Начало Местен фокус Над 1000 паркоместа в центъра на София са завзети от институциите, заявиха от „Спаси София"
6757
България

Над 1000 паркоместа в центъра на София са завзети от институциите, заявиха от „Спаси София"

Над 1000 паркоместа в центъра на София са завзети от институциите, заявиха на брифинг пред Министерството на транспорта общинските съветници от групата на „Спаси София" в Столичния общински съвет (СОС) Борис Бонев, Андрей Зографски и Стефан Спасов.Бонев припомни, че Столична община (СО), като институция, имаше 120 паркоместа „служебен абонамент" и ги намали на пет. За съжаление, СО беше единствената институция, която изпълни този свой ангажимент, коментира общинският съветник.

Автор: БТА / Редактор: | 17 Ноември 2025, 16:28 ч.
Над 1000 паркоместа в центъра на София са завзети от институциите, заявиха от „Спаси София
Над 1000 паркоместа в центъра на София са завзети от институциите, заявиха от „Спаси София"
Снимка © Минко Чернев / БТА

Над 1000 паркоместа в центъра на София са завзети от институциите, заявиха на брифинг пред Министерството на транспорта общинските съветници от групата на „Спаси София" в Столичния общински съвет (СОС) Борис Бонев, Андрей Зографски и Стефан Спасов.

Пакет законопроекти, свързани с правата представителите на турската и мюсюлма

Полицията в Стара Загора издирва шофьор на превозно средство, участвал в пътн

България няма да подкрепи санкции срещу Вагит Алекперов, съобщи днес премиеръ

Общинският съвет в Приморско прие декларация срещу инвестиционно намерение за

В последния уикенд на юни – на 27 юни (събота), от 10:00 ч., предстои с

Сега, когато реформата на паркирането е актуална, сме решени да поведем една истинска битка срещу всяка една от институциите, за да освободим нерегламентирано превзетите от тях паркоместа и да ги върнем на гражданите, каза Борис Бонев и добави, че тези 1000 места биха били най-големият паркинг в цяла София. 

Бонев припомни, че Столична община (СО), като институция, имаше 120 паркоместа „служебен абонамент" и ги намали на пет. За съжаление, СО беше единствената институция, която изпълни този свой ангажимент, коментира общинският съветник. Той настоя всички останали институции да направят същото.

Намираме се до Министерството на транспорта на ул. „Ген. Гурко". Зад мен на тротоара виждате 20 места в режим „служебен абонамент". Тези 20 места са дадени със споразумение, сключено на 26 юли 2006 г. между тогавашният кмет Бойко Борисов и Министерство на транспорта, каза още пред журналисти Борис Бонев.

По думите му от споразумението става ясно, че тези 20 места в идеалния център на София струват по 100 лв. на място на година. Бонев посочи, че след приетата реформа в паркирането, всяко едно от тези места ще струва на Министерството на транспорта 16 пъти по-евтино, отколкото плаща всеки един бизнес, който би желал да си закупи служебен абонамент. Според общинския съветник това споразумение вече е незаконно, защото не отговаря на изискванията на наредбата за паркирането на Столичната община.

От „Спаси София" настояват кметът на София Васил Терзиев, който е страна на това споразумение, още утре да го прекрати и Министерство на транспорта да бъде принудено да изпълнява наредбата на Общинския съвет. Освен тези 20 паркоместа чрез споразумението министерството е завзело още няколко пъти по пет паркоместа на ул. „Дякон Игнатий", което означава, че всъщност близо 40 са паркоместата се ползват от едно единствено министерство в центъра на София, допълниха те. 

Оттегленото за разглеждане от Общински съвет - Радомир инвестиционно предложе

За спиране на процедурата за изготвяне на Подробен устройствен план (ПУП) на

В Кюстендил таксиметров шофьор е възпроизвел изстрели, за да се защити от нап

От групата настояват още министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов да се самосезира, защото може само с един подпис да намали броя на местата, с които министерството разполага - до тези, които са заложени в рамките на наредбата на Общината. От „Спаси София" да изчислили, че за целия период от 2006 г. досега, само 20-те паркоместа на ул. „Ген. Гурко", са ощетили бюджета на София с 2,5 млн. лева.

Сред тези 1000 паркоместа, „завзети" от институциите, според общинските съветници, 300 са на двата паркинга на Народното събрание, 150 са на Министерския съвет, над 220 места са на Министерството на вътрешните работи с различните районни управления, а различните институции на съдебната система имат - около 100 паркоместа. 

Борис Бонев каза, че са изпратили писмо до председателя на парламента Рая Назарян и до министър-председателя Росен Желязков, с което искат спешна среща за депутатския паркинг на пл. „Александър Невски". Не можем да приемем, че тези, които следва да са пример, тези, които трябва да въдворяват ред в обществото, са всъщност най-големите нарушители, заявиха от „Спаси София". 

Припомняме, че СОС взе решение за увеличаване на цените на паркирането в София и разширяване на обхвата на зоните за платено паркиране от 5 януари 2026 година.

