Начало В детайли Пълноценен живот, духовно развитие и правенето на добро са рецептата на проф. Лъчезар Гроздински за превенция на съдови заболявания
1421
България

Пълноценен живот, духовно развитие и правенето на добро са рецептата на проф. Лъчезар Гроздински за превенция на съдови заболявания

Водещи специалисти с отговорност за здравето създадоха в Медицински център "Дорис клиникс" преди няколко години проект за ранен скрининг с цел превенция и лечение на инсулт, инфаркт и други съдови заболявания.Според създателите на проекта - съдовият специалист и ангиолог проф. Лъчезар Гроздински и психиатрите доц. Емил Калудиев и д-р Мариам Калудиева, стресът и атеросклерозата имат ключова роля за развитието на животозастрашаващите заболявания инсулт, инфаркт, гангрена.

| 12 Юли 2025, 16:16 ч.
Пълноценен живот, духовно развитие и правенето на добро са рецептата на проф. Лъчезар Гроздински за превенция на съдови заболявания
Пълноценен живот, духовно развитие и правенето на добро са рецептата на проф. Лъчезар Гроздински за превенция на съдови заболявания
Снимка © БТА

Водещи специалисти с отговорност за здравето създадоха в Медицински център "Дорис клиникс" преди няколко години проект за ранен скрининг с цел превенция и лечение на инсулт, инфаркт и други съдови заболявания. Според създателите на проекта - съдовият специалист и ангиолог проф. Лъчезар Гроздински и психиатрите доц. Емил Калудиев и д-р Мариам Калудиева, стресът и атеросклерозата имат ключова роля за развитието на животозастрашаващите заболявания инсулт, инфаркт, гангрена. От две години  проф. Лъчезар Гроздински приема пациенти и в Кюстендил, по веднъж месечно. 

Община Враца популяризира на специална платформа https://festivalnastolitsa.c

Община „Родопи“ ще обсъди актуализация на капиталовата програма н

Европейската комисия отправи днес няколко препоръки към България в годишния с

Полицаи задържаха 19-годишен шуменец за държане и разпространение на наркотич

Народното събрание ще гласува днес проекта за решение за вот на недоверие към

Според специалистите хроничният стрес е много опасен и силно подценяван. Той оказва съществено влияние върху качеството на живот, а по отношение на съдовете е главен рисков фактор за развитие на атеросклероза - мозъчна, коронарна и периферна.

Атеросклерозата на съдовете е скрито и много коварно състояние. В риск са всички възрастови групи. А  българите са подложени на системен хроничен стрес и са на първо място в Европа по заболеваемост и смъртност от инсулт и инфаркт, сочат данните на медицинския център. Оттам посочват, че годишно у нас се регистрират 45 000-50 000 инсулта, което означава приблизително 4 000-4 200 месечно  или един на всеки 10 минути.  За периода 2015-2024 са регистрирани около 450 000-500 000 инсултни събития. Смъртните случаи са около 20 000-22 000 годишно, което формира 23% от всички смъртни случаи. На всеки час  и половина умира по един човек от инсулт, а 70% от пациентите умират в рамките на 1 година след инсулта.

В сравнение с Европа, българската смъртност от инсулт е четири пъти по-висока от средната за Европейския съюз (ЕС) и девет пъти по-висока от световната. Подобна на инсултите е ситуацията с инфарктите. Смъртността отново е по-висока от средната за ЕС. 

Специалистите на "Дорис клиникс", са категорични, че единствено компетентна, високоспециализирана и навременна диагностика и лечение на атеросклерозата и стреса, могат да предпазят хората от животозастрашаващите съдови заболявания. Целта на проекта е с обединените усилия на ангиолози и психиатри да бъде запълнена огромната липса от правилна и навременна профилактика на животозастрашаващите състояния.

От две години проф. Гроздински извършва прегледи с еходоплер и в Кюстендил. Фондацията "Завета Йерусалим" пък покрива две трети от разходите за комплексната еходоплерова диагностика за кюстендилци. Така те заплащат по 100 вместо 300 лева за прегледа.

