Местен фокус
Перспективите за развитие на парламентарния диалог между Великобритания и България са отлични
9877
България
Перспективите за развитие на парламентарния диалог между Великобритания и България са отличниПерспективите за развитие на парламентарния диалог между Великобритания и България са отлични и целта е той да бъде използван пълноценно.Асер и заместник-председателят на групата лорд Филип Смит са на работно посещение у нас по покана на Групата за приятелство България – Великобритания в Народното събрание.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 07 Ноември 2025, 13:51 ч.
Перспективите за развитие на парламентарния диалог между Великобритания и България са отлични и целта е той да бъде използван пълноценно. Това заяви председателят на Народното събрание Рая Назарян, цитирана от пресцентъра на Народното събрание, на среща с председателя на групата за приятелство с България в британския парламент Джеймс Асер. Асер и заместник-председателят на групата лорд Филип Смит са на работно посещение у нас по покана на Групата за приятелство България – Великобритания в Народното събрание. Назарян отбеляза отличното състояние на двустранните отношения и подчерта, че Обединеното кралство е важен стратегически партньор на България в Европа и ключов съюзник в рамките на НАТО. Тя изрази готовност за по-нататъшно укрепване на сътрудничеството и диалога на двустранна и многостранна основа, включително по парламентарна линия. „Групите за приятелство са най-интересната и най-полезната част от междупарламентарния обмен. Те дават възможност за опознаване и изграждане на доверие, разкриват нови възможности и подкрепят инициативи, полезни за гражданите“, посочи председателят на парламента. Посещението на британските парламентаристи е по повод втората годишнина от подписването на Съвместната декларация за стратегическо партньорство между България и Великобритания, съобщи на срещата посланикът на Обединеното кралство у нас Натаниел Копси. Джеймс Асер изрази удовлетворение, че след осемгодишно прекъсване в британския парламент отново е сформирана група за приятелство с България, и подчерта, че срещите между парламентаристите ще допринесат за задълбочаване на двустранните отношения. Заместник-председателят на групата лорд Филип Смит добави, че целта на визитата е „да се гарантира, че доброто приятелство между двете страни е стабилна основа за развитие на бизнес контактите и икономическите инициативи“. Председателят на Групата за приятелство България – Великобритания Деница Сачева отбеляза, че в нея участват 72 народни представители, което е показателно за значението, което България отдава на укрепването на междупарламентарния диалог с Обединеното кралство. По време на разговора беше изразена благодарност за доброто отношение към българската общност във Великобритания и беше подчертано, че Обединеното кралство остава незаменим партньор на ЕС в областта на сигурността и отбраната, включително в рамките на евроатлантическата колективна отбрана. Общо бе мнението, че трябва да се продължи съвместната работа за една по-сигурна и стабилна Европа. Отбелязано беше, че много български студенти се обучават във Великобритания, докато британски младежи избират България за висше образование, особено в областта на медицината, стоматологията и фармацията. В рамките на посещението си в България британските парламентаристи ще проведат разговор и с председателя на парламентарната комисия по външна политика Йорданка Фандъкова, информираха още от пресцентъра на НС. През юли министърът на външните работи Георг Георгиев, по време на срещата си в британския парламент по покана на председателя на Групата за приятелство с България Джеймс Асер и заместник-председателя лорд Филип Смит, потвърди отличните двустранни отношения между България и Обединеното кралство. Георгиев подчерта значението на подписаната през октомври 2023 г. Съвместна декларация за стратегическо партньорство. Той акцентира върху необходимостта от активен парламентарен диалог и изрази благодарност за подкрепата към българската общност в Обединеното кралство – петата по численост в страната, съобщиха тогава от пресцентъра на външното ни министерство.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
|
|
|
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
|
|
|
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
|
|
|
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
9877
ЗАПАЗИ
Министърът на външните работи Велислава Петрова се срещна с Мухамад Анис Мата, заместник-министър на външните работи на Република Индонезия, като част от неговата работна обиколка ...