9472
България
Общо 57,1% от българите са принципно „против“ приемането на еврото, 39% са принципно „за“, показва проучване на агенция „Мяра“На въпроса: „По принцип сте „за“ или по принцип сте „против“ България да приеме еврото като валута?“ 57,1% се изказват принципно „против“, а 39% са принципно „за“.Останалите се колебаят.
Стела Филипова
| 01 Февруари 2025, 10:55 ч.
На въпроса: „По принцип сте „за“ или по принцип сте „против“ България да приеме еврото като валута?“ 57,1% се изказват принципно „против“, а 39% са принципно „за“. Останалите се колебаят. Това показва бърз независим сондаж на социологическа агенция „Мяра“, проведен между 29 и 31 януари. Данните са от независим телефонен сондаж на социологическата агенция „Мяра“, проведен между 29 и 31 януари 2025 г. сред 801 пълнолетни български граждани. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души. Влизането на България в еврозоната явно ще се натъкне на превърналия се в обичаен в последните години обществен скептицизъм, посочват социолозите на база проучването. Данните потвърждават картината от поредица различни изследвания на агенции в годините. На този фон не са учудващи и резултатите по по-конкретния въпрос кога България да влезе в еврозоната – зададен с нарочното уточнение, че приемането на еврото е част от договореностите на страната ни за финализиране на европейската интеграция, обясняват от „Мяра“. При опции 1 януари 2026 г., отлагане или практически отказ, не се очертава отчетливо мнозинство, но все пак най-сериозното натрупване остава в опцията „Еврото да не се приема никога“ – 41,4%. Общо 30,8% приемат въвеждането, но искат то до стане по-късно, а 25,7% са за въвеждането от 1 януари 2026 г. Останалите се колебаят. Според изследването по-възрастните са и онези, които показват повече притеснения. Това може да се отдаде на повече чувствителност по въпросите на суверенитета, повече носталгия, липса на адекватна информация, зловредни кампании, по-голям страх от евентуално поскъпване на живота и много различни други фактори, смятат социолозите и допълват, че само нарочно задълбочено изследване може да анализира причините. При всички положения обаче на този фон въвеждането на еврото ще изисква сериозна управленска воля, убедителност и информационна работа, допълват от агенцията.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
Ловеч е на двадесето място в страната по размер на средната работна заплата за 2023 г., отчита статистиката
|
БАБХ констатира огнище на птичи грип в Асеновград
|
Парламентът прие на първо и второ четене законови промени, свързани с биогоривата
|
Гражданско движение за президентска република започва създаване на структури във всички общини в страната
|
Община Белене очаква над 200 000 лева приходи от управление и разпореждане с общински имоти през тази година
|
Време за четене - месец Февруари
Препоръчани заглавия |
Продължава приемът на документи за социалната услуга „Асистентска подкрепа“ в община Годеч
|
Ловеч е на двадесето място в страната по размер на средната работна заплата за 2023 г., отчита статистиката
|
Общо 44 предложения и инициативи към Общинския съвет в Кърджали е направила за година общинският съветник Даниела Петрова
|
Приемете ме като партийния кандидат в надпреварата за председател на БСП, заяви Атанас Зафиров
|
Над 400 обекта са проверени от здравните власти в страната във връзка с нерегламентирани естетични процедури
|