Временен пункт за безплатно раздаване на бутилирана минерална вода откриха в

Петима работници на пътно-строителна фирма са пострадали при катастрофа на 69

С 11 гласа „за“, петима „против" и четирима „въздържа

"Идвам, в опита си да реализирам по-качествена диагностична и лечебна дейност на съдовите заболявания", каза в интервю в интервю проф. Гроздински. Той уточни, че под съдови заболявания се разбират периферни и каротидни мозъчно съдови заболявания, както и периферни съдови заболявания, причинени най-често от атеросклероза. Извършва се диагностициране и на разширени вени и венозна тромбоза, т.е. венозна патология.

"Всичко това, освен клиничният преглед, се реализира от  еходоплерова диагностика и с нея можем да се изкажем дали артериите на главата, корема и краката са засегнати или не от атеросклероза, в каква степен, дали са стеснени, запушени, и съответно на база на това се предприема медикаментозно или друг тип лечение", посочи проф. Гроздински. Той разказа, че високоспециализираната еходоплерова диагностика открива в най-ранен стадий евентуалните увреждания, проблеми и рискове.

"Има голяма необходимост от ранен скрининг на тези заболявания, тъй като не диагностицирана атеросклероза обикновено се развива бавно, но усложненията се получават изведнъж, неочаквано и са тежки. Усложнението на едно атеросклеротично поражение на артериите може да бъде инсулт, инфаркт или периферна гангрена, които веднъж получени, се лекуват много по-трудно. Ако се сканират с еходоплера, има възможност да се профилактира или лекува преди възникване на тежко съдово усложнение. По същия начин е важно да се диагностицира венозната система, разширените вени, или прекарани венозни тромбози, с оглед на това да се профилактира развитие на хронична венозна недостатъчност или на тежки усложнения като белодробна емболия, която може да е смъртоносна", разказа още проф. Гроздински.

Той посочи, че извършва прегледи в Кюстендил по веднъж месечно, като приема по около  15-20 човека. "Част от тях по-скоро си правят профилактика и нямат сериозни проблеми. Това, че хората започнаха да се интересуват от профилактика, е позитивно", посочи той.  Друга част от пациентите обаче са с проблеми, които се насочват към съответното лечение, а малка част от тях – и към болнично.

"Много е важно да се откриват и превантират тежките атеросклеротични усложнения. Техника има, но тя е нищо без специалисти. Специалистите по еходоплер на съдове в България са  сравнително малко, а едно цялостно изследване се прави за около 10-15 минути", посочва още специалистът.

"Най-ключовият момент за спирането на атеросклерозата, освен чрез профилактичните прегледи, не са лекарствата, а начинът на живот. Ако вие живеете в голям стрес, ако пушите, не се грижите за здравето си, ако животът ви не протича позитивно или сте нещастни, рискът да развиете сериозни заболявания е голям. Част от превенцията и лечението на тези заболявания е самият човек", твърди проф. Гроздински. Той изтъкна, че ако човек живее пълноценно и позитивно, има шанс да живее по-дълго. 

"Щастието е субективна оценка, но понякога хората са безсмислено агресивни. Агресията към околните е нещо много негативно и уврежда повече агресивния човек, отколкото този, срещу когото е насочена агресията", твърди съдовият специалист.

"Съдовата медицина, преди да се въведе ендоваскуларното лечение със стентове, се реализираше чрез съдова хирургия.  Трябва да ви кажа, че съдовата и сърдечната хирургия, въпреки че  се правят успешни операции, лечението с байпас като цяло е много неефективно и трудоемко. При ендоваскуларното лечение не се слагат байпаси – протези, а  се слага тази изкуствена пластинка, за да отвори стеснението или запушването на съда, за да стане той проходим. Това е невероятно постижение на съдовата медицина, което се реализира през последните 50-60 години", коментира проф. Гроздински. Според него всякакви лаически изказвания, че така практика е лоша, са много некоректни. 

