7160
Икономика
Частен инвеститор дарява нов терен за развитие на инфраструктурата в БургасЧастен инвеститор предоставя на Община Бургас терен за развитие на публична инфраструктура.Компанията "Сариел" АД, която е сред съсобствениците на имот в района на т.нар. Колодрум, дарява 3,2 дка от собствеността си на местната власт, съобщиха от дружеството.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 25 Септември 2025, 15:54 ч.
Частен инвеститор предоставя на Община Бургас терен за развитие на публична инфраструктура. Компанията "Сариел" АД, която е сред съсобствениците на имот в района на т.нар. Колодрум, дарява 3,2 дка от собствеността си на местната власт, съобщиха от дружеството. Предложението за дарение, придружено с комплексен проект за развитие на територията, вече е внесено в деловодството на Общинския съвет. Очаква се то да бъде разгледано на предстоящото заседание на съвета на 30 септември. Документът е резултат от няколкомесечни срещи, обществени обсъждания и активна кореспонденция между страните. Собственици на общо около 20 дка от терена в Колодрума са шест частни дружества - "Сариел" АД, "Билдърс Инвест" ЕООД, "Дом Мадика Инвест" ООД, "Хай Клас Резидънс" ЕООД, "Източноевропейски строителен холдинг" ЕООД и "Но Уърлд Пропъртис" ЕАД. Според инвеститорите, настоящият проект е съобразен с предложенията, постъпили по време на публичното обсъждане, проведено по-рано тази година. От дружеството припомнят, че през 2022 г. вече са предоставили безвъзмездно на Община Бургас 2,9 дка, за да се улесни изграждането на улици и транспортни връзки. С новото дарение общият размер на предоставените терени надхвърля 6 дка, което според инвеститора е "безпрецедентен акт на социална отговорност в полза на обществото". В становище, адресирано до председателя на Общинския съвет Михаил Хаджиянев и кмета на града Димитър Николов, инвеститорите заявяват несъгласие с предложение за замяна или отчуждаване на собствеността им, направено от група съветници. Според тях подобна мярка би довела до сериозни финансови загуби, тъй като в терена вече са инвестирани значителни ресурси. Вместо това фирмите изразяват готовност да работят в партньорство с общината. Проектът им предвижда изграждане на нова улична мрежа, модерни жилищни и обществени пространства, с акцент върху екологични и устойчиви архитектурни решения, включително мащабно озеленяване и достатъчно паркоместа. "Намеренията ни съчетават обществения интерес с необходимия баланс между градоустройствено развитие и частна предприемаческа инициатива", се казва още в становището. Според представената информация, собствеността върху терена е придобита още през 2014 г., след като Община Бургас губи контрол в дружество със смесено участие, и след проведени търгове от частен съдебен изпълнител, при които не са се явили други кандидати. В устройствения план зоната е отредена за спорт, хотели, офиси и комплексно обществено обслужване с високо застрояване. Изпълнителният директор на "Сариел" АД Димитър Колев заявява, че проектът има за цел да активизира развитието на зоната, която вече над десетилетие остава неразвита, въпреки нуждата от нови жилища, инфраструктура и спортни съоръжения в града. "Вярваме, че Общинският съвет ще оцени значението на предложението, което отговаря както на обществените интереси, така и на дългосрочната визия за развитие на Бургас", посочва още Колев.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Пожар унищожи кабините на комбайн и два товарни автомобила край свиленградското село Райкова могила
|
|
|
Жена на 42 г. е задържана за шофиране с 1,75 промила алкохол край Арчар
|
|
|
Младежкият център в Монтана организира любителски турнир по тенис
|
|
|
Съдът отмени част от решението на Общинския съвет в Димитровград за такса битови отпадъци за 2026 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Оряхово ще обсъди кандидатстване по трансграничен проект за развитие на зоната Карна – Оряхово
|
|
|
Общинският съвет в Свиленград одобри започването на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт
|
|
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Ако в бюджета се предложи държавните служители да плащат сами осигуровките си, ще имаме реакция
|
|
|
Печалба от близо шест хиляди лева отчете за миналата година МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй пред Общинския съвет
|
|
Радиопрограми



Тикер
7160
ЗАПАЗИ
Пешеходка на 18 години пострада при пътен инцидент снощи на кръстовището на ул.“Кап. Петко Войвода“ и бул. „Княз Ал. Батенберг“ в Казанлък. Това съобщиха от ...