Начало Основна линия Велопоходи за повишаване на информираността на обществото за хемофилията се организират утре в София, Пловдив, Бургас и Варна
769
България

Велопоходи за повишаване на информираността на обществото за хемофилията се организират утре в София, Пловдив, Бургас и Варна

Българската асоциация по хемофилия организира утре (26 април) за десети път велопоход  в София, Пловдив, Варна и Бургас за повишаване на информираността на обществото за проблемите на хората с нарушения на кръвосъсирването у нас. Инициативата е в рамките на информационна кампания, посветена на Световния ден на хемофилията - 17 април. Това каза Петя Сездова, член на Българската асоциация по хемофилия, и майка на десетгодишно момче, което е със заболяването.Всяка година кампанията на асоциацията продължава около десет дни, като целта е обществото да се запознае с рядкото заболяване.

| 25 Април 2025, 08:56 ч.
Велопоходи за повишаване на информираността на обществото за хемофилията се организират утре в София, Пловдив, Бургас и Варна
Велопоходи за повишаване на информираността на обществото за хемофилията се организират утре в София, Пловдив, Бургас и Варна
Снимка © Милена Стойкова

Българската асоциация по хемофилия организира утре (26 април) за десети път велопоход  в София, Пловдив, Варна и Бургас за повишаване на информираността на обществото за проблемите на хората с нарушения на кръвосъсирването у нас. Инициативата е в рамките на информационна кампания, посветена на Световния ден на хемофилията - 17 април. Това каза Петя Сездова, член на Българската асоциация по хемофилия, и майка на десетгодишно момче, което е със заболяването.

Нека да бъдем по-добри, по-съпричастни, да имаме повече любов един към друг и

Проектобюджета на Община Антоново за 2025 г. ще гласуват общинските съветници

Мотоциклетист загина при катастрофа в твърдишкото село Сборище, съобщиха от п

Общинските съветници във Варна почетоха с минута мълчание жертвите на геноцид

След разрива в отношенията между "Спаси София" и кмета на София Васил Терзиев

Началото на велопоходите е в 11:00 часа. 

В страната ни има близо 700 диагностицирани с хемофилия, от които 120 са деца. 

Всяка година кампанията на асоциацията продължава около десет дни, като целта е обществото да се запознае с рядкото заболяване. Кампанията я считам за успешна, защото все повече хора знаят за заболяването – че то не е заразно, не е нещо опасно, "децата ни не са чупливи, не са от стъкло", каза Сездова. Не трябва да се плашим, а да знаем какво да правим, допълни тя. 

Колоезденето, както и плуването, са едни от подходящите спортове за децата с хемофилия, разказа Сездова. Инициативата с велопохода е започнала в София, а вече се прави и в други големи градове.

Какво трябва да знаем за хемофилията

Общинският съвет в Плевен реши със званието „Почетен гражданин" да бъде

Вследствие на договора, който подписах за издаването на българските документи

Общинските съветници в Нови пазар гласуваха изменение и допълнение на общинск

В света над 400 хил. души са засегнати от хемофилия.

Хемофилията е наследствено предавано генетично заболяване, което понижава способността на тялото да съсирва кръвта и води до по-продължителни кръвоизливи при нараняване, синини и увеличен риск от вътрешни кръвоизливи в ставите и/или мозъка. 

Засегнатите от по-леката форма на заболяването може да имат симптомите на болестта след инцидент или по време на операция. Кръвоизливите в ставите може да доведат до постоянно увреждане (напр. инвалидизиране при продължителни кръвоизливи в ставите на крайниците), докато мозъчните кръвоизливи могат да се изразят в продължителни във времето главоболия, загуби на съзнание и припадъци.

Хемофилията е дефект в половите хромозоми. Вследствие на това съществуват два типа - хемофилия тип А (липсващ фактор VIII) и хемофилия тип Б (липсващ фактор IX). Болестта е рецесивна и именно заради това засяга предимно момчета - предава се от майка на син (жените са преносители на заболяването, докато при мъжете се проявяват симптомите).

