Начало На преден план Преди 30 години ЮНЕСКО обявява 23 април за Световен ден на книгата и авторското право
4980
Хроника

Преди 30 години ЮНЕСКО обявява 23 април за Световен ден на книгата и авторското право

За световната литература 23 април e символична дата. На този ден са починали двама от най-гениалните писатели в света – Сервантес и Шекспир.Това е датата на раждането или смъртта и на други изтъкнати автори като Морис Дрюон, Владимир Набоков и Мануел Валехо.

| 23 Април 2025, 07:00 ч.
Преди 30 години ЮНЕСКО обявява 23 април за Световен ден на книгата и авторското право
Преди 30 години ЮНЕСКО обявява 23 април за Световен ден на книгата и авторското право
Снимка © Ива Тончева

Историята на Световния ден на книгата и авторското право датира от 1995 г., когато 23 април е обявен от ЮНЕСКО за Световен ден на книгата и авторското право.

Интензивен е трафикът на входовете към София в края на почивните дни за Велик

"Извършители" на грабеж пред дискотека бяха признати за виновни и получиха пр

Огнеборци гасят пожар в тежкотоварен автомобил на бул." Ришки проход" в Шумен

Русе ще бъде домакин на републикански турнир по полицейска лична защита и кар

В Националния пресклуб в Добрич ще се състои местна конференция по проект &bd

За световната литература 23 април e символична дата. На този ден са починали двама от най-гениалните писатели в света – Сервантес и Шекспир. Това е датата на раждането или смъртта и на други изтъкнати автори като Морис Дрюон, Владимир Набоков и Мануел Валехо.

Световният ден на книгата и авторското право е празник за насърчаване на удоволствието от книгите и четенето, съобщават от ЮНЕСКО. 

Всяка година на 23 април в цял свят се провеждат тържества, за да се признае значението на книгите – връзка между миналото и бъдещето, мост между поколенията и между културите. По този повод ЮНЕСКО и международните организации, представляващи трите основни сектора на книжната индустрия - издатели, книготърговци и библиотеки, избират Световната столица на книгата за една година. 

съобщава в бюлетина си „Събития и факти“ за първото честване на Световния ден на книгата и авторското право:

Световен ден на книгата и авторското право

На граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Станке Лсичково&ldqu

В Националния пресклуб в Троян ще се състои местна конференция по проект &bdq

Днес светът загуби Папа Франциск - глас на съвестта в едно разкъсано време. Т

Париж, 23 април 1996 г. ЮНЕСКО отбелязва днес за първи път Световния ден на книгата и авторското право, се казва в получен в факс на информационната служба на организацията. Проявата има за цел да подпомогне четенето и издаването на книги, както и по-доброто разбиране и прилагане на авторското право, което защитава интелектуалната собственост. Това е радостен повод да се обърне внимание на средствата, чрез което ЮНЕСКО подкрепя с мандата си познанието и взаимното разбирателство между народете; да улесни „свободния поток на идеи посредством думи и образи“, посочва в декларация генералният директор на организацията Федерико Майор.

Именно думите и образите вдъхновиха създаването на книгите, тези мощни средства на познанието, преди около пет века, казва по-нататък той. Преди Гутенберг никой не би могъл да си представи необичайния тласък, необичайното разпространение на знания, за които допринесоха книгите. Тази експанзия продължава, независимо от използваните средства, благодарение на силата на познанието и комуникациите чрез думи, се казва в декларацията.

Наред с действията си в подкрепа на книгите и четенето, ЮНЕСКО свързва този ден и с подпомагане на авторското право, което насърчава работата на писатели, музиканти, художници и други творци, като защитава художествената и интелектуалната собственост, посочва Федерико Майор.

Генералният директор на ЮНЕСКО призовава всички страни-членки н партньори на организацията да предприемат и насърчават инициативи и прояви с цел днешният ден да се превърне в истински фестивал на книгата, в който всички могат да открият или преоткрият интереса към четенето н значението на авторското право.

