Начало Местен фокус Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда, показва проучване на "Тренд"
6631
България

Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда, показва проучване на "Тренд"

Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда. Това показват данните от национално представително проучване, извършено от агенция „Тренд“, чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с 1002 ефективни интервюта с пълнолетни респонденти.Допитването е направено в периода 16-22 октомври 2024 година.

| 31 Март 2025, 11:27 ч.
Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда, показва проучване на
Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда, показва проучване на "Тренд"
Снимка © Минко Чернев / БТА

Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда. Това показват данните от национално представително проучване, извършено от агенция „Тренд“, чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с 1002 ефективни интервюта с пълнолетни респонденти. Допитването е направено в периода 16-22 октомври 2024 година. Данните бяха представени по време на дискусия „Нагласи на българите към донорството и трансплантацията“.

Изпращат в последния му път загиналия в Газа служител на Организацията на обе

Във връзка с предстоящите великденски празници около 687 хиляди пенсионери ще

Президентът Румен Радев ще присъства на отбелязването на 100-годишнината от о

Народното събрание (НС) във взаимодействие с МВР трябва да реши дали да започ

Нормален е трафикът на българските гранични пунктове, съобщиха от Главната ди

Над половината от запитаните – 55%, отговарят утвърдително на въпроса дали биха дарили свой орган на роднина или близък, ако има животоспасяваща нужда, 19% отговарят, че не биха го направили, а 26% посочват, че не могат да преценят.

Донорството на органи се одобрява от 62% от участниците в допитването, 18% не го одобряват, а 20% не могат да преценят. Положително отговарят 40% от запитаните на въпроса дали биха се съгласили да дарят собствени органи след смъртта си, 34% не биха се съгласили, а 26% не могат да преценят. Осем от десет души обаче изобщо не са говорили с близките си по темата за донорство.

По-висока подкрепа за донорството показват хората във възрастовата група 30-60 г., които са добре запознати с темата. Сред хората над 60-годишна възраст се регистрира по-високо неодобрение, показват още данните.

Изобщо не са запознати с темата за донорството 33% от участниците, а 34% посочват, че по-скоро не са запознати. Пет процента от запитаните казват, че са напълно запознати с темата за донорството. С понятието „мозъчна смърт“ са напълно запознати 7%, 31% казват, че по-скоро не са запознати, 34% отговарят, че по-скоро са запознати, а 24% са напълно незапознати. Малко над една трета са запознати с факта, че мозъчната смърт е необратимо състояние. Близо половината от отговорилите казват, че биха се доверили на лекар при поставяне на диагнозата „мозъчна смърт“, като по-високо образованите имат по-голямо доверие на лекарите. Причината да не се доверят на медицинската диагноза за 68% от участниците е страхът от грешна диагноза. За 60% причината за недоверие е липса на доверие в лекарите, за 51% - съмнение за участие на лекари в незаконни схеми, свързани с донорството, за 30% - опит с грешни диагнози на свои близки, и др.

На въпроса поради каква причина не биха се съгласили да станат донори на органи след смъртта си, 42% казват, че не смятат, че са подходящи за донори, 38% отговарят, че лекарите може да не направят необходимото, за да спасят живота им, 30% казват, че се страхуват от процеса, 27% изразяват страх, че животът им може да бъде застрашен и др.

През нощта и утре ще бъде със значителна облачност, съобщиха от Националния и

Община Шумен подаде документи за получаване на етикет за населено място -прим

Във Видин няма регистрирани случаи на менингококови заболявания за последните

Близо 40% от запитаните казват, че биха искали след смъртта им близките им да дарят органите им, а 32% отговарят, че не биха искали. Близо 30% не могат да преценят, като 77% от всички запитани казват, че не са споделяли желанието си с близките. На въпрос, ако се наложи лично да вземат решение дали да дарят органи на свой близък, могат ли да вземат такова решение, 47% казват, че не биха могли, 30% отговарят, че биха могли да решат, а 23% не знаят и не могат да преценят, като най-много – 70%, не биха могли да вземат решение поради емоционална трудност.

Запознатостта с темата за донорството е неудовлетворителна, показват изводите от проучването, като се допуска, че голяма част от респондените не отговарят на въпросите, свързани със съгласието да станат донори вероятно от страх от непознатия анкетьор.    

Доверието е основна част от донорството, защото доброто, което се поражда след донорството, може да се постигне само така, а колкото повече познания имаме, толкова повече добрина можем да направим, каза Йорданка Динева, директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). По думите , столичната лекарска колегия предстои да изпрати млади лекари в чужбина, за да бъдат обучавани в областта на органната трансплантация.

Донорството и трансплантациите са огромни постижения, не веднъж съм посещавал болница „Лозенец“, където съм виждал реално какво може да се случи, какво чудо е да можеш да дадеш живот на друг човек, който е в тежко състояние, каза заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков. Министерството на здравеопазването, заедно с ИАМН, продължаваме да работим по националната програма за насърчаване на донорството, провеждаме информационната кампания „Да! За живот!“, допълни той. По думите му, анализът на „Тренд“ ще доведе до следващи стъпки към положителна промяна на обществените нагласи.

