Начало Сфера Война и природно бедствие: Последното изригване на Везувий започва на 18 март 1944 г.
5743
Хроника

Война и природно бедствие: Последното изригване на Везувий започва на 18 март 1944 г.

Последното изригване на Везувий е в рамките на Втората световна война – през март 1944 г. По това време близкият Неапол е вече под контрола на Съюзнически армии на САЩ и Великобритания.Везувий се извисява на височина 1277 м над морското равнище близо до Неаполитанския залив. Той е единственият активен вулкан в континенталната част на Европа.

| 18 Март 2025, 07:00 ч.
Война и природно бедствие: Последното изригване на Везувий започва на 18 март 1944 г.
Война и природно бедствие: Последното изригване на Везувий започва на 18 март 1944 г.
Снимка © АП

Последното изригване на Везувий е в рамките на Втората световна война – през март 1944 г. По това време близкият Неапол е вече под контрола на Съюзнически армии на САЩ и Великобритания. 
Изригването започва в 16:30 ч. на 18 март 1944 г., е отбелязано на сайта на Националния институт по геофизика и вулканология (INGV) на Италия, част от който е Везувианската обсерватория (OV).

Посланикът на Кралство Дания в България Флеминг Стендер посети град Самоков и

Това, което се случи днес, за мен е престъпление срещу гражданите на София, к

Изменение в графика на режимно водоподаване ще настъпи от утре за Брезник и с

Момче на 16 години беше транспортирано по спешност с медицински хеликоптер от

Общинският съвет в Стражица ще гласува бюджета на общината за 2025 г. Това се

Везувий се извисява на височина 1277 м над морското равнище близо до Неаполитанския залив. Той е единственият активен вулкан в континенталната част на Европа. Кратерът му е с дълбочина 216 м и обиколка 1400 метър. Диаметърът на основата му е над три километра.

Според специалистите еволюцията на Везувий може да бъде обобщена в четири основни фази. Всяка има специфични характеристики по отношение на еруптивния стил и вулкано-тектонична еволюция на вулканичната постройка.

Първата фаза е периода на еволюция и растеж, която се характеризира главно с емисии на лава и шлака и завърша с изригване преди около 22 000 години. Според учените това е може би най-тежкото изригване на Везувий.

Втората фаза е периодът на големите плинийски експлозивни изригвания: преди 9000 години, преди 4000 години и изригването, разрушило Помпей през 79 г. сл. Хр.

Третата фаза включва две субплиниански изригвания от 472 г. сл. Хр. и от 1631 г. В периода между тях е регистрирана интензивна еруптивна активност с по-малко енергия. В тази фаза големият конус на Везувий започва прогресивно да расте.

На предстоящото заседание Общинският съвет в Радомир ще реши дали да закрие О

През нощта валежите и в Югозападна България ще спрат, облачността ще намалее

Леко намаление на броя на регистрираните безработни през март спрямо февруари

Четвъртата фаза включва периода на активност на Везувий между 1631 и 1944 г., в който вулканът се установява в сегашната си форма. Еруптивната активност е разделена на 18 цикъла, в които има активност както от централния кратер, така и от страничните отвори. За отбелязване, според учените, е изригването от 1906 г., което представлява най-енергичното изригване на Везувий през миналия век.

Изригването на Везувий от 1944 г. е последното в края на дълъг период на активност на вулкана.

Фазите му са описани подробно от директора на Везувианската обсерватория Джузепе Имбо, който наблюдава изригването от щаб, разположен на източния хълм на Везувий, на надморска височина от 608 м. Дори по време на най-яростната пароксизмална фаза на изригването, Имбо никога не напуска обсерваторията, излагайки живота си на риск, отбелязват на сайта на Националния институт по геофизика и вулканология. Той разграничава четири основни фази на изригването. Първата започва в 16:30 ч. на 18 март 1944 г. с експлозия, която частично унищожава малкия вътрекратерен шлаков конус. Тя е последвана от два отделни потока лава от кратера, единият в югоизточна посока, а другият в северна посока, за да бъде отклонен от планината Сома в западна посока.