Цените за почасово паркиране в синя зона ще бъдат 2,00 евро на час, в зелена зона - 1,00 евро на час. Винетните стикери за живущи също ще поскъпнат – 150,00 евро за синя зона и 100,00 евро за зелена зона, като за втори автомобил таксите ще бъдат съответно 300,00 евро и 200,00 евро.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
Министърът на външните работи Велислава Петрова се срещна с Мухамад Анис Мата, заместник-министър на външните работи на Република Индонезия, като част от неговата работна обиколка ...
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
Обществените нагласи в България относно трансатлантическите отношения, отношенията с Европейския съюз, подкрепата за Украйна, сигурността и отбраната и енергийната независимост изс ...
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа. При пътния възел край Бобошево движението се пренасочва по път Е79, каза говор ...
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
Областният управител на Кърджали Бисер Николов и заместникът му Ерол Хадживейсал направиха оглед на дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа. Тов ...
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
Не съм бягал от България и не се чувствам виновен за нищо, каза пред журналисти във Варна Олег Невзоров - собственик на украинската корпорация КУБ, свързана с комплекса в местностт ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество травми и е транспортиран в плевенска болница, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във ...
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата. На извънредно заседание Общинският съвет даде съгласие за предоставяне на в ...
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
Челен удар между два леки автомобила затвори временно пътя между Свищов и свищовското село Вардим, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Произше ...
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново, където към 18:30 часа се удариха два камиона, се регулира от полицията, каза дежурният в Областно пътно у ...
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
Общинският съвет в Самуил даде съгласие за изплащане на данък върху добавената стойност (ДДС) в размер на 202 687 евро по проект за реконструкция и подмяна на вътрешната водопровод ...
Тикер в 22:44 ч.
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество трав ...
Начало Местен фокус
6757
България

Над 1000 паркоместа в центъра на София са завзети от институциите, заявиха от „Спаси София"

Над 1000 паркоместа в центъра на София са завзети от институциите, заявиха на брифинг пред Министерството на транспорта общинските съветници от групата на „Спаси София" в Столичния общински съвет (СОС) Борис Бонев, Андрей Зографски и Стефан Спасов.Бонев припомни, че Столична община (СО), като институция, имаше 120 паркоместа „служебен абонамент" и ги намали на пет. За съжаление, СО беше единствената институция, която изпълни този свой ангажимент, коментира общинският съветник.

| 17 Ноември 2025, 16:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Над 1000 паркоместа в центъра на София са завзети от институциите, заявиха от „Спаси София
Над 1000 паркоместа в центъра на София са завзети от институциите, заявиха от „Спаси София"
Снимка © Минко Чернев / БТА

Над 1000 паркоместа в центъра на София са завзети от институциите, заявиха на брифинг пред Министерството на транспорта общинските съветници от групата на „Спаси София" в Столичния общински съвет (СОС) Борис Бонев, Андрей Зографски и Стефан Спасов.

Сега, когато реформата на паркирането е актуална, сме решени да поведем една истинска битка срещу всяка една от институциите, за да освободим нерегламентирано превзетите от тях паркоместа и да ги върнем на гражданите, каза Борис Бонев и добави, че тези 1000 места биха били най-големият паркинг в цяла София. 

Бонев припомни, че Столична община (СО), като институция, имаше 120 паркоместа „служебен абонамент" и ги намали на пет. За съжаление, СО беше единствената институция, която изпълни този свой ангажимент, коментира общинският съветник. Той настоя всички останали институции да направят същото.

Намираме се до Министерството на транспорта на ул. „Ген. Гурко". Зад мен на тротоара виждате 20 места в режим „служебен абонамент". Тези 20 места са дадени със споразумение, сключено на 26 юли 2006 г. между тогавашният кмет Бойко Борисов и Министерство на транспорта, каза още пред журналисти Борис Бонев.

По думите му от споразумението става ясно, че тези 20 места в идеалния център на София струват по 100 лв. на място на година. Бонев посочи, че след приетата реформа в паркирането, всяко едно от тези места ще струва на Министерството на транспорта 16 пъти по-евтино, отколкото плаща всеки един бизнес, който би желал да си закупи служебен абонамент. Според общинския съветник това споразумение вече е незаконно, защото не отговаря на изискванията на наредбата за паркирането на Столичната община.

От „Спаси София" настояват кметът на София Васил Терзиев, който е страна на това споразумение, още утре да го прекрати и Министерство на транспорта да бъде принудено да изпълнява наредбата на Общинския съвет. Освен тези 20 паркоместа чрез споразумението министерството е завзело още няколко пъти по пет паркоместа на ул. „Дякон Игнатий", което означава, че всъщност близо 40 са паркоместата се ползват от едно единствено министерство в центъра на София, допълниха те. 

От групата настояват още министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов да се самосезира, защото може само с един подпис да намали броя на местата, с които министерството разполага - до тези, които са заложени в рамките на наредбата на Общината. От „Спаси София" да изчислили, че за целия период от 2006 г. досега, само 20-те паркоместа на ул. „Ген. Гурко", са ощетили бюджета на София с 2,5 млн. лева.

Сред тези 1000 паркоместа, „завзети" от институциите, според общинските съветници, 300 са на двата паркинга на Народното събрание, 150 са на Министерския съвет, над 220 места са на Министерството на вътрешните работи с различните районни управления, а различните институции на съдебната система имат - около 100 паркоместа. 

Борис Бонев каза, че са изпратили писмо до председателя на парламента Рая Назарян и до министър-председателя Росен Желязков, с което искат спешна среща за депутатския паркинг на пл. „Александър Невски". Не можем да приемем, че тези, които следва да са пример, тези, които трябва да въдворяват ред в обществото, са всъщност най-големите нарушители, заявиха от „Спаси София". 

Припомняме, че СОС взе решение за увеличаване на цените на паркирането в София и разширяване на обхвата на зоните за платено паркиране от 5 януари 2026 година.

Цените за почасово паркиране в синя зона ще бъдат 2,00 евро на час, в зелена зона - 1,00 евро на час. Винетните стикери за живущи също ще поскъпнат – 150,00 евро за синя зона и 100,00 евро за зелена зона, като за втори автомобил таксите ще бъдат съответно 300,00 евро и 200,00 евро.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
Местен фокус
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Местен фокус
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
На преден план
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
Контекст
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
На преден план
Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици и електромобили за социалните услуги
В детайли
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
Основна линия
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
В детайли
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
В детайли
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.