Лечението се състои във вливане на липсващия фактор на кръвосъсирване. Това може да се прави периодично в режим на профилактика или при нужда по време на кръвоизлив, в домашни условия или в болнично заведение. Лекарствата, съдържащи липсващите фактори на кръвосъсирване, се произвеждат на базата на човешка кръвна плазма или чрез рекомбинантни методи. Около 20% от хората развиват антитела към съсирващите фактори, което прави лечението по-трудно.

За живота със заболяването 

Попитана кога най-рано може да бъде диагностицирано заболяването, Петя Сездова разказа, че това става в първата активна възраст на децата – около 7-9 месеца, когато започват да лазят, да падат, да се удрят. Тогава се появяват първите синини по крайниците, най-често около глезените. Това е първият сигнал за родителите да обърнат внимание, посочи тя. 

По думите със заболяването се живее, има добра профилактика със заместващ фактор на кръвосъсирване, децата в България са изцяло обгрижени с нужната профилактика. Тя се поема безплатно от държавата, каза майката и допълни, че това е добре, защото е много скъпа и не смята, че има семейство, което може да си я позволи. 

В отговор на въпрос лесно ли се установява заболяването, Сездова каза, че в техния случай педиатърът е установил на момента, след като е забелязал синините на сина по краката. Изпратил ги е в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ", където хематолог е направил пълните изследвания. Но на семинари на Българската асоциация по хемофилия семейства са споделяли, че понякога година-година и половина отнема на лекарите да установят какво е заболяването – дали то е ревматизъм, дали е артрит, или хемофилия. Забавянето усложнява проблема, защото детето може да получи кръвоизливи, на които да не се обърне внимание, и впоследствие да има увреждане. Би трябвало да има и регистър с диагностицирани, вече се мисли в тази посока, но по-бавно се случват нещата в България, обясни майката. 

Попитана дали нейното дете се плаши от собственото си заболяване, Сездова каза, че екип от лекари, медицинска сестра, терапевт и психолог от ИСУЛ са обучили и нея, и сина на самостоятелност. Научили са ги сами да слагат липсващия фактор, като така си спестяват ходенето през ден в болница, а детето може да бъде и само със съучениците си на екскурзии и различни мероприятия, организирани от училището. "Никое дете не иска да е постоянно до полата на майка си", допълни Сездова.

Вече има и препарати, които не се поставят венозно, а подкожно, което прави поставянето още по-лесно. Стиви живее с хемофилията като всички останали деца, даже и аз, и той вече забравяме за нея, посочи майката. По думите стават малко по-рано сутрин от другите семейства, за да поставят фактора, но през останалото време живеят като другите. 

Колко полезна е физическата активност за децата с хемофилия

Преди време всички семейства и хематолози са считали, че децата с хемофилия не трябва да имат сериозна физическа активност, за да не се предизвикват кръвоизливите, които се образуват в ставите основно, но предвид профилактиката, която в момента е назначена на всички деца, диагностицирани със заболяването, децата не са ограничени да спортуват, каза Петя Сездова. Тя допълни, че те могат да ходят на футбол, на плуване, да карат колело. По думите трябва да се внимава с контактните спортове – борба, кикбокс, бокс. 

"В детската градина, в училище всички деца с хемофилия са активни. Моето дете, което вече е на десет години, в началото имаше проблеми със страховете на персонала на детската градина. Смятам, че това е свързано с тяхната неинформираност, но вече педагозите са доста по-запознати със заболяването и се надявам, че семействата с по-малки деца няма да имат такива проблеми", каза Сездова. 

