Начало Местен фокус В Световния ден на метеорологията - 23 март, преди 15 години България се включва в системата "Метеоаларм"
7612
Хроника

В Световния ден на метеорологията - 23 март, преди 15 години България се включва в системата "Метеоаларм"

Датата е избран неслучайно – на 23 март се отбелязва Световният ден на метеорологията.В системата "Метеоаларм" се изработва цветна карта, на която с четири цвята се обозначава степента на опасност на различни метеорологични явления.

| 23 Март 2025, 07:00 ч.
В Световния ден на метеорологията - 23 март, преди 15 години България се включва в системата
В Световния ден на метеорологията - 23 март, преди 15 години България се включва в системата "Метеоаларм"
Снимка © Владимир Шоков

България се включва в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм" на 23 март 2010 г. Това сочи информация в отдел “Справочна” на .

МВР проверява дали има извършено престъпление във връзка с тиража на играта "

Постоянна мярка за неотклонение “задържане под стража“ спрямо бъл

Община Плевен отново ще предложи на търг жилищния блок, който закупи от Нацио

Започване на процедура за изграждане на малко летище в землището на град Банс

От 26 до 30 март Специализираната изложба "Цветна пролет" ще представи на пло

Датата е избран неслучайно – на 23 март се отбелязва Световният ден на метеорологията.

В системата "Метеоаларм" се изработва цветна карта, на която с четири цвята се обозначава степента на опасност на различни метеорологични явления. Предупрежденията са за различни опасни метеорологични феномени – валежи и вятър над определена граница, опасни температури за здравето на хората – минимални и максимални, поледица, лоша видимост, или всички важни за населението метеорологични събития, които биха довели до щети и затруднения във всекидневието.

Системата "Метеоаларм" започва да работи в Европа през 1997 г. по идея на Франция, а сега е част от  международното сътрудничество на европейските метеорологични служби. 

информира за системата и включването на България към нея в своите емисии “Вътрешна информация” и “България”:

България се включва от утре в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм"

Възможностите за развитие на бизнеса в космическия сектор ще бъдат представен

Българският фармацевтичен съюз категорично заявява, че няма и не е обсъждана

На днешното си редовно заседание общинските съветници в Ситово ще решат дали

София, 22 март 2010 г. // България се включва от утре в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм", съобщи в Националния пресклуб директорът на Националния институт по хидрология и метеорология /НИМХ/ при БАН Георги Корчев.

При системата се изработва цветна карта, на която с четири цвята ще се обозначава степента на опасност на различни метеорологични явления, поясни заместник-директорът на НИМХ-БАН Валери Спиридонов. Той отбеляза, че предупрежденията ще бъдат за различни опасни метеорологични явления - валежи и вятър над определена граница, опасни температури за здравето на хората - минимални и максимални, поледица, лоша видимост, или всички важни за населението метеорологични явления, които биха довели до щети и затруднения във всекидневието.  
Зеленият цвят на картата означава, че няма опасно метеорологично явление, жълтият - че трябва да се обърне внимание, оранжевият цвят сигнализира за доста опасна ситуация, а червеният - има опасност от жертви и големи щети за населението, уточни заместник-директорът на НИМХ-БАН.

Достъпът до картата ще бъде свободен на сайта на института от утре, а стандартът за предупрежденията за опасни явления е за два дни - за 24 часа, посочи Валери Спиридонов. По думите му обновяването на картата ще започва в 8.00 ч., но явлението може да е настъпило и преди това. Можем да заложим извън стандарта на системата да има предупреждение от 48 часа, добави той. Досега НИМХ-БАН изпращаше съобщения за опасни метеорологични явления до и до "Гражданска защита", отбеляза Спиридонов.

Той допълни, че системата "Метеоаларм" е започнала да работи в Европа през 1997 г. по идея на Франция, а сега е част от международното сътрудничество на европейските метеорологични служби.

На българската карта, за съответните райони на страната, със символи, освен с цветовото предупреждение, ще бъдат показвани опасните метеорологични явления, които се очакват на даденото място, посочи Георги Корчев. Тази информация ще бъде за всяка област, допълни той.

България се включва в европейската система с членски внос, който можем да си позволим, посочи Валери Спиридонов.

