Начало Местен фокус Нова структура на администрацията в Столичната община предлага кметът Васил Терзиев
11137
България

Нова структура на администрацията в Столичната община предлага кметът Васил Терзиев

Нова структура на администрацията в Столичната община предлага кметът Васил Терзиев, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.Кметът внесе в Столичния общински съвет доклад с предложение за нова структура на администрацията, изготвена след задълбочен анализ на функциите, процесите и отговорностите в управлението на града, съобщават от общината.

Автор: БТА / Редактор: | 06 Ноември 2025, 17:53 ч.
Нова структура на администрацията в Столичната община предлага кметът Васил Терзиев
Нова структура на администрацията в Столичната община предлага кметът Васил Терзиев
Снимка © DFA

Нова структура на администрацията в Столичната община предлага кметът Васил Терзиев, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.

Геополитическите рискове, климатичните предизвикателства и ускореното навлиза

Общинският съвет в Радомир даде съгласие за отправяне на предложение за включ

Разлог е театрален град. Нашата община е такава и фестивалът освен жителите ,

Решения, свързани с пазарни оценки, продажба на придаваеми имоти, както и с р

Софийският градски съд даде ход на делото за катастрофата, при която загина 1

Кметът внесе в Столичния общински съвет доклад с предложение за нова структура на администрацията, изготвена след задълбочен анализ на функциите, процесите и отговорностите в управлението на града, съобщават от общината.

Промяната надгражда започнатите управленски реформи на кмета Васил Терзиев и има за цел не просто организационно пренареждане, а по-устойчива и предвидима система на управление, която осигурява по-ясно разпределение на отговорностите, по-висока ефективност и по-добра координация между екипите. Всички изменения се извършват без увеличаване на общата численост на администрацията, чрез оптимизация на съществуващия ресурс с цел по-бързо и резултатно изпълнение на приоритетите на града, посочват от общината.

Тази структура е резултат от внимателен анализ на процесите. Предлагаме модел, който не обслужва конкретни хора, а обществения интерес, и търсим устойчивост – модел, който ще работи еднакво добре и след този мандат, посочи кметът. Той добави, че не иска временни оперативни решения, а управленска рамка, която да носи резултати във времето.

Една от ключовите промени в новата структура е създаването на позицията заместник-кмет по градоустройство – фигура, която ще има стратегическа роля за интегриране на всички процеси, свързани с планирането и развитието на София, съобщи още столичният кмет. Решението цели да възстанови баланса между политическата отговорност и експертната независимост в градоустройството.

Новият заместник-кмет ще бъде носител на стратегическите решения и на политическата отговорност за резултатите – така, както е във всички модерни европейски столици. В същото време главният архитект запазва и ще продължи да упражнява своите експертни правомощия по Закона за устройство на територията – издаване на разрешения за строеж, одобряване на проекти и контрол върху законосъобразността и качеството на строителството. По този начин се постига ясно разграничение на функциите: политическото ниво определя визията и приоритетите, а експертното – гарантира качеството и спазването на закона, посочи кметът.

Окръжният съд в Хасково измени мярката за неотклонение на 35-годишна жена от

До приемането на Закона за държавния бюджет за 2026 г. Министерският съвет мо

Общото събрание на държавите страни по Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на н

"През годините в София се стигна до изкривяване на баланса, при което главният архитект се превърна във властова фигура - позиция, каквато законодателят никога не е предвиждал. Главният архитект трябва да бъде експерт, избран с конкурс, който гарантира професионализъм и независимост, но не и човек, който определя политиката на развитие на града. С тази реформа възстановяваме справедливия ред, при който кметът и заместник-кметът носят политическата отговорност, а главният архитект – експертната", заяви кметът на София Васил Терзиев.

Новата структура предвижда създаването на ново направление "Сигурност", звено за стратегически комуникации, инспекторат за противодействие на корупцията и административна единица за поддръжка на изградените обекти – промени, които осигуряват модерна и функционална рамка за управление, отговаряща на стандартите на една съвременна европейска столица.

