Местен фокус
Комисия към Общинския съвет обсъди дали да отпадне билетът за еднократно пътуване за градския транспорт в Добрич от 2026 година
5180
България
Комисия към Общинския съвет обсъди дали да отпадне билетът за еднократно пътуване за градския транспорт в Добрич от 2026 годинаПредложение за промени в действащата тарифа в договора за обществената услуга за обществения транспорт бе обсъдено на заседание на постоянната комисия по „Транспорт и безопасност на движението“ към Общински съвет – Добрич.На срещата присъстваха управителят на „Градски транспорт – Добрич“ Георги Минков и управителят на „Пътнически превози“ Димитър Василев.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 18 Ноември 2025, 15:58 ч.
Предложение за промени в действащата тарифа в договора за обществената услуга за обществения транспорт бе обсъдено на заседание на постоянната комисия по „Транспорт и безопасност на движението“ към Общински съвет – Добрич. На срещата присъстваха управителят на „Градски транспорт – Добрич“ Георги Минков и управителят на „Пътнически превози“ Димитър Василев. Георги Минков каза, че предлага от началото на следващата година да отпадне билетът за еднократно пътуване, като остане само дневната карта, която да важи за всички линии. Предложението е тя да бъде на цена от 1 евро, като в момента тя струва 2 лева. По думите на Минков докладната е стандартна заради въвеждането на еврото и необходимостта цените на картите да бъдат изразени в новата валута. Той каза, че дневната карта, която струва 2 лева, вече се е наложила със значителен превес и подчерта, че друг важен момент е разплащането в двете валути през януари. Според Минков еднократният билет, който сега е 1,50 лева, би трябвало да стане около 0,76 евро, което би довело до изключително голямо неудобство. Продажбата се извършва от шофьорите, а при ситуация, в която човек плати в лева, а рестото трябва да бъде в евро, това би затруднило значително водачите и би довело до забавяния и нервни ситуации. Затова предложението е да остане дневната карта, която при превалутирането би следвало да струва около 1,02 евро, като цената се закръгли на 1 евро. По този начин ще бъде по-удобно както за гражданите, така и за работещите в градския транспорт. Управителят на „Пътнически превози“ Димитър Василев допълни, че по този начин работата на водачите би могла да бъде облекчена и да се намали времето за обслужване. Василев подчерта, че дневната карта дава възможност на всеки да се качи на абсолютно всички линии, колкото пъти пожелае. Представителите на двете транспортни фирми казаха, че нямат точна статистика за съотношението между продадени карти и билети, но допълниха, че оборотът на водачите във втора смяна е почти нулев. Според тях е показателно, че повечето хора са закупили дневна карта, а не еднократен билет. По думите на Минков на този етап няма да се предлага увеличение на цената на дневната карта през следващата година. Председателят на комисията по „Транспорт и безопасност на движението“ към Общински съвет – Добрич Георги Джендов каза, че, ако се пристъпи на следващ етап към увеличение на цената, трябва да се обмисли и връщането на билета за еднократна употреба. Предложението бе прието единодушно от членовете на комисията. Предстои то да бъде разгледано и гласувано на заседанието на Общинския съвет в Добрич, което ще се състои на 25 ноември.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
|
|
|
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
|
|
|
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
5180
ЗАПАЗИ
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата. На извънредно заседание Общинският съвет даде съгласие за предоставяне на в ...