Българската асоциация по хемофилия помага на всички семейства, за да могат децата им по-леко да преминат по този път на адаптация в учебните заведения, заяви Петя Сездова. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Бюджетът на община Видин за 2025 г. е 92 милиона лв. в приходната му част, според представения за обществено обсъждане проектобюджет
Бюджетът на община Видин за 2025 г. е 92 332 993 лв. в приходната му част. Проектобюджетът беше представен днес от кмета на Видин д-р Цветан Ценков и ръководството на Общината на о ...
Строителството на автомагистрала „Струма“ е приоритет, каза Кирил Добрев в Благоевград
Строителството на автомагистрала „Струма“ е приоритет, каза пред журналисти в Благоевград Кирил Добрев, зам.-председател на парламентарната група на "БСП - Обединена ле ...
Банско е чиста и безопасна дестинация, заяви кметът Стойчо Баненски
Банско е безопасна и чиста дестинация, заявява в публикация във Фейсбук кметът Стойчо Баненски. Той отбелязва, че според резултатите от изследванията на РЗИ и ВиК питейната вода в ...
Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници, заяви Валентин Мундров
Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници. Това заяви министърът на електронното управление Валентин Мундров на среща с ръководство ...
Хората от аутистичния спектър имат огромен потенциал и трябва да получават подкрепа от обществото, каза министър Гуцанов
Хората от аутистичния спектър имат своите достойнства и огромен потенциал, който понякога дори надхвърля възможностите на останалите, ако бъде развит и подкрепен правилно. Това зая ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Почти 149 млн. лева е проектобюджетът на Община Добрич за 2025 година
Проектът на бюджет за 2025 година на Община Добрич е на стойност 148 939 832 лева. Това каза заместник-кметът Станка Николова по време на обществено обсъждане на предложението на О ...
Сдружение с нестопанска цел ,,Местна инициативна група Белица – Якоруда” бе създадено в Белица
Сдружение с нестопанска цел ,,Местна инициативна група Белица – Якоруда” бе създедано в Белица, съобщи  Йълдъз Парова, старши експерт в Община Белица. Тя допълни, ...
Бюджетът на община Видин за 2025 г. е 92 милиона лв. в приходната му част, според представения за обществено обсъждане проектобюджет
Бюджетът на община Видин за 2025 г. е 92 332 993 лв. в приходната му част. Проектобюджетът беше представен днес от кмета на Видин д-р Цветан Ценков и ръководството на Общината на о ...
Апелативният съд във Варна отчита съществен ръст за миналата година на делата за пътнотранспортни произшествия
Наказателното отделение на Апелативния съд във Варна отчита съществен ръст на делата за пътнотранспортни произшествия през миналата година. Това сочат данните от отчета за работата ...
България подкрепи кандидатурата на бившия министър на туризма на Египет Халед ал Енани за поста на генерален директор на ЮНЕСКО, съобщи МВнР
България подкрепи кандидатурата на проф. Халед ал Енани за поста на генерален директор на ЮНЕСКО на изборите, които ще се проведат през ноември 2025 г. Това инфомира Министерството ...
Тикер в 18:52 ч.
Проектът на бюджет за 2025 година на Община Добрич е на стойност 148 939 832 лев ...
Начало Основна линия
769
България

Велопоходи за повишаване на информираността на обществото за хемофилията се организират утре в София, Пловдив, Бургас и Варна

Българската асоциация по хемофилия организира утре (26 април) за десети път велопоход  в София, Пловдив, Варна и Бургас за повишаване на информираността на обществото за проблемите на хората с нарушения на кръвосъсирването у нас. Инициативата е в рамките на информационна кампания, посветена на Световния ден на хемофилията - 17 април. Това каза Петя Сездова, член на Българската асоциация по хемофилия, и майка на десетгодишно момче, което е със заболяването.Всяка година кампанията на асоциацията продължава около десет дни, като целта е обществото да се запознае с рядкото заболяване.

| 25 Април 2025, 08:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Велопоходи за повишаване на информираността на обществото за хемофилията се организират утре в София, Пловдив, Бургас и Варна
Велопоходи за повишаване на информираността на обществото за хемофилията се организират утре в София, Пловдив, Бургас и Варна
Снимка © Милена Стойкова

