Начало Местен фокус Зоопаркът в София има нова фотоволтаична централа с ефект за спестяване на въглеродни емисии колкото 7120 засадени дръвчета годишно
5112
България

Зоопаркът в София има нова фотоволтаична централа с ефект за спестяване на въглеродни емисии колкото 7120 засадени дръвчета годишно

Изпълнено е строителството на фотоволтаична електрическа централа в Общинското предприятие „Зоологическа градина – София“, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.Инсталацията е с номинална мощност 281 kWp и се състои от 556 фотоволтаични панела, изградени върху покривите на три от големите  сгради – „Гиганти“, „Големи котки“ и „Кухня“.

Автор: БТА / Редактор: | 18 Ноември 2025, 16:11 ч.
Зоопаркът в София има нова фотоволтаична централа с ефект за спестяване на въглеродни емисии колкото 7120 засадени дръвчета годишно
Зоопаркът в София има нова фотоволтаична централа с ефект за спестяване на въглеродни емисии колкото 7120 засадени дръвчета годишно
Снимка © Столична община

Изпълнено е строителството на фотоволтаична електрическа централа в Общинското предприятие „Зоологическа градина – София“, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. 

Парламентарната комисия по външна политика подкрепи ратифицирането на спогодб

Весела Момчева- Таун от „Прогресивна България“ бе избрана за ръко

Ивайло Мирчев трябва да си подаде оставката като председател на парламентарна

Хеликоптер се е включил в издирването на туристката в района на Банско, съобщ

В угърчинското село Драгана са асфалтирани 80 процента от уличната мрежа, изв

Инсталацията е с номинална мощност 281 kWp и се състои от 556 фотоволтаични панела, изградени върху покривите на три от големите  сгради – „Гиганти“, „Големи котки“ и „Кухня“. Предвижда се централата да произвежда приблизително 328,8 MWh електроенергия годишно, като се очаква да бъдат спестявани около 153 тона въглеродни емисии - годишен еквивалент на 7120 засадени дървета. Централата ще спомогне и за намаляване на разходите за електроенергия на зоопарка с около 115 080 лв. на годишна база, информират от общината.  

„Този проект е важна стъпка в посока по-устойчива и енергийно ефективна общинска инфраструктура. София е един от 100-те климатично неутрални и интелигентни града на ЕС и последователните ни усилия са насочени към това  столицата да се превръща във все по-зелен, модерен и отговорен град, чрез реални действия. С изграждането на тази инсталация се приближаваме още малко  към постигането на големите си цели - намаляване на емисиите с  80% до 2030 г.“, заявява заместник-кметът на София Надежда Бобчева, цитирана в прессъобщението.

Преди монтажа на системата, в рамките на подготвителните дейности, са подновени компрометираните топло- и хидроизолации на покривите на трите сгради и на сграда Топлоцентрала, за да се гарантира дългосрочната устойчивост и да се постигне по-добра енергийна ефективност на сградите. 

Проектът предвижда генерираната от новата фотоволтаична централа електроенергия да се използва както за собствените нужди, така и за продажба на свободния пазар. Частта, генерираща енергията за собствени нужди на предприятието вече работи. До края на 2025 г. предстои и останалата част от системата да бъде официално въведена в експлоатация, след свързването с електроразпределителната мрежа и поставянето под напрежение, след провеждане на 72-часова проба, се посочва в съобщението. 

От Столичната община припомнят, че това е втората фотоволтаична централа, изградена върху общинска сграда и въведена в експлоатация от началото на 2025 г., след като през януари заработи тази на Столичното предприятие за третиране на отпадъци, която се състои от 3356 модула с общ капацитет 1862 kWp.  