И български акцент в отбелязването на Световния ден на книгата и авторското право в бюлетина „Вътрешна информация“

Открита е книжна борса по повод Световния ден на книгата

София, 23 април 1996 г. Книжна борса по повод Световния ден на книгата и авторското право бе открита днес в градинката пред народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Проявата е по инициатива на Националния център за книгата при Министерство на културата, съвместно с Народната библиотека.

За съжаление книгата в София е на улицата през цялата година, което прави нейния празник безкраен, констатира пред журналисти Александър Панов от Асоциацията на българските книгоиздатели.
На празника присъства заместник-министърът на културата Георги Константинов...

***

София е кандидат за световна столица на книгата на ЮНЕСКО

София, 4 септември 2023   София е кандидат за световна столица на книгата на ЮНЕСКО. В тази инициатива са обединили усилия Асоциация „Българска книга" (АБК) и Столичният общински съвет съвместно с Министерството на културата. Това бе обявено днес на откриването на официално откриване на 11-ото издание на „Алея на книгата" в София.

Съвместната инициатива за кандидатурата беше обявена от председателя на управителния съвет на АБК Десислава Алексиева. Тя и министър-председателят акад. Николай Денков дадоха старт на станалата вече традиционна за столицата „Алея на книгата".

Присъствалите на откриването представители на издателите, работодателите, на държавните и общински институции се обединиха също около необходимостта от спешни мерки за повишаване на грамотността - защита на авторското право и трансформирането на дългогодишната инициатива на АБК #КаузаГРАМОТНОСТ в национална програма със съответното финансиране...

***

Страсбург, обявен за столица на книгата за 2024 г., планира около 250 събития

Париж 15 януари 2024   В годината, в която Страсбург е световна столица на книгата на ЮНЕСКО, ще бъдат проведени "близо 250 събития и дейности", които ще започнат през април, предаде АФП, като цитира кметицата на френския град Жан Барсегян.

"Амбицията ни е тази година да отбележи историята на нашия град, но и на нашата страна. Тази година ще бъде богата, еклектична и щедра", заяви тя на пресконференция в Париж.

След ганайската столица Акра, Страсбург е 24-тият град, обявен за Световна столица на книгата от 2001 г. насам, и първото населено място във Франция, удостоено с тази чест. Избраната тема е "Четем нашия свят".

По традиция годината за тази столица започва на 23 април - Световен ден на книгата и авторското право. Церемонията за откриването в Страсбург ще бъде на 23 април. През три дни след това ще има публични четения на различни места - от 26 до 28 април.

В навечерието на Олимпийските игри в Париж това лято щафетата на олимпийския огън на 26 юни и тази на параолимпийския огън на 25 август ще предостави възможност за "сезон на спортното четене".

Страсбург ще бъде домакин на първата "Академия на писателите за човешките права" от 20 до 30 ноември, както и на два симпозиума: един, посветен на книгите в сферата на екологията -  от 15 до 17 април 2025 г., и един за историята на цензурата - през пролетта на 2025 г.

В рамките на годината в Страсбург са поканени да гостуват много писатели, сред които канадката Нанси Хюстън, украинецът Андрей Курков и португалката Лидия Жорже, а в програмата са включени десет изложби.

"Досега са планирани почти 250 събития и дейности, но броят им продължава да расте", каза кметицата в Националната библиотека "Франсоа Митеран".

Кметицата Барсегян посочи, че в инициативите ще се включат 30 издателства, 25 книжарници и 59 библиотеки и културни институции в града.

"Страсбург несъмнено е дългогодишен партньор на ЮНЕСКО, ... изключително динамичен град", отбеляза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата.

