Основна линия
Държавата поема ясен ангажимент за равен достъп до здравни услуги на всички граждани, независимо къде живеят
4931
България
Държавата поема ясен ангажимент за равен достъп до здравни услуги на всички граждани, независимо къде живеятМинистерският съвет прие днес Национална стратегия за подобряване достъпността и капацитета на първичната извънболнична медицинска помощ и осигуряване на балансирано териториално разпределение на медицинската помощ и здравните грижи в България 2027 г., и план към стратегията, съобщи на брифинг в Министерския съвет Силви Кирилов, министър на здравеопазването.Документът е част от Националния план за възстановяване и устойчивост и цели преодоляване на недостига на медицински специалисти и на дисбаланса в разпределението им. Въвеждаме стимули за млади хора да избират професиите в сектора, посочи Кирилов.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 10 Септември 2025, 12:49 ч.
Министерският съвет прие днес Национална стратегия за подобряване достъпността и капацитета на първичната извънболнична медицинска помощ и осигуряване на балансирано териториално разпределение на медицинската помощ и здравните грижи в България 2027 г., и план към стратегията, съобщи на брифинг в Министерския съвет Силви Кирилов, министър на здравеопазването. Документът е част от Националния план за възстановяване и устойчивост и цели преодоляване на недостига на медицински специалисти и на дисбаланса в разпределението им. Въвеждаме стимули за млади хора да избират професиите в сектора, посочи Кирилов. Създават се условия за работа в малките населени места и се предоставя подкрепа на общопрактикуващите лекари в отдалечените райони. Там ще бъдат разкрити нови амбулатории за първична помощ и здравни грижи, така че хората в малките населени места да не пътуват десетки километри за лекар, каза министърът. Той допълни, че ще се подкрепят местни политики на ниво общини за привличане и задържане на определен вид медицински специалисти, като например осигуряване на стипендия по време на обучението, осигуряване на жилище, съдействие при започване на работа на съпруг, съпруга. Сред другите стимули са осигуряване на възможност за записване в детска градина и училище за семейства с деца, създаване на по-добри финансови условия чрез допълнително заплащане особено в системата на първичната медицинска помощ, както и създаване на нов стандарт за заплащане, който ще обвърже възнагражденията на медицинските специалисти с тяхната квалификация, за да осигури справедливост и предвидимост в системата, информира Силви Кирилов. По думите му друг важен елемент е въвеждането на единна информационна система, която ще следи в реално време за броя, квалификацията и териториалното разпределение на кадрите. Това ще позволи да се вземат информирани решения и да се насочват ресурси там, където недостигът е най-голям. Ще изградим консултативни здравно-социални звена, които ще бъдат опора за уязвими групи – млади майки, семейства с деца с увреждания, с хронични заболявания и специални потребности, както и за възрастни хора в риск от социално изключване, каза още Кирилов. Това е нов модел, който ще приближи грижата до човека и ще намали тежестта върху болничната система. С тази стратегия поставяме основите на една по-справедлива и балансирана здравна система. Мерките ще върнат доверието на хората и ще осигурят бъдеще за българското здравеопазване, допълни здравният министър.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Пожар унищожи кабините на комбайн и два товарни автомобила край свиленградското село Райкова могила
|
|
|
Жена на 42 г. е задържана за шофиране с 1,75 промила алкохол край Арчар
|
|
|
Младежкият център в Монтана организира любителски турнир по тенис
|
|
|
Съдът отмени част от решението на Общинския съвет в Димитровград за такса битови отпадъци за 2026 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Оряхово ще обсъди кандидатстване по трансграничен проект за развитие на зоната Карна – Оряхово
|
|
|
Общинският съвет в Свиленград одобри започването на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт
|
|
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Ако в бюджета се предложи държавните служители да плащат сами осигуровките си, ще имаме реакция
|
|
|
Печалба от близо шест хиляди лева отчете за миналата година МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй пред Общинския съвет
|
|
Радиопрограми



Тикер
4931
ЗАПАЗИ
Пешеходка на 18 години пострада при пътен инцидент снощи на кръстовището на ул.“Кап. Петко Войвода“ и бул. „Княз Ал. Батенберг“ в Казанлък. Това съобщиха от ...