Сфера
Паркингът до катедралата "Св. Александър Невски" трябва да служи на софиянци, а не на депутати, написа столичният кмет в отговор на Делян Пеевски
4786
България
Паркингът до катедралата "Св. Александър Невски" трябва да служи на софиянци, а не на депутати, написа столичният кмет в отговор на Делян ПеевскиНапълно подкрепям предложението паркингът до катедралния храм „Св.Александър Невски“ да служи на софиянци, а не на депутати и тяхната „зона за сигурност“, която самият парламент е решил да обособи там. Това съобщи кметът на София Васил Терзиев в публикация във Фейсбук в отговор на лидера на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 25 Ноември 2025, 15:21 ч.
Напълно подкрепям предложението паркингът до катедралния храм „Св. Александър Невски“ да служи на софиянци, а не на депутати и тяхната „зона за сигурност“, която самият парламент е решил да обособи там. Това съобщи кметът на София Васил Терзиев в публикация във Фейсбук в отговор на лидера на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски. По-рано Пеевски поиска в позиция, разпространена от пресцентъра на формацията, още днес кметът Терзиев да отвори паркинга на храма “Св. Александър Невски” за хората. Столична община има пълна готовност още следващата седмица да постави табели „синя зона“ и да отвори десетки места за гражданите – за хората, които посещават катедралата, Националната галерия или Българската академия на науките (БАН), написа Терзиев и допълни, че софиянците заслужават това пространство да бъде на тяхно разположение, а не на специално охраняван паркинг. Кметът допълни, че остава само председателят на Народното събрание Рая Назарян да издаде заповедта, с която парламентът освобождава терена. Призовавам я да го направи в най-кратък срок, посочи Терзиев. „И тъй като идеята идва от г-н Делян Пеевски – благодаря за вдъхновението!“, каза столичният кмет. Сега е моментът неговото политическо влияние да се материализира в подкрепа към г-жа Назарян, така че тази отлична идея най-после да стане факт, посочи още той и допълни, че Столична община е готова и чака само ключа от паркинга. На 13 ноември СОС увеличи цените на паркирането в София и разшири обхвата на зоните за платено паркиране, като промените в Наредбата за организацията на движението на територията на Столична община влизат в сила от 5 януари 2026 година. Работното време на синята зона ще бъде от понеделник до неделя от 9:00 ч. до 21:00 ч. , а на зелената - от понеделник до събота от 9:00 ч. до 21:00 ч. Цените за почасово паркиране в синя зона ще бъдат 2 евро на час, в зелена зона - 1 евро на час. Винетният стикер за живущи в синя зона ще струва 150 евро, в зелена зона 100 евро. Решението предизвика недоволство и протести. Омбудсманът Велислава Делчева настоя решението за по-високи цени и нови зони за паркиране в София да бъде оттеглено, съобщиха от институцията на омбудсмана.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
|
|
|
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
|
|
|
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
|
|
|
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
|
|
|
Нова инвестиция в Бизнес зона „Перистър“ ще разкрие около 50 работни места в Разград
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Радомир отложи разглеждането на докладна и обсъди ключови общински въпроси
|
|
|
Областният управител върна за ново обсъждане решение на Общинския съвет в Ловеч
|
|
|
Районна прокуратура – Габрово разследва причиняването на телесни повреди на двама мъже при сбиване в града
|
|
|
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
|
|
|
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
|
|
Радиопрограми



Тикер
4786
ЗАПАЗИ
Централната избирателна комисия (ЦИК) приключи работата си в мандат 2021–2026 г. с последно заседание днес, 22 юни 2026 г., съобщиха от комисията.
През изминалите пет години ...