Начало Контекст Правителството е с подкрепа от 26 на сто на "Алфа Рисърч"
2324
България

Правителството е с подкрепа от 26 на сто на "Алфа Рисърч"

Както повечето български правителства през последните години, така и настоящата коалиция трупа негативи във времето.Обществената й популярност намалява, като положителните оценки спадат до 26 на сто, а отрицателните се увеличават до 39 на сто, сочат данни от проучване на "Алфа Рисърч".

| 16 Юли 2025, 11:57 ч.
Правителството е с подкрепа от 26 на сто на
Правителството е с подкрепа от 26 на сто на "Алфа Рисърч"
Снимка © DFA

Както повечето български правителства през последните години, така и настоящата коалиция трупа негативи във времето. Обществената й популярност намалява, като положителните оценки спадат до 26 на сто, а отрицателните се увеличават до 39 на сто, сочат данни от проучване на "Алфа Рисърч". Зад правителството твърдо стоят симпатизантите на ГЕРБ и голяма част от привържениците на еврозоната. 46% от анкетираните са на мнение, че тя е големият успех на кабинета и на страната. В този контекст много стабилно стои и премиерът Росен Желязков, доверието към когото от януари досега се покачва с 6 процентни пункта и в момента той е един от малкото политици с позитивен рейтинг, показват данните на социологическата агенция.

Мотоциклетист е пострадал при пътнотранспортно произшествие в Казанлък, съобщ

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова поздрави Иван Иванов за

Не може да се говори за екологична катастрофа в Ямбол, заради случаите на изв

След 7:30 ч. днес на тел. 112 е получен сигнал за катастрофа между лек автомо

Трябва да обсъдим по коя тема да е вотът на недоверие през септември, каза в

Настоящото изследване е проведено в периода 7 – 14 юли 2025 г. и е част от регулярния мониторинг на "Алфа Рисърч". Публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Негативните оценки към правителството идват по две линии – от противниците на присъединяването към еврозоната със страховете им от ръст на цените и от неуспеха на държавата да започне преодоляването на системно нерешавани проблеми -  в здравеопазването, социалната сфера с разкритите „домове на ужасите“, инфраструктурата, войната по пътищата, агресията от и между непълнолетни и пр. Премиерът има капитал, който би могъл да консолидира доверието към правителството, но това не може да стане без резултати в отделните политики, коментират социолозите.

Според тях продължаващото огромно разделение в обществото личи и в негативния рейтинг на Народното събрание (8% одобрение към 69% неодобрение), който е по-нисък от дела на привържениците на подкрепящите правителството партии. Усещането за липса на представителност и защита на интересите дори от страна на тези, за които хората са гласували, е сериозен риск пред репутацията на върховния орган на страната. Председателят на парламента Наталия Киселова се ползва с малко по-висока популярност (16% одобрение към 50% неодобрение), но също по-ниска от симпатизантите на подкрепилите я партии.

Президентът Радев продължава да бъде политикът с относително най-висок рейтинг (39% положително и 33% отрицателно отношение), но поляризацията в обществото и в частност, в отношението към неговата инициатива за референдум за еврото, отнема и от неговия кредит на доверие. Спрямо януари той бележи спад от 5 пункта в одобрението и оттегляне на представители на свободните професии, частния бизнес, заетите в модерни отрасли на индустрията, сочат данните.

При политиците Бойко Борисов остава партийният лидер с най-високо доверие (22.3%), но с леко отстъпление от януари. Акциите срещу кметове и заместник-кметове от ПП имат за първоначален резултат по-сериозни щети за "Продължаваме промяната" и повишаване на значимостта и рейтинга на лидерите на "Демократична България" – Божидар Божанов (16.5%), Ивайло Мирчев (16.3%). И при двамата обаче неутралните оценки и респективно, степента на неразпознаване, са високи. От развитието на мнението на хората, които нямат определено мнение за тях, ще зависят бъдещите им позиции, сочат анализаторите. Останалият засега единствен лидер на ПП – Асен Василев, се ползва с подкрепа от 11.6 на сто, което е близо до измереното през януари и по всяка вероятност отразява ремобилизацията на привържениците след последователните арести на двама ключови представители на местната власт.