Участвал съм в немалко донорски ситуации, каза управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Петко Стефановски, припомняйки практиката си в болница „Георги Странски“ в Плевен.  Моят опит говори, че хората не знаят, че със съгласието да дарят органи спасяват два-три живота, добави той.

Ако искаме да развиваме донорството, трябва да решим как ще развиваме занапред темата, нужно е по-ясно разбиране в обществото, каза проф. Николай Габровски, заместник-директор на болница „Пирогов“. По думите, му основните проблеми се заключават в липсата на информация, доверие и комуникация.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Стогодишен юбилей на "Седмицата на гората" ще отбележат в Берковица
Стогодишен юбилей на „Седмицата на гората“ от 7 до 13 април ще бъде отбелязан в Държавни горски и ловни стопанства на територията на „Северозападното държавно пре ...
Туристическото движение във Врачанско след Освобождението представиха в Регионалния исторически музей
Туристическото движение във Врачанско след Освобождението“ бе тема от зимните четения на Регионален исторически музей (РИМ) – Враца, която бе представена от Валентина Л ...
Мерки за опазване на пчелите и пчелните семейства бяха обсъдени на работна среща в Областната администрация в Разград
Мерки за опазване на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителна защита бяха обсъдени на работна среща в Областната администрация в Разград. Сре ...
Шестнадесет медала спечелиха гимнастичките от пернишкия клуб „Виктория“ на Международния турнир в Гърция „Армония къп“
Шестнадесет медала спечелиха гимнастичките от пернишкия клуб „Виктория“ на Международния турнир „Армония къп“, който се проведе в спортна зала „Синтос ...
Замърсяването с мазут на брега във Варна е почистено
Замърсяването с мазут между втора и трета буна във Варна вече е почистено, съобщиха от пресцентъра на Областната администрация. Няма нефтопродукти и в морската вода. Това показват ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Стогодишен юбилей на "Седмицата на гората" ще отбележат в Берковица
Стогодишен юбилей на „Седмицата на гората“ от 7 до 13 април ще бъде отбелязан в Държавни горски и ловни стопанства на територията на „Северозападното държавно пре ...
Туристическото движение във Врачанско след Освобождението представиха в Регионалния исторически музей
Туристическото движение във Врачанско след Освобождението“ бе тема от зимните четения на Регионален исторически музей (РИМ) – Враца, която бе представена от Валентина Л ...
От април до юни на територията на област Шумен ще бъде тествана системата за ранното предупреждение и оповестяване
От 3 април до 1 юни на територията на област Шумен ще бъде тествана системата за ранното предупреждение и оповестяване, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шуме ...
Откриха мъртъв работник в животновъдна ферма в Съединение, задържан е негов колега
Откриха мъртъв 41-годишен работник в животновъдна ферма в Съединение. Служители на Районно управление в Труд изясняват обстоятелствата около смъртта му, като са установени следи от ...
От началото на годината служителите на пожарната в Троян са реагирали на 97 сигнала за произшествия
От началото на годината служителите на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) в Троян са реагирали на 97 сигнала за произшествия. Това съ ...
Тикер в 06:00 ч.
Стогодишен юбилей на „Седмицата на гората“ от 7 до 13 април ще бъде ...
Начало Местен фокус
6631
България

Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда, показва проучване на "Тренд"

Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда. Това показват данните от национално представително проучване, извършено от агенция „Тренд“, чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с 1002 ефективни интервюта с пълнолетни респонденти.Допитването е направено в периода 16-22 октомври 2024 година.

| 31 Март 2025, 11:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда, показва проучване на
Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда, показва проучване на "Тренд"
Снимка © Минко Чернев / БТА

Мнозинството от българите са готови да дарят свой орган на роднина или близък, ако има нужда. Това показват данните от национално представително проучване, извършено от агенция „Тренд“, чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с 1002 ефективни интервюта с пълнолетни респонденти. Допитването е направено в периода 16-22 октомври 2024 година. Данните бяха представени по време на дискусия „Нагласи на българите към донорството и трансплантацията“.

Над половината от запитаните – 55%, отговарят утвърдително на въпроса дали биха дарили свой орган на роднина или близък, ако има животоспасяваща нужда, 19% отговарят, че не биха го направили, а 26% посочват, че не могат да преценят.

Донорството на органи се одобрява от 62% от участниците в допитването, 18% не го одобряват, а 20% не могат да преценят. Положително отговарят 40% от запитаните на въпроса дали биха се съгласили да дарят собствени органи след смъртта си, 34% не биха се съгласили, а 26% не могат да преценят. Осем от десет души обаче изобщо не са говорили с близките си по темата за донорство.

По-висока подкрепа за донорството показват хората във възрастовата група 30-60 г., които са добре запознати с темата. Сред хората над 60-годишна възраст се регистрира по-високо неодобрение, показват още данните.

