3166
България
За първи път в Бургас бе произведена електроенергия от хранителни отпадъциЗа първи път в Бургас бе произведена електроенергия от хранителни отпадъци, събрани разделно от домакинствата."Благодаря на всички мои съграждани, които изхвърлят разделно остатъците от храна в кафявите кофи до контейнерите", пише кметът.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 02 Октомври 2025, 09:50 ч.
За първи път в Бургас бе произведена електроенергия от хранителни отпадъци, събрани разделно от домакинствата. Това съобщи кметът Димитър Николов на официалната си Фейсбук страница, като отбеляза, че процесът е извършен в новата анаеробна инсталация на града. "Благодаря на всички мои съграждани, които изхвърлят разделно остатъците от храна в кафявите кофи до контейнерите", пише кметът. Припомняме, че анаеробната инсталация в Бургас е първата в България, която работи по принципа на суха метанизация. Съоръжението разполага с капацитет за преработка на над 30 000 тона отпадъци годишно и е без аналог в страната. Включва 8 биореактора, система за биогаз, газово хранилище, 6 тунела за компостиране и когенераторна система от най-висок клас за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия. Инсталацията е оборудвана със съвременни системи за управление на ферментацията, мониторинг и контрол на процесите. Разграждането на отпадъците се извършва при пълна липса на кислород, с помощта на специални бактерии, което води до получаването на висококачествен компост и метан. Съоръжението бе открито през ноември 2023 г. и е изградено по проект №BG16M1OP002-2.004-0002 по Оперативна програма "Околна среда 2014–2020", с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Младежкият център в Монтана организира любителски турнир по тенис
|
|
|
Съдът отмени част от решението на Общинския съвет в Димитровград за такса битови отпадъци за 2026 г.
|
|
|
8 "б" клас от природо-математическата гизназия е шампион във видинската ученическа баскетболна лига
|
|
|
Пловдивският окръжен съд осъди на 15 г. затвор мъж за умишлено убийство в кравеферма в Съединение
|
|
|
Областната епизоотична комисия обсъди мерките срещу шарката по дребните преживни животни в Първомайско
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
При 32 катастрофи през изминалото денонощие в страната са ранени 43 души, един е загинал
|
|
|
Потушени са 80 пожара в страната през изминалото денонощие, няма загинали и пострадали
|
|
|
Парламентът да започне работа с обсъждане на оставката на Делян Добрев като народен представител, предвижда проектопрограмата за тази седмица
|
|
|
Сервитути, промяна на статута на земеделски земи и отчет на местната болница ще обсъждат общинските съветници в Козлодуй
|
|
|
Кметът на Борово иска общински язовир да бъде прехвърлен безвъзмездно на държавата
|
|
Радиопрограми



Тикер
3166
ЗАПАЗИ
Любителски турнир по тенис за младежи на възраст от 15 до 29 години ще се проведе на 7 юли в Монтана, съобщиха от Младежкия център в града.
Надпреварата ще започне в 17:00 часа на ...