***

България се включва в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм"

София, 23 март 2010 г. // България се включва от днес в Европейската система за  предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм", съобщи директорът на Националния институт по хидрология и метеорология /НИМХ/ при БАН Георги Корчев. (…)

България се включва в системата "Метеоаларм" на Световния ден на метеоролога, който се отбелязва днес.
  
***

Очаква се от началото на следващата година информация за опасните метеорологични явления в страната да се появи на обединената европейска карта

София, 8 ноември 2010 г. // Очаква се от началото на следващата година информация за наблюдаваните и очаквани на територията на България опасни метеорологични явления да се появи на обединената европейска карта. Това съобщи пред журналисти Георги Корчев, генерален директор на Националния институт по метеорология и хидрология към Българската академия на науките /НИМХ-БАН/.

Това ще стане посредством системата "Метеоаларм", към която България е в процедура по присъединяване. Системата е инициатива на европейски метеорологични служби. Тя е свързана със създаването на карта, върху която с различни цветове са обозначени съществуващи в момента и прогнозираните за 24 часа напред опасни метеорологични явления като обилни валежи, силен вятър, екстремно високи или ниски температури на въздуха, гръмотевична активност, сняг и поледици, поясни Корчев.

По думите му системата е важна, както за жителите на европейските страни, така и за юридическите структури, развиващи дейност в тях. С нейна помощ може бързо и лесно да се получи информация къде и в каква степен на територията на европейския континент се наблюдават опасни явления, добави той.

НИМХ-БАН има разработена радарна система за разпознаване на опасни метеорологични явления на базата на три метеорологични радара - един собствен и два на гражданската авиация, с която се обменя информация. По думите на генералния директор на института, за да бъде покрита територията на цялата страна е необходим още един радар, който струва около 1.5 млн. евро.

Предварителните разчети сочат, че ако ние имаме две радарни станции, в комбинация с метеорологичните радари на гражданската авиация, ще можем да покриваме сравнително добре страната, ще имаме информация, която ще можем да обменяме с радарните системи на Турция и на Румъния, ще получаваме по-добро радарно покритие и ще следим движението на облачните системи, което е важно за летния период, посочи Корчев.

Инвестициите в метеорологията се възвръщат бързо, отбеляза Мишел Жаро, генерален секретар на Световната метеорологична организация, който участва в днешното тържественото честване по случай 150 години от първите метеорологични измервания в България и 120 години от създаването на НИМХ-БАН. По думите му около 90 на сто от всички бедствия, за които има ранно предупреждение, са метеорологични и хидрологични явления.

По думите на Жаро, промените в климата са предизвикателство, което ще влияе върху всички социално-икономически структури и здравето на хората. За да се вземат правилни решения за намаляване на щетите и адаптацията на икономическите структури към климатичните промени, е необходима правилна информация за климатичната ситуация, посочи той.

***

Във Варна лятото и зимата стават все по-топли, а есента по-хладна

Варна, 22 март 2012 г. // През последните години лятото и зимата във Варна стават все по-топли, а есента - по-хладна. Това съобщи днес директорът на Националния институт по хидрология и метеорология към БАН във Варна Иван Иванов. (…)

Ръководителят на сектора "Прогнози" в института Вяра Рафайлова съобщи, че през тази година специалисти от филиала във Варна ще се включат прогнозата за крайбрежни явления в системата "Метеоаларм". Първоначално ще се прогнозира височината на вълните, а в последствие - вятърът и мъглите.       

***

Европейската система "Метеоаларм" актуализира предупредителните кодове за опасни хидрометеорологични явления, но НИМХ запазва цветовете на кодовете

София, 12 юли 2021 г. // Европейската система "Метеоаларм", част от която е Националният институт по метеорология и хидрология /НИМХ/, вече е с нов интернет адрес - www.meteoalarm.org. Това съобщиха от НИМХ.

Унифицираната услуга на 35 европейски хидрометеорологични служби въвежда и редица други новости при визуализирането на опасните явления върху картата на Европа и по-специално: прозрачно /бяло/ оцветяване, което съответства на досега използвания зелен цвят - няма очаквани опасни явления от хидрометеорологичен характер; светлосиво оцветяване - липсващи, недостатъчно актуални или съмнителни данни; тъмносиво оцветяване - държавата не участва в системата "Метеоаларм". Значението на кодовете "жълто", "оранжево" и "червено" остава непроменено.