Българската асоциация по хемофилия организира утре (26 април) за десети път велопоход  в София, Пловдив, Варна и Бургас за повишаване на информираността на обществото за проблемите на хората с нарушения на кръвосъсирването у нас. Инициативата е в рамките на информационна кампания, посветена на Световния ден на хемофилията - 17 април. Това каза Петя Сездова, член на Българската асоциация по хемофилия, и майка на десетгодишно момче, което е със заболяването.

Началото на велопоходите е в 11:00 часа. 

В страната ни има близо 700 диагностицирани с хемофилия, от които 120 са деца. 

Всяка година кампанията на асоциацията продължава около десет дни, като целта е обществото да се запознае с рядкото заболяване. Кампанията я считам за успешна, защото все повече хора знаят за заболяването – че то не е заразно, не е нещо опасно, "децата ни не са чупливи, не са от стъкло", каза Сездова. Не трябва да се плашим, а да знаем какво да правим, допълни тя. 

Колоезденето, както и плуването, са едни от подходящите спортове за децата с хемофилия, разказа Сездова. Инициативата с велопохода е започнала в София, а вече се прави и в други големи градове.

Какво трябва да знаем за хемофилията

В света над 400 хил. души са засегнати от хемофилия.

Хемофилията е наследствено предавано генетично заболяване, което понижава способността на тялото да съсирва кръвта и води до по-продължителни кръвоизливи при нараняване, синини и увеличен риск от вътрешни кръвоизливи в ставите и/или мозъка. 

Засегнатите от по-леката форма на заболяването може да имат симптомите на болестта след инцидент или по време на операция. Кръвоизливите в ставите може да доведат до постоянно увреждане (напр. инвалидизиране при продължителни кръвоизливи в ставите на крайниците), докато мозъчните кръвоизливи могат да се изразят в продължителни във времето главоболия, загуби на съзнание и припадъци.

Хемофилията е дефект в половите хромозоми. Вследствие на това съществуват два типа - хемофилия тип А (липсващ фактор VIII) и хемофилия тип Б (липсващ фактор IX). Болестта е рецесивна и именно заради това засяга предимно момчета - предава се от майка на син (жените са преносители на заболяването, докато при мъжете се проявяват симптомите).

Лечението се състои във вливане на липсващия фактор на кръвосъсирване. Това може да се прави периодично в режим на профилактика или при нужда по време на кръвоизлив, в домашни условия или в болнично заведение. Лекарствата, съдържащи липсващите фактори на кръвосъсирване, се произвеждат на базата на човешка кръвна плазма или чрез рекомбинантни методи. Около 20% от хората развиват антитела към съсирващите фактори, което прави лечението по-трудно.

За живота със заболяването 

Попитана кога най-рано може да бъде диагностицирано заболяването, Петя Сездова разказа, че това става в първата активна възраст на децата – около 7-9 месеца, когато започват да лазят, да падат, да се удрят. Тогава се появяват първите синини по крайниците, най-често около глезените. Това е първият сигнал за родителите да обърнат внимание, посочи тя. 

По думите със заболяването се живее, има добра профилактика със заместващ фактор на кръвосъсирване, децата в България са изцяло обгрижени с нужната профилактика. Тя се поема безплатно от държавата, каза майката и допълни, че това е добре, защото е много скъпа и не смята, че има семейство, което може да си я позволи. 

В отговор на въпрос лесно ли се установява заболяването, Сездова каза, че в техния случай педиатърът е установил на момента, след като е забелязал синините на сина по краката. Изпратил ги е в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ", където хематолог е направил пълните изследвания. Но на семинари на Българската асоциация по хемофилия семейства са споделяли, че понякога година-година и половина отнема на лекарите да установят какво е заболяването – дали то е ревматизъм, дали е артрит, или хемофилия. Забавянето усложнява проблема, защото детето може да получи кръвоизливи, на които да не се обърне внимание, и впоследствие да има увреждане. Би трябвало да има и регистър с диагностицирани, вече се мисли в тази посока, но по-бавно се случват нещата в България, обясни майката. 