Предлаганите промени не предвиждат увеличаване на щатните бройки - Столичната община ще работи със същия брой служители, но по-ефективно. Новата структура подрежда функциите така, че да няма дублиране между звената и всеки екип да знае ясно своята роля и отговорност. Чрез по-добра координация и вътрешна организация общината ще може да реализира повече проекти, с по-малко бюрокрация и по-бързи резултати за гражданите. С новата структура се въвежда чисто разграничение между стратегическите, експертните и административните функции, като се създават по-преки линии на отчетност и контрол. Промяната въвежда и нов модел на сътрудничество между различните направления – екипна работа по общи проекти и интегрирани решения в интерес на гражданите на София, посочват още от общината.

Докладът за новата структура ще се разглежда на заседание на Столичния общински съвет на 13 ноември. 

Вчера кметът на София Васил Терзиев поиска оставката на главния архитект на София Богдана Панайотова с публикация във Фейсбук. Още от началото на мандата беше ясно, че София има нужда от нов подход в градоустройството – дългосрочно планиране, по-добра координация и модерна структура, която да работи с ясни приоритети и резултати, отбеляза Терзиев. Той допълни, че в хода на работата им е станало ясно, че с арх. Панайотова имат различни виждания за това как трябва да изглежда тази организация и каква да бъде ролята на главния архитект в нея. 

В отговор с публикация във Фейсбук Панайотова съобщи, че няма намерение да подава оставка. Днес Васил Терзиев публикува информация, че ми е поискал оставката като главен архитект. Нямам намерение да подам оставка. И съм готова да дебатирам всяко мое решение с всеки, който е готов да го направи лице в лице с мен, заявява Панайотова. Тя посочва, че пише в качеството си на главен архитект на Столичната община от болничното легло, където е на системи от миналата седмица. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
Към местната структура на „Прогресивна България“ в Монтана е създаден Консултативен съвет по младежки политики, който ще обединява млади хора от всички общини в областт ...
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
Централната избирателна комисия (ЦИК) приключи работата си в мандат 2021–2026 г. с последно заседание днес, 22 юни 2026 г., съобщиха от комисията. През изминалите пет години ...
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа, съобщиха от пресцентъра на съда. Инцидентът е станал на 26 ...
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан, каза на брифинг ст. комисар Цветан Пировски, директор на Областната дирекция на МВР – Варна. В момента текат п ...
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България, каза пред журналисти директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов. П ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество травми и е транспортиран в плевенска болница, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във ...
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата. На извънредно заседание Общинският съвет даде съгласие за предоставяне на в ...
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
Челен удар между два леки автомобила затвори временно пътя между Свищов и свищовското село Вардим, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Произше ...
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново, където към 18:30 часа се удариха два камиона, се регулира от полицията, каза дежурният в Областно пътно у ...
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
Общинският съвет в Самуил даде съгласие за изплащане на данък върху добавената стойност (ДДС) в размер на 202 687 евро по проект за реконструкция и подмяна на вътрешната водопровод ...
Тикер в 04:49 ч.
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество трав ...
Начало Местен фокус
11137
България

Нова структура на администрацията в Столичната община предлага кметът Васил Терзиев

Нова структура на администрацията в Столичната община предлага кметът Васил Терзиев, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.Кметът внесе в Столичния общински съвет доклад с предложение за нова структура на администрацията, изготвена след задълбочен анализ на функциите, процесите и отговорностите в управлението на града, съобщават от общината.

| 06 Ноември 2025, 17:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Нова структура на администрацията в Столичната община предлага кметът Васил Терзиев
Нова структура на администрацията в Столичната община предлага кметът Васил Терзиев
Снимка © DFA

Нова структура на администрацията в Столичната община предлага кметът Васил Терзиев, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.

Кметът внесе в Столичния общински съвет доклад с предложение за нова структура на администрацията, изготвена след задълбочен анализ на функциите, процесите и отговорностите в управлението на града, съобщават от общината.

Промяната надгражда започнатите управленски реформи на кмета Васил Терзиев и има за цел не просто организационно пренареждане, а по-устойчива и предвидима система на управление, която осигурява по-ясно разпределение на отговорностите, по-висока ефективност и по-добра координация между екипите. Всички изменения се извършват без увеличаване на общата численост на администрацията, чрез оптимизация на съществуващия ресурс с цел по-бързо и резултатно изпълнение на приоритетите на града, посочват от общината.