***

Миналата година България е на второ място в ЕС по най-много срещи с автори в училища и библиотеки, каза Йорданка Чобанова

София,  31 март 2025 "Европейският сектор на книгоиздаването е изключително разнообразен, всяка година се публикуват над 575 000 издания. Издателската дейност е една от най-големите в Европа, пазарната стойност на сектора се оценява за над 36 милиарда евро. Денят на европейските автори се провежда вече за трета година и негов инициатор е Мария Габриел, и й благодарим, защото тя успя да превърне една прекрасна идея вече в традиция. Това каза Йорданка Чобанова - ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, на дискусията за Деня на европейските автори, която се състоя в Столичната библиотека.

Както информирахме по-рано днес, Мария Габриел - еврокомисар в периода 2017-2023 г., и създател на общоевропейската инициатива "Европейската литература - мост между културите", каза, че се радва, че българската литература има своите достойни представители в европейското културно наследство. Всички автори носят духа на времето си и вие ни позволявате да съхраним своите корени и да имаме своята идентичност, каза тя на авторите, дошли на събитието.

"С радост може да кажем, че миналата година България е на второ място в Европейския съюз по най-много проведени срещи с автори и с четене в училища, в библиотеки и в книжарници. Нека тази година бъдем първенци и да докажем за пореден път любовта на българите към четенето, защото традиционно се гордеем като една високообразована и обичаща книгите нация", каза Йорданка Чобанова. 

Тя отбеляза, че Европа е уникален континент, богат със своята литература и незабравими творби, започвайки от гръцката митология и достигайки до днешни съвременни автори. Векове наред литературата е огледало на обществото, но в същото време и негов двигател. Тя вдъхновява революции и промени, дава плам и нови идеи. Днес европейските автори продължават тази традиция - те ни напомнят, разказват ни, поддържат паметта ни, говорят за изкуствения интелект, за предизвикателствата, пред които всички днес сме изправени, отбеляза Чобанова.

По думите й литературата ни помага да разберем света, но и да участваме в него. Чрез книгите можем да срещнем различни култури, да разберем други гледни точки в свят, който е толкова разделен, а днес, като че ли повече от всякога, или поне всяко поколение има това усещане, литературата е тази, която свързва, която изгражда мостове. Чрез четенето ние формиране нашето бъдеще.

За мен е изключителна радост и привилегия да бъда днес сред толкова ярки таланти на съвременната българска проза и поезия, носители на национални, европейски и на световни награди, каза Йорданка Чобанова.

Приветствие отправи и Николай Спасов - изпълнителен директор на Центъра за развитие на човешките ресурси. Той отбеляза, че днешната среща показва, че словото има силата не само да разказва истории, но да изгражда мостове и култури между, епохи, нации и най-вече между хората...

Дискусията с близо 20 съвременни български автори и публична викторина се състоя днес в Столичната библиотека...

***

Рабат ще бъде Световна столица на книгата през 2026 г.

Рабат, 8 октомври 2024  Мароканската столица Рабат е обявена за Световна столица на книгата за 2026 г., съобщи на сайта си Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО).

„След Рио де Жанейро през 2025 г. , имам удоволствието да обявя Рабат за Световна столица на книгата през 2026 г. Градът е културен кръстопът, където книгите помагат за разпространението на знанието и културата в цялото им многообразие. Подемът на местна книжна индустрия играе решаваща роля за развитието на образованието. Тези действия са в унисон с изискванията на ЮНЕСКО“, каза генералният директор на организацията Одре Азуле.

Според Азуле книжната индустрия в Рабат е не само важна част от икономиката на града, но е и от голямо значение за демократизирането на знанието. Столицата на Мароко има ангажимент към развитието на литературата, обучението на жените и младежите чрез четене и борбата с неграмотността, особено сред някои от общностите, живеещи на територията на страната, се казва в съобщението.

Като Световна столица на книгата през 2026 г. Рабат ще бъде домакин на поредица от събития, целящи да осигурят на обществеността достъп до книги, да насърчат четенето и да подкрепят местната издателска индустрия.