Започва процедура за увеличение на площта на защитена местност Дупката край И

Кметът на Велико Търново Даниел Панов настоява Министерството на околната сре

Две възможности за малкия бизнес да кандидатства до месец октомври за безвъзм

Електоралните нагласи, измерени в неизборен период, не са точен ориентир за евентуален изборен резултат „ако следващата неделя има избори“. Те в много голяма степен възпроизвеждат актуалното парламентарно и извънпарламентарно статукво и едва когато „всички актьори са на сцената“ може да се установи реалното съотношение на силите. Те обаче могат да бъдат разглеждани като индикатор за позитиви, или щети, които партиите търпят в резултат от участието си в текущия политически живот.

Към момента на провеждане на проучването, две са най-силно обсъжданите теми, с потенциал да повлияят върху електоралните нагласи към партии от различни части на политическия спектър: какви са щетите върху ПП-ДБ в резултат от действията на антикорупционната комисия и оттеглянето на Кирил Петков и има ли поле за нови политически проекти. 

„При съмнения за корупция, еднакво активно ли работят прокуратурата и разследващите органи по случаи, свързани с управляващите и опозицията?“ Едва 5.9% смятат, че еднакво активно се разследват такива случаи и сред управляващите, и сред опозицията. Още по-малко, 1.6% твърдят, че по-активно се разследват казуси, свързани с управляващите. 38.3% са на мнение, че разследващите са целенасочено и избирателно фокусирани върху опозицията, сочат данните на агенцията.

Други 41.7% са убедени, че по случаи на голяма корупция не се работи сериозно нито когато засягат управляващите, нито опозицията. Тази нагласа предопределя и изключително високия на пръв поглед дял избиратели, които са готови да търсят „ново спасение“. На експерименталния въпрос „биха ли гласували за нова партия, която е истински борец срещу корупцията“, 49% заявяват „да“, 25% - „не“, и още толкова – „не могат да преценят“. Именно защото съществува усещането за „игра“ между партиите и покровителство при случаи на корупция, най-голяма щета от отделните акции търпи не отделна партия, а политическите субекти като цяло.

ГЕРБ устойчиво остава първа политическа сила (25.5%), без съществена разлика в резултата нито спрямо последните избори, нито спрямо януарските данни на "Алфа Рисърч". Макар и на сериозна дистанция, ПП-ДБ запазва позицията си на втора политическа сила (13.9%). Два фактора влияят върху ограничаването на щетите от скандалите – първо, стабилните позиции на ДБ, която продължава да се ползва със сериозен кредит на доверие и второ, сплотяването на привържениците на коалицията след втората акция (във Варна). Възможно е след „удара в София“ позициите да са били по-разклатени, но след втората аналогична акция е налице видима мобилизация, посочват от "Алфа Рисърч".

Подкрепата за "ДПС-Ново начало" бележи ръст и достига 13.1%, при драматична ерозия на АПС (подкрепа от едва 2.8 на сто). Напълно е възможно в близко бъдеще партията на Пеевски да прибере целия този вот и да играе с много по-силни електорални карти. Още повече, че поради специфики в мобилизацията на етническия вот, проучванията като правило измерват по-ниски резултати от показваните на избори.

При двата коалиционни партньора на ГЕРБ – БСП и ИТН – не се наблюдава значима динамика. БСП запазва подкрепата си от 8 на сто, а ИТН бележи лек спад (до 4.7%). Електоратът на тази партия е с висок емоционален заряд и реагира силно не само на неудачни действия, но и на обидно слово, отбелязват социолозите.

Те отчитат симптоматични размествания в националистическия спектър. Той запазва обема си от около 22 на сто от гласувалите, но "Възраждане" е в отстъпление (до 11.5%), за сметка на "МЕЧ" (6.3%), "Величие" остава на 4.1%. На този етап могат да се изкажат две хипотези за този развой, в който със сигурност ще има и последваща динамика. Първо, "Възраждане" заложи основно на протестите срещу еврото, а в тази тема влезе остро и президентът Радев, коментират от "Алфа Рисърч".

