Начало Сфера Медиацията помага на страните в съдебния спор да подобрят комуникацията си и да намерят решение
989
България

Медиацията помага на страните в съдебния спор да подобрят комуникацията си и да намерят решение

Медиацията помага на страните в съдебния спор да подобрят комуникацията си и да намерят решение за своя проблем.Това каза в интервю заместник-председателят на Районния съд съдия Цветомира Велчева по повод решението на Народното събрание да има задължителна информационна среща за процедура по медиация при определени граждански и търговски дела. На второ четене бяха приети промените в Гражданския процесуален кодекс, които са част от пакета законови промени, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.

| 08 Юли 2025, 08:10 ч.
Медиацията помага на страните в съдебния спор да подобрят комуникацията си и да намерят решение
Медиацията помага на страните в съдебния спор да подобрят комуникацията си и да намерят решение
Снимка © Районен съд - Ловеч

Медиацията помага на страните в съдебния спор да подобрят комуникацията си и да намерят решение за своя проблем. Това каза в интервю заместник-председателят на Районния съд съдия Цветомира Велчева по повод решението на Народното събрание да има задължителна информационна среща за процедура по медиация при определени граждански и търговски дела. На второ четене бяха приети промените в Гражданския процесуален кодекс, които са част от пакета законови промени, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.

Васил Стефанов положи клетва като народен представител на мястото на подалия

Високите токчета, обездвижването и наднорменото тегло са сериозни фактори за

Окръжният съд в Разград постанови мярка за неотклонение „домашен арест&

Летищният оператор на столичното летище "Васил Левски" "СОФ Кънект" в партньо

Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен организира Ден на отворените врати на

Съдия Велчева е преминала през обучение за обучители по медиация още миналата година. Вече към Окръжния съд в Ловеч е изграден Център за медиация, към който са заявили готовност за провеждане на процедури по медиация 12 обучени медиатори. 

„Искрено се радвам, че ще бъде въведена задължителната медиация, защото ние в момента имаме само доброволна такава, която използваме като алтернативен способ да намираме решения за хората във висящи производства. Медиацията беше предвидена да влезе в сила като задължителен способ за доброволно уреждане на споровете още през миналата година, но Конституционният съд отмени текстовете в Закона за медиацията и в Гражданско процесуалния кодекс. Тогава дори беше проведена процедура за избор на медиатори и бяха избрани четирима за Ловешка област“, обясни Велчева. 

По думите идеята е в рамките на образувани висящи производства съдът да напътства страните според конкретиката на случая към провеждането на информационна среща - медиация, която е в рамките на до три часа. „Смисълът е те да отидат пред медиатора и той да се опита да намери решение на правния спор. Но вече не през позициите, които страните са заявили в съдебната процедура, а насочвайки ги към идентифициране на някакъв техен личен интерес, който те желаят да удовлетворят. И по този начин да ги накара да генерират решение“, добави съдията.

Тя каза още, че може пак да се стигне до съда и постигнатото споразумение да получи правни последици. 

„Те могат да разширяват рамката и да уреждат и други въпроси, които са различни от тези, отнесени през съда. И това е изключително благодатно в определени категории спорове - отношения, които имат някаква трайност, които предполагат, че хората трябва да запазят общуването помежду си, да подобрят нивото на комуникация, за да могат да продължат да живеят съвместно“, каза още Велчева.

Жилищата на 80 семейства от Бобов дол са застрашени от пропадане заради разру

Пенсионерски клуб „Зора“ в Четвърти квартал в Самоков отбеляза де

За безвъзмездна помощ за повишаване на киберсигурността ще могат да кандидатс

По думите на практика зад правния спор стоят разнообразни конфликти, продиктувани от различни фактори. Медиацията учи хората на това как да общуват ефективно и да управляват конфликтите.

Медиаторът при задължителната медиация е юрист, но той не се занимава със същината на правния спор, а само ръководи страните. Процедурата е поверителна. „Само при определени обстоятелства данни, които са станали известни на медиатора, могат да бъдат изнасяни. Например, когато става въпрос за насилие, за интереси на детето, трябва задължително да се сигнализират и органите и там медиацията приключва. Там, където имаме насилие, медиация не може да има“, каза съдията.