Тази структура е резултат от внимателен анализ на процесите. Предлагаме модел, който не обслужва конкретни хора, а обществения интерес, и търсим устойчивост – модел, който ще работи еднакво добре и след този мандат, посочи кметът. Той добави, че не иска временни оперативни решения, а управленска рамка, която да носи резултати във времето.

Една от ключовите промени в новата структура е създаването на позицията заместник-кмет по градоустройство – фигура, която ще има стратегическа роля за интегриране на всички процеси, свързани с планирането и развитието на София, съобщи още столичният кмет. Решението цели да възстанови баланса между политическата отговорност и експертната независимост в градоустройството.

Новият заместник-кмет ще бъде носител на стратегическите решения и на политическата отговорност за резултатите – така, както е във всички модерни европейски столици. В същото време главният архитект запазва и ще продължи да упражнява своите експертни правомощия по Закона за устройство на територията – издаване на разрешения за строеж, одобряване на проекти и контрол върху законосъобразността и качеството на строителството. По този начин се постига ясно разграничение на функциите: политическото ниво определя визията и приоритетите, а експертното – гарантира качеството и спазването на закона, посочи кметът.

"През годините в София се стигна до изкривяване на баланса, при което главният архитект се превърна във властова фигура - позиция, каквато законодателят никога не е предвиждал. Главният архитект трябва да бъде експерт, избран с конкурс, който гарантира професионализъм и независимост, но не и човек, който определя политиката на развитие на града. С тази реформа възстановяваме справедливия ред, при който кметът и заместник-кметът носят политическата отговорност, а главният архитект – експертната", заяви кметът на София Васил Терзиев.

Новата структура предвижда създаването на ново направление "Сигурност", звено за стратегически комуникации, инспекторат за противодействие на корупцията и административна единица за поддръжка на изградените обекти – промени, които осигуряват модерна и функционална рамка за управление, отговаряща на стандартите на една съвременна европейска столица.

Предлаганите промени не предвиждат увеличаване на щатните бройки - Столичната община ще работи със същия брой служители, но по-ефективно. Новата структура подрежда функциите така, че да няма дублиране между звената и всеки екип да знае ясно своята роля и отговорност. Чрез по-добра координация и вътрешна организация общината ще може да реализира повече проекти, с по-малко бюрокрация и по-бързи резултати за гражданите. С новата структура се въвежда чисто разграничение между стратегическите, експертните и административните функции, като се създават по-преки линии на отчетност и контрол. Промяната въвежда и нов модел на сътрудничество между различните направления – екипна работа по общи проекти и интегрирани решения в интерес на гражданите на София, посочват още от общината.

Докладът за новата структура ще се разглежда на заседание на Столичния общински съвет на 13 ноември. 

Вчера кметът на София Васил Терзиев поиска оставката на главния архитект на София Богдана Панайотова с публикация във Фейсбук. Още от началото на мандата беше ясно, че София има нужда от нов подход в градоустройството – дългосрочно планиране, по-добра координация и модерна структура, която да работи с ясни приоритети и резултати, отбеляза Терзиев. Той допълни, че в хода на работата им е станало ясно, че с арх. Панайотова имат различни виждания за това как трябва да изглежда тази организация и каква да бъде ролята на главния архитект в нея. 

В отговор с публикация във Фейсбук Панайотова съобщи, че няма намерение да подава оставка. Днес Васил Терзиев публикува информация, че ми е поискал оставката като главен архитект. Нямам намерение да подам оставка. И съм готова да дебатирам всяко мое решение с всеки, който е готов да го направи лице в лице с мен, заявява Панайотова. Тя посочва, че пише в качеството си на главен архитект на Столичната община от болничното легло, където е на системи от миналата седмица. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
Местен фокус
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Местен фокус
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
На преден план
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
Контекст
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
На преден план
Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици и електромобили за социалните услуги
В детайли
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
Основна линия
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
В детайли
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
В детайли
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.