Начало Местен фокус Преди 30 години българката е започвала бизнес основно със собствени средства, сега дамите разчитат на заеми и други финансови инструменти, според експерти
9457
Икономика

Преди 30 години българката е започвала бизнес основно със собствени средства, сега дамите разчитат на заеми и други финансови инструменти, според експерти

Българката предприемач е високо образована – над 70 на сто от дамите в бизнеса у нас са с висше образование, като 30 на сто от тях притежават и допълнителни квалификации в областта на финансите.В ЕС ситуацията доста по-различна – там дамите стартират бизнес много по-рано, някои директно след завършване на гимназиалното си образование, затова и най-честото предизвикателство, с което се сблъскват на по-късен етап, е изборът между бизнес и семейство.

| 08 Март 2025, 11:00 ч.
Преди 30 години българката е започвала бизнес основно със собствени средства, сега дамите разчитат на заеми и други финансови инструменти, според експерти
Преди 30 години българката е започвала бизнес основно със собствени средства, сега дамите разчитат на заеми и други финансови инструменти, според експерти
Снимка © личен .

Жените в България започват свой собствен бизнес обикновено когато са на около 40 години, след като са натрупали достатъчно знания и умения и разчитат на подкрепа от семейството си. В голяма част от случаите жените започват свой бизнес дори за да решат определен семеен казус.

В Кюстендил беше отбелязана годишнина от смъртта на двамата алпинисти Людмил

Общо 1033 са установените нарушения на скоростните режими по време на проведе

Служителите на СДВР са изпълнили задълженията си по закон след сигнали за имо

Община Макреш ще кандидатства с проект за иновативни здравно-социални услуги,

Спряно е движението на кръстовището при Орлов мост заради протест на служител

Българката предприемач е високо образована – над 70 на сто от дамите в бизнеса у нас са с висше образование, като 30 на сто от тях притежават и допълнителни квалификации в областта на финансите. В ЕС ситуацията доста по-различна – там дамите стартират бизнес много по-рано, някои директно след завършване на гимназиалното си образование, затова и най-честото предизвикателство, с което се сблъскват на по-късен етап, е изборът между бизнес и семейство.

Това казаха в интервю две предприемчиви жени - Илона Станева, член на Контролния съвет на Дамска бизнес общност  и директор "Маркетинг и реклама" във Fibank, и Даниела Алексиева, магистър по икономика, заместник-директор "Малки  и средни предприятия" в същата банка, ангажирана с програмата на финансовата институция Smart Lady. Те бяха потърсени във връзка с днешния Международен ден на жената.

Най-често срещаните области на икономическа дейност, в които българските дами реализират своите бизнес идеи и потенциал са: с най-голям дял около една трета е сектор търговия, на следващо място е сектор услуги или по-конкретно сферите: текстил, естетика и дизайн, спорт, архитектура, ресторантьорство и хотелиерство, транспорт, здравеопазване и социални услуги, следвани от производствената сфера, селското стопанство и строителството. 

Стереотипите на семейната среда и обществото са тези, които продължават да влияят върху увереността на жената и отлагат взимането на решение за стартиране за собствен бизнес. 

Общото между жените предприемачи в зората на демокрацията и сега са енергията, умерено поетият риск, прагматизмът, умението да постигат перфектен баланс между бизнес и семейство, а разликите се дължат на типа бизнеси, които стартират и развиват. И това е нормално – дигитализацията и фокусът върху устойчивостта откриват нови пазарни ниши, коментираха експертите. Ако преди 30 години българката е започвала бизнес основно със свои собствени средства, то в момента дамите търсят правилните източници за финансиране за своя бизнес. Със собствен капитал от 2000 лева в сегашната икономическа ситуация е доста трудно да се определи в коя сфера би могло да се инвестира в собствен бизнес. С тези пари една жена предприемач би могла да направи покупка на подходящо оборудване и пособия за извършване на актуални за пазара услуги или в чисто спекулативна търговска сделка с възможност за бърза реализация. Може би с посочената сума, но умножена по 10 и повече, ще се разширят значително възможностите и сферите, посочиха експертите.