Съдът е длъжен да разясни на страните възможностите за алтернативно решаване на споровете. Това се прави основно по граждански дела, но понякога и в наказателните от частен характер, добави тя. 

Велчева посочи, че още от миналата година на практика към Окръжния съд има изградена инфраструктура, за да може съдът да насочи страните към медиация. Такива центрове съществуват във Варна и в София от 2015 година.

Центърът в Ловеч е специализирано помещение, което има пряк достъп от страничния вход на съда за удобство и спокойствие на страните. Оборудвано е според всички изисквания за провеждането на медиация.

„Миналата година аз и колега от Окръжния съд преминахме обучение за обучители по медиация. След което ние направихме обучение в три съдебни района в страната - Враца, Монтана и Видин. И всъщност подготвихме съдебните медиатори. Те са избрани, но на практика не функционират. И понеже нещата много се забавиха със задължителната медиация, решихме, че няма смисъл да се бавим. Така в момента правим безплатна медиация. Идеята е държавата да заплаща за медиация в рамките на тази информационна среща от три часа“, заяви Цветомира Велчева.

В ловешкия съдебен район вече има реално случили се медиации, които не са приключили със споразумения, но значително се е подобрила комуникацията на спорещите страни.

„Те се върнаха в процеса и вече водят много по-активен диалог. Дори имахме случаи, в които страни 50 години не си бяха говорили. Въпреки че след медиацията тонът е приповдигнат, все пак има разговор, което е обнадеждаващо и създава усещане, че има шанс да намерим добро решение, да помирим хората и животът за тях да продължи по по-различен начин. По същия начин ще функционира, когато влезе в сила задължителната медиация, само че там има набор от дела, които задължително се препращат“, посочи съдията и добави, че в западните общества медиацията съществува от 40 години.

В Италия има много добри резултати, около 40 процента от делата успяват да приключват успешно през медиационни процедури. 

Адвокатите са много важно и свързващо звено, защото могат да подготвят добри споразумения, които след това да отидат в съда за одобряване. Никой не ни гарантира обаче в една медиационна процедура успешен изход.

„Възможно е да не е подходящ момент, а самите хора да не са податливи на медиация. Много фактори влияят на това. На практика медиацията са психологически прийоми и техники, с които да се насърчат страните да говорят. Използвах такива техники в едно дело и успях да накарам страните да постигнат съгласие около отделни параметри. Те спряха делото, защото искаха да доизчистят отношенията си, след това оттеглиха исковата молба“, разказа още съдия Цветомира Велчева. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Петима работници са пострадали при катастрофа на магистрала "Марица"
Петима работници на пътно-строителна фирма са пострадали при катастрофа на 69-и километър по магистрала "Марица" този следобед, потвърдиха от звено "Пътна полиция" към Областната ...
Протестиращи се събраха пред сградата на Народното събрание в защита на българския лев
С викове „Не на еврото!“ и „Оставка!“ протестиращи се събраха в пространството между сградата на Народното събрание и президентството в защита на българския ...
Кабинетът ще обсъди проекторешение за наблюдение на цените в процеса на въвеждането на еврото
Кабинетът ще обсъди утре проект на решение за осъществяване на наблюдение на цените на стоки и услуги в процеса на въвеждане на еврото в страната. Това предвижда дневният ред на ре ...
ЕК отправя няколко препоръки към България по отношение на върховенството на закона
Европейската комисия отправи днес няколко препоръки към България в годишния си доклад за върховенството на закона в ЕС. Комисията представи подобни препоръки за всички останали дър ...
Има забавяне в обработката и доставката на пратки в Чехия, съобщиха от „Български пощи“
Има забавяне в обработката и доставката на пратки в Чехия, съобщиха от „Български пощи“.  Пощенският оператор в Чехия уведомява, че поради непредвидено прекъсване ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Активираха системата BG-Alert заради пожари в област Видин и община Велико Търново
Системата за ранно предупреждение на населението в случай на опасни събития BG-Alert е била активирана малко след 20:00 часа тази вечер във връзка с пожарите край Видин и Велико Тъ ...
Приключи протестът в защита на българския лев в София
Приключи протестът в защита на българския лев, организиран от „Възраждане“ в София. По-рано протестиращи се събраха в пространството между сградата на Народното събрани ...
България се присъединява към еврозоната от 1 януари догодина – какви бяха реакциите на институциите и политически сили
Съветът на Европейския съюз гласува с единодушие днес последните решения, свързани с приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина. С това процедурата е изчерпана, след ...
От "Продължаваме промяната" са категорични, че акцията във Варна е политическа атака
От "Продължаваме промяната" са категорични, че акцията във Варна е политическа атака. Това коментира пред журналисти лидерът на партията Асен Василев, който участва в заседание на ...
Петима работници са пострадали при катастрофа на магистрала "Марица"
Петима работници на пътно-строителна фирма са пострадали при катастрофа на 69-и километър по магистрала "Марица" този следобед, потвърдиха от звено "Пътна полиция" към Областната ...
Тикер в 20:53 ч.
Системата за ранно предупреждение на населението в случай на опасни събития BG-A ...
Начало Сфера
989
България