Друга по-съществена промяна е визуализирането на типа опасни явления от хидрометеорологичен характер на самата карта, което е в отговор на предпочитания на потребителите на системата "Метеоаларм".

Националният институт по метеорология и хидрология засега ще запази визуализацията на опасните явления от хидрометеорологичен характер за територията на Република България в досега използвания вариант на представяне на кодовете за очаквани неблагоприятни хидрометеорологични условия, информират от НИМХ.

***

Информация за опасни явления във всички 265 общини ще се осигурява с обновената система "Метеоаларм"

София, 1 септември 2022 г. Обновената система “Метеоаларм” ще гарантира предоставянето на информация за опасни явления във всички 265 общини. Досега това беше възможно за 28-те области в страната. Надградената система, която действа от днес, бе представена от министъра на околната среда и водите Росица Карамфилова и генералния директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) проф. Христомир Брънзов.

Тази система е изключително важна, има национално значение, отбеляза министърът. Професионалистите, които работят в института, имат изключително важна и отговорна задача – да могат да предоставят навременна и качествена информация на обществото, държавните институции и общинските власти за превенция на опасни явления, посочи още тя.

Новото в системата е много по-високата пространствена разделителна способност, добави проф. Брънзов. Той посочи, че системата в тестов вариант е била готова още през май, като е разработвана 3-4 години. Не смеехме да я пуснем, защото не бяхме сигурни дали България ще може да си плати членския внос за спътниковата информация.

330 000 лв. са осигурени от правителството за достъпа до по-разширените данни и за заплащането на членски внос на България в Европейската агенция за метеорологични спътници (EUMETSAT), обясни проф. Брънзов.

Синоптикът Анастасия Стойчева демонстрира как действа обновената система. На сайта meteo.bg на НИМХ в горния десен ъгъл са отбелязани предупрежденията за опасни метеорологични явления за днес и утре. Кликайки върху която и да е област, долу се отваря квадратче, под което има информация за по-подробни предупреждения по общини. Данните могат да бъдат отворени в нов прозорец, където в таблица да се види прогнозата за явленията за всяко конкретно място в съответната област.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общински съвет - Мадан гласува финансово подпомагане на трима абитуриенти
Общински съвет (ОбС) - Мадан гласува днес на редовно заседание финансово подпомагане на трима абитуриенти. Дванайсетокласниците живеят и учат на територията на община Мадан.   ...
Фестивал „Цветна пролет“ с участието на флористи от цялата страна подготвя Община Враца
Фестивал „Цветна пролет“ подготвя Община Враца, съобщиха от общинска администрация на Фейсбук страницата си. Събитието ще събере на едно място флористи от цялата страна ...
Община Девин отчита увеличение на туристическия поток към града на минералната вода
Трайна тенденция на увеличение на туристическия поток към Девин и региона се наблюдава през последните пет години, според данни в одобрения днес на заседание на Общинския съвет отч ...
Седмицата на гората ще бъде отбелязана от 7 до 13 април, съобщиха от Природен парк „Шуменско плато"
Седмицата на гората тази година ще бъде отбелязана от 7 до 13 април, като горските структури и природните паркове са подготвили множество акции за почистване, залесяване, конкурси ...
Водата в село Новосел е със завишено нитратно съдържание, съобщи Община Шумен
Водата в село Новосел е със завишено нитратно съдържание, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. До Община Шумен е изпратена информация от Регионалната здравна инспекци ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
С Ден на отворените врати летището в Горна Оряховица празнува своя 100-годишен юбилей
С Ден на отворените врати днес летището в Горна Оряховица празнува своя 100-годишен юбилей, съобщиха от Общината, която е съорганизатор на празника. Желаещите да посетят летището, ...
Курортен комплекс "Боровец" закрива зимния сезон в неделя
Курортен комплекс "Боровец" закрива зимния сезон тази неделя (30 март), съобщиха на официалната си интернет страница. Това се налага заради промяната на снежната обстановка.  ...
Заместник-министър Петър Младенов изрази благодарност към доброволците на БМЧК за ключовата им роля в справянето с предизвикателствата
В днешния свят се сблъскваме с много предизвикателства – бедствия, конфликти, социално-икономически кризи и за това хуманитарната помощ е не просто необходимост, но и наш хум ...
Първата в България фотографска изложба, посветена на белия щъркел, ще бъде представена в село Рибново и в Сърница, съобщи авторът на кадрите
Първата в България фотографска изложба, посветена на белия щъркел, ще бъде представена в село Рибново на 11 април и в Сърница на 16 април. Това каза авторът на кадрите – фот ...
Жители на "Княжево" протестираха с искане за спазване на ограничението на скоростта по бул. ,,Цар Борис III“
Жители на столичния квартал "Княжево" протестират с искане да се спазва ограничението на скоростта по бул. ,,Цар Борис III”. Те настояват да се подобри контролът върху с ...
Тикер в 05:59 ч.
С Ден на отворените врати днес летището в Горна Оряховица празнува своя 100-годи ...
Начало Местен фокус
7612
Хроника