Инициативите ще започнат на 23 април 2026 г., когато се отбелязва Световен ден на книгата и авторското право. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Община Цар Калоян ще кандидатства с проект за предоставяне на иновативни здравно-социални услуги на граждани
Община Цар Калоян ще кандидатства с проектно предложение по процедурата „Иновативни здравно-социални услуги“, финансирана по програма „Развитие на човешките ресур ...
Орхан Юсеинов е освободен от поста заместник областен управител на Ямбол
Орхан Юсеинов е освободен от поста заместник областен управител на Ямбол от днес със заповед на министър-председателя Росен Желязков. Това съобщиха от пресслужбата на Областната ад ...
"Продължаваме промяната" си сложиха свой човек за шеф на "Метрополитен", заяви общинският съветник Антон Хекимян
"Продължаваме промяната" си сложиха свой човек за шеф на "Метрополитен", заяви общинският съветник Антон Хекимян от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет в коментар на ре ...
Бюджет на общината от 22 861 817 лв. за 2025 г. приеха общинските съветници в Джебел
Бюджетът на община Джебел за 2025 г. приеха на априлското си заседание общинските съветници. Той е в размер на 22 861 817 лв., като приходите за делегирани от държавата дейности са ...
Със засаждане на дръвчета ще започне кампанията „Дни на Европа“ в Разград
Със засаждане на дръвчета ще започне 14-ата кампания „Дни на Европа“ в Разград, съобщи на пресконференция управителят на Областния информационен център (ОИЦ) в града Юл ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Във Велико Търново художници от Германия и България представиха интерпретация на класическата попара с козунак и мурсалски чай
Художници от Германия и България представиха съвременна интерпретация на класическата попара с козунак и мурсалски чай в рамките на изложбата „Рецепта-II“, която беше о ...
Кметът на София Васил Терзиев определи като "безобразно" решението да бъде сменен директорът на "Метрополитен" Стоян Братоев
Кметът на София Васил Терзиев определи като "безобразно"днешното решение на Съвета на директорите да бъде сменен изпълнителният директор на "Метрополитен" Стоян Братоев. В предаван ...
Седмица на камерната музика "Константин Илиев" завърши с музикално-поетичен спектакъл в Добрич
Седмица на камерната музика „Константин Илиев“ в Добрич завърши с със спектакъл от музика, танци и поезия „Curiossas – жените извън времето и пространството ...
Кончината на папа Франциск за мен беше знак, че има Възкресение, каза отец Войчех Хмиелевски
Папа Франциск беше нашият папа, епископ на католическата църква по целия свят, каза Войчех Хмиелевски, отец от енория Видин. За мен лично той беше голям пример, много отворен за х ...
С над 2700 участници в "Шопски наниз" Костинброд ще е столица на българщината, каза директорът на фестивала Александър Ненов
С над  2700 участници в 15-тия Международен фолклорен фестивал „Шопски наниз“ три дни - от 25 до 27 април, Костинброд ще бъде столица на българщината. Тук ще тупти ...
Тикер в 04:49 ч.
Художници от Германия и България представиха съвременна интерпретация на класиче ...
Начало На преден план
4980
Хроника

Преди 30 години ЮНЕСКО обявява 23 април за Световен ден на книгата и авторското право

За световната литература 23 април e символична дата. На този ден са починали двама от най-гениалните писатели в света – Сервантес и Шекспир.Това е датата на раждането или смъртта и на други изтъкнати автори като Морис Дрюон, Владимир Набоков и Мануел Валехо.

| 23 Април 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Преди 30 години ЮНЕСКО обявява 23 април за Световен ден на книгата и авторското право
Преди 30 години ЮНЕСКО обявява 23 април за Световен ден на книгата и авторското право
Снимка © Ива Тончева

Историята на Световния ден на книгата и авторското право датира от 1995 г., когато 23 април е обявен от ЮНЕСКО за Световен ден на книгата и авторското право.