С актуалните изисквания при прилагането на интервенциите по директните плащан

Народният представител Димо Дренчев от „Възраждане“ сигнализира з

Ръст на туристите с 10% в София отчитат през първите три месеца на 2025 г. от

Средният размер на кредитите, отпуснати на дружества, управлявани от български дами, е 320 000 лева, при среден матуритет на заемите (срок за погасяване) от 60 месеца.

Предприемчивите българки, за разлика от мъжете в бизнеса, остават емоционално свързани с компаниите си за дълъг период от време, като средна продължителност на живот на фирмите им е от над 10 години. 

Броят на служителите в дружествата, управлявани от жени предприемачи, е обвързан пряко със сектора на икономическа дейност и от етапа на развитие на бизнеса, като варира от 2-3 човека до над 50 души.

Следва пълният текст на интервюто:

Госпожо Станева, дали бихте очертали профила на предприемчивата българка в зората на демокрацията и през последните години?

- Задълбочените ни изследвания в женското предприемачество касаят последните седем години. При старта и в хода на развитието на програмата ни Smart Lady се нуждаехме от данни, върху които да стъпим и да надграждаме предложението си в подкрепа на жените предприемачи. Но ако се върна 30 години назад, образът на жена предприемач, който изплува в съзнанието ми, е този на моята майка, както и на множеството дами от Съвета на менторите в Дамската бизнес общност, които имам удоволствието да познавам отблизо. Общото между жените предприемачи в зората на демокрацията и сега са енергията, умерено поетият риск, прагматизмът, умението да постигат перфектен баланс между бизнес и семейство, а разликите се дължат на типа бизнеси, които те стартират и развиват. И това е нормално – дигитализацията и фокусът върху устойчивостта откриват нови пазарни ниши. Ако преди 30 години българката е стартирала бизнес основно със свои собствени средства, то в момента дамите търсят правилните източници за финансиране за своя бизнес.

Какви бяха трудностите пред жената предприемач преди 30 години и какви са новите предизвикателства?  

Илона Станева: Преди 30 години жените предприемачи трябваше да се съобразяват със съществуващи много силни стереотипи в семейната среда и обществото. Днес ситуацията е много по-различна, бих добавила малко по-либерална. Достъпността до информация "на клик разстояние", глобализацията, технологиите налагат друго темпо и правила в бизнеса. Предизвикателствата, с които се сблъскват жените в бизнеса в момента, са други. Поради тази причина жените предприемачи днес имат повече от всякога нужда от подкрепяща среда и общност. Това е, което виждаме ежедневно, чрез програмата ни Smart Lady - с нея за 7 години през менторски и обучителни сесии са преминали над 1100 дами, като ежегодно, съвместно с Менторите.БГ обучаваме над 50 дами с бизнес, по специална програма.

Как съчетава българската жена предприемач работата и ангажиментите към семейството? 

Илона Станева: Българската жена предприемач стартира бизнес осъзнато, в етап от живота си, в който е подготвена за това, и то не без подкрепа от семейството си. В голяма част от случаите жените стартират дори бизнес, за да решат определен семеен казус. Така през последните три годиин в менторската ни програма много дами развиха успешен бизнес, стартирал като бизнес идея, решаваща определени здравословни проблеми на членове на семействата им - производство на безглутенови храни, натурални прахове за пране и почистващи средства, производство и износ на ядкови млека и пр. 

Има ли сполучлива формула за това и каква е тя?

Илона Станева: Това, което наблюдавам с удоволствие, е че дамите в програмата ни Smart Lady чудесно балансират между бизнес и личен живот, като освен това не забравят да надграждат знанията и уменията си. В разговори с тях виждам, че всяка една е открила своя собствена формула за баланс, както и че когато той се изгуби, тя получава насоки и подкрепа именно от женската бизнес общност, която сме изградили.

На каква възраст у нас жената решава да тръгне по пътя на бизнеса, на каква това се случва в ЕС?

