Местен фокус
Актуализацията на плана за управление за Витоша е третата стъпка от Пътната карта, изработена от Столична Община
10052
България
Актуализацията на плана за управление за Витоша е третата стъпка от Пътната карта, изработена от Столична ОбщинаПрез април тази година дадохме старт на #ВизияЗаВитоша – с решимост да разплетем сложния възел от колективна безотговорност, в който планината беше окована от десетилетия.Начертахме и Пътната карта, по която да се работи.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 14 Ноември 2025, 10:25 ч.
През април тази година дадохме старт на #ВизияЗаВитоша – с решимост да разплетем сложния възел от колективна безотговорност, в който планината беше окована от десетилетия. Начертахме и Пътната карта, по която да се работи. Актуализацията на плана за Витоша е именно трета стъпка от картата. Това заяви във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев по повод на предстоящото обществено обсъждане по актуализацията на Плана за управление на Природен парк „Витоша“, за което съобщиха вчера от Министерството на туризма. Общественото обсъждане е част от ангажимента, поет от междуведомствената работна група за устойчиво развитие на планинския туризъм, ръководена от министъра на туризма Мирослав Боршош. Планът за управление на природния парк ще бъде публикуван за обществено обсъждане на 2 декември с цел постигането на баланс между природозащитните цели и възможностите за рекреация, спорт и туризъм в планината, отбелязаха от министерството. Министрите на туризма и на земеделието в синхрон цитират два пъти Столична община в позициите си, с които обявяват, че те били двигатели на напредъка по Плана за Природен парк „Витоша“ досега. Избирам да се фокусирам върху факта, че между тях вече има синхрон и че по темата вече има движение напред, коментира Терзиев. Той пише, че през септември Общината е запитала и Министерството на земеделието за тяхната позиция по напредъка с инвеститора, а след това дебатът за Витоша е бил открит и от парламентарната трибуна, където натискът е продължил. Столичният кмет изтъкна напредъка на Столичната община в разговорите с инвеститорите, които са част от този сложен пъзел. Новините са добри - за София, за Витоша и за всички нас, които обичаме града и неговата планина, заяви Терзиев. Той припомни, че преди 11 години е изтекъл последният план за управление на планината. „11 години държавата не намери мотивация да го актуализира – и затова днес мога само да се радвам, че вече има реален напредък по този ключов въпрос. Това ни приближава до деня, в който отново ще има лифт на любимата ни планина“, пише столичният кмет. Планът за управление на Витоша и приложенията към него ще бъдат достъпни на интернет портала за обществени консултации, на официалната страница на Природен парк „Витоша“ и на хартиен носител в Националния парков информационен център, който се намира на ул. „Антим I“ №17, гр. София, съобщиха от Министерството на земеделието. „Надяваме се, че след отразяване на всички постъпили становища ще бъде постигнат балансиран и работещ модел за устойчиво управление и ползване на защитената територия“, заяви министърът на земеделието и храните Георги Тахов.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици и електромобили за социалните услуги
|
|
|
Областният управител върна за ново обсъждане решение на Общинския съвет в Ловеч
|
|
|
Диалогът и сътрудничеството водят до реални резултати, смятат депутатите от „Прогресивна България“ от Разград и областният управител
|
|
|
Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
10052
ЗАПАЗИ
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново, където към 18:30 часа се удариха два камиона, се регулира от полицията, каза дежурният в Областно пътно у ...