На 19 март експлозивната и ефузивна активност (излив на лава - бер. ред.) става по-интензивна и лавата със скорост, варираща от 50 до 300 м/ч, започва да се приближава до градовете Сан Себастиано и Маса ди Сома, от западната страна на вулкана.

В ранните часове на 21 март градовете бяха залети от лава. Малко преди това съюзническите войски незабавно организираха евакуацията на около 7000 жители.

На 22 март двата потока спират съответно на 350 м надморска височина за югоизточното течение и на надморска височина от 140 м. за потока от лава, който е нахлул в Сан Себастиано.

Вторият етап е фазата на фонтани от лава. Новата експлозивна фаза започва около 17:00 часа на 21 март с впечатляващи фонтани от лава. Имбо регистрира общо осем фонтана от лава с различна продължителност. Последният от тях продължава цели пет часа сутринта на 22 март. Продуктите, свързани с тази експлозивна фаза, достигат височини от приблизително четири километра и, пренасяни от вятъра на 15-20 км на изток, покриват градовете между Везувий и Агро Ночерино-Сарнезе.

Следващата част от активността на Везувий е смесена фаза на експлозия. Следобед на 22 март фонтаните от лава отстъпват на дискретни експлозии с изстрелване на вулканични бомби и образуването на еруптивен стълб с височина повече от пет километра, причинени от малки пирокластични потоци (бързо движещи се потоци от свръхнагорещени скали, пепел, сажди и токсични газове - бел. ред.). Образуват се и горещи лавини, които представляват свлачища от нажежен материал от кратера по склоновете на вулкана. Отлагането на тъмна пепел от колоната на изригването продължава обилно до 23 март. По време на тази фаза загиват 23 души, след като покривите на домовете им се срутват под тежестта на вулканичната пепел.

Последният четвърти етап е сеизмично-експлозивната фаза. От 12:00 часа на 23 март експлозиите стават по-редки и активността се променя на интензивна емисия на пепел и малки еруптивни колони, не по-високи от два километра, сочат записките на Имбо. Ученият наблюдава интензивна сеизмична активност и малки пирокластични потоци на върха. Излъчването на лека пепел, настъпило на 24 март, предвещава последните етапи на еруптивната дейност, избелвайки планината, като след снеговалеж. Експлозиите постепенно намаляват до изчезването им на 29 март.

Градовете, пострадали най-много от падането на пирокластичен материал, са Терциньо, Помпей, Скафати, Ангри, Ночера, Поджомарино и Кава. В доклад на Съюзническото военно правителство се споменава за 21 смъртни случая само на 26 март, поради срутване на покриви на къщи. Жителите на Сан Себастиано, Маса и Черкола, приблизително 10 000 души, са принудени да се евакуират. Неапол е благоприятстван от посоката на ветровете, които отвяват облака от пепел далеч от града. В края на изригването се появяват мофети, типична опасна опашка на вулканични изригвания, и тяхното излъчване на въглероден диоксид от кладенците и земята продължава до края на 1944 г., се сочи в сайта на Националния институт по геофизика и вулканология.

Исторически сведения за изригването съобщават за височина на еруптивния стълб от приблизително пет километра. Тази стойност обаче е несъвместима с високата площна дисперсия на емитираната пепел, която е била отложена на разстояние до 400 км. Вероятно изригването е подценено поради облачната покривка, която ограничава видимостта на еруптивната струя. Последните проучвания, базирани на моделиране на разпръскването на изхвърлената пепел и ветровете на голяма надморска височина, предполагат височина на еруптивния (вулканичния - бел. ред.) стълб от около 10 километра, сочат съвременните учени.

информира за природната катастрофа в своя “Български бюлетин”, като първата информация е от 20 март:

Амстердам, 20 март 1944 г. /ГТА/ Английската осведомителна служба се научава от Неапол, че избухването на Везувий взема обезпокоителни размери и че то трябвало да се смята безсъмнено за най-голямото от всички избухвания от 1906 година насам.