В Световния ден на метеорологията - 23 март, преди 15 години България се включва в системата "Метеоаларм"

Датата е избран неслучайно – на 23 март се отбелязва Световният ден на метеорологията.В системата "Метеоаларм" се изработва цветна карта, на която с четири цвята се обозначава степента на опасност на различни метеорологични явления.

| 23 Март 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В Световния ден на метеорологията - 23 март, преди 15 години България се включва в системата
В Световния ден на метеорологията - 23 март, преди 15 години България се включва в системата "Метеоаларм"
Снимка © Владимир Шоков

България се включва в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм" на 23 март 2010 г. Това сочи информация в отдел “Справочна” на .

Датата е избран неслучайно – на 23 март се отбелязва Световният ден на метеорологията.

В системата "Метеоаларм" се изработва цветна карта, на която с четири цвята се обозначава степента на опасност на различни метеорологични явления. Предупрежденията са за различни опасни метеорологични феномени – валежи и вятър над определена граница, опасни температури за здравето на хората – минимални и максимални, поледица, лоша видимост, или всички важни за населението метеорологични събития, които биха довели до щети и затруднения във всекидневието.

Системата "Метеоаларм" започва да работи в Европа през 1997 г. по идея на Франция, а сега е част от  международното сътрудничество на европейските метеорологични служби. 

информира за системата и включването на България към нея в своите емисии “Вътрешна информация” и “България”:

България се включва от утре в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм"

София, 22 март 2010 г. // България се включва от утре в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм", съобщи в Националния пресклуб директорът на Националния институт по хидрология и метеорология /НИМХ/ при БАН Георги Корчев.

При системата се изработва цветна карта, на която с четири цвята ще се обозначава степента на опасност на различни метеорологични явления, поясни заместник-директорът на НИМХ-БАН Валери Спиридонов. Той отбеляза, че предупрежденията ще бъдат за различни опасни метеорологични явления - валежи и вятър над определена граница, опасни температури за здравето на хората - минимални и максимални, поледица, лоша видимост, или всички важни за населението метеорологични явления, които биха довели до щети и затруднения във всекидневието.  
Зеленият цвят на картата означава, че няма опасно метеорологично явление, жълтият - че трябва да се обърне внимание, оранжевият цвят сигнализира за доста опасна ситуация, а червеният - има опасност от жертви и големи щети за населението, уточни заместник-директорът на НИМХ-БАН.

Достъпът до картата ще бъде свободен на сайта на института от утре, а стандартът за предупрежденията за опасни явления е за два дни - за 24 часа, посочи Валери Спиридонов. По думите му обновяването на картата ще започва в 8.00 ч., но явлението може да е настъпило и преди това. Можем да заложим извън стандарта на системата да има предупреждение от 48 часа, добави той. Досега НИМХ-БАН изпращаше съобщения за опасни метеорологични явления до и до "Гражданска защита", отбеляза Спиридонов.

Той допълни, че системата "Метеоаларм" е започнала да работи в Европа през 1997 г. по идея на Франция, а сега е част от международното сътрудничество на европейските метеорологични служби.