Медиацията помага на страните в съдебния спор да подобрят комуникацията си и да намерят решение

Медиацията помага на страните в съдебния спор да подобрят комуникацията си и да намерят решение за своя проблем.Това каза в интервю заместник-председателят на Районния съд съдия Цветомира Велчева по повод решението на Народното събрание да има задължителна информационна среща за процедура по медиация при определени граждански и търговски дела. На второ четене бяха приети промените в Гражданския процесуален кодекс, които са част от пакета законови промени, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.

| 08 Юли 2025, 08:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Медиацията помага на страните в съдебния спор да подобрят комуникацията си и да намерят решение
Медиацията помага на страните в съдебния спор да подобрят комуникацията си и да намерят решение
Снимка © Районен съд - Ловеч

Медиацията помага на страните в съдебния спор да подобрят комуникацията си и да намерят решение за своя проблем. Това каза в интервю заместник-председателят на Районния съд съдия Цветомира Велчева по повод решението на Народното събрание да има задължителна информационна среща за процедура по медиация при определени граждански и търговски дела. На второ четене бяха приети промените в Гражданския процесуален кодекс, които са част от пакета законови промени, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.

Съдия Велчева е преминала през обучение за обучители по медиация още миналата година. Вече към Окръжния съд в Ловеч е изграден Център за медиация, към който са заявили готовност за провеждане на процедури по медиация 12 обучени медиатори. 

„Искрено се радвам, че ще бъде въведена задължителната медиация, защото ние в момента имаме само доброволна такава, която използваме като алтернативен способ да намираме решения за хората във висящи производства. Медиацията беше предвидена да влезе в сила като задължителен способ за доброволно уреждане на споровете още през миналата година, но Конституционният съд отмени текстовете в Закона за медиацията и в Гражданско процесуалния кодекс. Тогава дори беше проведена процедура за избор на медиатори и бяха избрани четирима за Ловешка област“, обясни Велчева. 

По думите идеята е в рамките на образувани висящи производства съдът да напътства страните според конкретиката на случая към провеждането на информационна среща - медиация, която е в рамките на до три часа. „Смисълът е те да отидат пред медиатора и той да се опита да намери решение на правния спор. Но вече не през позициите, които страните са заявили в съдебната процедура, а насочвайки ги към идентифициране на някакъв техен личен интерес, който те желаят да удовлетворят. И по този начин да ги накара да генерират решение“, добави съдията.

Тя каза още, че може пак да се стигне до съда и постигнатото споразумение да получи правни последици. 

„Те могат да разширяват рамката и да уреждат и други въпроси, които са различни от тези, отнесени през съда. И това е изключително благодатно в определени категории спорове - отношения, които имат някаква трайност, които предполагат, че хората трябва да запазят общуването помежду си, да подобрят нивото на комуникация, за да могат да продължат да живеят съвместно“, каза още Велчева.

По думите на практика зад правния спор стоят разнообразни конфликти, продиктувани от различни фактори. Медиацията учи хората на това как да общуват ефективно и да управляват конфликтите.

