9431
България
Служители на Националния осигурителен институт (НОИ) в Сливен излязоха на протестСлужители на Националния осигурителен институт (НОИ) в Сливен излязоха на протест.Илияна Христова, председател на синдикалната секция на КТ „Подкрепа", които са организатори на протеста, каза , че служителите излизат на протест с искане за справедливо увеличение на трудовите възнаграждения.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 21 Ноември 2025, 14:13 ч.
Служители на Националния осигурителен институт (НОИ) в Сливен излязоха на протест. Илияна Христова, председател на синдикалната секция на КТ „Подкрепа", които са организатори на протеста, каза , че служителите излизат на протест с искане за справедливо увеличение на трудовите възнаграждения. По думите миналата година заплатите са били повишени с 3,5- 4,5 процента, а тази година се предвижда второ поредно минимално увеличение, което не компенсира инфлацията. Стартовите заплати в НОИ са около 1600 лв., а дългогодишни служители получават около 2000 лв. брутно възнаграждение. Христова посочи, че липсата на значителни увеличения през годините е довела до изоставане спрямо други структури в държавната администрация. По думите в НОИ няма високи бонуси от 30 хил. лева, каквито има в някои централни администрации, а работата изисква висока компетентност, тъй като служителите обслужват най-уязвимите групи – пенсионери, безработни, майки и хора с увреждания. Според Христова ниското заплащане затруднява задържането на нови кадри, а увеличения от 50 – 100 лв. не следват ръста на разходите за живот. „Защо трябва чрез протести да доказваме, че заслужаваме достойно заплащане“, попита тя. „Протестите ще продължат толкова дълго, колкото трябва“, „Пенсиите не се отпускат сами“, „Справедливи възнаграждения за достоен живот“, „Не искаме 24 хиляди "бонус", а справедливи заплати“, „Държавен служител не е мръсна дума“, пишеше на протестните плакати на служителите. Емил Христов, председател на КТ „Подкрепа“ – Сливен, допълни, че служителите са висококвалифицирани и вършат „черна работа“ срещу ниско възнаграждение. Той посочи, че няма развитие след вчерашния протест на служителите на НСИ, като единственият резултат е, че информацията е достигнала до медиите.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
|
|
|
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
|
|
|
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
|
|
|
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
|
|
|
Откриха възрастен мъж от Вършец след близо деветчасово издирване
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
|
|
|
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
|
|
|
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
|
|
|
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
|
|
Радиопрограми



Тикер
9431
ЗАПАЗИ
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година, съобщиха от Общинския съвет (ОбС) след края на днешното заседание.
Услугата ...