Начало На преден план Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения, каза Милор Михайлов, управител на сметоизвозваща фирма
4362
България

Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения, каза Милор Михайлов, управител на сметоизвозваща фирма

Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения.Това каза Милор Михайлов, управител на фирма „ПАВЛОВ – БМТ“, която има сключени договори с лечебни заведения за извозване на опасни и на битови отпадъци.

| 02 Април 2025, 11:36 ч.
Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения, каза Милор Михайлов, управител на сметоизвозваща фирма
Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения, каза Милор Михайлов, управител на сметоизвозваща фирма
Снимка © Личен

Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения. Това каза Милор Михайлов, управител на фирма „ПАВЛОВ – БМТ“, която има сключени договори с лечебни заведения за извозване на опасни и на битови отпадъци.

Кабинетът да се захваща със събирането на приходи, за да има средства за хора

Общинското дружество „Тролейбусни и автобусни превози“ ЕООД в Ста

Пожелавам на всички здраве, благоденствие и мир в домовете. Нека този свят пр

Над 30 представители на прокуратурата, съда, МВР, социални структури, експерт

До 30 април всеки, който внесе пълната сума за данък МПС и данък сгради ползв

През ноември 2024 г., когато бяха открити опасни болнични отпадъци в София, потърси за коментар сметоизвозващите фирми, които имат сключени договори за транспортиране на опасни болнични отпадъци. Отговор получихме само от Михайлов. От Столична община съобщиха вчера, че се преустановява приемането на отпадъци от болниците в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО), след като в завода беше установено смесване на битовия с опасен медицински отпадък. По-късно през деня пред журналисти министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов каза, че това решение би могло да доведе до епидемия в града, както и че ще се сформира междуведомствена работна група, която да предложи нормативни промени.

Нормативната уредба трябва да се промени така, че да има контрол върху опасните отпадъци от вратата на болницата до контейнера, посочи Милор Михайлов. Битов отпадък от болниците не може да се изгаря в инсинератора на Александровска болница, каза още той и допълни, че в България има още един инсинератор – частен, в Девня. В инсинераторите се изгарят телесни части, лекарства с изтекъл срок на годност, цитостатици, и др, а битовият отпадък може да се автоклавира. В автоклавите изгарянето е на по-ниска стойност, добави Михайлов. 

Транспортиране на отпадъци от болниците

Когато фирмата, транспортираща отпадъците, взима контейнерите от болницата, няма как да знае какво съдържат. Ако се транспортира опасен отпадък, шофьорът на камиона получава от болницата идентификационна карта, в която са записани името на болницата, името на сметоизвозващата фирма, килограми на отпадъка, дата и час, както и кодове, с които се обозначава съдържанието на контейнерите с отпадъци, обясни той. В зависимост от тези кодове, фирмата транспортира отпадъците на съответното място – завод, автоклав, инсинератор. Шофьорът на камиона няма как да знае наистина какво съдържат контейнерите, той се ръководи от кодовете, посочени в идентификационната карта. Тази карта се издава в няколко екземпляра, като по един получават в болницата, в транспортиращата фирма, в автоклава или в инсинератора, в зависимост от това къде се преработва отпадъкът, както и в Регионалната инспекция по околната среда и водите. Идентификационната карта се попълва от отговорното в болницата лице. 

