Основна линия
Възможност за откриване на българско дипломатическо представителство в столицата на Оман обсъдиха външните министри на България и Оман
9538
България
Възможност за откриване на българско дипломатическо представителство в столицата на Оман обсъдиха външните министри на България и ОманВъзможност за откриване на българско дипломатическо представителство в столицата на Оман - Маскат, обсъдиха министрите на външните работи на България и на Оман Георг Георгиев и Саид Бадър бин Хамад Албусайди по време на среща в рамките на 80-ата сесия на Общото събрание на ООН. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи.Двамата първи дипломати обсъдиха конкретни стъпки за задълбочаване на двустранните отношения и сътрудничество в сектори от взаимен интерес – енергетика, търговия, инвестиции, иновации, образование и култура.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 25 Септември 2025, 17:45 ч.
Възможност за откриване на българско дипломатическо представителство в столицата на Оман - Маскат, обсъдиха министрите на външните работи на България и на Оман Георг Георгиев и Саид Бадър бин Хамад Албусайди по време на среща в рамките на 80-ата сесия на Общото събрание на ООН. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи. Срещата се проведе по инициатива на оманската страна и е част от активизиращия се политически диалог между двете държави, започнал с историческата визита на министър Албусайди в България през юли 2025 г. Двамата първи дипломати обсъдиха конкретни стъпки за задълбочаване на двустранните отношения и сътрудничество в сектори от взаимен интерес – енергетика, търговия, инвестиции, иновации, образование и култура. Акцент в разговора беше поставен и върху предстоящия първи кръг политически консултации на ниво заместник-министър на 30 септември 2025 г. в столицата на Оман. В рамките на срещата бе подписан Меморандум за сътрудничество между Дипломатическия институт към министъра на външните работи на България и Дипломатическата академия на Министерството на външните работи на Султаната Оман, който поставя основите на системен обмен на опит и експертиза в областта на дипломатическото обучение. Министър Георгиев подчерта значението на възходящата тенденция в отношенията между България и Оман, както и перспективата тя да бъде надградена с реализирането на държавно посещение на султана на Оман в България. Двамата първи дипломати обсъдиха и идентифициране на механизми за разширяване на търговско-икономическото сътрудничество, потенциала за създаване на директна въздушна връзка между София и Маскат, възможности за партньорство в областта на дигиталната трансформация и изкуствения интелект, включително по линия на проекта BgGPT и бъдещото сътрудничество по инициативата OmanGPT. Министър Георгиев е част от делегацията, водена от премиера Росен Желязков, която участва в 80-ата сесия на Общото събрание на ООН.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Пожар унищожи кабините на комбайн и два товарни автомобила край свиленградското село Райкова могила
|
|
|
Жена на 42 г. е задържана за шофиране с 1,75 промила алкохол край Арчар
|
|
|
Младежкият център в Монтана организира любителски турнир по тенис
|
|
|
Съдът отмени част от решението на Общинския съвет в Димитровград за такса битови отпадъци за 2026 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Оряхово ще обсъди кандидатстване по трансграничен проект за развитие на зоната Карна – Оряхово
|
|
|
Общинският съвет в Свиленград одобри започването на процедури по избор на изпълнител на обществения транспорт
|
|
|
Пешеходка пострада при пътен инцидент снощи в Казанлък
|
|
|
Ако в бюджета се предложи държавните служители да плащат сами осигуровките си, ще имаме реакция
|
|
|
Печалба от близо шест хиляди лева отчете за миналата година МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Козлодуй пред Общинския съвет
|
|
Радиопрограми



Тикер
9538
ЗАПАЗИ
Пешеходка на 18 години пострада при пътен инцидент снощи на кръстовището на ул.“Кап. Петко Войвода“ и бул. „Княз Ал. Батенберг“ в Казанлък. Това съобщиха от ...