Сфера
Изчичат се дървета по улица в ремонт в Пловдив, районният кмет обясни, че е направена експертиза и става дума за стари и опасни дървета
7558
България
Изчичат се дървета по улица в ремонт в Пловдив, районният кмет обясни, че е направена експертиза и става дума за стари и опасни дърветаИзсичат се масово дървета по улица „Генерал Колев“ в Пловдив, която в момента се ремонтира.В интервю кметът на район „Западен“ Тони Стойчева каза, че има издадена заповед и обясни, че това са вече стари за градска среда дървета, на над 60-70 години, с гъбични заболявания, а след всяка буря има много паднали клони. Освен това всички дървета са по бордюрите и са повдигнали тротоарите и паважната настилка, а кореновата им система компрометирала и подземните комуникации.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 03 Ноември 2025, 12:27 ч.
Изсичат се масово дървета по улица „Генерал Колев“ в Пловдив, която в момента се ремонтира. Сечта започна миналата седмица, . В интервю кметът на район „Западен“ Тони Стойчева каза, че има издадена заповед и обясни, че това са вече стари за градска среда дървета, на над 60-70 години, с гъбични заболявания, а след всяка буря има много паднали клони. Освен това всички дървета са по бордюрите и са повдигнали тротоарите и паважната настилка, а кореновата им система компрометирала и подземните комуникации. В началото на октомври е проведено обществено обсъждане относно състоянието на дървесната система по улица „Генерал Колев“, на което е била представена изготвената фито-санитарна експертиза. На това обсъждане са присъствали ландшафтният архитект на района, представител на съюза на ландшафтните архитекти, който е бил и независим представител в изготвената експертиза, представител на Общинското предприятие (ОП) „Градини и паркове“ и няколко граждани, живущи на улицата. Експертите са прегледали всяко дърво, подробно са описали неговото състояние и са на мнение, че е по-добре да се премахнат тези дървета, тъй като след реконструкцията до година-две ще изсъхнат. Издадена е заповед за премахването на 60 дървета, които попадат в трасето на улицата, от тях 11 са били крайно опасни, уточни кметът на „Западен“. Премахват се дървета от вида "Японска софора" и по препоръка на ландшафтните архитекти там ще се засадят добре развити фиданки от вида "Полски ясен" като дърво, което по-устойчиво има по-малка нужда от резитби и е сравнително бързорастящ вид, подходящ за условията в градска среда. Всяко едно дърво, за което се прецени, че може да оцелее след реконструкцията и има потенциал и живот в него, ще бъде запазено, категорична бе Стойчева. Компенсаторно ще се засадят нови, които ще са не по-малък брой от премахнатите, с потенциал за следващите 50-60 години да има добро озеленяване. Ще се засадят не по-малко от 70 дървета, така че на 100% да се компенсират отсечените. Тони Стойчева са аргументира още, че две-три години след реконструкцията на бул. “Хаджи Димитър“ в района вече има изсъхнали дървета, които тогава не са били отсечени. За тях има издадени заповеди за премахването им, но за съжаление капацитетът на ОП “Градини и Паркове“ не е голям и все още се чака това да случи. Също така при ремонта на ул. „Царевец“ са били запазени големи чинари, които обаче са изсъхнали още преди ремонтът да бъде завършен и се е наложило премахването им, когато вече е имало положени настилки, а това е било доста по-трудно. Кметът на „Западен“ риторично попита кой ще носи отговорност при инцидент заради паднало дърво. По думите преди години кметът на район „Централен“ е разрешил отрязването на тополите от южната страна на река Марица, а кметът на район „Северен“ не е разрешил да се премахнат тополите от северната страна, а това лято клон от топола от северната страна на реката падна и уби човек.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
|
|
|
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
|
|
|
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
|
|
|
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Председателят на парламента Михаела Доцова ще открие 13-ата пленарна сесия на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа
|
|
|
Новият състав на Централната избирателна комисия стъпва в длъжност
|
|
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
Радиопрограми



Тикер
7558
ЗАПАЗИ
Министърът на външните работи Велислава Петрова се срещна с Мухамад Анис Мата, заместник-министър на външните работи на Република Индонезия, като част от неговата работна обиколка ...