На българската карта, за съответните райони на страната, със символи, освен с цветовото предупреждение, ще бъдат показвани опасните метеорологични явления, които се очакват на даденото място, посочи Георги Корчев. Тази информация ще бъде за всяка област, допълни той.

България се включва в европейската система с членски внос, който можем да си позволим, посочи Валери Спиридонов.

***

България се включва в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм"

София, 23 март 2010 г. // България се включва от днес в Европейската система за  предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм", съобщи директорът на Националния институт по хидрология и метеорология /НИМХ/ при БАН Георги Корчев. (…)

България се включва в системата "Метеоаларм" на Световния ден на метеоролога, който се отбелязва днес.
  
***

Очаква се от началото на следващата година информация за опасните метеорологични явления в страната да се появи на обединената европейска карта

София, 8 ноември 2010 г. // Очаква се от началото на следващата година информация за наблюдаваните и очаквани на територията на България опасни метеорологични явления да се появи на обединената европейска карта. Това съобщи пред журналисти Георги Корчев, генерален директор на Националния институт по метеорология и хидрология към Българската академия на науките /НИМХ-БАН/.

Това ще стане посредством системата "Метеоаларм", към която България е в процедура по присъединяване. Системата е инициатива на европейски метеорологични служби. Тя е свързана със създаването на карта, върху която с различни цветове са обозначени съществуващи в момента и прогнозираните за 24 часа напред опасни метеорологични явления като обилни валежи, силен вятър, екстремно високи или ниски температури на въздуха, гръмотевична активност, сняг и поледици, поясни Корчев.

По думите му системата е важна, както за жителите на европейските страни, така и за юридическите структури, развиващи дейност в тях. С нейна помощ може бързо и лесно да се получи информация къде и в каква степен на територията на европейския континент се наблюдават опасни явления, добави той.

НИМХ-БАН има разработена радарна система за разпознаване на опасни метеорологични явления на базата на три метеорологични радара - един собствен и два на гражданската авиация, с която се обменя информация. По думите на генералния директор на института, за да бъде покрита територията на цялата страна е необходим още един радар, който струва около 1.5 млн. евро.

Предварителните разчети сочат, че ако ние имаме две радарни станции, в комбинация с метеорологичните радари на гражданската авиация, ще можем да покриваме сравнително добре страната, ще имаме информация, която ще можем да обменяме с радарните системи на Турция и на Румъния, ще получаваме по-добро радарно покритие и ще следим движението на облачните системи, което е важно за летния период, посочи Корчев.

Инвестициите в метеорологията се възвръщат бързо, отбеляза Мишел Жаро, генерален секретар на Световната метеорологична организация, който участва в днешното тържественото честване по случай 150 години от първите метеорологични измервания в България и 120 години от създаването на НИМХ-БАН. По думите му около 90 на сто от всички бедствия, за които има ранно предупреждение, са метеорологични и хидрологични явления.

По думите на Жаро, промените в климата са предизвикателство, което ще влияе върху всички социално-икономически структури и здравето на хората. За да се вземат правилни решения за намаляване на щетите и адаптацията на икономическите структури към климатичните промени, е необходима правилна информация за климатичната ситуация, посочи той.

***

Във Варна лятото и зимата стават все по-топли, а есента по-хладна

Варна, 22 март 2012 г. // През последните години лятото и зимата във Варна стават все по-топли, а есента - по-хладна. Това съобщи днес директорът на Националния институт по хидрология и метеорология към БАН във Варна Иван Иванов. (…)

Ръководителят на сектора "Прогнози" в института Вяра Рафайлова съобщи, че през тази година специалисти от филиала във Варна ще се включат прогнозата за крайбрежни явления в системата "Метеоаларм". Първоначално ще се прогнозира височината на вълните, а в последствие - вятърът и мъглите.       

***

Европейската система "Метеоаларм" актуализира предупредителните кодове за опасни хидрометеорологични явления, но НИМХ запазва цветовете на кодовете

София, 12 юли 2021 г. // Европейската система "Метеоаларм", част от която е Националният институт по метеорология и хидрология /НИМХ/, вече е с нов интернет адрес - www.meteoalarm.org. Това съобщиха от НИМХ.

