В детайли
Район „Витоша“ си връща имот, използван като частен паркинг над 30 години; наемателите оспорват собствеността
2748
България
Район „Витоша“ си връща имот, използван като частен паркинг над 30 години; наемателите оспорват собственосттаРайона администрация „Витоша“ в София предприема действия по освобождаване на общински имот, който повече от три десетилетия е бил използван като частен паркинг.Пред журналисти районния кмет Зарко Клинков посочи, че сигнал за случая е подаден от гражданин в началото на мандата на настоящата администрация.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 30 Октомври 2025, 10:19 ч.
Района администрация „Витоша“ в София предприема действия по освобождаване на общински имот, който повече от три десетилетия е бил използван като частен паркинг. Районният кмет Зарко Клинков заяви, че теренът е общинска частна собственост с вписан документ и съдебно определение, докато наемателите оспорват това и твърдят, че имат валидно съдебно решение и договор за наем. Пред журналисти районния кмет Зарко Клинков посочи, че сигнал за случая е подаден от гражданин в началото на мандата на настоящата администрация. Оттогава районът води „яростна битка“ за възстановяване на собствеността. „Имотът е общинска частна собственост, вписана в Агенцията по вписванията, с документ за собственост и съдебно определение. В момента изземваме имот, контролиран от частни лица“, каза Клинков. Според него теренът е бил ограден и ползван като платен паркинг от 1994 година, като граждани са съобщили, че са плащали по около 200 лева месечно за паркомясто. „Призовавам хората, които са заплатили месечен или годишен абонамент, да заведат съдебни искове срещу лицата, събирали пари за общинска собственост“, допълни районният кмет. Клинков уточни, че има влязло в сила определение на Върховния административен съд от 30 септември тази година, с което се потвърждава изземването и преминаването на имота във владение на район „Витоша“. По думите му районната администрация ще осъществява ежедневен контрол на място, за да не бъде отново заграден теренът. Той съобщи още, че ще бъдат заведени искове за нанесени щети и пропуснати ползи, а мястото ще бъде благоустроено и отворено за свободно ползване от гражданите. От своя страна, мъже, представили се като Калоян и Наско – представители на фирмата, стопанисвала паркинга, заявиха пред журналисти, че имат валиден договор за наем и съдебно решение в тяхна полза. Те твърдят, че Върховният административен съд (ВАС) е постановил решение, с което осъжда Столичната община, и че има висящо дело за собствеността на терена. „Има две определения на ВАС от различни състави с противоположни становища и чакаме съдът да се произнесе кое е в сила. Докато няма друго решение, ние сме във владение на имота“, посочи Калоян. На журналистически въпрос колко наем са изисквали от собствениците на автомобилите, които са използвали паркоместата, той посочи, че таксата за паркиране е била 100 лева месечно, а след началото на съдебния спор, плащания от граждани не се събират. Кметът на район „Витоша“ обаче заяви, че действията по освобождаването са окончателни и че администрацията ще отстоява законността за всеки отделен случай на неправомерно ползване на общинска собственост. На терен общински съветници от ГЕРБ-СДС посочиха, че са проследили казуса и по думите им са изцяло на страната на "буквата на закона". Общинският съветник Румен Александров каза, че ако наистина този паркинг се окаже незаконен, той трябва да бъде премахнат и да се осигури достъп за всички граждани.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Нормално е движението през граничните преходи и пунктове със съседните държави, съобщиха от „Гранична полиция“
|
|
|
Председателят на парламента Михаела Доцова ще открие 13-ата пленарна сесия на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа
|
|
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
|
|
|
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Признаваме значението на силното и активно парламентарно измерение като неразделна част от архитектурата на ПСЮИЕ
|
|
|
Административният съд във Варна образува ново дело по иск на бившата транспортна болница срещу Националната здравноосигурителна каса
|
|
|
Отбелязваме 30 години от създаването на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, чието начало бе в София
|
|
|
Условията за туризъм в планините са добри, но хората да следят прогнозата за времето заради възможни бури
|
|
|
Областната администрация в Разград отваря врати за граждани по повод Деня на държавния служител
|
|
Радиопрограми



Тикер
2748
ЗАПАЗИ
Трафикът е нормален на всички гранични преходи и контролно-пропускателни пунктове със съседните държави, съобщиха от „Гранична полиция“ за движението на българските гра ...