Болниците изхвърлят маски, ръкавици, игли и др. в битовите отпадъци

Голямо количество акцизни стоки без бандерол са иззети при акция в две жилища

Артилерийски снаряд от началото на 20 век е намерен при строителни дейности в

При пожар тази нощ е изгоряла голяма част от двуетажно заведение, намиращо се

Съгласно наредбата за класификация на отпадъците тези отпадъци, включително пелени за еднократна употреба и гипсови отливки, не са опасен отпадък, но не са и битов отпадък, допълни управителят на фирмата. Неопасните отпадъци от медицинската дейност могат да се извозват чрез системата за сметоизвозване и тук идва противоречието, защото заводът в София има право да приема отпадъците с код 180104 – калцуни, маски, престилки, гипсови отливки, пелени за еднократна употреба, но този отпадък няма право да отива на сепариращата инсталация, където хората ръчно го отделят. Този вид отпадък трябва да се депонира и запръстява. Персоналът на някои болници обаче не разделя битовия от неопасния медицински отпадък, но заводът отказва да ги приема, защото е смесен с битовия и ние ги транспортираме в инсталацията за сепариране. Трябва да се издаде заповед, според която битовият и неопасният медицински отпадък да се събират отделно, смята той. Това е работа на РИОСВ-София, посочи още Михайлов.

Опасните отпадъци

В страната има 15-16 фирми, които имат издадено разрешително за предварително третиране на опасен отпадък. След като премине автоклавирането, той вече не е опасен и фирмите го транспортират до депата за депониране. Иглите, например, не се автоклавират, те трябва да се изгарят в инсинератор. Телесните части също не могат да се автоклавират, директно трябва да се изгарят. Цитостатиците, които се използват в онкологичните отделения, както и лекарства с изтекъл срок на годност задължително се изгарят. Ако още в болницата отпадъците, съдържащи телесни части, са изхвърлени в битовите отпадъци, целият този общ отпадък ще бъде транспортиран в завода, каза Михайлов.

Снимките с чувалите

Управителят на фирмата коментира и снимките на чували, обозначени със знака за опасен отпадък, които бяха показани публично. Чувалите бяха открити в завода за отпадъци в София. Според Михайлов, тъй като изгарянето на отпадъци е скъпо и за да се избегне плащане на инсинератора, в документите е посочен друг код. Болниците не сепарират коректно отпадъците, а би трябвало да сепарират отпадъка по съответните кодове и по вид.

Системата за отчитане на отпадъци

Голям проблем е системата за отчитане на отпадъци, каза още Милор Михайлов и посочи, че тази система не работи добре, тъй като е на принципа „каквото декларирам“. Аз мога и нищо да не декларирам, допълни той. По думите му поради неработещата добре система за отчитане на отпадъци, има фирми, които не декларират количествата. Според него в тази система никой не проверява и не сверява данните и дали декларираните в документите отговарят на наистина транспортираните отпадъци. 

Върнатите камиони с отпадъци

Моите камиони, които са върнати от завода за боклук, транспортират отпадъците за автоклавиране, каза още той. Не може върнат от завода камион да изхвърли отпадъка на нерегламентирани места. За проблема с опасните отпадъци съм изпратил писма до Столична община, до РИОСВ и до РЗИ, добави Михайлов и посочи, че от РИОСВ са му отговорили, че не виждат проблем и че извършват проверки целогодишно и никога не са констатирани нарушения.

Като небрежност от страна на болниците Михайлов окачестви казуса с опасните отпадъци, които бяха открити в столичния завод за отпадъци. По думите му има и още два сериозни проблема - некоректните фирми, които не третират отпадъка, а директно го изхвърлят, и неефективната система за отчитане на отпадъците, която никой не контролира. 

Кметовете не са виновни за болничните отпадъци

Между нас има некоректни фирми, транспортиращи опасни отпадъци, които не третират отпадъка – не го автоклавират, и без отпадъкът да е обеззаразен, го изхвърлят на депо. Контролът не е на кметовете, а на регионалните здравни инспекции, каза също Михайлов.