За световната литература 23 април e символична дата. На този ден са починали двама от най-гениалните писатели в света – Сервантес и Шекспир. Това е датата на раждането или смъртта и на други изтъкнати автори като Морис Дрюон, Владимир Набоков и Мануел Валехо.

Световният ден на книгата и авторското право е празник за насърчаване на удоволствието от книгите и четенето, съобщават от ЮНЕСКО. 

Всяка година на 23 април в цял свят се провеждат тържества, за да се признае значението на книгите – връзка между миналото и бъдещето, мост между поколенията и между културите. По този повод ЮНЕСКО и международните организации, представляващи трите основни сектора на книжната индустрия - издатели, книготърговци и библиотеки, избират Световната столица на книгата за една година. 

съобщава в бюлетина си „Събития и факти“ за първото честване на Световния ден на книгата и авторското право:

Световен ден на книгата и авторското право

Париж, 23 април 1996 г. ЮНЕСКО отбелязва днес за първи път Световния ден на книгата и авторското право, се казва в получен в факс на информационната служба на организацията. Проявата има за цел да подпомогне четенето и издаването на книги, както и по-доброто разбиране и прилагане на авторското право, което защитава интелектуалната собственост. Това е радостен повод да се обърне внимание на средствата, чрез което ЮНЕСКО подкрепя с мандата си познанието и взаимното разбирателство между народете; да улесни „свободния поток на идеи посредством думи и образи“, посочва в декларация генералният директор на организацията Федерико Майор.

Именно думите и образите вдъхновиха създаването на книгите, тези мощни средства на познанието, преди около пет века, казва по-нататък той. Преди Гутенберг никой не би могъл да си представи необичайния тласък, необичайното разпространение на знания, за които допринесоха книгите. Тази експанзия продължава, независимо от използваните средства, благодарение на силата на познанието и комуникациите чрез думи, се казва в декларацията.

Наред с действията си в подкрепа на книгите и четенето, ЮНЕСКО свързва този ден и с подпомагане на авторското право, което насърчава работата на писатели, музиканти, художници и други творци, като защитава художествената и интелектуалната собственост, посочва Федерико Майор.

Генералният директор на ЮНЕСКО призовава всички страни-членки н партньори на организацията да предприемат и насърчават инициативи и прояви с цел днешният ден да се превърне в истински фестивал на книгата, в който всички могат да открият или преоткрият интереса към четенето н значението на авторското право.

И български акцент в отбелязването на Световния ден на книгата и авторското право в бюлетина „Вътрешна информация“

Открита е книжна борса по повод Световния ден на книгата

София, 23 април 1996 г. Книжна борса по повод Световния ден на книгата и авторското право бе открита днес в градинката пред народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Проявата е по инициатива на Националния център за книгата при Министерство на културата, съвместно с Народната библиотека.

За съжаление книгата в София е на улицата през цялата година, което прави нейния празник безкраен, констатира пред журналисти Александър Панов от Асоциацията на българските книгоиздатели.
На празника присъства заместник-министърът на културата Георги Константинов...

***

София е кандидат за световна столица на книгата на ЮНЕСКО

София, 4 септември 2023   София е кандидат за световна столица на книгата на ЮНЕСКО. В тази инициатива са обединили усилия Асоциация „Българска книга" (АБК) и Столичният общински съвет съвместно с Министерството на културата. Това бе обявено днес на откриването на официално откриване на 11-ото издание на „Алея на книгата" в София.

Съвместната инициатива за кандидатурата беше обявена от председателя на управителния съвет на АБК Десислава Алексиева. Тя и министър-председателят акад. Николай Денков дадоха старт на станалата вече традиционна за столицата „Алея на книгата".

Присъствалите на откриването представители на издателите, работодателите, на държавните и общински институции се обединиха също около необходимостта от спешни мерки за повишаване на грамотността - защита на авторското право и трансформирането на дългогодишната инициатива на АБК #КаузаГРАМОТНОСТ в национална програма със съответното финансиране...