***

Амстердам, 21 март 1944 г. /ГТА/ Британската осведомителна служба съобщава от Неапол, че две села били вече съвсем затрупани от лавата на вулкана Везувий. Жертвите не били отбелязани.

***

Милано, 24 март 1944 г. /ГТА/ Според съобщения от Южна Италия, изригването на Везувий вземало все по-големи и по-големи размери. Броят на пострадалите възлизал вече на повече от 25 000 души.

Жителите на населените места, намиращи се в подножието на Везувий, напущали бързо жилищата си, мъчейки се да спасят имуществата си.

Потокът на лавата се разделил на един по-широк и други по-малки ръкави, завличайки грамадни скали и големи количества камъни. Тоя поток на лавата имал размерите на една река от средна величина.

Дъжд от пепел и камъни падала непрекъснато над цялата област на Неаполския залив.

***

Мадрид, 24 март 1944 г. /ГТА/ Испанската осведомителна агенция ЕФЕ предава съобщение от Неапол, че новото изригване на вулкана Везувий е костувало досега живота на 2000 души.

***

Мадрид, 25 март /ГТА/ Узнава се от Южна Италия, че дейността на Везувий е намаляла от петък вечерта насам, но, че има още нови изригвания. Потоците от лава се движат с 10 км. бързина в час и достигат до седем метра височина. Има десет отделни потока. Облаците от изригванията достигат до 3000 метра височина и стават още по-гъсти. Върхът на Везувий е покрит с дебела покривка сняг. 


На 7 април 1944 г. кратерът е напълно блокиран, като по този начин започва текущият период на затворен канал.

След изригването през 1944 г. Везувий навлиза във фаза на покой, която в момента се характеризира с ниска сеизмичност и фумаролна активност (отделяне на газове и водна пара с вулканичен произход и с температура над 300 градуса по Целзий - бел. ред.), сочи Националният институт по геофизика и вулканология на Италия.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Начало на процедура за избор на ръководства на общинските дружества ще инициират от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет
Началото на процедура за избор на ръководства на общинските търговски дружества ще инициират от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС), обяви на брифинг общинският съ ...
Над 18 млн. лв. са инвестирани в инфраструктура и други сфери в Община Исперих през изминалата година
През изминалата година в Община Исперих са привлечени и са инвестирани над 18 млн. лв. в инфраструктура, образование, култура, социална и здравна сфери. Това се посочва в отчета на ...
Кметът на Пловдив смени заместник-кмета по транспорт
Със заповед на кмета на Пловдив Костадин Димитров от днес заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков се освобождава от заеманата длъжност. С друга своя заповед кметът назначава за ...
Държавата ще помогне на засегнатите от пороя в с. Хайредин, обяви областният управител на Враца Николай Николов
Хората ще бъдат обезщетени, а засегнатата пътна инфраструктура в село Хайредин ще бъде възстановена с помощ от държавата. Това увери областният управител на Враца Николай Николов п ...
Над 150 експоната ще бъдат представени на 22-рия парад на ретро автомобили и мотоциклети в Разлог
Над 150 експоната ще бъдат представени на 22-рия парад на ретро автомобили и мотоциклети в Разлог, съобщиха от пресцентъра на Община Разлог. Събитието ще се състои на 10 май, а гос ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Вие не сте свободни хора, на вас ви казват какво да правите, каза кметът Васил Терзиев на групата на ГЕРБ в СОС след отстраняването на Стоян Братоев като изпълнителен директор на „Метрополитен“ ЕАД
Вие не сте свободни хора, на вас ви казват какво да правите. Затова не мога да ви променя мнението. С тези думи кметът на София Васил Терзиев се обърна към групата на ГЕРБ в Столич ...
Строежът на магистралата в отсечката Бяла - Велико Търново изглежда скъп, защото заданието е сложно, смята министър Иван Иванов
Строежът на магистралата в отсечката Бяла - Велико Търново изглежда скъп, защото заданието е сложно, разширено е с допълнителни пътни връзки и е взета предвид инфлацията през после ...
Без дебати общинските съветници на Любимец приеха бюджет за настоящата година в размер на 20,5 млн. лева
Бюджет в общ размер по приходната и разходната част от 20 496 124 лв. гласуваха на заседанието си общинските съветници в Любимец. Тазгодишната финансова рамка на Общината беше прие ...
Наредба за извършване на търговска дейност на територията на Община Каварна приеха общинските съветници
Наредба за реда и условията за извършване на търговска дейност на територията на Община Каварна приеха общинските съветници на редовно заседание.  Докладната записка бе предст ...
Община Ситово ще предоставя иновативни здравно-социални услуги на нуждаещите се
Община Ситово ще кандидатства с проектно предложение по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 година. Това решиха на днешното си редовно заседание местните общински съ ...
Тикер в 16:48 ч.
Вие не сте свободни хора, на вас ви казват какво да правите. Затова не мога да в ...
Начало Сфера
5743
Хроника

