Местен фокус
Изграждането на нова болнична сграда ще осигури по-добри условия за лекарите и пациентите
7031
България
Изграждането на нова болнична сграда ще осигури по-добри условия за лекарите и пациентитеИзграждането на нова модерна болнична сграда от инвеститора „Софиямед“ ще подобри значително условията на труд за медицинския персонал и качеството на здравните услуги за населението в региона.Това каза управителят на МБАЛ „Югозападна болница“ доктор Илия Тонев. Той поясни, че по предложение на „Софиямед“ в срок от две години се предвижда изграждането на нова болнична сграда и рехабилитация на съществуващите сгради на болниците в Петрич и Сандански, за да бъдат разширени дейности като онкология, урология и вътрешни болести.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 12 Ноември 2025, 15:35 ч.
Изграждането на нова модерна болнична сграда от инвеститора „Софиямед“ ще подобри значително условията на труд за медицинския персонал и качеството на здравните услуги за населението в региона. Това каза управителят на МБАЛ „Югозападна болница“ доктор Илия Тонев. Той поясни, че по предложение на „Софиямед“ в срок от две години се предвижда изграждането на нова болнична сграда и рехабилитация на съществуващите сгради на болниците в Петрич и Сандански, за да бъдат разширени дейности като онкология, урология и вътрешни болести. Новата база ще разполага с модерна апаратура и ще създаде възможности за въвеждане на нови медицински направления. „Има инвестиционно намерение „Софиямед“ да участва в болничната медицинска дейност в района, като построи нов болничен комплекс и реновира досега съществуващите сгради. Приложението е частната фирма да се включи в капитала на „Югозападна болница“, като ни помогне с финансови средства, управленски опит и най-важното може би с кадри от различни специалности, които ще бъдат насочвани от многото структури, които имат София и в други части на страната. Самите медицински кадри, които досега са ангажирани в дейността на „Югозападна болница“ застаряват, както беше обявено миналата седмица“, коментира доктор Тонев и напомни, че над 50 процента от персонала на болницата е в пенсионна и предпенсионна възраст. Проектът ще допринесе за преодоляване на кадровия недостиг, като предостави по-добри условия на труд и стимулира лекари и друг медицински персонал да останат, и да се развиват в региона. „Надяваме се с новата сграда и по-добрите условия на труд лекарите и друг медицински персонал да проявят интерес и да се реши във времето най-важният кадрови проблем“, каза доктор Тонев. Той добави, че разделението и припокриване на една и съща дейност в Сандански в Петрич създава огромни проблеми, които са предизвиквали многократно негативна реакция от обществеността. „Много е мислено, преди да се подеме темата за строителство на трета сграда. „Софиямед" предлага в досегашните бази да бъдат разкрити звена за неотложна помощ, към които трябва да функционират лаборатории и отделения по образна диагностика. Апаратурата, с която разполага МБАЛ „Югозападна болница“, няма да се мести и няма да се закриват дейности“, категоричен е доктор Илия Тонев. Той поясни, че в предложението на инвеститора е записано новата болнична сграда да бъде изградена в срок от две години и да бъдат рехабилитирани досегашните сгради. Ако това се случи за две години, ще бъде най-добрата перспектива за болницата, смята управителят доктор Тонев. Проектът ще реши и дългогодишни инфраструктурни проблеми. Например в очното отделение таваните на операционните са твърде ниски и не отговарят на хигиенните норми. Новата сграда ще осигури по-широки и удобни помещения, подходящи за съвременните изисквания на медицината. Според приетата в България терминология, новата болница ще бъде изградена като публично-частно партньорство в сферата на здравеопазването. След обсъждане и уведомяване на колегите от Медицинския съвет, всички единодушно са подкрепили предложението и са гласували да се продължи процедурата по реализация на проекта.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
|
|
|
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
|
|
|
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
|
|
|
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
|
|
|
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
7031
ЗАПАЗИ
Към местната структура на „Прогресивна България“ в Монтана е създаден Консултативен съвет по младежки политики, който ще обединява млади хора от всички общини в областт ...