***

Страсбург, обявен за столица на книгата за 2024 г., планира около 250 събития

Париж 15 януари 2024   В годината, в която Страсбург е световна столица на книгата на ЮНЕСКО, ще бъдат проведени "близо 250 събития и дейности", които ще започнат през април, предаде АФП, като цитира кметицата на френския град Жан Барсегян.

"Амбицията ни е тази година да отбележи историята на нашия град, но и на нашата страна. Тази година ще бъде богата, еклектична и щедра", заяви тя на пресконференция в Париж.

След ганайската столица Акра, Страсбург е 24-тият град, обявен за Световна столица на книгата от 2001 г. насам, и първото населено място във Франция, удостоено с тази чест. Избраната тема е "Четем нашия свят".

По традиция годината за тази столица започва на 23 април - Световен ден на книгата и авторското право. Церемонията за откриването в Страсбург ще бъде на 23 април. През три дни след това ще има публични четения на различни места - от 26 до 28 април.

В навечерието на Олимпийските игри в Париж това лято щафетата на олимпийския огън на 26 юни и тази на параолимпийския огън на 25 август ще предостави възможност за "сезон на спортното четене".

Страсбург ще бъде домакин на първата "Академия на писателите за човешките права" от 20 до 30 ноември, както и на два симпозиума: един, посветен на книгите в сферата на екологията -  от 15 до 17 април 2025 г., и един за историята на цензурата - през пролетта на 2025 г.

В рамките на годината в Страсбург са поканени да гостуват много писатели, сред които канадката Нанси Хюстън, украинецът Андрей Курков и португалката Лидия Жорже, а в програмата са включени десет изложби.

"Досега са планирани почти 250 събития и дейности, но броят им продължава да расте", каза кметицата в Националната библиотека "Франсоа Митеран".

Кметицата Барсегян посочи, че в инициативите ще се включат 30 издателства, 25 книжарници и 59 библиотеки и културни институции в града.

"Страсбург несъмнено е дългогодишен партньор на ЮНЕСКО, ... изключително динамичен град", отбеляза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата.

***

Миналата година България е на второ място в ЕС по най-много срещи с автори в училища и библиотеки, каза Йорданка Чобанова

София,  31 март 2025 "Европейският сектор на книгоиздаването е изключително разнообразен, всяка година се публикуват над 575 000 издания. Издателската дейност е една от най-големите в Европа, пазарната стойност на сектора се оценява за над 36 милиарда евро. Денят на европейските автори се провежда вече за трета година и негов инициатор е Мария Габриел, и й благодарим, защото тя успя да превърне една прекрасна идея вече в традиция. Това каза Йорданка Чобанова - ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, на дискусията за Деня на европейските автори, която се състоя в Столичната библиотека.

Както информирахме по-рано днес, Мария Габриел - еврокомисар в периода 2017-2023 г., и създател на общоевропейската инициатива "Европейската литература - мост между културите", каза, че се радва, че българската литература има своите достойни представители в европейското културно наследство. Всички автори носят духа на времето си и вие ни позволявате да съхраним своите корени и да имаме своята идентичност, каза тя на авторите, дошли на събитието.

"С радост може да кажем, че миналата година България е на второ място в Европейския съюз по най-много проведени срещи с автори и с четене в училища, в библиотеки и в книжарници. Нека тази година бъдем първенци и да докажем за пореден път любовта на българите към четенето, защото традиционно се гордеем като една високообразована и обичаща книгите нация", каза Йорданка Чобанова. 

Тя отбеляза, че Европа е уникален континент, богат със своята литература и незабравими творби, започвайки от гръцката митология и достигайки до днешни съвременни автори. Векове наред литературата е огледало на обществото, но в същото време и негов двигател. Тя вдъхновява революции и промени, дава плам и нови идеи. Днес европейските автори продължават тази традиция - те ни напомнят, разказват ни, поддържат паметта ни, говорят за изкуствения интелект, за предизвикателствата, пред които всички днес сме изправени, отбеляза Чобанова.

