Местен фокус
Реформата на Васил Терзиев в паркирането е размита версия на предложенията на "Спаси София"
6672
България
Реформата на Васил Терзиев в паркирането е размита версия на предложенията на "Спаси София"Той заяви, че СОС в мнозинството си е изцяло бламиран и блокиран и е в пълно неведение за действията на администрацията.Той коментира, че с предложената от Терзиев реформа е направен "един калабалък", от който единствено се получава така, че хората ще плащат много по-високи цени за винетен стикер и за платено паркиране, без да се прави реформа.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 05 Ноември 2025, 14:47 ч.
Предложената от Васил Терзиев реформа в паркирането и "Продължаваме промяната-Демократична България" е размита версия на предложенията на "Спаси София", заяви Борис Бонев, председател на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет. Той заяви, че СОС в мнозинството си е изцяло бламиран и блокиран и е в пълно неведение за действията на администрацията. "Писна ми от хора, които си търсят оправдания, вместо да търсят решение", каза Бонев. "Внасяме доклад след доклад в опит да решаваме проблемите на софиянци, докато други само мрънкат или се пекат на плажа в Копакабана", заяви Борис Бонев. Той коментира, че с предложената от Терзиев реформа е направен "един калабалък", от който единствено се получава така, че хората ще плащат много по-високи цени за винетен стикер и за платено паркиране, без да се прави реформа. Според Бонев не се решава основният проблем, а именно липсата на паркоместа в центъра. Председателят на "Спаси София" отбеляза, че не се предлага истинска реформа в паркирането - не се създават нови правила за служебните абонаменти, защото фирмите ще поддържат същия брой служебни абонаменти, но на по-висока цена. Отново ще има цели улици в центъра на София, които ще са задръстени от служебни абонаменти и няма да може да се паркира от хората, които ползват личните си автомобили. Бонев подчерта, че въпреки голямата подкрепа за червената зона в центъра на столицата, кметът Терзиев и ПП-ДБ не са събрали смелост да предложат такава зона в центъра, с което не се предлагат промени в паркирането. Той отбеляза, че столичният кмет на практика наказва живущите в центъра увеличава двойно цените за винетни стикери. Това е драстично и несправедливо увеличение, коментираха от "Спаси София" и добавиха, че истинската цел на зоните е да регулират трафик в обхвата си, а не да наказват живущите. "Спаси София" предлагат червената зона да струва 5,00 лв. на час и да бъде с работно време от 9:00 до 21:00 часа всеки ден, включително събота и неделя. Абонаментът за зоната на година да струва 200 лв., каквато е цената на стикера в момента за синя зона. В зоната да може да се паркира до три часа в рамките на деня, като се въвежда опция за закупуване на дневна карта за престой, за да не се налага хората да мамят системата. Общинският съветник от "Спаси София" Андрей Зографски заяви на брифинга, че в момента при изпращане на есемес в София за платено паркиране 29 стотинки отиват директно в джоба на трите мобилни оператора и не остават в общинската каса. Ако се приеме реформата на кмета Терзиев, този дял ще скочи до 56 и 70 стотинки за всеки час паркиране, поясни той. По думите му на годишна база това означава 10 млн. лева чист приход годишно, а за пет години - 50 млн. лева. От "Спаси София" са изчислили, че с корекция само на един договор с някой от мобилните оператори могат да бъдат закупени 70 нови автобуса. Затова от партията предлагат таван от 14 стотинки за един есемес, което би спестило на общината 8 млн. лв. годишно или 40 млн. лв. за целия срок на договора. Докладът на кмета на София Васил Терзиев за реформата в паркирането трябва да бъде разгледан на следващото заседание на СОС на 13 ноември.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
|
Граждани ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутати и Областната администрация в Разград
|
|
|
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
|
|
|
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния ще се състои в Пазарджик
|
|
|
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Новият състав на Централната избирателна комисия стъпва в длъжност
|
|
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
Радиопрограми



Тикер
6672
ЗАПАЗИ
Общинският съвет в Самуил даде съгласие за изплащане на данък върху добавената стойност (ДДС) в размер на 202 687 евро по проект за реконструкция и подмяна на вътрешната водопровод ...