От години не са променяни таксите за участие в Антоновския панаир. Тази годин

Партия МЕЧ организира във Варна протест срещу агресията, съобщи на пресконфер

Жилищни блокове в Разград са с нов облик по проекти от Плана за възстановяван

След въвеждането на новата фотоволтаична инсталация за чиста енергия, Столичното предприятие за третиране на отпадъци е спестило 200 хиляди лева за ток, съобщиха през август от пресцентъра на Столичната община. През април, май и юни произведената от системата електроенергия е покрила средно 25% от общото потребление на предприятието. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата. На извънредно заседание Общинският съвет даде съгласие за предоставяне на в ...
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
Челен удар между два леки автомобила затвори временно пътя между Свищов и свищовското село Вардим, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Произше ...
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година, съобщиха от Общинския съвет (ОбС) след края на днешното заседание.  Услугата ...
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община. Това заяви кметът на София Васил Терзиев, цитиран от пресцентъра на общинската админис ...
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Към днешна дата комплексните и значими язовири са запълнени с 5254,3 млн. куб. м вода, което представлява 80,39% от общия им обем. Това съобщи Министерството на околната среда и во ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество травми и е транспортиран в плевенска болница, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във ...
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата. На извънредно заседание Общинският съвет даде съгласие за предоставяне на в ...
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
Челен удар между два леки автомобила затвори временно пътя между Свищов и свищовското село Вардим, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Произше ...
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново, където към 18:30 часа се удариха два камиона, се регулира от полицията, каза дежурният в Областно пътно у ...
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
Общинският съвет в Самуил даде съгласие за изплащане на данък върху добавената стойност (ДДС) в размер на 202 687 евро по проект за реконструкция и подмяна на вътрешната водопровод ...
Тикер в 22:05 ч.
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество трав ...
Начало Местен фокус
5112
България

Зоопаркът в София има нова фотоволтаична централа с ефект за спестяване на въглеродни емисии колкото 7120 засадени дръвчета годишно

Изпълнено е строителството на фотоволтаична електрическа централа в Общинското предприятие „Зоологическа градина – София“, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.Инсталацията е с номинална мощност 281 kWp и се състои от 556 фотоволтаични панела, изградени върху покривите на три от големите  сгради – „Гиганти“, „Големи котки“ и „Кухня“.

| 18 Ноември 2025, 16:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Зоопаркът в София има нова фотоволтаична централа с ефект за спестяване на въглеродни емисии колкото 7120 засадени дръвчета годишно
Зоопаркът в София има нова фотоволтаична централа с ефект за спестяване на въглеродни емисии колкото 7120 засадени дръвчета годишно
Снимка © Столична община

Изпълнено е строителството на фотоволтаична електрическа централа в Общинското предприятие „Зоологическа градина – София“, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. 

Инсталацията е с номинална мощност 281 kWp и се състои от 556 фотоволтаични панела, изградени върху покривите на три от големите  сгради – „Гиганти“, „Големи котки“ и „Кухня“. Предвижда се централата да произвежда приблизително 328,8 MWh електроенергия годишно, като се очаква да бъдат спестявани около 153 тона въглеродни емисии - годишен еквивалент на 7120 засадени дървета. Централата ще спомогне и за намаляване на разходите за електроенергия на зоопарка с около 115 080 лв. на годишна база, информират от общината.  

„Този проект е важна стъпка в посока по-устойчива и енергийно ефективна общинска инфраструктура. София е един от 100-те климатично неутрални и интелигентни града на ЕС и последователните ни усилия са насочени към това  столицата да се превръща във все по-зелен, модерен и отговорен град, чрез реални действия. С изграждането на тази инсталация се приближаваме още малко  към постигането на големите си цели - намаляване на емисиите с  80% до 2030 г.“, заявява заместник-кметът на София Надежда Бобчева, цитирана в прессъобщението.

Преди монтажа на системата, в рамките на подготвителните дейности, са подновени компрометираните топло- и хидроизолации на покривите на трите сгради и на сграда Топлоцентрала, за да се гарантира дългосрочната устойчивост и да се постигне по-добра енергийна ефективност на сградите. 

Проектът предвижда генерираната от новата фотоволтаична централа електроенергия да се използва както за собствените нужди, така и за продажба на свободния пазар. Частта, генерираща енергията за собствени нужди на предприятието вече работи. До края на 2025 г. предстои и останалата част от системата да бъде официално въведена в експлоатация, след свързването с електроразпределителната мрежа и поставянето под напрежение, след провеждане на 72-часова проба, се посочва в съобщението. 

От Столичната община припомнят, че това е втората фотоволтаична централа, изградена върху общинска сграда и въведена в експлоатация от началото на 2025 г., след като през януари заработи тази на Столичното предприятие за третиране на отпадъци, която се състои от 3356 модула с общ капацитет 1862 kWp.  

След въвеждането на новата фотоволтаична инсталация за чиста енергия, Столичното предприятие за третиране на отпадъци е спестило 200 хиляди лева за ток, съобщиха през август от пресцентъра на Столичната община. През април, май и юни произведената от системата електроенергия е покрила средно 25% от общото потребление на предприятието. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
Местен фокус
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
Местен фокус
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
На преден план
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
Контекст
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
На преден план
Община Самуил ще осигури 662 426 евро временен безлихвен заем за фотоволтаици и електромобили за социалните услуги
В детайли
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
Основна линия
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
В детайли
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
В детайли
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.