Начало Основна линия Политиките на сближаване в ЕС бяха във фокуса на дискусия на местната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Ловеч (Обобщение)
1369
България

Политиките на сближаване в ЕС бяха във фокуса на дискусия на местната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Ловеч (Обобщение)

Ловеч е символ на култа на българите към знанието, с което България е за пример в Европа.Той посочи, че Ловеч е част от организираните общи национални и европейски разговори благодарение на открития за първи път Национален пресклуб в града през 2021 г. на 11 май - деня на светите братя Кирил и Методий, който е празник на Ловеч. През годините събитията в града са отразявани от кореспондентите в Ловеч - Димитър Дичев, Мария Атанасова, Христо Атанасов, Емилия Цанова, Стела Бочева, от 2011 г. настоящият кореспондент Даниела Балабанова, а от края миналата година и вторият кореспондент за областта Светломира Анастасова.

| 12 Май 2025, 15:46 ч.
Политиките на сближаване в ЕС бяха във фокуса на дискусия на местната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Ловеч (Обобщение)
Политиките на сближаване в ЕС бяха във фокуса на дискусия на местната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Ловеч (Обобщение)
Снимка © Христо Касабов / БТА

Ловеч е символ на култа на българите към знанието, с което България е за пример в Европа. Това каза генералният директор на Кирил Вълчев при откриването на местната конференция в Ловеч по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепа от Европейската комисия (ЕК).

От днес в центровете за обслужване на клиенти на "Електрохолд", "Софийска вод

Два буса с капачки и кенчета бяха събрани от кампанията „Капачки за бъд

Местна инициативна група (МИГ) от област Кюстендил, включваща представители н

В Гранитна зала на Министерския съвет в 12:00 ч. ще бъдат подписани две Спора

Общинските съветници в Козлодуй днес ще разгледат бюджета на общината за тази

Той посочи, че Ловеч е част от организираните общи национални и европейски разговори благодарение на открития за първи път Национален пресклуб в града през 2021 г. на 11 май - деня на светите братя Кирил и Методий, който е празник на Ловеч. През годините събитията в града са отразявани от кореспондентите в Ловеч - Димитър Дичев, Мария Атанасова, Христо Атанасов, Емилия Цанова, Стела Бочева, от 2011 г. настоящият кореспондент Даниела Балабанова, а от края миналата година и вторият кореспондент за областта Светломира Анастасова.

Ловеч в последните години и особено с началото на моето управление започна сериозни международни контакти. Това каза кметът на община Ловеч Страцимир Петков.

Той посочи, че през изминалата година гости на Ловеч са били посланиците на Германия и Франция при откриването на първия фестивал Twin towns festival, който може да прерасне към Twin towns and friends festival.

В Ловеч се работи, има стремеж към нови знания, към това да бъдат привличани нови инвестиции, важни за всеки български град. Това каза областният управител на Ловеч Дора Стоянова.

Така зададена темата за знание е изключително обстойна. Знанието може да е свързано с историята, изкуствата, културата, езиците, кулинарията, с туризъм и с всичко, което на днешния форум ще споделят участниците и ще е свързано с нови знания за община Ловеч, допълни Стоянова.

Национална компания „Железопътна инфраструктура“ вложи собствени

Подкрепям решението на президента да внесе искане в Народното събрание за про

Председателят на Общинския съвет в Каолиново Зия Назиф съобщи , че трите точк

Над 5,5 млн. лева е вложила Община Тетевен в образователна инфраструктура през последните години, каза д-р Мадлена Бояджиева, кмет на община Тетевен. 

„Мисля, че образованието е приоритет за всяка една община и това е така от много отдавна. Самият факт, че по-голямата част от бюджета на общините отива за образование – около 60 процента от средствата за делегирани от държавата дейности, значи, че това е и държавна цел, не само на местната власт“, посочи Бояджиева.

Всеки един реализиран проект, насочен към хората, носи ползи и добрини, каза заместник-кметът на община Луковит Цветенка Хаджиева.

Тя акцентира върху това, че Община Луковит реализира проекти в посока на това образователните институции да разполагат с модерна образователна среда. Почти няма детска градина или училище, в които да не е вложен, в последните години, значителен ресурс. В момента влагаме три милиона лева в една детска градина, тъй като в най-голямото ни село се оказа, че има недостиг на места, каза Хаджиева.