Илона Станева: Жените в България стартират свой собствен бизнес в момента в който са напълно уверени и готови за това. Обикновено около 40-годишна възраст, след като са натрупали достатъчно знания и умения. Българката предприемач е високо образована – над 70 на сто са с висше образование, като 30 на сто от тях притежават и допълнителни квалификации в областта на финансите. В ЕС ситуацията доста по-различна – там дамите стартират бизнес много по-рано, някои директно след завършване на гимназиалното си образование, затова и най-честото предизвикателство, с което се сблъскват на по-късен етап е избор между бизнес и семейство. 

С какви предразсъдъци трябва да се бори българската предприемач и с какви в ЕС?

Илона Станева: Това, което наблюдавахме през тези седем години развитие на програмата ни за подкрепа на жените в бизнеса, е, че стереотипите на семейната среда и обществото са тези, които влияят върху увереността на жената и отлагат взимането на решение за стартиране за собствен бизнес. Поради тази причина в Smart Lady съчетахме префектният финансов продукт с обучения и менторски сесии, с цел да дадем на дамите подкрепа и увереност. 

Г-жо Алексиева, кои са най-често срещаните сфери на икономическа дейност, към които се насочват предприемчивите българки? Ако може да направите сравнение с други страни от ЕС?

- От дългогодишната ми практика в сферата на кредитиране на дружества в сегмента малки и средни предприятия, бих могла да посоча, че най-често срещаните сфери на икономическа дейност, в които българските дами реализират своите бизнес идеи и  потенциал са: с най-голям дял около една трета е сектор търговия, на следващо място е сектор услуги или по-конкретно сферите са: текстил, естетика  и дизайн,  спорт, архитектура, ресторантьорство и хотелиерство, транспорт, здравеопазване и социални услуги, следвани от производствената сфера, селското стопанство и строителството. 

Как се случва стартирането на бизнес у нас - със собствени средства или със заемен капитал?

Даниела Алексиева: Наблюденията ми през годините показват, че в голяма степен българските дами стартират собствен бизнес не достатъчно уверено и без да проявяват силно рисково поведение, като в голяма степен разчитат на подкрепата на семеен капитал и/или на други партньорства и съдружия, като на следващо място разбира се и на банково финансиране. 

В последните години, особено след членството на България в ЕС, се реализират програми в подкрепа на start-up компаниите, особено в направленията устойчив бизнес, иновации в предприятията и проекти в сферата на дигитализацията. 

Как това става в ЕС? Средният размер на заема, който обикновено се ползва за такава цел и за какъв срок?

Даниела Алексиева: Бих могла да отговоря на база на статистически данни, изведени от кредитния портфейл в сегмента малки и средни предприятия във FIBANK за периода от последните 7 години от стартирането на програмата ни SMART LADY, специално създадена в подкрепа на жени предприемачи, че средният размер на кредитите, отпуснати на дружества, управлявани от български дами, е 320 000 лева, при среден матуритет на заемите (срок за погасяване) от 60 месеца.  

Каква е средната продължителност на живот на фирмите, създадени от жени у нас, ако може да направите сравнение с други страни от ЕС?

Даниела Алексиева: По отношение на българските дружества, управлявани от дами, се наблюдава доста последователно бизнес поведение в посока на устойчиво развитие, съпътствано от дългосрочни инвестиции, което естествено кореспондира със средна продължителност на фирмите от над 10 години. Дамите, за разлика то мъжете в бизнеса остават емоциално свързани с компаниите си за дълъг период от време. 

Колко души средно работят в една фирма, създадена от предприемчива българка?

Даниела Алексиева: Броят на служителите в дружествата, управлявани от жени предприемачи е обвързан пряко със сектора на икономическа дейност и от етапа на развитие на бизнеса, като варира от 2-3 човека до над 50.

Моля, дайте пример - с личен капитал от 2000 лева какъв бизнес днес може да предприеме една българка?

