Местен фокус
Започва модернизацията на приемното здание на гара Нова Загора по проект за над 5 млн. лева
6468
Икономика
Започва модернизацията на приемното здание на гара Нова Загора по проект за над 5 млн. леваПодписан е договорът за изпълнение на втория етап от проекта за реконструкция на гаровия комплекс в Нова Загора, съобщиха от Държавното предприятие „Национална компания „Железопътна инфраструктура““ (НКЖИ).В обхвата на договора са включени конструктивни и реставрационни дейности, модернизация на първи перон, вертикална планировка, изграждане на паркинг, озеленяване и благоустройство, както и внедряване на енергийно ефективни системи.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 17 Ноември 2025, 14:32 ч.
Подписан е договорът за изпълнение на втория етап от проекта за реконструкция на гаровия комплекс в Нова Загора, съобщиха от Държавното предприятие „Национална компания „Железопътна инфраструктура““ (НКЖИ). В обхвата на договора са включени конструктивни и реставрационни дейности, модернизация на първи перон, вертикална планировка, изграждане на паркинг, озеленяване и благоустройство, както и внедряване на енергийно ефективни системи. Договорът за „Реконструкция на гаров комплекс Нова Загора, втори етап – приемно здание: строителство, изготвяне на работни чертежи и детайли и авторски надзор“ е на стойност 5 155 642,81 лева и се финансира от Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г. Срокът за изпълнение е 16 месеца. Тъй като съществуващото приемно здание е архитектурно-строителна недвижима културна ценност, проектът е съгласуван с Националния институт за недвижимо културно наследство към Министерството на културата и е одобрен от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Първият етап от модернизацията на гаровия комплекс, който вече е приключил, включва рехабилитацията на втори, трети и четвърти перон. Както съобщихме, ремонтът трябваше да бъде завършен до края на 2023 г., но това не се случи. В отговор на депутатско питане, публикувано на сайта на Народното събрание, тогавашният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков заявява, че през март 2024 г. предстои да бъдат обявени обществени поръчки за реконструкция на гарата. При успешно завършване на процедурите дейностите трябва да приключат до края на 2025 година. През 2021 г. в града имаше недоволство, подписки и протести срещу намерението на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ да замени старата жп гара с павилион. През март 2022 г. тогавашният министър на транспорта и съобщенията Николай Събев организира обществено обсъждане на проекта за модернизация и заяви, че сградата трябва да бъде запазена и реставрирана.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
|
|
|
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
|
|
|
Районна прокуратура – Габрово разследва причиняването на телесни повреди на двама мъже при сбиване в града
|
|
|
Повече случаи на подадени неистински документи за стаж са установили от НОИ в Кърджали от началото на годината спрямо 2025 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
6468
ЗАПАЗИ
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество травми и е транспортиран в плевенска болница, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във ...