"Друг е въпросът, че медицината много се комерсиализира, но заради некоректно отношение едно на хиляда не може да обвиняваме 999 позитивни лечения. Аз съм привърженик на лечението със стентове, но това не е бъдещето"“, коментира още той. По думите му бъдещето на съдовата медицина не е нито в хирургията, нито в стантирането. 

"Бъдещето е в това да не се допуска развитие на атеросклероза или ако се развива, тя да бъде атакувана с медикаменти и веднага да бъде блокирана. Това още не е постигнато. Нямаме ефективни медикаменти, които да атакуват атеросклерозата. Нито аспирина, нито клопидогрела, нито статините лекуват реално атеросклерозата. Те я задържат малко, предпазват от усложнения, но не я лекуват", каза още проф. Гроздински.

Във връзка с челните места, заемани от страната ни по отношение на съдовите заболявания, професорът посочи, че България логично е на първите места, защото страната ни е на последно място по икономическо развитие, което предполага и първото ни място по здравни проблеми. 

"В Цюрих 20% от населението са милионери, в София, която е един милион души, ако 200 хиляди са милионери, а останалите живеят много добре, няма да имаме толкова инсулти и инфаркти, защото хората ще живеят качествено, казва още специалистът. Според наблюденията му обаче атеросклерозата не се е "подмладила".

"Българинът живее по-дълго и съответно това увеличава честотата на атеросклеротичните заболявания. Това, че понякога млади хора получават такива болести, се дължи на по-интензивния живот, използването на наркотици. Убеден съм, че системното наркотично въздействие променя съдовете - кока, фентанил, всякакви комбинации – това уврежда и психиката, и нервите, и съдовете, както и вътрешните органи. За мен това е проблемът на младите хора, а не това, че ще хванат атеросклероза по-рано", разказа още проф. Гроздински.

Съветът, който дава на всеки, независимо от пол и възраст е : "Живейте пълноценно. Не трябва да сме агресивни, а да правим добро. Не пушете и не употребявайте наркотици. Развивайте се духовно, а не "физически" в разни спортни центрове, където по-скоро си увреждате  мускулите и тялото, отколкото да си подобрявате здравето. Развивайте се духовно и ако имате дори дребни оплаквания – ходете на лекар", призова проф. Гроздински и допълни, че за превенция на съдовите заболявания след 50-годишна възраст трябва да се извършва задължително скрининг.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Няма екологична катастрофа в Ямбол
Не може да се говори за екологична катастрофа в Ямбол, заради случаите на известно количество измряла риба. Наличието на такава е очаквано, предвид пренасочването на водни количест ...
Когато няма правосъдие, страда целият народ
Не ни е страх, с правни средства ще се борим, събираме юридическия екип, който ще предприеме съответните действия, няма да оставим по този начин нещата. Това заяви пред журналисти ...
Над две хиляди бутилки минерална вода, осигурени от БЧК, ще бъдат раздадени в Брезник, където вчера бе въведено частично бедствено положение
Временен пункт за безплатно раздаване на бутилирана минерална вода откриха в Брезник. Акцията се провежда съвместно с Областната организация на Български Червен кръст (БЧК) в Перни ...
Доказателства за естествения произход на българското розово масло бяха представени в международен форум във Франция
Резултатите от изследване, което доказва научно естествения произход на етеричното масло от роза Дамасцена, бяха представени на международния форум "Мигът на лавандулата 2025&ldquo ...
Най-важното в момента е цените да бъдат държани под контрол
Най-важното в момента е цените да бъдат държани под контрол, каза в ефира на Нова телевизия президентът на КНСБ Пламен Димитров.  В малката кошница някои продукти растат на го ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Инструментът „вот на недоверие“ е възможност на опозицията да влезе във фокуса на внимание, коментира председателят на парламента Наталия Киселова
Инструментът „вот на недоверие“ е възможност на опозицията да влезе във фокуса на внимание, коментира председателят на парламента Наталия Киселова в интервю, излъчено в ...
Шест отбора се състезаваха в първото издание на приключенската игра „Преоткрий Берковица“
Шест отбора от младежи на възраст между 15 и 29 години се състезаваха в първото издание на приключенската игра „Преоткрий Берковица“. Тази сутрин на стадион „Мрам ...
Районният съд в Свиленград пусна под гаранция от по шест хиляди лева задържаните за нелегалната цигарена фабрика в с. Момково свекър и снаха
Състав на Районен съд – Свиленград не уважи искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за задържане под стража за Димитър Перчемлиев и снаха му Росица Перчемлие ...
За седми пореден път във Варна протестират срещу приемането на еврото
За седма поредна седмица във Варна протестират в защита на българския лев и приемането на еврото.  За първи път недоволните организираха автошествие по варненски улици. П ...
Ще поискаме вот на недоверие срещу ограбването на българския народ, предлагаме три теми
Това, което ние ще внесем есента, е вот срещу ограбването на българския народ. Това заяви пред журналисти председателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев, след к ...
Тикер в 02:07 ч.
Инструментът „вот на недоверие“ е възможност на опозицията да влезе ...
Начало В детайли
1421
България