И през този програмен период община Ловеч ще продължи изпълнението на дейности, свързани с подобряване на образователната инфраструктура. Съвсем наскоро дадохме началото на два важни проекта.“ Това каза Свилен Андреев, директор на дирекция „Проекти, програми и инвестиции“ в Община Ловеч.

Първият проект е свързан с реконструкция на сградата на Средно училище „Тодор Кирков“, с цел повишаване на нейната енергийна ефективност.

Друг важен проект, касаещ образователната инфраструктура, е този за  ремонт и рехабилитация на Центъра за подкрепа на личностното развитие - ученическо общежитие (ЦПЛР – УО) в кв. „Здравец“ в Ловеч.

В област Ловеч 66 са проектите с европейско финансиране, които са изпълнени или в процес на изпълнение, за програмния период 2021-2027 година. Това съобщи инж. Мариана Бандрова, експерт „Информационно обслужване и услуги“ в Областен информационен център (ОИЦ) в Ловеч.

Общата стойност на проектите е 58 860 828, 20 лв., от които безвъзмездната финансова подкрепа е в размер на 51 394 851, 57 лв. Бенефициентите са 53-ма.

Когато говорим за качество на образование, много важно условие е образователната среда да отговаря на нуждите на младите хора. Това каза д-р Иваничка Буровска,  началник на Регионалното управление на образованието (РУО) в Ловеч.

„За да говорим за компетентности, за превръщане на знания в умения, децата трябва да се учат чрез правене, чрез опит. Това, което пипнат с ръце, те визуализират и оставя трайна следа в тяхното съзнание, докато сухата теория не може да им донесе умения и компетентности, така че да бъдат полезни за бъдещето им развитие“, посочи тя.

Най-важното е младите хора да останат в Ловеч, да повишат своята квалификация и да инвестират в града. Това каза директорът на Техническия колеж в Ловеч доц. д-р Никола Драганов.

Той подчерта проблема с учениците, които идват от средното образование. Според него то трябва да е насочено към по-практическо обучение, така че да има по-подготвени за висшето учебно заведение младежи.

Най-важното е и те да могат да останат тук, в Ловеч. Основната функция на висшето учебно заведение е то да привлича млади хора, които да повишат своята квалификация, да работят и да инвестират парите си в общината и в града, допълни директорът на колежа.

През последните години Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина в Ловеч работи по над 20 проекта. Това е необходимо, защото децата в нашето училище идват от 13 области и те трябва да бъдат обгрижени, обучени и да получат едно добро качество на професионалното обучение. Това каза Габриела Георгиева,  директор на Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Димитър Димов“ в Ловеч.

Тя разказа, че в училището е в ход изграждането на Център за високи постижения. Комплексът ще включва ветеринарна клиника с манипулационна, хирургия, груминг стая, стоматология и др. Ще има и лаборатория по храните, в която ще се обучават учениците в направление „Хранителни технологии“. Освен необходимото оборудване и обзавеждане и зала за квалификации, ще бъдат изградени  и спортни площадки на двора, места за отдих и извънкласни дейности.  Общата стойност на проекта е 3, 4 млн. лева и е почти финализиран, посочи директорът.

Възползваме се от всички възможности, които дават различните европейски програми. Както всички училища имаме за цел да подобряваме нашата физическа среда, професионалното образование, което предлагаме на нашите ученици. Опитваме се във всичко това да правим нещо специфично, което да е характерно само за нашата гимназия. Това каза директорът на Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване "Сава Младенов" в Тетевен инж. Златина Каталиева.

Тя представи работата на гимназията по програми, свързани с мобилност за ученици, които дават възможност младите хора да се докоснат до европейски страни и до техния опит. Училището има традиции в тази посока и от 2008 г. работи по проекти за такива мобилности. От 2014 г. ежегодно реализира мобилности по програма „Еразъм плюс“. До момента са осъществени 16 в различни държави.

Както учениците, така и възрастните, учат най-добре през преживяване и опит. Това каза Ралица Попова, изпълнителен директор на сдружение „Знание“ – Ловеч.

