7355
България
Ловно-рибарската дружина в луковитското село Дерманци е разселила 15 еленаЛовно-рибарската дружина в луковитското село Дерманци е разселила 15 елена, съобщи председателят Даниела Димитрова.Инициативата е по десетгодишна програма за развитие на ловните райони и стопанисването на едър и дребен дивеч на Ловно-рибарското дружество в Луковит, обясни тя. Животните, по думите добре гледани, са от Държавното ловно стопанство "Витиня".
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 09 Ноември 2025, 08:25 ч.
Ловно-рибарската дружина в луковитското село Дерманци е разселила 15 елена, съобщи председателят Даниела Димитрова. Инициативата е по десетгодишна програма за развитие на ловните райони и стопанисването на едър и дребен дивеч на Ловно-рибарското дружество в Луковит, обясни тя. Животните, по думите добре гледани, са от Държавното ловно стопанство "Витиня". Петте мъжки и десетте женски елена са пуснати в 12 декара заградена площ в гориста местност. Изпълнени са и условията за разселване – изградена е голяма хранилка с навес, направени са и други навеси, под които евентуално да спят животните. Те са едногодишни и двугодишни. Сега е размножителният период и надеждите на местните ловци са до пролетта да има и поколения. Димитрова каза още, че предстои период на адаптация в района, до който минава и река. От нас зависи да ги храним и да имат спокойна среда, допълни тя. Подсигурени са люцерна, царевица, сол, вода, а в навесите е поставено сено, за да им е топло. "Предстои на събрание да решим какво точно ще правим. Ще обмислим дали да купим поне една-две допълнителни камери, с които ще можем да контролираме какво се случва", обясни председателят на ловно-рибарската дружина в Дерманци. В нея членуват 100 ловци, 12 от които са охрана на лова и тяхно задължение е да обхождат шестте ловностопански района. Бракониерски набези напоследък не е имало, но сега ловците ще бъдат още по-бдителни. "Имаме отстреляни доста чакали, гледаме да намалим и тяхната популация, защото те вредят както на едрия, така и на дребния дивеч. Така че от хората трябва да пазим животните. Ние, хората, сме най-отгоре по веригата и сме най-опасни", категорична е Даниела Димитрова. Тя добави, че популацията на елени в селото е намаляла. Разселване тук се прави за пръв път. Районът на друго луковитско село – Карлуково, през миналата година е обогатен с пет елена и там вече има и малки, родили се през май т.г.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
|
|
|
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
|
|
|
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
|
|
|
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
|
|
|
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
7355
ЗАПАЗИ
Към местната структура на „Прогресивна България“ в Монтана е създаден Консултативен съвет по младежки политики, който ще обединява млади хора от всички общини в областт ...