Пълноценен живот, духовно развитие и правенето на добро са рецептата на проф. Лъчезар Гроздински за превенция на съдови заболявания

Водещи специалисти с отговорност за здравето създадоха в Медицински център "Дорис клиникс" преди няколко години проект за ранен скрининг с цел превенция и лечение на инсулт, инфаркт и други съдови заболявания.Според създателите на проекта - съдовият специалист и ангиолог проф. Лъчезар Гроздински и психиатрите доц. Емил Калудиев и д-р Мариам Калудиева, стресът и атеросклерозата имат ключова роля за развитието на животозастрашаващите заболявания инсулт, инфаркт, гангрена.

| 12 Юли 2025, 16:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Пълноценен живот, духовно развитие и правенето на добро са рецептата на проф. Лъчезар Гроздински за превенция на съдови заболявания
Пълноценен живот, духовно развитие и правенето на добро са рецептата на проф. Лъчезар Гроздински за превенция на съдови заболявания
Снимка © БТА

Водещи специалисти с отговорност за здравето създадоха в Медицински център "Дорис клиникс" преди няколко години проект за ранен скрининг с цел превенция и лечение на инсулт, инфаркт и други съдови заболявания. Според създателите на проекта - съдовият специалист и ангиолог проф. Лъчезар Гроздински и психиатрите доц. Емил Калудиев и д-р Мариам Калудиева, стресът и атеросклерозата имат ключова роля за развитието на животозастрашаващите заболявания инсулт, инфаркт, гангрена. От две години  проф. Лъчезар Гроздински приема пациенти и в Кюстендил, по веднъж месечно. 

Според специалистите хроничният стрес е много опасен и силно подценяван. Той оказва съществено влияние върху качеството на живот, а по отношение на съдовете е главен рисков фактор за развитие на атеросклероза - мозъчна, коронарна и периферна.

Атеросклерозата на съдовете е скрито и много коварно състояние. В риск са всички възрастови групи. А  българите са подложени на системен хроничен стрес и са на първо място в Европа по заболеваемост и смъртност от инсулт и инфаркт, сочат данните на медицинския център. Оттам посочват, че годишно у нас се регистрират 45 000-50 000 инсулта, което означава приблизително 4 000-4 200 месечно  или един на всеки 10 минути.  За периода 2015-2024 са регистрирани около 450 000-500 000 инсултни събития. Смъртните случаи са около 20 000-22 000 годишно, което формира 23% от всички смъртни случаи. На всеки час  и половина умира по един човек от инсулт, а 70% от пациентите умират в рамките на 1 година след инсулта.

В сравнение с Европа, българската смъртност от инсулт е четири пъти по-висока от средната за Европейския съюз (ЕС) и девет пъти по-висока от световната. Подобна на инсултите е ситуацията с инфарктите. Смъртността отново е по-висока от средната за ЕС. 