„Идеята е, когато влизат външни експерти и хора от неправителствения сектор, да внесат някакви иновации, нещо по-различно, което да донесе добавена стойност за образователната институция“, каза Попова. Тя  разказа, че сред по-интересните инициативи, които сдружението прави съвместно с училища, детски градини и различни общности, е „Форум театър“. Това е метод, обединяващ театралното изкуство и неформалното обучение. Чрез преживяване и изпробване на различни стратегии за действие в ситуация участниците научават много. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мигрантският натиск по границите на България е намалял значително, каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов
Мигрантският натиск по границите на България е намалял значително, в сравнение с 2023-та и 2024 година, каза в Бургас министърът на вътрешните работи Даниел Митов. По думите му вре ...
Медицинските сестри в Ямбол се присъединяват към синдикалните искания за достойно заплащане на труда им
Ние, от Регионална колегия – Ямбол, подкрепяме протеста на Синдиката на българските медицински специалисти, който беше организиран в София. Днес около 50 колеги работиха с пр ...
Общинските съветници в Каварна приеха бюджета на общината за 2025 година с макрорамка в размер на 36 099 693 лева
Общинските съветници в Каварна приеха бюджета на общината за 2025 година на редовното си заседание с макрорамка в размер на 36 099 693 лв. Приходите за делегираните от държавата де ...
Възможно е да има кратък период на спад в търсенето на недвижими имоти след приемането на страната ни в еврозоната, каза експерт
Възможно е да има кратък период на спад в търсенето на недвижими имоти след приемането на страната ни в еврозоната. Това каза в интервю управителят на "Ера Недвижими имоти" - Бурга ...
Eкоексперти съставиха акт за незаконно заустване на мандра в Разград
Екоексперти съставиха акт за установено административно нарушение на собственика на млекопреработвателното предприятие с оператор „Апи - Милк“ ЕООД в лознишкото село Ве ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Добрички фирми представиха производството си по повод кампанията на БКДМП "Мебелите на България: традиции и иновации"
По повод кампанията на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) "Мебелите на България: традиции и иновации" две добрички фирми представиха производс ...
Абитуриенти от община Разград получиха финансова помощ в навечерието на 24 май
Абитуриенти от община Разград получиха финансова помощ в навечерието на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянс ...
ПП-ДБ внесе в парламента проектодекларация за завършване на пълноценната интеграция чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г.
“Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) внесе в Народното събрание проект на Декларация за завършване на пълноценната интеграция на Република Бъл ...
Жена загина при пътен инцидент в Силистренско
Жена на 58 години е загинала при тежък пътен инцидент, станал около 17:30 часа в района на Дулово, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Силистра.  Тя е пътувала в автомоби ...
Тече сериозна дезинформационна кампания по отношение на приемането на еврото в България, каза Асен Василев
Тече сериозна дезинформационна кампания по отношение на приемането на еврото в България, каза пред журналисти във Враца съпредседателят на "Продължаваме Промяната" и бивш финансов ...
Тикер в 01:40 ч.
По повод кампанията на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната проми ...
Начало Основна линия
1369
България

Политиките на сближаване в ЕС бяха във фокуса на дискусия на местната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Ловеч (Обобщение)

Ловеч е символ на култа на българите към знанието, с което България е за пример в Европа.Той посочи, че Ловеч е част от организираните общи национални и европейски разговори благодарение на открития за първи път Национален пресклуб в града през 2021 г. на 11 май - деня на светите братя Кирил и Методий, който е празник на Ловеч. През годините събитията в града са отразявани от кореспондентите в Ловеч - Димитър Дичев, Мария Атанасова, Христо Атанасов, Емилия Цанова, Стела Бочева, от 2011 г. настоящият кореспондент Даниела Балабанова, а от края миналата година и вторият кореспондент за областта Светломира Анастасова.

| 12 Май 2025, 15:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Политиките на сближаване в ЕС бяха във фокуса на дискусия на местната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Ловеч (Обобщение)
Политиките на сближаване в ЕС бяха във фокуса на дискусия на местната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Ловеч (Обобщение)
Снимка © Христо Касабов / БТА

Ловеч е символ на култа на българите към знанието, с което България е за пример в Европа. Това каза генералният директор на Кирил Вълчев при откриването на местната конференция в Ловеч по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепа от Европейската комисия (ЕК).

