Местен фокус
Необходим е спешен ремонт на Втора градска болница в София, доклад за 1,3 млн. лв. за укрепването се бави месеци
9720
България
Необходим е спешен ремонт на Втора градска болница в София, доклад за 1,3 млн. лв. за укрепването се бави месециНеобходим е спешен ремонт на Втора градска болница в София, доклад за 1,3 млн. лв. за укрепването се бави месеци.Това каза независимият общински съветник и председател на Комисията по здравеопазване към Столичния общински съвет (СОС) Ваня Григорова.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 14 Ноември 2025, 12:12 ч.
Необходим е спешен ремонт на Втора градска болница в София, доклад за 1,3 млн. лв. за укрепването се бави месеци. Това каза независимият общински съветник и председател на Комисията по здравеопазване към Столичния общински съвет (СОС) Ваня Григорова. Тя организира публична среща и оглед на Втора многопрофилна градска болница за активно лечение заради появили се пукнатини в две от сградите на лечебното заведение. Пред журналисти Григорова каза, че сигналът за конструктивни проблеми е подаден до комисията през пролетта на 2025 г. По думите през юни комисията е разгледала писмото на ръководството, а Дирекция „Здравеопазване“ е изготвила доклад за необходим ремонт на стойност 1,3 млн. лева. Докладът обаче вече два пъти е бил отлаган за гласуване на сесия на СОС. Общинският съветник посочи, че наблюдава незаинтересованост и безстопанственост от част от колегите си в СОС. С всякакви апаратни хватки те отлагат гласуването на доклада, заяви Григорова. Тя уточни, че към момента основната сграда е конструктивно стабилна, но сградите 2 и 3 се нуждаят от укрепване. Според експертите поне три месеца са нужни за подготовка на документацията за ремонт, обясни тя. Григорова подчерта, че Втора градска е една от малкото останали многопрофилни общински болници и че Общината, като принципал, носи отговорност за поддържането . Тя призова СОС да не допуска лечебното заведение да бъде тласкано към закриване. По време на огледа работещи в болницата също изразиха тревога от състоянието на сградите. Марияна Гълъбова, санитар с 15-годишен опит, заяви, че пукнатините се увеличават през последната година и „застрашават пациентите и персонала“. Тя посочи, че работещите се страхуват, особено след последното земетресение. Биляна Борисова от сектор „Вътрешен контрол“ каза, че в последните две години пукнатини се появяват постоянно. „Прозорците и вратите се разместват, подът се надига. Идваме на работа с притеснение“, добави тя. По думите ръководството на болницата е подавало сигнали към Столична община, но реакция се бави. Григорова заяви, че очаква СОС и кметът на София Васил Терзиев да предприемат спешни мерки за начало на процедурите по укрепване, за да може ремонтът да започне през следващата година. На огледа на болницата присъстваха и общински съветници от групите на „БСП за България“ и „Възраждане“.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
|
|
|
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
|
|
|
Районна прокуратура – Габрово разследва причиняването на телесни повреди на двама мъже при сбиване в града
|
|
|
Повече случаи на подадени неистински документи за стаж са установили от НОИ в Кърджали от началото на годината спрямо 2025 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
9720
ЗАПАЗИ
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество травми и е транспортиран в плевенска болница, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във ...