Така, партията не успя да акумулира единствено за себе си гласовете на противниците на единната европейска валута, а с окончателното решение за въвеждането на еврото, хората се ориентираха към търсене на практическа информация какво и как да правят, а не към радикални улични протести. Втората хипотеза е свързана с позиционирането на МЕЧ в по-общото популистко говорене тип „антиелити“, което в съчетание с активност в социалните мрежи привлича подвластните на такъв тип послания привърженици на сектора. Към това трябва да прибавим и високата волатилност на този профил избиратели, които през последните години преминаха последователно от Атака, към НФСБ, ВМРО, "Възраждане" и които по принцип са склонни да търсят нови, по-атрактивни изразители на своите виждания, сочат данните от проучването

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Протести с искане за независимо правосъдие в България се проведоха в страната и в Брюксел
Протести с искане за независимо правосъдие в България се проведоха в страната и в Брюксел. Протестиращите заявиха, че се борят за това правораздавателните органи да не бъдат използ ...
Българи се събраха в Брюксел в подкрепа на задържания кмет на Варна
Българи се събраха тази вечер край Европейския парламент в Брюксел в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев и останалите, проверявани за съмненията за корупция във вар ...
Парламентът отхвърли предложението изискванията за поставяне на стикери на предното стъкло на автомобила да се въвеждат само със закон
Парламентът отхвърли предложението изискванията за поставяне на стикери на предното стъкло на автомобила да се въвеждат само със закон. Това стана с гласуваните на второ четене раз ...
Граждани се събраха на протест пред Съдебната палата с искане за независимо правосъдие
Стотици граждани от столицата се събраха на протест пред Съдебната палата с искане за независимо правосъдие. Протестът под надслов "Да свалим бухалките на деребеите" е организиран ...
Пожарът в землището на град Ветрен е локализиран и ограничен, съобщиха от полицията
Пожарът в землището на град Ветрен е локализиран и ограничен в рамките на едно дере, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Пазарджик. Освен екипите на пожарната, в дейностите по ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Премиерът Росен Желязков ще посети авиобаза „Крумово“ и ще се запознае с готовността на Въоръжените сили за реакция при пожари
Министър-председателят Росен Желязков ще посети авиобаза „Крумово“ и ще се запознае с готовността на Въоръжените сили за реакция при пожари и други бедствени ситуации, ...
Протести с искане за независимо правосъдие в България се проведоха в страната и в Брюксел
Протести с искане за независимо правосъдие в България се проведоха в страната и в Брюксел. Протестиращите заявиха, че се борят за това правораздавателните органи да не бъдат използ ...
В Севлиево откриха 13-ото издание на София филм фест с лентата „Клопка“
Тази вечер в Севлиево открита 13-ото издание на София филм фест с прожекция на лентата „Клопка“. Прожекциите са всяка вечер до събота тази седмица на открито пред сград ...
Екипи на пожарните служби от Сандански, Петрич и Благоевград продължават гасенето на пожара при Горно Спанчево
Екипи на пожарните служби от Сандански, Петрич и Благоевград продължават гасенето на пожара при Горно Спанчево, съобщиха от Община Сандански. В борбата с огнената стихия участват и ...
Българи се събраха в Брюксел в подкрепа на задържания кмет на Варна
Българи се събраха тази вечер край Европейския парламент в Брюксел в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев и останалите, проверявани за съмненията за корупция във вар ...
Тикер в 05:58 ч.
Министър-председателят Росен Желязков ще посети авиобаза „Крумово“ и ...
Начало Контекст
2324
България

Правителството е с подкрепа от 26 на сто на "Алфа Рисърч"

Както повечето български правителства през последните години, така и настоящата коалиция трупа негативи във времето.Обществената й популярност намалява, като положителните оценки спадат до 26 на сто, а отрицателните се увеличават до 39 на сто, сочат данни от проучване на "Алфа Рисърч".

| 16 Юли 2025, 11:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Правителството е с подкрепа от 26 на сто на
Правителството е с подкрепа от 26 на сто на "Алфа Рисърч"
Снимка © DFA

Както повечето български правителства през последните години, така и настоящата коалиция трупа негативи във времето. Обществената й популярност намалява, като положителните оценки спадат до 26 на сто, а отрицателните се увеличават до 39 на сто, сочат данни от проучване на "Алфа Рисърч". Зад правителството твърдо стоят симпатизантите на ГЕРБ и голяма част от привържениците на еврозоната. 46% от анкетираните са на мнение, че тя е големият успех на кабинета и на страната. В този контекст много стабилно стои и премиерът Росен Желязков, доверието към когото от януари досега се покачва с 6 процентни пункта и в момента той е един от малкото политици с позитивен рейтинг, показват данните на социологическата агенция.