Изобщо не са запознати с темата за донорството 33% от участниците, а 34% посочват, че по-скоро не са запознати. Пет процента от запитаните казват, че са напълно запознати с темата за донорството. С понятието „мозъчна смърт“ са напълно запознати 7%, 31% казват, че по-скоро не са запознати, 34% отговарят, че по-скоро са запознати, а 24% са напълно незапознати. Малко над една трета са запознати с факта, че мозъчната смърт е необратимо състояние. Близо половината от отговорилите казват, че биха се доверили на лекар при поставяне на диагнозата „мозъчна смърт“, като по-високо образованите имат по-голямо доверие на лекарите. Причината да не се доверят на медицинската диагноза за 68% от участниците е страхът от грешна диагноза. За 60% причината за недоверие е липса на доверие в лекарите, за 51% - съмнение за участие на лекари в незаконни схеми, свързани с донорството, за 30% - опит с грешни диагнози на свои близки, и др.

На въпроса поради каква причина не биха се съгласили да станат донори на органи след смъртта си, 42% казват, че не смятат, че са подходящи за донори, 38% отговарят, че лекарите може да не направят необходимото, за да спасят живота им, 30% казват, че се страхуват от процеса, 27% изразяват страх, че животът им може да бъде застрашен и др.

Близо 40% от запитаните казват, че биха искали след смъртта им близките им да дарят органите им, а 32% отговарят, че не биха искали. Близо 30% не могат да преценят, като 77% от всички запитани казват, че не са споделяли желанието си с близките. На въпрос, ако се наложи лично да вземат решение дали да дарят органи на свой близък, могат ли да вземат такова решение, 47% казват, че не биха могли, 30% отговарят, че биха могли да решат, а 23% не знаят и не могат да преценят, като най-много – 70%, не биха могли да вземат решение поради емоционална трудност.

Запознатостта с темата за донорството е неудовлетворителна, показват изводите от проучването, като се допуска, че голяма част от респондените не отговарят на въпросите, свързани със съгласието да станат донори вероятно от страх от непознатия анкетьор.    

Доверието е основна част от донорството, защото доброто, което се поражда след донорството, може да се постигне само така, а колкото повече познания имаме, толкова повече добрина можем да направим, каза Йорданка Динева, директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). По думите , столичната лекарска колегия предстои да изпрати млади лекари в чужбина, за да бъдат обучавани в областта на органната трансплантация.

Донорството и трансплантациите са огромни постижения, не веднъж съм посещавал болница „Лозенец“, където съм виждал реално какво може да се случи, какво чудо е да можеш да дадеш живот на друг човек, който е в тежко състояние, каза заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков. Министерството на здравеопазването, заедно с ИАМН, продължаваме да работим по националната програма за насърчаване на донорството, провеждаме информационната кампания „Да! За живот!“, допълни той. По думите му, анализът на „Тренд“ ще доведе до следващи стъпки към положителна промяна на обществените нагласи.

Участвал съм в немалко донорски ситуации, каза управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Петко Стефановски, припомняйки практиката си в болница „Георги Странски“ в Плевен.  Моят опит говори, че хората не знаят, че със съгласието да дарят органи спасяват два-три живота, добави той.

Ако искаме да развиваме донорството, трябва да решим как ще развиваме занапред темата, нужно е по-ясно разбиране в обществото, каза проф. Николай Габровски, заместник-директор на болница „Пирогов“. По думите, му основните проблеми се заключават в липсата на информация, доверие и комуникация.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Стогодишен юбилей на "Седмицата на гората" ще отбележат в Берковица
Туристическото движение във Врачанско след Освобождението представиха в Регионалния исторически музей
Мерки за опазване на пчелите и пчелните семейства бяха обсъдени на работна среща в Областната администрация в Разград
Шестнадесет медала спечелиха гимнастичките от пернишкия клуб „Виктория“ на Международния турнир в Гърция „Армония къп“
Замърсяването с мазут на брега във Варна е почистено
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
Стогодишен юбилей на "Седмицата на гората" ще отбележат в Берковица
Основна линия
Туристическото движение във Врачанско след Освобождението представиха в Регионалния исторически музей
Местен фокус
От април до юни на територията на област Шумен ще бъде тествана системата за ранното предупреждение и оповестяване
Местен фокус
Откриха мъртъв работник в животновъдна ферма в Съединение, задържан е негов колега
Сфера
От началото на годината служителите на пожарната в Троян са реагирали на 97 сигнала за произшествия
Местен фокус
Поставената диагноза на децата от Боровец е остра вирусна инфекция, съобщи БАБХ
На преден план
Готовност за въвеждане на еврото от 2026 г. заяви асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване пред Фискалния съвет
Контекст
Гражданско изслушване на трима от кандидатите за омбудсман се проведе в столицата
В детайли
Подобряване на транспортната свързаност и достъпност до планината е първата стъпка в плана ни за Витоша, каза Васил Терзиев
На преден план
Какво казаха български евродепутати за плана за превъоръжаване на ЕС
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.