По думите й литературата ни помага да разберем света, но и да участваме в него. Чрез книгите можем да срещнем различни култури, да разберем други гледни точки в свят, който е толкова разделен, а днес, като че ли повече от всякога, или поне всяко поколение има това усещане, литературата е тази, която свързва, която изгражда мостове. Чрез четенето ние формиране нашето бъдеще.

За мен е изключителна радост и привилегия да бъда днес сред толкова ярки таланти на съвременната българска проза и поезия, носители на национални, европейски и на световни награди, каза Йорданка Чобанова.

Приветствие отправи и Николай Спасов - изпълнителен директор на Центъра за развитие на човешките ресурси. Той отбеляза, че днешната среща показва, че словото има силата не само да разказва истории, но да изгражда мостове и култури между, епохи, нации и най-вече между хората...

Дискусията с близо 20 съвременни български автори и публична викторина се състоя днес в Столичната библиотека...

***

Рабат ще бъде Световна столица на книгата през 2026 г.

Рабат, 8 октомври 2024  Мароканската столица Рабат е обявена за Световна столица на книгата за 2026 г., съобщи на сайта си Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО).

„След Рио де Жанейро през 2025 г. , имам удоволствието да обявя Рабат за Световна столица на книгата през 2026 г. Градът е културен кръстопът, където книгите помагат за разпространението на знанието и културата в цялото им многообразие. Подемът на местна книжна индустрия играе решаваща роля за развитието на образованието. Тези действия са в унисон с изискванията на ЮНЕСКО“, каза генералният директор на организацията Одре Азуле.

Според Азуле книжната индустрия в Рабат е не само важна част от икономиката на града, но е и от голямо значение за демократизирането на знанието. Столицата на Мароко има ангажимент към развитието на литературата, обучението на жените и младежите чрез четене и борбата с неграмотността, особено сред някои от общностите, живеещи на територията на страната, се казва в съобщението.

Като Световна столица на книгата през 2026 г. Рабат ще бъде домакин на поредица от събития, целящи да осигурят на обществеността достъп до книги, да насърчат четенето и да подкрепят местната издателска индустрия.

Инициативите ще започнат на 23 април 2026 г., когато се отбелязва Световен ден на книгата и авторското право. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Община Цар Калоян ще кандидатства с проект за предоставяне на иновативни здравно-социални услуги на граждани
Орхан Юсеинов е освободен от поста заместник областен управител на Ямбол
"Продължаваме промяната" си сложиха свой човек за шеф на "Метрополитен", заяви общинският съветник Антон Хекимян
Бюджет на общината от 22 861 817 лв. за 2025 г. приеха общинските съветници в Джебел
Със засаждане на дръвчета ще започне кампанията „Дни на Европа“ в Разград
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Във Велико Търново художници от Германия и България представиха интерпретация на класическата попара с козунак и мурсалски чай
Местен фокус
Кметът на София Васил Терзиев определи като "безобразно" решението да бъде сменен директорът на "Метрополитен" Стоян Братоев
На преден план
Седмица на камерната музика "Константин Илиев" завърши с музикално-поетичен спектакъл в Добрич
Основна линия
Кончината на папа Франциск за мен беше знак, че има Възкресение, каза отец Войчех Хмиелевски
Сфера
С над 2700 участници в "Шопски наниз" Костинброд ще е столица на българщината, каза директорът на фестивала Александър Ненов
Сфера
Кампанията "Капачки за бъдеще" организира пролетна акция в Стара Загора
Основна линия
Двама полицаи пострадаха леко при катастрофа между патрулна кола и автомобил в София
На преден план
Какви мерки да бъдат взети за намаляване на задръстванията в района на Кресна бе обсъдено на работна среща
Контекст
Столичният общински съвет ще заседава извънредно във вторник заради смяната на изпълнителния директор на "Метрополитен"
На преден план
Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев отчете първите 100 дни на правителството и дейността на МИР
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.