Настоящото изследване е проведено в периода 7 – 14 юли 2025 г. и е част от регулярния мониторинг на "Алфа Рисърч". Публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

Негативните оценки към правителството идват по две линии – от противниците на присъединяването към еврозоната със страховете им от ръст на цените и от неуспеха на държавата да започне преодоляването на системно нерешавани проблеми -  в здравеопазването, социалната сфера с разкритите „домове на ужасите“, инфраструктурата, войната по пътищата, агресията от и между непълнолетни и пр. Премиерът има капитал, който би могъл да консолидира доверието към правителството, но това не може да стане без резултати в отделните политики, коментират социолозите.

Според тях продължаващото огромно разделение в обществото личи и в негативния рейтинг на Народното събрание (8% одобрение към 69% неодобрение), който е по-нисък от дела на привържениците на подкрепящите правителството партии. Усещането за липса на представителност и защита на интересите дори от страна на тези, за които хората са гласували, е сериозен риск пред репутацията на върховния орган на страната. Председателят на парламента Наталия Киселова се ползва с малко по-висока популярност (16% одобрение към 50% неодобрение), но също по-ниска от симпатизантите на подкрепилите я партии.

Президентът Радев продължава да бъде политикът с относително най-висок рейтинг (39% положително и 33% отрицателно отношение), но поляризацията в обществото и в частност, в отношението към неговата инициатива за референдум за еврото, отнема и от неговия кредит на доверие. Спрямо януари той бележи спад от 5 пункта в одобрението и оттегляне на представители на свободните професии, частния бизнес, заетите в модерни отрасли на индустрията, сочат данните.

При политиците Бойко Борисов остава партийният лидер с най-високо доверие (22.3%), но с леко отстъпление от януари. Акциите срещу кметове и заместник-кметове от ПП имат за първоначален резултат по-сериозни щети за "Продължаваме промяната" и повишаване на значимостта и рейтинга на лидерите на "Демократична България" – Божидар Божанов (16.5%), Ивайло Мирчев (16.3%). И при двамата обаче неутралните оценки и респективно, степента на неразпознаване, са високи. От развитието на мнението на хората, които нямат определено мнение за тях, ще зависят бъдещите им позиции, сочат анализаторите. Останалият засега единствен лидер на ПП – Асен Василев, се ползва с подкрепа от 11.6 на сто, което е близо до измереното през януари и по всяка вероятност отразява ремобилизацията на привържениците след последователните арести на двама ключови представители на местната власт.

Електоралните нагласи, измерени в неизборен период, не са точен ориентир за евентуален изборен резултат „ако следващата неделя има избори“. Те в много голяма степен възпроизвеждат актуалното парламентарно и извънпарламентарно статукво и едва когато „всички актьори са на сцената“ може да се установи реалното съотношение на силите. Те обаче могат да бъдат разглеждани като индикатор за позитиви, или щети, които партиите търпят в резултат от участието си в текущия политически живот.

Към момента на провеждане на проучването, две са най-силно обсъжданите теми, с потенциал да повлияят върху електоралните нагласи към партии от различни части на политическия спектър: какви са щетите върху ПП-ДБ в резултат от действията на антикорупционната комисия и оттеглянето на Кирил Петков и има ли поле за нови политически проекти. 

„При съмнения за корупция, еднакво активно ли работят прокуратурата и разследващите органи по случаи, свързани с управляващите и опозицията?“ Едва 5.9% смятат, че еднакво активно се разследват такива случаи и сред управляващите, и сред опозицията. Още по-малко, 1.6% твърдят, че по-активно се разследват казуси, свързани с управляващите. 38.3% са на мнение, че разследващите са целенасочено и избирателно фокусирани върху опозицията, сочат данните на агенцията.

Други 41.7% са убедени, че по случаи на голяма корупция не се работи сериозно нито когато засягат управляващите, нито опозицията. Тази нагласа предопределя и изключително високия на пръв поглед дял избиратели, които са готови да търсят „ново спасение“. На експерименталния въпрос „биха ли гласували за нова партия, която е истински борец срещу корупцията“, 49% заявяват „да“, 25% - „не“, и още толкова – „не могат да преценят“. Именно защото съществува усещането за „игра“ между партиите и покровителство при случаи на корупция, най-голяма щета от отделните акции търпи не отделна партия, а политическите субекти като цяло.

