Контекст
Служители от три институции в Кърджали протестираха за по-високи доходи и по-добри условия на труд
2600
България
Служители от три институции в Кърджали протестираха за по-високи доходи и по-добри условия на трудСлужители на три държавни институции в Кърджали – „Бюро по труда“, „Социално подпомагане“ и „Инспекция по труда“ – излязоха на протест с искане за по-високи заплати и по-добри условия на труд. Демонстрацията е част от националните протести на Синдиката на административните служители „Подкрепа“.По думите им стартовата заплата в сектора е минималната за страната, а дори ръководните длъжности достигат едва около 2000 лв., на фона на високо квалифицираната работа, която извършват.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 26 Ноември 2025, 14:00 ч.
Служители на три държавни институции в Кърджали – „Бюро по труда“, „Социално подпомагане“ и „Инспекция по труда“ – излязоха на протест с искане за по-високи заплати и по-добри условия на труд. Демонстрацията е част от националните протести на Синдиката на административните служители „Подкрепа“. Протестиращите настояват за минимум 20% увеличение на възнагражденията, осигуряване на по-добра техника и увеличаване на персонала заради сериозния недостиг на кадри. Част от служителите искат и статут на държавни служители или връщане на ставката за допълнително възнаграждение за прослужено време. По думите им стартовата заплата в сектора е минималната за страната, а дори ръководните длъжности достигат едва около 2000 лв., на фона на високо квалифицираната работа, която извършват. „Аз трябва да съм юрист, за да давам съвети на юристите как да се подходи с фирми и регистрации, трябва да съм счетоводител, за да обясня на счетоводителите по какъв начин да си подготвят документите. Минаваме през стотици проверки, за да сме сключили договори и още много друг разнообразен труд, който ежедневно полагаме“, каза Себахтин Бехчин от Съюз на административните служители „Подкрепа“ в дирекция „Бюро по труда“. Протестът се проведе в обедната почивка, като служителите, за които обедният час не бе почивка, останаха на работните си места, за да обслужват граждани. Сред лозунгите им бяха: „Контролът на трудовите права изисква знания, смелост и теренна работа“, „Без нас няма защита на трудови права“ и „Работим в полза на гражданите и бизнеса, а получаваме мизерни заплати“, „Ние не живеем от бонуси, оцеляваме със заплати!“. Като трудови посредници трябва да бъдем едновременно психолози, мениджъри и медиатори. Това са отделни професии, за които другаде се заплаща по-високо, а ние съвместяваме всичко и получаваме по-малко, каза Емилия Петкова от „Бюро по труда“. Служителите припомниха, че последното увеличение на заплатите им – едва до 5% – е било в началото на годината, изплатено със задна дата, и е крайно недостатъчно на фона на увеличените цени на услугите и стоките в страната. „Ние сме високоспециализирани кадри. Не сме администратори зад бюро. Ходим на терен, работим пряко с хората, сред които има и агресивни. Трябва да се и психолози, за да разберем какъв е проблемът на човек, за да можем да му помогнем, за това сме социални работници“, каза Здравка Личева от дирекция „Социално подпомагане“.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
|
|
|
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
|
|
|
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
|
|
|
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
|
|
|
Нова инвестиция в Бизнес зона „Перистър“ ще разкрие около 50 работни места в Разград
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Районна прокуратура – Габрово разследва причиняването на телесни повреди на двама мъже при сбиване в града
|
|
|
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
|
|
|
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
|
|
|
Абитуриентите трябва сами да внасят здравните си осигуровки през летните месеци, съобщават от НАП - Габрово
|
|
|
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
|
|
Радиопрограми



Тикер
2600
ЗАПАЗИ
Централната избирателна комисия (ЦИК) приключи работата си в мандат 2021–2026 г. с последно заседание днес, 22 юни 2026 г., съобщиха от комисията.
През изминалите пет години ...