Унифицираната услуга на 35 европейски хидрометеорологични служби въвежда и редица други новости при визуализирането на опасните явления върху картата на Европа и по-специално: прозрачно /бяло/ оцветяване, което съответства на досега използвания зелен цвят - няма очаквани опасни явления от хидрометеорологичен характер; светлосиво оцветяване - липсващи, недостатъчно актуални или съмнителни данни; тъмносиво оцветяване - държавата не участва в системата "Метеоаларм". Значението на кодовете "жълто", "оранжево" и "червено" остава непроменено.

Друга по-съществена промяна е визуализирането на типа опасни явления от хидрометеорологичен характер на самата карта, което е в отговор на предпочитания на потребителите на системата "Метеоаларм".

Националният институт по метеорология и хидрология засега ще запази визуализацията на опасните явления от хидрометеорологичен характер за територията на Република България в досега използвания вариант на представяне на кодовете за очаквани неблагоприятни хидрометеорологични условия, информират от НИМХ.

***

Информация за опасни явления във всички 265 общини ще се осигурява с обновената система "Метеоаларм"

София, 1 септември 2022 г. Обновената система “Метеоаларм” ще гарантира предоставянето на информация за опасни явления във всички 265 общини. Досега това беше възможно за 28-те области в страната. Надградената система, която действа от днес, бе представена от министъра на околната среда и водите Росица Карамфилова и генералния директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) проф. Христомир Брънзов.

Тази система е изключително важна, има национално значение, отбеляза министърът. Професионалистите, които работят в института, имат изключително важна и отговорна задача – да могат да предоставят навременна и качествена информация на обществото, държавните институции и общинските власти за превенция на опасни явления, посочи още тя.

Новото в системата е много по-високата пространствена разделителна способност, добави проф. Брънзов. Той посочи, че системата в тестов вариант е била готова още през май, като е разработвана 3-4 години. Не смеехме да я пуснем, защото не бяхме сигурни дали България ще може да си плати членския внос за спътниковата информация.

330 000 лв. са осигурени от правителството за достъпа до по-разширените данни и за заплащането на членски внос на България в Европейската агенция за метеорологични спътници (EUMETSAT), обясни проф. Брънзов.

Синоптикът Анастасия Стойчева демонстрира как действа обновената система. На сайта meteo.bg на НИМХ в горния десен ъгъл са отбелязани предупрежденията за опасни метеорологични явления за днес и утре. Кликайки върху която и да е област, долу се отваря квадратче, под което има информация за по-подробни предупреждения по общини. Данните могат да бъдат отворени в нов прозорец, където в таблица да се види прогнозата за явленията за всяко конкретно място в съответната област.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общински съвет - Мадан гласува финансово подпомагане на трима абитуриенти
Фестивал „Цветна пролет“ с участието на флористи от цялата страна подготвя Община Враца
Община Девин отчита увеличение на туристическия поток към града на минералната вода
Седмицата на гората ще бъде отбелязана от 7 до 13 април, съобщиха от Природен парк „Шуменско плато"
Водата в село Новосел е със завишено нитратно съдържание, съобщи Община Шумен
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Март
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
С Ден на отворените врати летището в Горна Оряховица празнува своя 100-годишен юбилей
На преден план
Курортен комплекс "Боровец" закрива зимния сезон в неделя
Местен фокус
Заместник-министър Петър Младенов изрази благодарност към доброволците на БМЧК за ключовата им роля в справянето с предизвикателствата
На преден план
Първата в България фотографска изложба, посветена на белия щъркел, ще бъде представена в село Рибново и в Сърница, съобщи авторът на кадрите
На преден план
Жители на "Княжево" протестираха с искане за спазване на ограничението на скоростта по бул. ,,Цар Борис III“
Местен фокус
Проверява се инцидент с неволно произведен изстрел от служител на СДВР
В детайли
Очакваме до края на месеца Министерството на отбраната да внесе анализ за изпълнението на инвестиционната програма, каза Христо Гаджев
В детайли
Общинският съвет в Алфатар даде съгласие да бъде поставен паметник на Васил Левски в града
На преден план
Три нови улици наименуваха общинските съветници в Кочериново
На преден план
Община Борован има значителен напредък по изпълнение на Плана за интегрирано развитие, според доклад, представен пред Общинския съвет
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.