Той посочи, че Ловеч е част от организираните общи национални и европейски разговори благодарение на открития за първи път Национален пресклуб в града през 2021 г. на 11 май - деня на светите братя Кирил и Методий, който е празник на Ловеч. През годините събитията в града са отразявани от кореспондентите в Ловеч - Димитър Дичев, Мария Атанасова, Христо Атанасов, Емилия Цанова, Стела Бочева, от 2011 г. настоящият кореспондент Даниела Балабанова, а от края миналата година и вторият кореспондент за областта Светломира Анастасова.

Ловеч в последните години и особено с началото на моето управление започна сериозни международни контакти. Това каза кметът на община Ловеч Страцимир Петков.

Той посочи, че през изминалата година гости на Ловеч са били посланиците на Германия и Франция при откриването на първия фестивал Twin towns festival, който може да прерасне към Twin towns and friends festival.

В Ловеч се работи, има стремеж към нови знания, към това да бъдат привличани нови инвестиции, важни за всеки български град. Това каза областният управител на Ловеч Дора Стоянова.

Така зададена темата за знание е изключително обстойна. Знанието може да е свързано с историята, изкуствата, културата, езиците, кулинарията, с туризъм и с всичко, което на днешния форум ще споделят участниците и ще е свързано с нови знания за община Ловеч, допълни Стоянова.

Над 5,5 млн. лева е вложила Община Тетевен в образователна инфраструктура през последните години, каза д-р Мадлена Бояджиева, кмет на община Тетевен. 

„Мисля, че образованието е приоритет за всяка една община и това е така от много отдавна. Самият факт, че по-голямата част от бюджета на общините отива за образование – около 60 процента от средствата за делегирани от държавата дейности, значи, че това е и държавна цел, не само на местната власт“, посочи Бояджиева.

Всеки един реализиран проект, насочен към хората, носи ползи и добрини, каза заместник-кметът на община Луковит Цветенка Хаджиева.

Тя акцентира върху това, че Община Луковит реализира проекти в посока на това образователните институции да разполагат с модерна образователна среда. Почти няма детска градина или училище, в които да не е вложен, в последните години, значителен ресурс. В момента влагаме три милиона лева в една детска градина, тъй като в най-голямото ни село се оказа, че има недостиг на места, каза Хаджиева.

И през този програмен период община Ловеч ще продължи изпълнението на дейности, свързани с подобряване на образователната инфраструктура. Съвсем наскоро дадохме началото на два важни проекта.“ Това каза Свилен Андреев, директор на дирекция „Проекти, програми и инвестиции“ в Община Ловеч.

Първият проект е свързан с реконструкция на сградата на Средно училище „Тодор Кирков“, с цел повишаване на нейната енергийна ефективност.

Друг важен проект, касаещ образователната инфраструктура, е този за  ремонт и рехабилитация на Центъра за подкрепа на личностното развитие - ученическо общежитие (ЦПЛР – УО) в кв. „Здравец“ в Ловеч.

В област Ловеч 66 са проектите с европейско финансиране, които са изпълнени или в процес на изпълнение, за програмния период 2021-2027 година. Това съобщи инж. Мариана Бандрова, експерт „Информационно обслужване и услуги“ в Областен информационен център (ОИЦ) в Ловеч.

Общата стойност на проектите е 58 860 828, 20 лв., от които безвъзмездната финансова подкрепа е в размер на 51 394 851, 57 лв. Бенефициентите са 53-ма.

Когато говорим за качество на образование, много важно условие е образователната среда да отговаря на нуждите на младите хора. Това каза д-р Иваничка Буровска,  началник на Регионалното управление на образованието (РУО) в Ловеч.

„За да говорим за компетентности, за превръщане на знания в умения, децата трябва да се учат чрез правене, чрез опит. Това, което пипнат с ръце, те визуализират и оставя трайна следа в тяхното съзнание, докато сухата теория не може да им донесе умения и компетентности, така че да бъдат полезни за бъдещето им развитие“, посочи тя.

Най-важното е младите хора да останат в Ловеч, да повишат своята квалификация и да инвестират в града. Това каза директорът на Техническия колеж в Ловеч доц. д-р Никола Драганов.