Даниела Алексиева: Към сегашната икономическа ситуация е доста трудно да определя с подобен малък капитал в коя сфера би могло да се инвестира, освен в покупка на подходящо оборудване и пособия за извършване на актуални за пазара услуги или в чисто спекулативна търговска сделка с възможност за бърза реализация. Може би с посочената сума, умножена по 10 и повече, възможностите и сферите съответно ще нараснат значително.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Въвеждат за три дни временна организация на движението по кръговото кръстовище "Трапезица" в Бургас заради ремонт на пасарелката
Три дни ще има временна организация на движението по кръговото кръстовище "Трапезица" в Бургас. Причината са продължаващите ремонтни дейности по пасарелката, съобщиха от пресцентър ...
По-малко катастрофи през март спрямо февруари във Врачанско отчита Областната дирекция на полицията
През март месец в област Враца са регистрирани 44 пътнотранспортни произшествия (ПТП), с 16 ранени, съобщиха от Областната дирекция на МВР-Враца в отчета си, публикуван на сайта на ...
Жълт код за интензивни валежи е обявен за шест области на страната за 18 април
Жълт код за интензивни валежи е обявен за шест области на страната за 18 април. Това съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) на своя уебсайт. Предупреж ...
Вот на недоверие за неща, случили се преди избора на правителството, е стремеж за дестабилизиране на Народното събрание, каза Наталия Киселова
Да се иска вот на недоверие за неща, които са се случили преди това правителство да бъде избрано, е стремеж да се дестабилизира Народното събрание (НС) и то да не работи. Това каза ...
Пътният травматизъм в Монтанско намалява през първите месеци на 2025 година, според полицията вероятната причина за това е засиленият контрол
През 2025 година пътният травматизъм в област Монтана намалява значително, съобщи на брифинг началникът на КАТ в Монтана главен инспектор Елвис Иванов. От 1 януари до 15 април 2025 ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Задържани са 13 души при спецоперация на полицията в София
В София при специализирана полицейска операция по линия на противодействието на незаконната миграция и недопускане на извършване на престъпления от и срещу чужди граждани са задърж ...
Полицията в Перник провери и инструктира преди Великден църковните настоятелства, управители на хотели и хижи
Проверени са 26 църкви и манастири, както и седем хижи, хотели и къщи за гости, няма констатирани нередности, съобщиха от Областната дирекция на на МВР в Перник.   От дирекция ...
Прогноза за времето на 19 Април (Събота) и следващите дни
През нощта облачността ще е значителна, на места в западната половина от страната с валежи от дъжд, повече по количество в централните райони. Вятърът ще започне да се ориентира от ...
МВнР препоръчва на българите, които ще пътуват до Колумбия, да се ваксинират срещу жълта треска
Министерство на въшните работи (МВнР) препоръчва на българските граждани да се ваксинират срещу жълта треска, в случай че планират пътуване до Република Колумбия. Причината е обяве ...
Един човек е загинал, а 16 души са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие
За изминалото денонощие в страната са регистрирани 14 тежки катастрофи, при които е загинал един човек, а 16 души са ранени, съобщи МВР на сайта си. В София са станали 34 леки и дв ...
Тикер в 13:02 ч.
В София при специализирана полицейска операция по линия на противодействието на ...
Начало Местен фокус
9457
Икономика

Преди 30 години българката е започвала бизнес основно със собствени средства, сега дамите разчитат на заеми и други финансови инструменти, според експерти

Българката предприемач е високо образована – над 70 на сто от дамите в бизнеса у нас са с висше образование, като 30 на сто от тях притежават и допълнителни квалификации в областта на финансите.В ЕС ситуацията доста по-различна – там дамите стартират бизнес много по-рано, някои директно след завършване на гимназиалното си образование, затова и най-честото предизвикателство, с което се сблъскват на по-късен етап, е изборът между бизнес и семейство.

| 08 Март 2025, 11:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Преди 30 години българката е започвала бизнес основно със собствени средства, сега дамите разчитат на заеми и други финансови инструменти, според експерти
Преди 30 години българката е започвала бизнес основно със собствени средства, сега дамите разчитат на заеми и други финансови инструменти, според експерти
Снимка © личен .

Жените в България започват свой собствен бизнес обикновено когато са на около 40 години, след като са натрупали достатъчно знания и умения и разчитат на подкрепа от семейството си. В голяма част от случаите жените започват свой бизнес дори за да решат определен семеен казус.

