Контекст
Служители на Инспекцията по труда в Перник излязоха на протест с искане за увеличение на възнагражденията
2598
България
Служители на Инспекцията по труда в Перник излязоха на протест с искане за увеличение на възнаграждениятаСлужители на Инспекцията по труда в Перник излязоха на протест, настоявайки за увеличение на заплатите им с поне 20%. Средната заплата в институцията е около 1800 лв., което според тях е недостатъчно за квалифицирани специалисти, които отлично познават нормативната уредба и работят на терен при различни условия.Тинка Борисова, главен инспектор в Инспекцията и председател на синдикалната секция към институцията, показа фиш за заплата, за който обясни, че е на колега и според който за предходния месец той е получил 1660 лв. чист доход. „Няма как да привлечем млади и мотивирани хора с тези възнаграждения“, каза тя. Инспекторите подчертават, че тяхната работа включва проверки на място, консултиране на работници относно трудови права и безопасни условия на труд, както и участие в извънредни дежурства вечер, през уикенда и при злополуки.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 26 Ноември 2025, 14:59 ч.
Служители на Инспекцията по труда в Перник излязоха на протест, настоявайки за увеличение на заплатите им с поне 20%. Средната заплата в институцията е около 1800 лв., което според тях е недостатъчно за квалифицирани специалисти, които отлично познават нормативната уредба и работят на терен при различни условия. Тинка Борисова, главен инспектор в Инспекцията и председател на синдикалната секция към институцията, показа фиш за заплата, за който обясни, че е на колега и според който за предходния месец той е получил 1660 лв. чист доход. „Няма как да привлечем млади и мотивирани хора с тези възнаграждения“, каза тя. Инспекторите подчертават, че тяхната работа включва проверки на място, консултиране на работници относно трудови права и безопасни условия на труд, както и участие в извънредни дежурства вечер, през уикенда и при злополуки. „Работим честно и достойно и заслужаваме достойно заплащане за труда си“, добави Борисова. По думите Инспекцията по труда в Перник има 12 инспектори, които освен в областта контролират и райони в София, включително „Люлин“, „Модерно предградие“ и Волуяк. Борисова посочи, че текучеството на кадри е сериозен проблем. Тя коментира, че новопостъпили служители често напускат, тъй като трудно покриват дори елементарни разходи с текущите възнаграждения. Главният инспектор Ирина Якимова, която работи в институцията от 13 години, обясни, че обществото често не разбира спецификата на тяхната работа. „Ние сме на терен, на различни обекти - строителни, производствени, металургични, машиностроителни, а не просто служители на бюро, които прехвърлят документи“, каза тя. Инспекторите също така смятат, че допринасят за бюджета на държавата чрез постъпващите средства от актове за административни нарушения и наложени глоби. В Перник протестираха и служители на Бюрото по труда. Техните искания са идентични с тези на колегите им и също са насочени към по-добро заплащане.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
|
|
|
Абитуриентите трябва сами да внасят здравните си осигуровки през летните месеци, съобщават от НАП - Габрово
|
|
|
Публично обсъждане на отчета за изпълнението на бюджета на Община Ловеч за 2025 г. ще се състои на 30 юни
|
|
|
Екоинспекцията във Варна организира проверка заради влошеното качество на водата за къпане в района на Офицерския плаж
|
|
|
Идентично предложение за изграждане на електропровод, част от проект за ветрогенераторен парк в Голо Бърдо, е внесено в Общинския съвет в Перник
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
|
|
|
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
|
|
|
Абитуриентите трябва сами да внасят здравните си осигуровки през летните месеци, съобщават от НАП - Габрово
|
|
|
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
|
|
|
Съдът вписа партия „Прогресивна България" на Румен Радев в регистъра на политическите партии, решението не е окончателно
|
|
Радиопрограми



Тикер
2598
ЗАПАЗИ
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши на днешното си заседание Общинският съвет.
В доклада ...