Война и природно бедствие: Последното изригване на Везувий започва на 18 март 1944 г.

Последното изригване на Везувий е в рамките на Втората световна война – през март 1944 г. По това време близкият Неапол е вече под контрола на Съюзнически армии на САЩ и Великобритания.Везувий се извисява на височина 1277 м над морското равнище близо до Неаполитанския залив. Той е единственият активен вулкан в континенталната част на Европа.

| 18 Март 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Война и природно бедствие: Последното изригване на Везувий започва на 18 март 1944 г.
Война и природно бедствие: Последното изригване на Везувий започва на 18 март 1944 г.
Снимка © АП

Последното изригване на Везувий е в рамките на Втората световна война – през март 1944 г. По това време близкият Неапол е вече под контрола на Съюзнически армии на САЩ и Великобритания. 
Изригването започва в 16:30 ч. на 18 март 1944 г., е отбелязано на сайта на Националния институт по геофизика и вулканология (INGV) на Италия, част от който е Везувианската обсерватория (OV).

Везувий се извисява на височина 1277 м над морското равнище близо до Неаполитанския залив. Той е единственият активен вулкан в континенталната част на Европа. Кратерът му е с дълбочина 216 м и обиколка 1400 метър. Диаметърът на основата му е над три километра.

Според специалистите еволюцията на Везувий може да бъде обобщена в четири основни фази. Всяка има специфични характеристики по отношение на еруптивния стил и вулкано-тектонична еволюция на вулканичната постройка.

Първата фаза е периода на еволюция и растеж, която се характеризира главно с емисии на лава и шлака и завърша с изригване преди около 22 000 години. Според учените това е може би най-тежкото изригване на Везувий.

Втората фаза е периодът на големите плинийски експлозивни изригвания: преди 9000 години, преди 4000 години и изригването, разрушило Помпей през 79 г. сл. Хр.

Третата фаза включва две субплиниански изригвания от 472 г. сл. Хр. и от 1631 г. В периода между тях е регистрирана интензивна еруптивна активност с по-малко енергия. В тази фаза големият конус на Везувий започва прогресивно да расте.

Четвъртата фаза включва периода на активност на Везувий между 1631 и 1944 г., в който вулканът се установява в сегашната си форма. Еруптивната активност е разделена на 18 цикъла, в които има активност както от централния кратер, така и от страничните отвори. За отбелязване, според учените, е изригването от 1906 г., което представлява най-енергичното изригване на Везувий през миналия век.

Изригването на Везувий от 1944 г. е последното в края на дълъг период на активност на вулкана.

Фазите му са описани подробно от директора на Везувианската обсерватория Джузепе Имбо, който наблюдава изригването от щаб, разположен на източния хълм на Везувий, на надморска височина от 608 м. Дори по време на най-яростната пароксизмална фаза на изригването, Имбо никога не напуска обсерваторията, излагайки живота си на риск, отбелязват на сайта на Националния институт по геофизика и вулканология. Той разграничава четири основни фази на изригването. Първата започва в 16:30 ч. на 18 март 1944 г. с експлозия, която частично унищожава малкия вътрекратерен шлаков конус. Тя е последвана от два отделни потока лава от кратера, единият в югоизточна посока, а другият в северна посока, за да бъде отклонен от планината Сома в западна посока.