Българката предприемач е високо образована – над 70 на сто от дамите в бизнеса у нас са с висше образование, като 30 на сто от тях притежават и допълнителни квалификации в областта на финансите. В ЕС ситуацията доста по-различна – там дамите стартират бизнес много по-рано, някои директно след завършване на гимназиалното си образование, затова и най-честото предизвикателство, с което се сблъскват на по-късен етап, е изборът между бизнес и семейство.

Това казаха в интервю две предприемчиви жени - Илона Станева, член на Контролния съвет на Дамска бизнес общност  и директор "Маркетинг и реклама" във Fibank, и Даниела Алексиева, магистър по икономика, заместник-директор "Малки  и средни предприятия" в същата банка, ангажирана с програмата на финансовата институция Smart Lady. Те бяха потърсени във връзка с днешния Международен ден на жената.

Най-често срещаните области на икономическа дейност, в които българските дами реализират своите бизнес идеи и потенциал са: с най-голям дял около една трета е сектор търговия, на следващо място е сектор услуги или по-конкретно сферите: текстил, естетика и дизайн, спорт, архитектура, ресторантьорство и хотелиерство, транспорт, здравеопазване и социални услуги, следвани от производствената сфера, селското стопанство и строителството. 

Стереотипите на семейната среда и обществото са тези, които продължават да влияят върху увереността на жената и отлагат взимането на решение за стартиране за собствен бизнес. 

Общото между жените предприемачи в зората на демокрацията и сега са енергията, умерено поетият риск, прагматизмът, умението да постигат перфектен баланс между бизнес и семейство, а разликите се дължат на типа бизнеси, които стартират и развиват. И това е нормално – дигитализацията и фокусът върху устойчивостта откриват нови пазарни ниши, коментираха експертите. Ако преди 30 години българката е започвала бизнес основно със свои собствени средства, то в момента дамите търсят правилните източници за финансиране за своя бизнес. Със собствен капитал от 2000 лева в сегашната икономическа ситуация е доста трудно да се определи в коя сфера би могло да се инвестира в собствен бизнес. С тези пари една жена предприемач би могла да направи покупка на подходящо оборудване и пособия за извършване на актуални за пазара услуги или в чисто спекулативна търговска сделка с възможност за бърза реализация. Може би с посочената сума, но умножена по 10 и повече, ще се разширят значително възможностите и сферите, посочиха експертите.

Средният размер на кредитите, отпуснати на дружества, управлявани от български дами, е 320 000 лева, при среден матуритет на заемите (срок за погасяване) от 60 месеца.

Предприемчивите българки, за разлика от мъжете в бизнеса, остават емоционално свързани с компаниите си за дълъг период от време, като средна продължителност на живот на фирмите им е от над 10 години. 

Броят на служителите в дружествата, управлявани от жени предприемачи, е обвързан пряко със сектора на икономическа дейност и от етапа на развитие на бизнеса, като варира от 2-3 човека до над 50 души.

Следва пълният текст на интервюто:

Госпожо Станева, дали бихте очертали профила на предприемчивата българка в зората на демокрацията и през последните години?

- Задълбочените ни изследвания в женското предприемачество касаят последните седем години. При старта и в хода на развитието на програмата ни Smart Lady се нуждаехме от данни, върху които да стъпим и да надграждаме предложението си в подкрепа на жените предприемачи. Но ако се върна 30 години назад, образът на жена предприемач, който изплува в съзнанието ми, е този на моята майка, както и на множеството дами от Съвета на менторите в Дамската бизнес общност, които имам удоволствието да познавам отблизо. Общото между жените предприемачи в зората на демокрацията и сега са енергията, умерено поетият риск, прагматизмът, умението да постигат перфектен баланс между бизнес и семейство, а разликите се дължат на типа бизнеси, които те стартират и развиват. И това е нормално – дигитализацията и фокусът върху устойчивостта откриват нови пазарни ниши. Ако преди 30 години българката е стартирала бизнес основно със свои собствени средства, то в момента дамите търсят правилните източници за финансиране за своя бизнес.

