Начало Контекст Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати
2525
България

Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати

Служители на Агенция по заетостта, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и Агенция за социално подпомагане излязоха на протест пред своите офиси в Габрово.„Синдикатът на административните служители" запазва правото си да разширява формите на натиск, в случай че справедливите искания на работниците и служителите не бъдат чути. Време е да разберем, че когато говорим за високи заплати, редовите служители от т.нар. нисш ешелон не взимат такива и това е причината да има напрежение сред служителите в една и съща администрация.

Автор: БТА / Редактор: | 26 Ноември 2025, 15:45 ч.
Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати
Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати
Снимка © БТА

Служители на Агенция по заетостта, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и Агенция за социално подпомагане излязоха на протест пред своите офиси в Габрово. 

Много трудно е тази година да се постигне 3% бюджетен дефицит, ако не искаме

Новият кмет на село Подайва Керим Ахмед положи клетва на извънредно заседание

На извънредна сесия Общинският съвет в Берковица прие бизнес плана на общинск

Парламентарната комисия по външна политика подкрепи ратифициране на споразуме

Земеделските производители трябва да обръщат все по-голямо внимание на състоя

„Синдикатът на административните служители" запазва правото си да разширява формите на натиск, в случай че справедливите искания на работниците и служителите не бъдат чути. Време е да разберем, че когато говорим за високи заплати, редовите служители от т.нар. нисш ешелон не взимат такива и това е причината да има напрежение сред служителите в една и съща администрация. Гарантирането на нормални условия на труд и вземането на устойчиви решения със сигурност ще доведат до подобряване на административния капацитет. Нека обърнем внимание на служителя, преди всичко като човек, а не като институция. Изказвам благодарност към Вашата медия, за това, че адекватно отразява проблемите в публичната администрация и има волята да чуе гласът на протеста“, каза Даниела Йорданова, председател на Синдикален регионален съюз на КТ "Подкрепа"- Габрово.

От Агенцията по заетостта посочиха, че ще протестират, докато има резултат. Служителите искат да имат нормални заплати, с които да издържат семействата си. По думите им твърденията в обществото, че взема хиляди левове бонуси, са неистински. Протестиращите посочиха, че бонусите са малки и се получават на тримесечие.  Служителите са около 30 души, средната брутна заплата е около 1700 лева, което според тях е обидно за стреса, който понасят при работата си. 

На протеста пред Агенцията за социално подпомагане стана известно, че в подразделението в Габрово и Трявна работят над 40 души. При тях натовареността е най-голяма през лятото, когато от първи юли започва приемането на заявления за всички видове помощи за ученици. С увеличаването на подпомаганите от нас лица, работата се увеличава много, посочват протестиращите. 

От Агенцията за социално подпомагане посочват, че когато всички почиват, те работят най-много. През лятото служителите търсят платени алтернативи в помощ на отглеждането на децата им, защото те не могат да почиват заради натовареността с помощите за учениците. В социалното подпомагане не работят държавни служители и работещите плащат своите осигуровки, не се начислява възнаграждение за прослужено време. С последните индексации заплатите отново не са нормални, смятат протестиращите. Новоназначен служител в агенцията започва с 1600 лева бруто според излезлите на протест. Средната брутна работна заплата в агенцията в Габрово е 2200 лева, допълват служителите. 

Трудещите се в Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ посочиха, че изпълняват цялостен контрол за спазване на трудовото законодателство в област Габрово. Инспекторите контролират изцяло икономическите дейности и се борят със сивия сектор, за което получават недостойно възнаграждение, посочват от агенцията. Брутната заплата на инспектор е 1500 лева, а от нас се изисква да се работи много, а условията на труд са унизителни, посочиха трудовите инспектори. 

В Кюстендил таксиметров шофьор е възпроизвел изстрели, за да се защити от нап

Над 2 млн. евро са предвидени за модернизацията и рехабилитацията на зоопарка

Общинският съвет в Търговище ще разгледа предложения, свързани с дейността и

Повечето служители са жени, при тях работи само един мъж. Инспекторите работят по всяко време на денонощието в почивни и празнични дни при злополука. Според протестиращите няма друга такава институция, която да контролира толкова много нормативни актове и да не е обезпечена финансово. 

