Начало В детайли Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец
4799
Икономика

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в курортен комплекс Боровец.Срещата бе открита от областния управител на Софийска област Силвия Арнаутска и се състоя в хотел „Рила“.

Автор: БТА / Редактор: | 25 Ноември 2025, 15:57 ч.
Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец
Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец
Снимка © БТА

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в курортен комплекс Боровец. Срещата бе открита от областния управител на Софийска област Силвия Арнаутска и се състоя в хотел „Рила“. 

Общински съвет в Плевен се събира на извънредно заседание от 16:30 часа в Кон

Областната дирекция (ОД) на МВР в Стара Загора издирва 84-годишната Мария Ива

Центровете за обществени услуги, част от Комплекса са социални услуги в Благо

Община Стара Загора ще разработи конкретни мерки за въвеждане на модерни сист

Четирима българи ще участват в Европейски граждански панел по темата за демок

Арнаутска каза, че днешната среща е по разпореждане на министър-председателя Росен Желязков във връзка с нормалното протичане на сезона.

Кметът на община Самоков Ангел Джоргов каза, че Боровец е важен не само за общината и областта, а е национален курорт. По думите му туризмът е ключов отрасъл за общината. През последните години са направени инвестиции в инфраструктурата. Той припомни, че миналата година Туристическият информационен център бе преместен в курорта, а тази година това отново ще се случи. По думите на кмета е направена необходимата организация за нормалното протичане на зимния сезон. Той отчете, че миналогодишният сезон е бил па-успешен спрямо предходния и е отчетен ръст на посетителите с шест процента. 

От Областната дирекция на МВР София казаха, че са изготвени планове за нормално протичане на зимния сезон. Ще има допълнително командировани двама служители. Ще бъдат командировани и допълнително двама полицаи от Румъния. Има осигурени и ски патрули. 

Старши комисар Георги Иванов, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - София област каза, че всяка година извършват подготовка за зимния сезон спрямо техниката. Ще има конкретни мероприятия за подготовката на сезона. Боровец разполага с един пожарен автомобил, който е оборудван със специални съоръжения. При нужда ще бъдат изпращани пожарни автомобили от Самоков, Костенец и Ихтиман. Проверени са десет големи обекта. Ще бъдат извършени проверки в останалите планирани обекти.

Инж. Румен Сачански от Областното пътно управление каза, че са готови за сезона. Направена е проверка на техниката. Подготовката на пътищата за зимата е почти приключила. Миналата седмица е направена маркировка на пътя Самоков - София, а ремонтът на пътя Самоков - Ихтиман се очаква да приключи скоро. 

Работодатели в област Разград набират кадри за производство, търговия и услуг

Общинският съвет в Радомир даде съгласие за отправяне на предложение за включ

Софийският районен съд остави в ареста мъж за компютърна измама, причинила вр

От Министерството на туризма казаха, че имат готовност да извършват проверки в помощ на хотелиери и ресторантьори. Ще бъдат отправени забележки, а след това и санкции, ако не се вземат нужните мерки. Представителите на ведомството съобщиха, че миналата година от Боровец е имало много малко жалби от гости на курорта спрямо другите зимни курорти у нас. На територията на комплекса всички писти са категоризирани. 

Управителят на „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) - София-област инж. Росица Итова каза, че са извършили профилактика на язовир "Бели Искър". Другата седмица предстои измиване и дезинфекция на двата резервоара в курорта. Обяснено беше, че ако възникнат непредвидени ситуации, могат да бъдат изпратени екипи от Самоков, Долна баня и Ихтиман.

Хотелиери добавиха, че имат проблеми с водоснабдяването и посочиха, че от крановете тече жълта и кална вода. По думите им този проблем е от години и попитаха ВиК от какво зависи и как може да бъде оправен. Кметът Ангел Джоргов обясни, че следващата седмица бъде свикана среща с ВиК, за да могат да разрешат проблема. 

Директорът на Регионалната здравна инспекция - София-област д-р Розалина Чобанова посочи, че вървят регулярни проверки както всеки сезон - проверка на чистотата по басейните, кухненските блокове и към този момент няма отклонения. Тя помоли всички хотелиери да погледнат и актуализират договорите за медицинско обслужване. Проверява се и чистота на водата, единствено мътността й е над нормата, но няма проблем, който да застрашава здравето на туристите. 

Директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) инж. Ирена Петкова се обърна към Областното пътно управление да има повече инициативност за почистване на пътя към курорта и поиска пред местната власт да бъдат раздадени повече съдове за разделно събиране. 

От Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) информираха, че имат екипи, които са разпределени в Боровец и допълниха, че ще има засилени проверки.

Обърнато бе и внимание, че има бездомни кучета, които влизат на територията на хотелите и се случва да разнасят отпадъци от контейнери. Кметът отговори, че Общината е институцията, която отговоря за тях и посочи, че служителите на Центъра за безстопанствени животни ще направят обходи. 

От Центъра за спешна медицинска помощ казаха, че не им достигат трима лекари, двама лекари асистенти и медицинска сестра. Те компенсират с екипи от съседни населени места. 

В рамките на срещата бе обърнато внимание и на указания на ДАНС за повишено внимание във връзка с геополитическата обстановка, включително при настаняване на туристи от Държавата Израел.

От „Електрохолд България“ информираха, че отдел София-област разполага с нужната техника и аварийният персонал е обезпечен с нужното облекло. 

Представители на „Електроразпределителни мрежи - Запад“ казаха, че всички проблемни участъци са годни за експлоатация. В момента се премахват високи дървета. Имат възможност и за командироване на допълнителен брой служители. Както информирахме, преди дни изпълнителният директор на дружеството Радослав Цветков каза, че ежегодно преди зимния сезон екипи на ЕРМ - Запад започват подготовка на дружеството, която включва обход на трасетата, почистване на просеки и използване на термовизионна техника за обследване на електропроводите.

На въпрос от хотелиерите дали ще се подобри ситуацията с паркирането, кметът Джоргов каза, че вече са ремонтирани три паркинга и когато се направи новият паркинг в курорта, тогава се надяват да има повече свободни места. Той изрази желание в Боровец да бъде направен двуетажен паркинг. 

От концесионера „Бороспорт“ увериха, че са готови за сезона. Пистите са обезопасени, направена е профилактика и очакват понижение на температурите, за да могат да правят технически сняг. От концесионера изразиха надежда да бъде ограничен тежкотоварният трафик по пътя Боровец - София, защото има много хора, които пътуват от столицата до курорта и обратно в рамките на ден. Става дума за събота и неделя и предпразничните дни. От Областното пътно управление казаха, че ще проведат срещи с кмета Ангел Джоргов и превозвачи. 

Хотелиерите изразиха недоволство за това, че миналата година, когато курортът остана без ток, обяснението на дружеството пред туристите е било, че има много сняг и го определиха като „несериозно“. 

Областният управител на Софийска област обясни, че миналата година са в били постоянен контакт и добави, че се надява тези срещи да дадат резултат и да се намери решение на всички проблеми. Силвия Арнаутска отбеляза, че природата също има въздействие и посочи, че тяхната роля е превантивна. 

Заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров посочи, че от страна на МВР ще има допълнителни командировани 42 служители. 

Миналата седмица кметът на общината проведе среща с институциите от община Самоков, които също изразиха готовност за нормалното протичане на сезона. 

Министерството на туризма организира и проведе поредица от работни срещи, посветени на подготовката и цялостната оценка на готовността на курортите за предстоящия зимен туристически сезон 2025/2026. 