Какви бяха трудностите пред жената предприемач преди 30 години и какви са новите предизвикателства?  

Илона Станева: Преди 30 години жените предприемачи трябваше да се съобразяват със съществуващи много силни стереотипи в семейната среда и обществото. Днес ситуацията е много по-различна, бих добавила малко по-либерална. Достъпността до информация "на клик разстояние", глобализацията, технологиите налагат друго темпо и правила в бизнеса. Предизвикателствата, с които се сблъскват жените в бизнеса в момента, са други. Поради тази причина жените предприемачи днес имат повече от всякога нужда от подкрепяща среда и общност. Това е, което виждаме ежедневно, чрез програмата ни Smart Lady - с нея за 7 години през менторски и обучителни сесии са преминали над 1100 дами, като ежегодно, съвместно с Менторите.БГ обучаваме над 50 дами с бизнес, по специална програма.

Как съчетава българската жена предприемач работата и ангажиментите към семейството? 

Илона Станева: Българската жена предприемач стартира бизнес осъзнато, в етап от живота си, в който е подготвена за това, и то не без подкрепа от семейството си. В голяма част от случаите жените стартират дори бизнес, за да решат определен семеен казус. Така през последните три годиин в менторската ни програма много дами развиха успешен бизнес, стартирал като бизнес идея, решаваща определени здравословни проблеми на членове на семействата им - производство на безглутенови храни, натурални прахове за пране и почистващи средства, производство и износ на ядкови млека и пр. 

Има ли сполучлива формула за това и каква е тя?

Илона Станева: Това, което наблюдавам с удоволствие, е че дамите в програмата ни Smart Lady чудесно балансират между бизнес и личен живот, като освен това не забравят да надграждат знанията и уменията си. В разговори с тях виждам, че всяка една е открила своя собствена формула за баланс, както и че когато той се изгуби, тя получава насоки и подкрепа именно от женската бизнес общност, която сме изградили.

На каква възраст у нас жената решава да тръгне по пътя на бизнеса, на каква това се случва в ЕС?

Илона Станева: Жените в България стартират свой собствен бизнес в момента в който са напълно уверени и готови за това. Обикновено около 40-годишна възраст, след като са натрупали достатъчно знания и умения. Българката предприемач е високо образована – над 70 на сто са с висше образование, като 30 на сто от тях притежават и допълнителни квалификации в областта на финансите. В ЕС ситуацията доста по-различна – там дамите стартират бизнес много по-рано, някои директно след завършване на гимназиалното си образование, затова и най-честото предизвикателство, с което се сблъскват на по-късен етап е избор между бизнес и семейство. 

С какви предразсъдъци трябва да се бори българската предприемач и с какви в ЕС?

Илона Станева: Това, което наблюдавахме през тези седем години развитие на програмата ни за подкрепа на жените в бизнеса, е, че стереотипите на семейната среда и обществото са тези, които влияят върху увереността на жената и отлагат взимането на решение за стартиране за собствен бизнес. Поради тази причина в Smart Lady съчетахме префектният финансов продукт с обучения и менторски сесии, с цел да дадем на дамите подкрепа и увереност. 

Г-жо Алексиева, кои са най-често срещаните сфери на икономическа дейност, към които се насочват предприемчивите българки? Ако може да направите сравнение с други страни от ЕС?

- От дългогодишната ми практика в сферата на кредитиране на дружества в сегмента малки и средни предприятия, бих могла да посоча, че най-често срещаните сфери на икономическа дейност, в които българските дами реализират своите бизнес идеи и  потенциал са: с най-голям дял около една трета е сектор търговия, на следващо място е сектор услуги или по-конкретно сферите са: текстил, естетика  и дизайн,  спорт, архитектура, ресторантьорство и хотелиерство, транспорт, здравеопазване и социални услуги, следвани от производствената сфера, селското стопанство и строителството. 

Как се случва стартирането на бизнес у нас - със собствени средства или със заемен капитал?