На 19 март експлозивната и ефузивна активност (излив на лава - бер. ред.) става по-интензивна и лавата със скорост, варираща от 50 до 300 м/ч, започва да се приближава до градовете Сан Себастиано и Маса ди Сома, от западната страна на вулкана.

В ранните часове на 21 март градовете бяха залети от лава. Малко преди това съюзническите войски незабавно организираха евакуацията на около 7000 жители.

На 22 март двата потока спират съответно на 350 м надморска височина за югоизточното течение и на надморска височина от 140 м. за потока от лава, който е нахлул в Сан Себастиано.

Вторият етап е фазата на фонтани от лава. Новата експлозивна фаза започва около 17:00 часа на 21 март с впечатляващи фонтани от лава. Имбо регистрира общо осем фонтана от лава с различна продължителност. Последният от тях продължава цели пет часа сутринта на 22 март. Продуктите, свързани с тази експлозивна фаза, достигат височини от приблизително четири километра и, пренасяни от вятъра на 15-20 км на изток, покриват градовете между Везувий и Агро Ночерино-Сарнезе.

Следващата част от активността на Везувий е смесена фаза на експлозия. Следобед на 22 март фонтаните от лава отстъпват на дискретни експлозии с изстрелване на вулканични бомби и образуването на еруптивен стълб с височина повече от пет километра, причинени от малки пирокластични потоци (бързо движещи се потоци от свръхнагорещени скали, пепел, сажди и токсични газове - бел. ред.). Образуват се и горещи лавини, които представляват свлачища от нажежен материал от кратера по склоновете на вулкана. Отлагането на тъмна пепел от колоната на изригването продължава обилно до 23 март. По време на тази фаза загиват 23 души, след като покривите на домовете им се срутват под тежестта на вулканичната пепел.

Последният четвърти етап е сеизмично-експлозивната фаза. От 12:00 часа на 23 март експлозиите стават по-редки и активността се променя на интензивна емисия на пепел и малки еруптивни колони, не по-високи от два километра, сочат записките на Имбо. Ученият наблюдава интензивна сеизмична активност и малки пирокластични потоци на върха. Излъчването на лека пепел, настъпило на 24 март, предвещава последните етапи на еруптивната дейност, избелвайки планината, като след снеговалеж. Експлозиите постепенно намаляват до изчезването им на 29 март.

Градовете, пострадали най-много от падането на пирокластичен материал, са Терциньо, Помпей, Скафати, Ангри, Ночера, Поджомарино и Кава. В доклад на Съюзническото военно правителство се споменава за 21 смъртни случая само на 26 март, поради срутване на покриви на къщи. Жителите на Сан Себастиано, Маса и Черкола, приблизително 10 000 души, са принудени да се евакуират. Неапол е благоприятстван от посоката на ветровете, които отвяват облака от пепел далеч от града. В края на изригването се появяват мофети, типична опасна опашка на вулканични изригвания, и тяхното излъчване на въглероден диоксид от кладенците и земята продължава до края на 1944 г., се сочи в сайта на Националния институт по геофизика и вулканология.

Исторически сведения за изригването съобщават за височина на еруптивния стълб от приблизително пет километра. Тази стойност обаче е несъвместима с високата площна дисперсия на емитираната пепел, която е била отложена на разстояние до 400 км. Вероятно изригването е подценено поради облачната покривка, която ограничава видимостта на еруптивната струя. Последните проучвания, базирани на моделиране на разпръскването на изхвърлената пепел и ветровете на голяма надморска височина, предполагат височина на еруптивния (вулканичния - бел. ред.) стълб от около 10 километра, сочат съвременните учени.