По думите му има нарушения и при издаването на разрешителните документи за извозване на опасни отпадъци от болниците. Задължителен елемент в тези документи е посочването на капацитета на инсталацията. Милор Михайлов посочи, че в документите на някои сметоизвозващи фирми е записано, че капацитетът им е 1000 тона годишно, а фирмата има сключени договори за 2000 тона годишно. Очевидно е, че 1000 тона отиват някъде необработени, каза още той. Според него по този начин фирмите спестяват разходи и укриват данъци. Това е проблем, който трябва да бъде решен от икономическа и криминална полиция, заяви управителят на фирмата.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Някои топлофикациите в страната искат сериозно поскъпване на парното и топлата вода от 1 юли, сочат заявления до КЕВР
От 1 юли цените на топлинната енергия в България може да се повишат значително, ако бъдат одобрени предложенията на топлофикационните дружества, които са внесени в Комисията по ене ...
Прокуратурата иска поне 15 години затвор за убийството на психолога Иван Владимиров-Нав
Прокуратурата иска между 15 и 20 години затвор за убийството на психолога Иван Владимиров-Нав. Превес при размера на наказанието трябва да имат отегчаващите вината обстоятелства, к ...
Морската вода и брегът в курортите край Варна са чисти, съобщиха от областната администрация
Морето и брегът в курортите край Варна са чисти, съобщиха от пресцентъра на Областната администрация в града след заседание на щаба за изпълнение на плана при защита от бедствия и ...
Здравният министър разпореди одитен доклад от проверка в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ да бъде изпратен в Агенцията за държавна финансова инспекция
Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди одитният доклад от проверка, извършена в Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, да бъде изпратен в Аген ...
Над 30 представители на институции и експерти се включиха в събитие в Шумен, посветено на модела „Зона ЗаКрила“
Над 30 представители на прокуратурата, съда, МВР, социални структури, експерти и директори на отдели „Закрила на детето“, УНИЦЕФ и др. организации се включиха в „ ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Атанаска Георгиева е дарила на фондация „Искам бебе“ общо 10 хиляди лева от продажбата на стихосбирката „Не може да е късно за любов“
По думите на Атанаска Георгиева до момента тя е дарила на фондация „Искам бебе“ общо 10 хиляди лева от приходите от продажбата на стихосбирката „Не може да е късн ...
Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщиха от Столичната община
Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В съобщението е уточнено, че конкурсната ко ...
Комисията по вътрешна сигурност изслуша петимата кандидати за председател и членове на комисията за защита на личните данни
Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред изслуша петимата кандидати за председател и членове на парламентарната комисия за защита на личните данни Борислав Бож ...
Художникът Румен Атанасов представи изложбата „На живо“ в Монтана
Художникът Румен Атанасов показа своята изложба от творби живопис „На живо“ в художествената галерия „Кирил Петров“ в Монтана. Атанасов бе представен пред п ...
Пенсионерският клуб "Белите брези" в Брезник отбеляза 20 години от създаването си
Пенсионерският клуб "Белите брези" в Брезник отбеляза 20 години от създаването си. Тържеството се състоя в малкия салон на читалището в града. Сред гостите бяха заместник-кметът на ...
Тикер в 06:01 ч.
По думите на Атанаска Георгиева до момента тя е дарила на фондация „Искам ...
Начало На преден план
4362
България

Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения, каза Милор Михайлов, управител на сметоизвозваща фирма

Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения.Това каза Милор Михайлов, управител на фирма „ПАВЛОВ – БМТ“, която има сключени договори с лечебни заведения за извозване на опасни и на битови отпадъци.

| 02 Април 2025, 11:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения, каза Милор Михайлов, управител на сметоизвозваща фирма
Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения, каза Милор Михайлов, управител на сметоизвозваща фирма
Снимка © Личен

Вината за откритите болнични опасни отпадъци в столичния завод за отпадъци е на лечебните заведения. Това каза Милор Михайлов, управител на фирма „ПАВЛОВ – БМТ“, която има сключени договори с лечебни заведения за извозване на опасни и на битови отпадъци.

През ноември 2024 г., когато бяха открити опасни болнични отпадъци в София, потърси за коментар сметоизвозващите фирми, които имат сключени договори за транспортиране на опасни болнични отпадъци. Отговор получихме само от Михайлов. От Столична община съобщиха вчера, че се преустановява приемането на отпадъци от болниците в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО), след като в завода беше установено смесване на битовия с опасен медицински отпадък. По-късно през деня пред журналисти министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов каза, че това решение би могло да доведе до епидемия в града, както и че ще се сформира междуведомствена работна група, която да предложи нормативни промени.