Даниела Алексиева: Наблюденията ми през годините показват, че в голяма степен българските дами стартират собствен бизнес не достатъчно уверено и без да проявяват силно рисково поведение, като в голяма степен разчитат на подкрепата на семеен капитал и/или на други партньорства и съдружия, като на следващо място разбира се и на банково финансиране. 

В последните години, особено след членството на България в ЕС, се реализират програми в подкрепа на start-up компаниите, особено в направленията устойчив бизнес, иновации в предприятията и проекти в сферата на дигитализацията. 

Как това става в ЕС? Средният размер на заема, който обикновено се ползва за такава цел и за какъв срок?

Даниела Алексиева: Бих могла да отговоря на база на статистически данни, изведени от кредитния портфейл в сегмента малки и средни предприятия във FIBANK за периода от последните 7 години от стартирането на програмата ни SMART LADY, специално създадена в подкрепа на жени предприемачи, че средният размер на кредитите, отпуснати на дружества, управлявани от български дами, е 320 000 лева, при среден матуритет на заемите (срок за погасяване) от 60 месеца.  

Каква е средната продължителност на живот на фирмите, създадени от жени у нас, ако може да направите сравнение с други страни от ЕС?

Даниела Алексиева: По отношение на българските дружества, управлявани от дами, се наблюдава доста последователно бизнес поведение в посока на устойчиво развитие, съпътствано от дългосрочни инвестиции, което естествено кореспондира със средна продължителност на фирмите от над 10 години. Дамите, за разлика то мъжете в бизнеса остават емоциално свързани с компаниите си за дълъг период от време. 

Колко души средно работят в една фирма, създадена от предприемчива българка?

Даниела Алексиева: Броят на служителите в дружествата, управлявани от жени предприемачи е обвързан пряко със сектора на икономическа дейност и от етапа на развитие на бизнеса, като варира от 2-3 човека до над 50.

Моля, дайте пример - с личен капитал от 2000 лева какъв бизнес днес може да предприеме една българка?

Даниела Алексиева: Към сегашната икономическа ситуация е доста трудно да определя с подобен малък капитал в коя сфера би могло да се инвестира, освен в покупка на подходящо оборудване и пособия за извършване на актуални за пазара услуги или в чисто спекулативна търговска сделка с възможност за бърза реализация. Може би с посочената сума, умножена по 10 и повече, възможностите и сферите съответно ще нараснат значително.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Въвеждат за три дни временна организация на движението по кръговото кръстовище "Трапезица" в Бургас заради ремонт на пасарелката
По-малко катастрофи през март спрямо февруари във Врачанско отчита Областната дирекция на полицията
Жълт код за интензивни валежи е обявен за шест области на страната за 18 април
Вот на недоверие за неща, случили се преди избора на правителството, е стремеж за дестабилизиране на Народното събрание, каза Наталия Киселова
Пътният травматизъм в Монтанско намалява през първите месеци на 2025 година, според полицията вероятната причина за това е засиленият контрол
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Задържани са 13 души при спецоперация на полицията в София
На преден план
Полицията в Перник провери и инструктира преди Великден църковните настоятелства, управители на хотели и хижи
Местен фокус
Прогноза за времето на 19 Април (Събота) и следващите дни
Основна линия
МВнР препоръчва на българите, които ще пътуват до Колумбия, да се ваксинират срещу жълта треска
Основна линия
Един човек е загинал, а 16 души са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие
Местен фокус
Добри са условията за туризъм, но се очаква разваляне на времето, предупредиха от Планинската спасителна служба на БЧК
Контекст
За първите три месеца са установени 2296 водачи, шофирали след употреба на алкохол, и 1048 след употреба на наркотици, по данни на МВР
Сфера
Въвеждат за три дни временна организация на движението по кръговото кръстовище "Трапезица" в Бургас заради ремонт на пасарелката
Контекст
Окръжната прокуратура в Бургас задържа за срок до 72 часа мъж от село Кошарица, обвинен в убийство с особена жестокост
Основна линия
Десет души са задържани от столични полицаи за шофиране след употреба на алкохол
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.