Специалистите на "Дорис клиникс", са категорични, че единствено компетентна, високоспециализирана и навременна диагностика и лечение на атеросклерозата и стреса, могат да предпазят хората от животозастрашаващите съдови заболявания. Целта на проекта е с обединените усилия на ангиолози и психиатри да бъде запълнена огромната липса от правилна и навременна профилактика на животозастрашаващите състояния.

От две години проф. Гроздински извършва прегледи с еходоплер и в Кюстендил. Фондацията "Завета Йерусалим" пък покрива две трети от разходите за комплексната еходоплерова диагностика за кюстендилци. Така те заплащат по 100 вместо 300 лева за прегледа.

"Идвам, в опита си да реализирам по-качествена диагностична и лечебна дейност на съдовите заболявания", каза в интервю в интервю проф. Гроздински. Той уточни, че под съдови заболявания се разбират периферни и каротидни мозъчно съдови заболявания, както и периферни съдови заболявания, причинени най-често от атеросклероза. Извършва се диагностициране и на разширени вени и венозна тромбоза, т.е. венозна патология.

"Всичко това, освен клиничният преглед, се реализира от  еходоплерова диагностика и с нея можем да се изкажем дали артериите на главата, корема и краката са засегнати или не от атеросклероза, в каква степен, дали са стеснени, запушени, и съответно на база на това се предприема медикаментозно или друг тип лечение", посочи проф. Гроздински. Той разказа, че високоспециализираната еходоплерова диагностика открива в най-ранен стадий евентуалните увреждания, проблеми и рискове.

"Има голяма необходимост от ранен скрининг на тези заболявания, тъй като не диагностицирана атеросклероза обикновено се развива бавно, но усложненията се получават изведнъж, неочаквано и са тежки. Усложнението на едно атеросклеротично поражение на артериите може да бъде инсулт, инфаркт или периферна гангрена, които веднъж получени, се лекуват много по-трудно. Ако се сканират с еходоплера, има възможност да се профилактира или лекува преди възникване на тежко съдово усложнение. По същия начин е важно да се диагностицира венозната система, разширените вени, или прекарани венозни тромбози, с оглед на това да се профилактира развитие на хронична венозна недостатъчност или на тежки усложнения като белодробна емболия, която може да е смъртоносна", разказа още проф. Гроздински.

Той посочи, че извършва прегледи в Кюстендил по веднъж месечно, като приема по около  15-20 човека. "Част от тях по-скоро си правят профилактика и нямат сериозни проблеми. Това, че хората започнаха да се интересуват от профилактика, е позитивно", посочи той.  Друга част от пациентите обаче са с проблеми, които се насочват към съответното лечение, а малка част от тях – и към болнично.

"Много е важно да се откриват и превантират тежките атеросклеротични усложнения. Техника има, но тя е нищо без специалисти. Специалистите по еходоплер на съдове в България са  сравнително малко, а едно цялостно изследване се прави за около 10-15 минути", посочва още специалистът.

"Най-ключовият момент за спирането на атеросклерозата, освен чрез профилактичните прегледи, не са лекарствата, а начинът на живот. Ако вие живеете в голям стрес, ако пушите, не се грижите за здравето си, ако животът ви не протича позитивно или сте нещастни, рискът да развиете сериозни заболявания е голям. Част от превенцията и лечението на тези заболявания е самият човек", твърди проф. Гроздински. Той изтъкна, че ако човек живее пълноценно и позитивно, има шанс да живее по-дълго. 

"Щастието е субективна оценка, но понякога хората са безсмислено агресивни. Агресията към околните е нещо много негативно и уврежда повече агресивния човек, отколкото този, срещу когото е насочена агресията", твърди съдовият специалист.

"Съдовата медицина, преди да се въведе ендоваскуларното лечение със стентове, се реализираше чрез съдова хирургия.  Трябва да ви кажа, че съдовата и сърдечната хирургия, въпреки че  се правят успешни операции, лечението с байпас като цяло е много неефективно и трудоемко. При ендоваскуларното лечение не се слагат байпаси – протези, а  се слага тази изкуствена пластинка, за да отвори стеснението или запушването на съда, за да стане той проходим. Това е невероятно постижение на съдовата медицина, което се реализира през последните 50-60 години", коментира проф. Гроздински. Според него всякакви лаически изказвания, че така практика е лоша, са много некоректни. 