В средата на този месец по време на пресконференция в Националния пресклуб в Самоков Ангел Джоргов каза, че се очаква официалното откриване на зимния сезон в Боровец да бъде на 27 декември. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година, съобщиха от Общинския съвет (ОбС) след края на днешното заседание.  Услугата ...
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община. Това заяви кметът на София Васил Терзиев, цитиран от пресцентъра на общинската админис ...
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Към днешна дата комплексните и значими язовири са запълнени с 5254,3 млн. куб. м вода, което представлява 80,39% от общия им обем. Това съобщи Министерството на околната среда и во ...
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
Експерти от Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) в София организираха транспортирането на три защитени вида птици до Спасителния център за диви животни „Зе ...
Откриха възрастен мъж от Вършец след близо деветчасово издирване
След близо деветчасово издирване възрастен мъж от Вършец е открит, след като изгубил посока по време на излет за гъби, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана. В неделя 79 ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
Областният управител на Кърджали Бисер Николов и заместникът му Ерол Хадживейсал направиха оглед на дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа. Тов ...
Граждани ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутати и Областната администрация в Разград
Гражданите ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутатите от „Прогресивна България“ и Областната администрация в Разград. Тя е насрочена за 20 юли (поне ...
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
Не съм бягал от България и не се чувствам виновен за нищо, каза пред журналисти във Варна Олег Невзоров - собственик на украинската корпорация КУБ, свързана с комплекса в местностт ...
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
Домът за стари хора в село Кутово отвори врати след приключване на строително-монтажните дейности по проект „Реформиране на Дом за стари хора в с. Кутово“. На официално ...
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
Пожар е възникнал в движещ се тир с дървени трупи по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Смолян. Преминаването през пътния участък е само в ...
Тикер в 18:15 ч.
Областният управител на Кърджали Бисер Николов и заместникът му Ерол Хадживейсал ...
Начало В детайли
4799
Икономика

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в курортен комплекс Боровец.Срещата бе открита от областния управител на Софийска област Силвия Арнаутска и се състоя в хотел „Рила“.

| 25 Ноември 2025, 15:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец
Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец
Снимка © БТА

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в курортен комплекс Боровец. Срещата бе открита от областния управител на Софийска област Силвия Арнаутска и се състоя в хотел „Рила“. 

Арнаутска каза, че днешната среща е по разпореждане на министър-председателя Росен Желязков във връзка с нормалното протичане на сезона.

Кметът на община Самоков Ангел Джоргов каза, че Боровец е важен не само за общината и областта, а е национален курорт. По думите му туризмът е ключов отрасъл за общината. През последните години са направени инвестиции в инфраструктурата. Той припомни, че миналата година Туристическият информационен център бе преместен в курорта, а тази година това отново ще се случи. По думите на кмета е направена необходимата организация за нормалното протичане на зимния сезон. Той отчете, че миналогодишният сезон е бил па-успешен спрямо предходния и е отчетен ръст на посетителите с шест процента. 

От Областната дирекция на МВР София казаха, че са изготвени планове за нормално протичане на зимния сезон. Ще има допълнително командировани двама служители. Ще бъдат командировани и допълнително двама полицаи от Румъния. Има осигурени и ски патрули. 

Старши комисар Георги Иванов, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - София област каза, че всяка година извършват подготовка за зимния сезон спрямо техниката. Ще има конкретни мероприятия за подготовката на сезона. Боровец разполага с един пожарен автомобил, който е оборудван със специални съоръжения. При нужда ще бъдат изпращани пожарни автомобили от Самоков, Костенец и Ихтиман. Проверени са десет големи обекта. Ще бъдат извършени проверки в останалите планирани обекти.

Инж. Румен Сачански от Областното пътно управление каза, че са готови за сезона. Направена е проверка на техниката. Подготовката на пътищата за зимата е почти приключила. Миналата седмица е направена маркировка на пътя Самоков - София, а ремонтът на пътя Самоков - Ихтиман се очаква да приключи скоро. 

От Министерството на туризма казаха, че имат готовност да извършват проверки в помощ на хотелиери и ресторантьори. Ще бъдат отправени забележки, а след това и санкции, ако не се вземат нужните мерки. Представителите на ведомството съобщиха, че миналата година от Боровец е имало много малко жалби от гости на курорта спрямо другите зимни курорти у нас. На територията на комплекса всички писти са категоризирани. 

Управителят на „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) - София-област инж. Росица Итова каза, че са извършили профилактика на язовир "Бели Искър". Другата седмица предстои измиване и дезинфекция на двата резервоара в курорта. Обяснено беше, че ако възникнат непредвидени ситуации, могат да бъдат изпратени екипи от Самоков, Долна баня и Ихтиман.

Хотелиери добавиха, че имат проблеми с водоснабдяването и посочиха, че от крановете тече жълта и кална вода. По думите им този проблем е от години и попитаха ВиК от какво зависи и как може да бъде оправен. Кметът Ангел Джоргов обясни, че следващата седмица бъде свикана среща с ВиК, за да могат да разрешат проблема. 

