Контекст
За втори път Столичният общински съвет ще разгледа промяна в структурата на общината, предложена от кмета Терзиев
2737
България
За втори път Столичният общински съвет ще разгледа промяна в структурата на общината, предложена от кмета ТерзиевДоклад относно промяна в структурата и числеността на администрацията на Столична община с вносител кметът на София Васил Терзиев ще бъде разгледан за втори път на утрешното редовно заседание на Столичния общински съвет (СОС). Дневният ред е публикуван на сайта на съвета.Ключова промяна, която предлага Терзиев, е създаването на позицията „заместник-кмет по градоустройство“.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 26 Ноември 2025, 11:36 ч.
Доклад относно промяна в структурата и числеността на администрацията на Столична община с вносител кметът на София Васил Терзиев ще бъде разгледан за втори път на утрешното редовно заседание на Столичния общински съвет (СОС). Дневният ред е публикуван на сайта на съвета. Ключова промяна, която предлага Терзиев, е създаването на позицията „заместник-кмет по градоустройство“. Предложението предвижда преразпределение на дирекции и отдели в администрацията и създаване на специализирани звена за ключови направления, сред които Дирекция „Вътрешен одит“, Служител по сигурността на информацията, Отдел „Инспекторат за противодействие на корупцията“, Дирекция „Стратегически комуникации и PR“ и Дирекция „Кабинет на кмета“. Подчинени на секретаря на общината ще бъдат дирекции и отдели като „Модернизация на администрацията“, „Управление и поддържане на административни сгради“ с отдел „Енергийна ефективност“, „Човешки ресурси“, „Деловодство и архив“ и „Център за административно обслужване“. В доклада се посочва, че промените не предвиждат увеличаване на щатните бройки – общината ще работи със същия брой служители, но по-ефективно. Влизането в сила на новата структура е планирано за 1 януари 2026 г. На последното заседание на Съвета на 13 ноември СОС отхвърли промените. Кметът тогава заяви, че няма да се откаже от доклада си и ще го внесе отново. Целта на промяната е въвеждане на по-ефективен модел на работа, при който отделните звена се концентрират върху своите приоритети – като изграждането на детски градини, училища или читалища, докато други звена осигуряват финансиране за проектите. Терзиев коментира, че различията във вижданията за организацията на работата са причината новата структура да бъде отлагана. Докладът предвижда и по-ясно разграничение между отговорностите на главния архитект и заместник-кмета по градоустройство, за по-ефективно управление на процесите. Кметът посочи, че подобно разделение на функциите съществува и в други големи градове, управлявани от представители на различни политически сили. На 5 ноември Терзиев поиска оставката на главния архитект на София Богдана Панайотова чрез публикация във Фейсбук. Кметът мотивира искането с необходимостта от нов подход в градоустройството – дългосрочно планиране, по-добра координация и модерна структура с ясни приоритети и резултати. Панайотова отговори, че няма намерение да подава оставка, също чрез публикация във Фейсбук, посочвайки, че е готова да дебатира решенията си лице в лице и напомняйки, че със встъпването си в длъжност е прехвърлила всички права по Закона за устройство на територията (ЗУТ) на кмета. От Столичната община уточниха, че главният архитект все още е в болничен. Утрешното заседание на Столичния общински съвет е насрочено за 10:00 часа и включва 99 доклада.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
|
|
|
Абитуриентите трябва сами да внасят здравните си осигуровки през летните месеци, съобщават от НАП - Габрово
|
|
|
Публично обсъждане на отчета за изпълнението на бюджета на Община Ловеч за 2025 г. ще се състои на 30 юни
|
|
|
Екоинспекцията във Варна организира проверка заради влошеното качество на водата за къпане в района на Офицерския плаж
|
|
|
Идентично предложение за изграждане на електропровод, част от проект за ветрогенераторен парк в Голо Бърдо, е внесено в Общинския съвет в Перник
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
|
|
|
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
|
|
|
Абитуриентите трябва сами да внасят здравните си осигуровки през летните месеци, съобщават от НАП - Габрово
|
|
|
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
|
|
|
Съдът вписа партия „Прогресивна България" на Румен Радев в регистъра на политическите партии, решението не е окончателно
|
|
Радиопрограми



Тикер
2737
ЗАПАЗИ
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши на днешното си заседание Общинският съвет.
В доклада ...