Местен фокус
С над 20 процента годишно се увеличават биофермерите у нас през последните две години
6475
Икономика
С над 20 процента годишно се увеличават биофермерите у нас през последните две годиниПрез последните две години в България се отчита значителен ръст на биологичните производители - с над 20 процента годишно, както и увеличение на площите и заявените животни, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев в Ямбол. Той участва в информационната кампания „Призвание: БиоЛогичен!“, посветена на популяризирането на биологичното производство.По думите му интересът на фермерите е насочен както към биологичното растениевъдство, така и към биологичното животновъдство.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 12 Ноември 2025, 12:32 ч.
През последните две години в България се отчита значителен ръст на биологичните производители - с над 20 процента годишно, както и увеличение на площите и заявените животни, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев в Ямбол. Той участва в информационната кампания „Призвание: БиоЛогичен!“, посветена на популяризирането на биологичното производство. По думите му интересът на фермерите е насочен както към биологичното растениевъдство, така и към биологичното животновъдство. „Ние като държава имаме определени цели и се стараем да ги стимулираме, за да прилагат тези практики, защото така се осигурява и здравословна храна“, посочи Янчев. В момента близо 4 процента от земеделските площи в страната са сертифицирани за биопроизводство. Заместник-министърът уточни, че това е сериозен напредък спрямо 2023 г., макар и все още далеч от заложените цели. При биологичното животновъдство имаме над два пъти увеличени сертифицирани площи и животни, докато при растениевъдството напредъкът е по-умерен, но видим, отбеляза той. Част от процедурите за кандидатстване за сертифициране ще бъдат облекчени, но контролът ще остане засилен, подчерта зам.-министърът. „За да сме сигурни, че те произвеждат качествена и здравословна храна. Тази година сме се постарали контролът да е навременен, защото е много важно за самите фермери. В последните няколко години имаше изоставане в кампаниите за прием на заявления, а оттам и с проверките“, каза още той. Субсидиите на биофермерите тази година ще бъдат изплатени още през декември, каза Янчев и отбеляза, че това е стъпка в правилната посока. Според фермери биоживотновъдството обаче е съпроводено с много трудности. „Няма нищо сигурно, в постоянна неизвестност сме. Започва програмният период при едни условия, сега тепърва се променят. Самата мярка беше едногодишна, сега се променя, става с тригодишен ангажимент, бюджетът също се променя“, коментира Йордан Трифонов, който над 10 години се занимава с биоживотновъдство и отглежда над 120 крави в Боляровско. По думите му проблем остава и липсата на биологичен пазар у нас. „Ние продаваме на конвенционални цени, просто спазваме регламента на биологично производство. И се надяваме един ден този пазар да се отвори, ама кога – нямам представа“, коментира още животновъдът. В информационната кампания „Призвание: БиоЛогичен!“ на земеделското министерство тази година са включени шест областни града, сред които е и Ямбол. На срещата със заместник-миснистър Янчев и експерти в културно-информационния център „Безистен“ в града присъстваха стотици фермери от региона.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
|
|
|
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
|
|
|
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
|
|
|
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
|
|
|
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
6475
ЗАПАЗИ
Към местната структура на „Прогресивна България“ в Монтана е създаден Консултативен съвет по младежки политики, който ще обединява млади хора от всички общини в областт ...