Контекст
Служители на Националния осигурителен институт в Ямбол излязоха на протест в защита на труда си и искане за достойно заплащане
9567
България
Служители на Националния осигурителен институт в Ямбол излязоха на протест в защита на труда си и искане за достойно заплащанеСлужители на Териториалното поделение (ТП) на Националния осигурителен институт (НОИ) в Ямбол излязоха на предупредителен протест в защита на труда си и искане на 20-процентно увеличение на възнагражденията.От регионалната структура се присъединиха към националния протест, организиран от Синдикат на административните служители „Подкрепа“.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 21 Ноември 2025, 15:50 ч.
Служители на Териториалното поделение (ТП) на Националния осигурителен институт (НОИ) в Ямбол излязоха на предупредителен протест в защита на труда си и искане на 20-процентно увеличение на възнагражденията. От регионалната структура се присъединиха към националния протест, организиран от Синдикат на административните служители „Подкрепа“. Десетки служители се включиха в акцията, издигайки протестни надписи като „Не” на подигравките с нашия труд. СТИГА!”, „Държавен служител не е мръсна дума”, „Пенсиите не се отпускат сами”, „Сметките растат – заплатите НЕ?!” и др. Средните заплати в НОИ са между 1700 до 2000 лева, но това са брутни възнаграждения, а реално получаваните са още по-ниски. Имаме колеги дори на минимална заплата. Това са смешни възнаграждения за хора, работещи в държавната администрация, каза в интервю председателят на секцията на КТ „Подкрепа” при ТП на НОИ – Ямбол Ива Манева, лекар, главен експерт в териториалното поделение. Освен тези 20 процента, за които настояваме сега, редно е всяка година заплатите да се актуализират и те да растат с повишаването на инфлацията, допълни синдикалистът. По думите ниските заплати са основна причина и за липса на достатъчно лекари, които да работят в системата на НОИ. Включително медици в пенсионна възраст предпочитат да работят другаде за поне двойно по-високо възнаграждение. Като цяло в системата на НОИ има малко лекари, което е проблем. В Ямбол работим две пенсионерки и едва успяхме да издействаме още половин бройка. А от лекарите зависи навреме да бъдат получавани инвалидните пенсии, болничните и др., допълни Ива Манева. Тя настоя, когато в общественото пространство се коментира за раздута администрация, да се говори за конкретни звена. „При нас не е така, дори напротив”, посочи тя. „Ние нямаме и клас прослужено време. На твърди заплати сме. Сега всеки новопостъпил получава възнаграждение, колкото служител с дългогодишен опит, очерта като друг проблем в системата Светла Димова, старши инспектор по осигуряването. Според нея дори и с 20-процентно увеличение на заплатите пак няма да се достигне нивото на средната работна заплата у нас. Това е крайно недостатъчно за издръжката на едно семейство, каза тя. Протестиращите защитиха работата си с аргумента, че естеството на ежедневните им задължения е отговорно и натоварващо. „Работим със съдбите на хората. Връщаме се 30-40 години назад, трябва да се знае каква е била нормативната уредба тогава и да съобразим със сегашната, която непрекъснато се променя. Търсим в стари ведомости, архиви, фалирали фирми, които често се укриват, а ние трябва да защитим интереса на хората за изчисляването на трудовия им стаж, например, каза още Светла Димова. Служителите от териториалното поделение на НОИ изразиха негодувание и от непропорционалното спрямо останалите звена увеличение на възнагражденията в структурите на Министерство на отбраната, Министерството на вътрешните работи и Министерство на образованието и науката. Според представена от тях таблица само за две години разходите за персонал в тези три ведомства са се увеличи с над 3,1 милиарда лева. „От заложените за 2026 г. разходи за персонал, 55 процента отиват в тези три министерства”, каза Любен Петриев, главен експерт по осигуряването. При нас миналата година имаше някакво завишение, което уж беше до 5 процента, т.е. хора получиха между 2-3 на сто увеличение. Това е нищо. Щом ние не сме ценни, спираме да работим, нека хората сами да си вземат пенсиите, болнични, обезщетения при безработица, както намерят за добре, посочи още той. Днешният протест дори е закъснял, след като вече мина етапът на преговорите в Съвета за тристранно сътрудничество. Бюджетът вече е в пленарна зала в парламента. Но нека обществеността да знае, че администрацията се е надигнала, за да защити труда си, каза Капка Йоргова, началник сектор „Изплащане на пенсии”. С протести за достойно заплащане днес излязоха служители на националния осигурителен институт и в други градове на страната като Русе, Варна, Габрово, Сливен, Перник и много други. Служителите на Териториално статистическо бюро – Югоизток вчера излязоха в Ямбол също организираха протестна акция с искане за 20-процентно увеличение на заплатите.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
|
|
|
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
|
|
|
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
|
|
|
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
|
|
|
Нова инвестиция в Бизнес зона „Перистър“ ще разкрие около 50 работни места в Разград
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
|
|
|
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
|
|
|
Граждани ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутати и Областната администрация в Разград
|
|
|
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
|
|
|
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
|
|
Радиопрограми



Тикер
9567
ЗАПАЗИ
Централната избирателна комисия (ЦИК) приключи работата си в мандат 2021–2026 г. с последно заседание днес, 22 юни 2026 г., съобщиха от комисията.
През изминалите пет години ...