Той подчерта проблема с учениците, които идват от средното образование. Според него то трябва да е насочено към по-практическо обучение, така че да има по-подготвени за висшето учебно заведение младежи.

Най-важното е и те да могат да останат тук, в Ловеч. Основната функция на висшето учебно заведение е то да привлича млади хора, които да повишат своята квалификация, да работят и да инвестират парите си в общината и в града, допълни директорът на колежа.

През последните години Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина в Ловеч работи по над 20 проекта. Това е необходимо, защото децата в нашето училище идват от 13 области и те трябва да бъдат обгрижени, обучени и да получат едно добро качество на професионалното обучение. Това каза Габриела Георгиева,  директор на Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Димитър Димов“ в Ловеч.

Тя разказа, че в училището е в ход изграждането на Център за високи постижения. Комплексът ще включва ветеринарна клиника с манипулационна, хирургия, груминг стая, стоматология и др. Ще има и лаборатория по храните, в която ще се обучават учениците в направление „Хранителни технологии“. Освен необходимото оборудване и обзавеждане и зала за квалификации, ще бъдат изградени  и спортни площадки на двора, места за отдих и извънкласни дейности.  Общата стойност на проекта е 3, 4 млн. лева и е почти финализиран, посочи директорът.

Възползваме се от всички възможности, които дават различните европейски програми. Както всички училища имаме за цел да подобряваме нашата физическа среда, професионалното образование, което предлагаме на нашите ученици. Опитваме се във всичко това да правим нещо специфично, което да е характерно само за нашата гимназия. Това каза директорът на Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване "Сава Младенов" в Тетевен инж. Златина Каталиева.

Тя представи работата на гимназията по програми, свързани с мобилност за ученици, които дават възможност младите хора да се докоснат до европейски страни и до техния опит. Училището има традиции в тази посока и от 2008 г. работи по проекти за такива мобилности. От 2014 г. ежегодно реализира мобилности по програма „Еразъм плюс“. До момента са осъществени 16 в различни държави.

Както учениците, така и възрастните, учат най-добре през преживяване и опит. Това каза Ралица Попова, изпълнителен директор на сдружение „Знание“ – Ловеч.

„Идеята е, когато влизат външни експерти и хора от неправителствения сектор, да внесат някакви иновации, нещо по-различно, което да донесе добавена стойност за образователната институция“, каза Попова. Тя  разказа, че сред по-интересните инициативи, които сдружението прави съвместно с училища, детски градини и различни общности, е „Форум театър“. Това е метод, обединяващ театралното изкуство и неформалното обучение. Чрез преживяване и изпробване на различни стратегии за действие в ситуация участниците научават много. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мигрантският натиск по границите на България е намалял значително, каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов
Медицинските сестри в Ямбол се присъединяват към синдикалните искания за достойно заплащане на труда им
Общинските съветници в Каварна приеха бюджета на общината за 2025 година с макрорамка в размер на 36 099 693 лева
Възможно е да има кратък период на спад в търсенето на недвижими имоти след приемането на страната ни в еврозоната, каза експерт
Eкоексперти съставиха акт за незаконно заустване на мандра в Разград
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
Добрички фирми представиха производството си по повод кампанията на БКДМП "Мебелите на България: традиции и иновации"
Местен фокус
Абитуриенти от община Разград получиха финансова помощ в навечерието на 24 май
Основна линия
ПП-ДБ внесе в парламента проектодекларация за завършване на пълноценната интеграция чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г.
Сфера
Жена загина при пътен инцидент в Силистренско
На преден план
Тече сериозна дезинформационна кампания по отношение на приемането на еврото в България, каза Асен Василев
В детайли
Мигрантският натиск по границите на България е намалял значително, каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов
Основна линия
Регистрираните миналата година престъпления в Старозагорско са с 15 процента по-малко, в сравнение с 2023-та, каза директорът на полицията
Основна линия
Движението в участък от Софийския околовръстен път ще бъде ограничавано поетапно до 15 май през нощта заради ремонт
На преден план
Експертнен екологичен съвет към РИОСВ – Пловдив отхвърли изграждането на кариера за пясъци и чакъл край Първенец
Основна линия
Добрич е кандидат за титлата „Европейски град на спорта“ за 2026 година
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.