Директорът на Регионалната здравна инспекция - София-област д-р Розалина Чобанова посочи, че вървят регулярни проверки както всеки сезон - проверка на чистотата по басейните, кухненските блокове и към този момент няма отклонения. Тя помоли всички хотелиери да погледнат и актуализират договорите за медицинско обслужване. Проверява се и чистота на водата, единствено мътността й е над нормата, но няма проблем, който да застрашава здравето на туристите. 

Директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) инж. Ирена Петкова се обърна към Областното пътно управление да има повече инициативност за почистване на пътя към курорта и поиска пред местната власт да бъдат раздадени повече съдове за разделно събиране. 

От Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) информираха, че имат екипи, които са разпределени в Боровец и допълниха, че ще има засилени проверки.

Обърнато бе и внимание, че има бездомни кучета, които влизат на територията на хотелите и се случва да разнасят отпадъци от контейнери. Кметът отговори, че Общината е институцията, която отговоря за тях и посочи, че служителите на Центъра за безстопанствени животни ще направят обходи. 

От Центъра за спешна медицинска помощ казаха, че не им достигат трима лекари, двама лекари асистенти и медицинска сестра. Те компенсират с екипи от съседни населени места. 

В рамките на срещата бе обърнато внимание и на указания на ДАНС за повишено внимание във връзка с геополитическата обстановка, включително при настаняване на туристи от Държавата Израел.

От „Електрохолд България“ информираха, че отдел София-област разполага с нужната техника и аварийният персонал е обезпечен с нужното облекло. 

Представители на „Електроразпределителни мрежи - Запад“ казаха, че всички проблемни участъци са годни за експлоатация. В момента се премахват високи дървета. Имат възможност и за командироване на допълнителен брой служители. Както информирахме, преди дни изпълнителният директор на дружеството Радослав Цветков каза, че ежегодно преди зимния сезон екипи на ЕРМ - Запад започват подготовка на дружеството, която включва обход на трасетата, почистване на просеки и използване на термовизионна техника за обследване на електропроводите.

На въпрос от хотелиерите дали ще се подобри ситуацията с паркирането, кметът Джоргов каза, че вече са ремонтирани три паркинга и когато се направи новият паркинг в курорта, тогава се надяват да има повече свободни места. Той изрази желание в Боровец да бъде направен двуетажен паркинг. 

От концесионера „Бороспорт“ увериха, че са готови за сезона. Пистите са обезопасени, направена е профилактика и очакват понижение на температурите, за да могат да правят технически сняг. От концесионера изразиха надежда да бъде ограничен тежкотоварният трафик по пътя Боровец - София, защото има много хора, които пътуват от столицата до курорта и обратно в рамките на ден. Става дума за събота и неделя и предпразничните дни. От Областното пътно управление казаха, че ще проведат срещи с кмета Ангел Джоргов и превозвачи. 

Хотелиерите изразиха недоволство за това, че миналата година, когато курортът остана без ток, обяснението на дружеството пред туристите е било, че има много сняг и го определиха като „несериозно“. 

Областният управител на Софийска област обясни, че миналата година са в били постоянен контакт и добави, че се надява тези срещи да дадат резултат и да се намери решение на всички проблеми. Силвия Арнаутска отбеляза, че природата също има въздействие и посочи, че тяхната роля е превантивна. 

Заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров посочи, че от страна на МВР ще има допълнителни командировани 42 служители. 

Миналата седмица кметът на общината проведе среща с институциите от община Самоков, които също изразиха готовност за нормалното протичане на сезона. 

Министерството на туризма организира и проведе поредица от работни срещи, посветени на подготовката и цялостната оценка на готовността на курортите за предстоящия зимен туристически сезон 2025/2026. 

В средата на този месец по време на пресконференция в Националния пресклуб в Самоков Ангел Джоргов каза, че се очаква официалното откриване на зимния сезон в Боровец да бъде на 27 декември. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
Откриха възрастен мъж от Вършец след близо деветчасово издирване
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
Контекст
Граждани ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутати и Областната администрация в Разград
В детайли
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
Контекст
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
Сфера
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
Контекст
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния ще се състои в Пазарджик
В детайли
Възможностите за европейско финансиране бяха представени на съвместна среща в Антоново
Сфера
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
Местен фокус
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
В детайли
Общинският съвет в Радомир отложи разглеждането на докладна и обсъди ключови общински въпроси
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.