Попитана дали нейното дете се плаши от собственото си заболяване, Сездова каза, че екип от лекари, медицинска сестра, терапевт и психолог от ИСУЛ са обучили и нея, и сина на самостоятелност. Научили са ги сами да слагат липсващия фактор, като така си спестяват ходенето през ден в болница, а детето може да бъде и само със съучениците си на екскурзии и различни мероприятия, организирани от училището. "Никое дете не иска да е постоянно до полата на майка си", допълни Сездова.

Вече има и препарати, които не се поставят венозно, а подкожно, което прави поставянето още по-лесно. Стиви живее с хемофилията като всички останали деца, даже и аз, и той вече забравяме за нея, посочи майката. По думите стават малко по-рано сутрин от другите семейства, за да поставят фактора, но през останалото време живеят като другите. 

Колко полезна е физическата активност за децата с хемофилия

Преди време всички семейства и хематолози са считали, че децата с хемофилия не трябва да имат сериозна физическа активност, за да не се предизвикват кръвоизливите, които се образуват в ставите основно, но предвид профилактиката, която в момента е назначена на всички деца, диагностицирани със заболяването, децата не са ограничени да спортуват, каза Петя Сездова. Тя допълни, че те могат да ходят на футбол, на плуване, да карат колело. По думите трябва да се внимава с контактните спортове – борба, кикбокс, бокс. 

"В детската градина, в училище всички деца с хемофилия са активни. Моето дете, което вече е на десет години, в началото имаше проблеми със страховете на персонала на детската градина. Смятам, че това е свързано с тяхната неинформираност, но вече педагозите са доста по-запознати със заболяването и се надявам, че семействата с по-малки деца няма да имат такива проблеми", каза Сездова. 

Българската асоциация по хемофилия помага на всички семейства, за да могат децата им по-леко да преминат по този път на адаптация в учебните заведения, заяви Петя Сездова. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Бюджетът на община Видин за 2025 г. е 92 милиона лв. в приходната му част, според представения за обществено обсъждане проектобюджет
Строителството на автомагистрала „Струма“ е приоритет, каза Кирил Добрев в Благоевград
Банско е чиста и безопасна дестинация, заяви кметът Стойчо Баненски
Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници, заяви Валентин Мундров
Хората от аутистичния спектър имат огромен потенциал и трябва да получават подкрепа от обществото, каза министър Гуцанов
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Почти 149 млн. лева е проектобюджетът на Община Добрич за 2025 година
Контекст
Сдружение с нестопанска цел ,,Местна инициативна група Белица – Якоруда” бе създадено в Белица
Основна линия
Бюджетът на община Видин за 2025 г. е 92 милиона лв. в приходната му част, според представения за обществено обсъждане проектобюджет
Сфера
Апелативният съд във Варна отчита съществен ръст за миналата година на делата за пътнотранспортни произшествия
Местен фокус
България подкрепи кандидатурата на бившия министър на туризма на Египет Халед ал Енани за поста на генерален директор на ЮНЕСКО, съобщи МВнР
Сфера
Разходите за отбрана обсъдиха министър Атанас Запрянов и посланикът на Словения Наташа Бергел
Контекст
За първи път Стара Загора ще е домакин на „Панаир на Доброто“
Сфера
Кметът на община Брезник издаде заповед срещу разхищение на питейна вода, като глобите варират от 500 до 2000 лв.
В детайли
Орхан Юсеинов е освободен от поста заместник областен управител на Ямбол
Местен фокус
Рокади в "Метрополитен" - Стоян Братоев е освободен като изпълнителен директор на дружеството
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.