Медиаторът при задължителната медиация е юрист, но той не се занимава със същината на правния спор, а само ръководи страните. Процедурата е поверителна. „Само при определени обстоятелства данни, които са станали известни на медиатора, могат да бъдат изнасяни. Например, когато става въпрос за насилие, за интереси на детето, трябва задължително да се сигнализират и органите и там медиацията приключва. Там, където имаме насилие, медиация не може да има“, каза съдията.

Съдът е длъжен да разясни на страните възможностите за алтернативно решаване на споровете. Това се прави основно по граждански дела, но понякога и в наказателните от частен характер, добави тя. 

Велчева посочи, че още от миналата година на практика към Окръжния съд има изградена инфраструктура, за да може съдът да насочи страните към медиация. Такива центрове съществуват във Варна и в София от 2015 година.

Центърът в Ловеч е специализирано помещение, което има пряк достъп от страничния вход на съда за удобство и спокойствие на страните. Оборудвано е според всички изисквания за провеждането на медиация.

„Миналата година аз и колега от Окръжния съд преминахме обучение за обучители по медиация. След което ние направихме обучение в три съдебни района в страната - Враца, Монтана и Видин. И всъщност подготвихме съдебните медиатори. Те са избрани, но на практика не функционират. И понеже нещата много се забавиха със задължителната медиация, решихме, че няма смисъл да се бавим. Така в момента правим безплатна медиация. Идеята е държавата да заплаща за медиация в рамките на тази информационна среща от три часа“, заяви Цветомира Велчева.

В ловешкия съдебен район вече има реално случили се медиации, които не са приключили със споразумения, но значително се е подобрила комуникацията на спорещите страни.

„Те се върнаха в процеса и вече водят много по-активен диалог. Дори имахме случаи, в които страни 50 години не си бяха говорили. Въпреки че след медиацията тонът е приповдигнат, все пак има разговор, което е обнадеждаващо и създава усещане, че има шанс да намерим добро решение, да помирим хората и животът за тях да продължи по по-различен начин. По същия начин ще функционира, когато влезе в сила задължителната медиация, само че там има набор от дела, които задължително се препращат“, посочи съдията и добави, че в западните общества медиацията съществува от 40 години.

В Италия има много добри резултати, около 40 процента от делата успяват да приключват успешно през медиационни процедури. 

Адвокатите са много важно и свързващо звено, защото могат да подготвят добри споразумения, които след това да отидат в съда за одобряване. Никой не ни гарантира обаче в една медиационна процедура успешен изход.

„Възможно е да не е подходящ момент, а самите хора да не са податливи на медиация. Много фактори влияят на това. На практика медиацията са психологически прийоми и техники, с които да се насърчат страните да говорят. Използвах такива техники в едно дело и успях да накарам страните да постигнат съгласие около отделни параметри. Те спряха делото, защото искаха да доизчистят отношенията си, след това оттеглиха исковата молба“, разказа още съдия Цветомира Велчева. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Петима работници са пострадали при катастрофа на магистрала "Марица"
Протестиращи се събраха пред сградата на Народното събрание в защита на българския лев
Кабинетът ще обсъди проекторешение за наблюдение на цените в процеса на въвеждането на еврото
ЕК отправя няколко препоръки към България по отношение на върховенството на закона
Има забавяне в обработката и доставката на пратки в Чехия, съобщиха от „Български пощи“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
Активираха системата BG-Alert заради пожари в област Видин и община Велико Търново
Основна линия
Приключи протестът в защита на българския лев в София
Сфера
България се присъединява към еврозоната от 1 януари догодина – какви бяха реакциите на институциите и политически сили
Местен фокус
От "Продължаваме промяната" са категорични, че акцията във Варна е политическа атака
Контекст
Петима работници са пострадали при катастрофа на магистрала "Марица"
В детайли
Еврозоната е капан без изход
Контекст
Протестиращи се събраха пред сградата на Народното събрание в защита на българския лев
В детайли
Суха трева и гора горят в местността „Гарга баир“ край Велико Търново
Местен фокус
В Димитровград ще се проведе второто издание на спортен маратон „Марица“ с участници от цялата страна
В детайли
Апелативен съд – Велико Търново потвърди 20 години затвор за мъж, причинил катастрофа с три жертви на пътя Плевен – Ловеч
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.