Арда - Паранести е една от основните мечти на местните жители, още повече, че там е минавал трансграничният път Смолян-Арда-Паранести-Драма. Това е най-кратката връзка с южната ни съседка. За него дори има проект, който така и не видя "бял свят“. По времето на Дора Янкова - бивш кмет на Смолян, през 2007 г. бе подписана декларация от областните управител на Смолян и Драма, с която настояват пред правителствата на двете държави да се разкрие трансграничният път Смолян-Арда-Паранести-Драма. Същата година Министерският съвет приема и проект за междуправителствено споразумение за пътя към Драма, а тогавашният външен министър Ивайло Калфин инспектира българския участък от трасето, стигайки на кон до 101 пирамида, според информация от емисиите в първата година от членството ни в ЕС. В бюджета за 2008 г. бяха предвидени 5 милиона лева за проект за довършване на пътя от Горна Арда до границата, но до изпълнение не се стигна.

Първите десетина километра на гръцка територия са по тежък горски път, преминаваме през преспи сняг, кал и заледени участъци. Коловози в калта показват, че преди нас са минавали и други джип екскурзианти. В следващите близо 20 километра пътят е чакълиран, широк, почти с размерите на двулентово шосе. Трасето обаче не минава през нито едно населено място. Единствената следа от човешка дейност са добитите хиляди кубични метри трупи, подредени покрай пътя, и трима ловци, излезли с кучетата си на лов. 

"Пътят е готов, само трябва да се оправи в началото. Смятам, че както за нас, българите, така и за гърците, е важен, за да може да развиваме търговия", посочи Бойко Златев, земеделски производител и предприемач, който бе един от шофьорите в екстремното пътуване.

Малко преди язовир на река Места излизаме на асфалтов път. Дотук пътуваме близо час и половина с две почивки. Недалеч се виждат обори с животни, които пасат необезпокоявани вече покълналата зелена трева и цъфналите минзухари.

Първото населено място, до което стигаме, е село Паранести – след 2 часа и 20 минути пътуване. Кметът на община Паранести Анастасиос Кагиаоглу ни очаква във втората административна сграда на кметството в село Никифорос. Разговорът с гръцките домакини тръгва именно от темата за пътя. Анастасиос Кагиаоглу уточнява, че трасето от границата на юг е прокарано някога от неговия баща, който също е бил кмет на Паранести в продължение на 30 г.  Присъстващите на срещата гръцки общинари единодушно се съгласяват с българските гости, че изграждането на туристически път между Арда и Паранести ще донесе икономически ползи за двата региона, стимулирайки основно туризма. 

Първото за годината "гръцко кафе" в Паранести е успешно според участниците в офроуд пътуването, защото разговорите завършват с ангажимент за следваща среща през март на българска територия. Предвижда се да се срещнат представители на общинските управи на Смолян и Паранести, след което да разговарят ръководители от гръцката периферия "Източна Македония и Тракия" и Областната администрация в Смолян. 

Влизайки в магазинчета и кафенета по пътя ни в района на Ксанти, често чуваме българска реч. Разпознаваме родопски диалект, напомнящ ни за изказа на родопчани от 30-те години на миналия век. Говорът е съхранен  в чистия си вид от хора с българско потекло от крайграничните гръцки села. 

През целия маршрут от Горна Арда до Паранести не срещнахме гранични полицаи. Присъствие на патрулиращи от "Гранична полиция" забелязваме едва на връщане през бившия ГКПП "Златоград - Термес". Всички трасета през пункта са отворени, граничният контрол на върха е само минало. Виждат се само неколцина служители, които ще продължат да охраняват намиращото се в зоната оборудване. Екип полицаи от "Гранична полиция" ни спират за проверка на близо километър след безлюдния ГКПП, с което ни дават знак, че вече сме на българска земя.  

Преди два дни представители на неправителствени организации и институции от родопските села Могилица и Смилян проведоха среща с кмета на съседната гръцка община Паранести, на която обсъдиха възможностите да се изгради път за туристически достъп от Горна Арда до Паранести. Жителите на смолянските села стигнаха до гръцките си съседи, преминавайки свободно през границата по близо 30 км черен път. Идеята за отваряне на път през Горна Арда до Паранести бе посрещната с одобрение от страна на представители на гръцката община, като следващите разговори по темата предстоят през март на българска територия.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Паднало дърво нанесе щети върху фитнес площадка в пловдивския парк „Лаута”
Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за няколко области утре
Прогноза за времето на 12 Януари (Неделя) и следващите дни
Цигуларката д-р Благомира Липари, Лос Анджелис: Ние живеем в Стивънсън Ранч, има много добра организация и информация
Извършените разплащания от Столичната община през декември 2024 г. са в размер на 211 679 822 лв.
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Януари
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
Пътищата към природен парк "Витоша" ще бъдат затворени тази нощ за почистване от снега
Основна линия
На сватбено изложение: Генерална репетиция за предстоящите общи решения в живота на младоженците
Основна линия
През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси
Основна линия
Временен дом в ямболското село Скалица намериха четирима души, останали без подслон през зимата
Основна линия
Импровизиран концерт в Плевен в памет на загиналите в катастрофа Цветомир, Стела и Найден събра техни близки, приятели и граждани
Сфера
Не трябва да се допускат елементарни провокации между България и Република Северна Македония, заяви Наталия Киселова
Сфера
Кметове на БСП разговаряха с ръководството на партията за възможността за стабилно управление
На преден план
Възстановено е движението на автобусите по линия 66 в София, съобщиха от Столична община
В детайли
Две нови площадки за игра и спорт бяха открити в Хисаря и Старо Железаре
В детайли
Над 300 машини почистват републиканските пътища в районите със снеговалеж
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.