ГЕРБ устойчиво остава първа политическа сила (25.5%), без съществена разлика в резултата нито спрямо последните избори, нито спрямо януарските данни на "Алфа Рисърч". Макар и на сериозна дистанция, ПП-ДБ запазва позицията си на втора политическа сила (13.9%). Два фактора влияят върху ограничаването на щетите от скандалите – първо, стабилните позиции на ДБ, която продължава да се ползва със сериозен кредит на доверие и второ, сплотяването на привържениците на коалицията след втората акция (във Варна). Възможно е след „удара в София“ позициите да са били по-разклатени, но след втората аналогична акция е налице видима мобилизация, посочват от "Алфа Рисърч".

Подкрепата за "ДПС-Ново начало" бележи ръст и достига 13.1%, при драматична ерозия на АПС (подкрепа от едва 2.8 на сто). Напълно е възможно в близко бъдеще партията на Пеевски да прибере целия този вот и да играе с много по-силни електорални карти. Още повече, че поради специфики в мобилизацията на етническия вот, проучванията като правило измерват по-ниски резултати от показваните на избори.

При двата коалиционни партньора на ГЕРБ – БСП и ИТН – не се наблюдава значима динамика. БСП запазва подкрепата си от 8 на сто, а ИТН бележи лек спад (до 4.7%). Електоратът на тази партия е с висок емоционален заряд и реагира силно не само на неудачни действия, но и на обидно слово, отбелязват социолозите.

Те отчитат симптоматични размествания в националистическия спектър. Той запазва обема си от около 22 на сто от гласувалите, но "Възраждане" е в отстъпление (до 11.5%), за сметка на "МЕЧ" (6.3%), "Величие" остава на 4.1%. На този етап могат да се изкажат две хипотези за този развой, в който със сигурност ще има и последваща динамика. Първо, "Възраждане" заложи основно на протестите срещу еврото, а в тази тема влезе остро и президентът Радев, коментират от "Алфа Рисърч".

Така, партията не успя да акумулира единствено за себе си гласовете на противниците на единната европейска валута, а с окончателното решение за въвеждането на еврото, хората се ориентираха към търсене на практическа информация какво и как да правят, а не към радикални улични протести. Втората хипотеза е свързана с позиционирането на МЕЧ в по-общото популистко говорене тип „антиелити“, което в съчетание с активност в социалните мрежи привлича подвластните на такъв тип послания привърженици на сектора. Към това трябва да прибавим и високата волатилност на този профил избиратели, които през последните години преминаха последователно от Атака, към НФСБ, ВМРО, "Възраждане" и които по принцип са склонни да търсят нови, по-атрактивни изразители на своите виждания, сочат данните от проучването

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Протести с искане за независимо правосъдие в България се проведоха в страната и в Брюксел
Българи се събраха в Брюксел в подкрепа на задържания кмет на Варна
Парламентът отхвърли предложението изискванията за поставяне на стикери на предното стъкло на автомобила да се въвеждат само със закон
Граждани се събраха на протест пред Съдебната палата с искане за независимо правосъдие
Пожарът в землището на град Ветрен е локализиран и ограничен, съобщиха от полицията
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Премиерът Росен Желязков ще посети авиобаза „Крумово“ и ще се запознае с готовността на Въоръжените сили за реакция при пожари
На преден план
Протести с искане за независимо правосъдие в България се проведоха в страната и в Брюксел
Контекст
В Севлиево откриха 13-ото издание на София филм фест с лентата „Клопка“
Основна линия
Екипи на пожарните служби от Сандански, Петрич и Благоевград продължават гасенето на пожара при Горно Спанчево
На преден план
Българи се събраха в Брюксел в подкрепа на задържания кмет на Варна
В детайли
Протест против "бухалките на властта, политическите репресии и пълзящата диктатура" се проведе в Русе
Контекст
Община Първомай ще кандидатства за финансиране на социални проекти
Основна линия
Пленарното заседание на Народното събрание беше прекратено поради липса на кворум
Сфера
Броят на посетителите и на приходите в гръцките музеи и археологически обекти са се увеличили през март 2025 г.
Контекст
Възстановихме движението по новоизградения участък от ул. „Опълченска“ между булевардите „Тодор Александров“ и „Сливница“, написа Васил Терзиев
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.