"Друг е въпросът, че медицината много се комерсиализира, но заради некоректно отношение едно на хиляда не може да обвиняваме 999 позитивни лечения. Аз съм привърженик на лечението със стентове, но това не е бъдещето"“, коментира още той. По думите му бъдещето на съдовата медицина не е нито в хирургията, нито в стантирането. 

"Бъдещето е в това да не се допуска развитие на атеросклероза или ако се развива, тя да бъде атакувана с медикаменти и веднага да бъде блокирана. Това още не е постигнато. Нямаме ефективни медикаменти, които да атакуват атеросклерозата. Нито аспирина, нито клопидогрела, нито статините лекуват реално атеросклерозата. Те я задържат малко, предпазват от усложнения, но не я лекуват", каза още проф. Гроздински.

Във връзка с челните места, заемани от страната ни по отношение на съдовите заболявания, професорът посочи, че България логично е на първите места, защото страната ни е на последно място по икономическо развитие, което предполага и първото ни място по здравни проблеми. 

"В Цюрих 20% от населението са милионери, в София, която е един милион души, ако 200 хиляди са милионери, а останалите живеят много добре, няма да имаме толкова инсулти и инфаркти, защото хората ще живеят качествено, казва още специалистът. Според наблюденията му обаче атеросклерозата не се е "подмладила".

"Българинът живее по-дълго и съответно това увеличава честотата на атеросклеротичните заболявания. Това, че понякога млади хора получават такива болести, се дължи на по-интензивния живот, използването на наркотици. Убеден съм, че системното наркотично въздействие променя съдовете - кока, фентанил, всякакви комбинации – това уврежда и психиката, и нервите, и съдовете, както и вътрешните органи. За мен това е проблемът на младите хора, а не това, че ще хванат атеросклероза по-рано", разказа още проф. Гроздински.

Съветът, който дава на всеки, независимо от пол и възраст е : "Живейте пълноценно. Не трябва да сме агресивни, а да правим добро. Не пушете и не употребявайте наркотици. Развивайте се духовно, а не "физически" в разни спортни центрове, където по-скоро си увреждате  мускулите и тялото, отколкото да си подобрявате здравето. Развивайте се духовно и ако имате дори дребни оплаквания – ходете на лекар", призова проф. Гроздински и допълни, че за превенция на съдовите заболявания след 50-годишна възраст трябва да се извършва задължително скрининг.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Няма екологична катастрофа в Ямбол
Когато няма правосъдие, страда целият народ
Над две хиляди бутилки минерална вода, осигурени от БЧК, ще бъдат раздадени в Брезник, където вчера бе въведено частично бедствено положение
Доказателства за естествения произход на българското розово масло бяха представени в международен форум във Франция
Най-важното в момента е цените да бъдат държани под контрол
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Инструментът „вот на недоверие“ е възможност на опозицията да влезе във фокуса на внимание, коментира председателят на парламента Наталия Киселова
Основна линия
Шест отбора се състезаваха в първото издание на приключенската игра „Преоткрий Берковица“
В детайли
Районният съд в Свиленград пусна под гаранция от по шест хиляди лева задържаните за нелегалната цигарена фабрика в с. Момково свекър и снаха
В детайли
За седми пореден път във Варна протестират срещу приемането на еврото
В детайли
Ще поискаме вот на недоверие срещу ограбването на българския народ, предлагаме три теми
На преден план
При проверки в аптеки са разкрити случаи на неправилно превалутиране при двойното обозначаване на цените в лева и евро,, съобщиха от КЗП
Сфера
Няма екологична катастрофа в Ямбол
Местен фокус
Предлагат художника доц. Димитър Главчев да бъде удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на Смолян"
В детайли
Жител на родопско село заведе дело срещу прокуратурата заради незаконно обвинение преди 19 години
Сфера
Когато няма правосъдие, страда целият народ
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.