информира за природната катастрофа в своя “Български бюлетин”, като първата информация е от 20 март:

Амстердам, 20 март 1944 г. /ГТА/ Английската осведомителна служба се научава от Неапол, че избухването на Везувий взема обезпокоителни размери и че то трябвало да се смята безсъмнено за най-голямото от всички избухвания от 1906 година насам.

***

Амстердам, 21 март 1944 г. /ГТА/ Британската осведомителна служба съобщава от Неапол, че две села били вече съвсем затрупани от лавата на вулкана Везувий. Жертвите не били отбелязани.

***

Милано, 24 март 1944 г. /ГТА/ Според съобщения от Южна Италия, изригването на Везувий вземало все по-големи и по-големи размери. Броят на пострадалите възлизал вече на повече от 25 000 души.

Жителите на населените места, намиращи се в подножието на Везувий, напущали бързо жилищата си, мъчейки се да спасят имуществата си.

Потокът на лавата се разделил на един по-широк и други по-малки ръкави, завличайки грамадни скали и големи количества камъни. Тоя поток на лавата имал размерите на една река от средна величина.

Дъжд от пепел и камъни падала непрекъснато над цялата област на Неаполския залив.

***

Мадрид, 24 март 1944 г. /ГТА/ Испанската осведомителна агенция ЕФЕ предава съобщение от Неапол, че новото изригване на вулкана Везувий е костувало досега живота на 2000 души.

***

Мадрид, 25 март /ГТА/ Узнава се от Южна Италия, че дейността на Везувий е намаляла от петък вечерта насам, но, че има още нови изригвания. Потоците от лава се движат с 10 км. бързина в час и достигат до седем метра височина. Има десет отделни потока. Облаците от изригванията достигат до 3000 метра височина и стават още по-гъсти. Върхът на Везувий е покрит с дебела покривка сняг. 


На 7 април 1944 г. кратерът е напълно блокиран, като по този начин започва текущият период на затворен канал.

След изригването през 1944 г. Везувий навлиза във фаза на покой, която в момента се характеризира с ниска сеизмичност и фумаролна активност (отделяне на газове и водна пара с вулканичен произход и с температура над 300 градуса по Целзий - бел. ред.), сочи Националният институт по геофизика и вулканология на Италия.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Начало на процедура за избор на ръководства на общинските дружества ще инициират от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет
Над 18 млн. лв. са инвестирани в инфраструктура и други сфери в Община Исперих през изминалата година
Кметът на Пловдив смени заместник-кмета по транспорт
Държавата ще помогне на засегнатите от пороя в с. Хайредин, обяви областният управител на Враца Николай Николов
Над 150 експоната ще бъдат представени на 22-рия парад на ретро автомобили и мотоциклети в Разлог
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Вие не сте свободни хора, на вас ви казват какво да правите, каза кметът Васил Терзиев на групата на ГЕРБ в СОС след отстраняването на Стоян Братоев като изпълнителен директор на „Метрополитен“ ЕАД
Местен фокус
Строежът на магистралата в отсечката Бяла - Велико Търново изглежда скъп, защото заданието е сложно, смята министър Иван Иванов
Сфера
Без дебати общинските съветници на Любимец приеха бюджет за настоящата година в размер на 20,5 млн. лева
Местен фокус
Наредба за извършване на търговска дейност на територията на Община Каварна приеха общинските съветници
Контекст
Община Ситово ще предоставя иновативни здравно-социални услуги на нуждаещите се
На преден план
Като балансиран, изцяло в полза на жителите на Община Самуил, определи бюджета за 2025 година кметът инж. Джевдет Азизс
Контекст
Бюджетът на община Белоградчик е малко над 22 млн. лева
На преден план
Да бъде опазен Световният океан е каузата, около която се обединиха български учени и „Грийнпийс – България“
Сфера
Румен Радев: Мостовете при Видин-Калафат и Русе-Гюргево не са достатъчни с оглед на непрекъснато увеличаващия се трафик и пренос на стоки
Основна линия
Начало на процедура за избор на ръководства на общинските дружества ще инициират от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.