Нормативната уредба трябва да се промени така, че да има контрол върху опасните отпадъци от вратата на болницата до контейнера, посочи Милор Михайлов. Битов отпадък от болниците не може да се изгаря в инсинератора на Александровска болница, каза още той и допълни, че в България има още един инсинератор – частен, в Девня. В инсинераторите се изгарят телесни части, лекарства с изтекъл срок на годност, цитостатици, и др, а битовият отпадък може да се автоклавира. В автоклавите изгарянето е на по-ниска стойност, добави Михайлов. 

Транспортиране на отпадъци от болниците

Когато фирмата, транспортираща отпадъците, взима контейнерите от болницата, няма как да знае какво съдържат. Ако се транспортира опасен отпадък, шофьорът на камиона получава от болницата идентификационна карта, в която са записани името на болницата, името на сметоизвозващата фирма, килограми на отпадъка, дата и час, както и кодове, с които се обозначава съдържанието на контейнерите с отпадъци, обясни той. В зависимост от тези кодове, фирмата транспортира отпадъците на съответното място – завод, автоклав, инсинератор. Шофьорът на камиона няма как да знае наистина какво съдържат контейнерите, той се ръководи от кодовете, посочени в идентификационната карта. Тази карта се издава в няколко екземпляра, като по един получават в болницата, в транспортиращата фирма, в автоклава или в инсинератора, в зависимост от това къде се преработва отпадъкът, както и в Регионалната инспекция по околната среда и водите. Идентификационната карта се попълва от отговорното в болницата лице. 

Болниците изхвърлят маски, ръкавици, игли и др. в битовите отпадъци

Съгласно наредбата за класификация на отпадъците тези отпадъци, включително пелени за еднократна употреба и гипсови отливки, не са опасен отпадък, но не са и битов отпадък, допълни управителят на фирмата. Неопасните отпадъци от медицинската дейност могат да се извозват чрез системата за сметоизвозване и тук идва противоречието, защото заводът в София има право да приема отпадъците с код 180104 – калцуни, маски, престилки, гипсови отливки, пелени за еднократна употреба, но този отпадък няма право да отива на сепариращата инсталация, където хората ръчно го отделят. Този вид отпадък трябва да се депонира и запръстява. Персоналът на някои болници обаче не разделя битовия от неопасния медицински отпадък, но заводът отказва да ги приема, защото е смесен с битовия и ние ги транспортираме в инсталацията за сепариране. Трябва да се издаде заповед, според която битовият и неопасният медицински отпадък да се събират отделно, смята той. Това е работа на РИОСВ-София, посочи още Михайлов.

Опасните отпадъци

В страната има 15-16 фирми, които имат издадено разрешително за предварително третиране на опасен отпадък. След като премине автоклавирането, той вече не е опасен и фирмите го транспортират до депата за депониране. Иглите, например, не се автоклавират, те трябва да се изгарят в инсинератор. Телесните части също не могат да се автоклавират, директно трябва да се изгарят. Цитостатиците, които се използват в онкологичните отделения, както и лекарства с изтекъл срок на годност задължително се изгарят. Ако още в болницата отпадъците, съдържащи телесни части, са изхвърлени в битовите отпадъци, целият този общ отпадък ще бъде транспортиран в завода, каза Михайлов.

Снимките с чувалите

Управителят на фирмата коментира и снимките на чували, обозначени със знака за опасен отпадък, които бяха показани публично. Чувалите бяха открити в завода за отпадъци в София. Според Михайлов, тъй като изгарянето на отпадъци е скъпо и за да се избегне плащане на инсинератора, в документите е посочен друг код. Болниците не сепарират коректно отпадъците, а би трябвало да сепарират отпадъка по съответните кодове и по вид.

Системата за отчитане на отпадъци

Голям проблем е системата за отчитане на отпадъци, каза още Милор Михайлов и посочи, че тази система не работи добре, тъй като е на принципа „каквото декларирам“. Аз мога и нищо да не декларирам, допълни той. По думите му поради неработещата добре система за отчитане на отпадъци, има фирми, които не декларират количествата. Според него в тази система никой не проверява и не сверява данните и дали декларираните в документите отговарят на наистина транспортираните отпадъци. 

Върнатите камиони с отпадъци

Моите камиони, които са върнати от завода за боклук, транспортират отпадъците за автоклавиране, каза още той. Не може върнат от завода камион да изхвърли отпадъка на нерегламентирани места. За проблема с опасните отпадъци съм изпратил писма до Столична община, до РИОСВ и до РЗИ, добави Михайлов и посочи, че от РИОСВ са му отговорили, че не виждат проблем и че извършват проверки целогодишно и никога не са констатирани нарушения.

Като небрежност от страна на болниците Михайлов окачестви казуса с опасните отпадъци, които бяха открити в столичния завод за отпадъци. По думите му има и още два сериозни проблема - некоректните фирми, които не третират отпадъка, а директно го изхвърлят, и неефективната система за отчитане на отпадъците, която никой не контролира. 

Кметовете не са виновни за болничните отпадъци

Между нас има некоректни фирми, транспортиращи опасни отпадъци, които не третират отпадъка – не го автоклавират, и без отпадъкът да е обеззаразен, го изхвърлят на депо. Контролът не е на кметовете, а на регионалните здравни инспекции, каза също Михайлов.

По думите му има нарушения и при издаването на разрешителните документи за извозване на опасни отпадъци от болниците. Задължителен елемент в тези документи е посочването на капацитета на инсталацията. Милор Михайлов посочи, че в документите на някои сметоизвозващи фирми е записано, че капацитетът им е 1000 тона годишно, а фирмата има сключени договори за 2000 тона годишно. Очевидно е, че 1000 тона отиват някъде необработени, каза още той. Според него по този начин фирмите спестяват разходи и укриват данъци. Това е проблем, който трябва да бъде решен от икономическа и криминална полиция, заяви управителят на фирмата.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Някои топлофикациите в страната искат сериозно поскъпване на парното и топлата вода от 1 юли, сочат заявления до КЕВР
Прокуратурата иска поне 15 години затвор за убийството на психолога Иван Владимиров-Нав
Морската вода и брегът в курортите край Варна са чисти, съобщиха от областната администрация
Здравният министър разпореди одитен доклад от проверка в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ да бъде изпратен в Агенцията за държавна финансова инспекция
Над 30 представители на институции и експерти се включиха в събитие в Шумен, посветено на модела „Зона ЗаКрила“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Атанаска Георгиева е дарила на фондация „Искам бебе“ общо 10 хиляди лева от продажбата на стихосбирката „Не може да е късно за любов“
На преден план
Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщиха от Столичната община
На преден план
Комисията по вътрешна сигурност изслуша петимата кандидати за председател и членове на комисията за защита на личните данни
Контекст
Художникът Румен Атанасов представи изложбата „На живо“ в Монтана
Сфера
Пенсионерският клуб "Белите брези" в Брезник отбеляза 20 години от създаването си
На преден план
Спортният лекар д-р Ивайло Якимов представи премиерно книгата си „Спорт, здраве и ти“ в разградската библиотека
Контекст
При преброяването на дивеча в област Монтана е установено драстично увеличение на популацията на хищници
Контекст
Нов ветрозащитен пояс е изграден в Банско, съобщиха от общината
На преден план
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов беше изслушан в комисията по вътрешна сигурност
Основна линия
Всички участъци с концентрация на пътнотранспортни произшествия ще бъдат обследвани в рамките на седмица, каза министър Иванов
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.