В Инспекцията по труда в Габрово работят 12 души. Средната чиста заплата, която получават инспекторите, е под 2000 лева, казаха протестиращите. Те искат 20 процента увеличение на заплатите. 

Миналата седмица в Габрово протестираха служители на НСИ и Националния осигурителен институт. Тогава от КТ „Подкрепа“ обявиха, че и през тази седмица ще има протести. По-рано тази седмица служители на „Социално подпомагане“ и „Български пощи“ в Габрово и Севлиево също протестираха за по-високи доходи.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община. Това заяви кметът на София Васил Терзиев, цитиран от пресцентъра на общинската админис ...
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Към днешна дата комплексните и значими язовири са запълнени с 5254,3 млн. куб. м вода, което представлява 80,39% от общия им обем. Това съобщи Министерството на околната среда и во ...
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
Експерти от Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) в София организираха транспортирането на три защитени вида птици до Спасителния център за диви животни „Зе ...
Откриха възрастен мъж от Вършец след близо деветчасово издирване
След близо деветчасово издирване възрастен мъж от Вършец е открит, след като изгубил посока по време на излет за гъби, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана. В неделя 79 ...
На територията на област Благоевград са задържани трима младежи за притежание на наркотици, съобщиха от полицията
Трима младежи са задържани на територията на област Благоевград за притежание на наркотици, съобщиха от Областната дирекция на МВР в града. Мъж на 24 години от Благоевград е задърж ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
Централната избирателна комисия (ЦИК) приключи работата си в мандат 2021–2026 г. с последно заседание днес, 22 юни 2026 г., съобщиха от комисията. През изминалите пет години ...
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши на днешното си заседание Общинският съвет. В доклада ...
Абитуриентите трябва сами да внасят здравните си осигуровки през летните месеци, съобщават от НАП - Габрово
Учениците, които са завършили средното си образование тази година и не са започнали работа веднага след дипломирането си, трябва сами да внасят здравноосигурителните си вноски през ...
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община. Това заяви кметът на София Васил Терзиев, цитиран от пресцентъра на общинската админис ...
Съдът вписа партия „Прогресивна България" на Румен Радев в регистъра на политическите партии, решението не е окончателно
Софийският градски съд реши, че вписва в регистъра на политическите партии „Прогресивна България“. От приетите и посочени документи по делото се установява, че са спазе ...
Тикер в 16:42 ч.
Централната избирателна комисия (ЦИК) приключи работата си в мандат 2021–2 ...
Начало Контекст
2525
България

Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати

Служители на Агенция по заетостта, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и Агенция за социално подпомагане излязоха на протест пред своите офиси в Габрово.„Синдикатът на административните служители" запазва правото си да разширява формите на натиск, в случай че справедливите искания на работниците и служителите не бъдат чути. Време е да разберем, че когато говорим за високи заплати, редовите служители от т.нар. нисш ешелон не взимат такива и това е причината да има напрежение сред служителите в една и съща администрация.

| 26 Ноември 2025, 15:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати
Работещи в три институции в Габрово излязоха на протест с искане за по-високи заплати
Снимка © БТА

Служители на Агенция по заетостта, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и Агенция за социално подпомагане излязоха на протест пред своите офиси в Габрово. 

„Синдикатът на административните служители" запазва правото си да разширява формите на натиск, в случай че справедливите искания на работниците и служителите не бъдат чути. Време е да разберем, че когато говорим за високи заплати, редовите служители от т.нар. нисш ешелон не взимат такива и това е причината да има напрежение сред служителите в една и съща администрация. Гарантирането на нормални условия на труд и вземането на устойчиви решения със сигурност ще доведат до подобряване на административния капацитет. Нека обърнем внимание на служителя, преди всичко като човек, а не като институция. Изказвам благодарност към Вашата медия, за това, че адекватно отразява проблемите в публичната администрация и има волята да чуе гласът на протеста“, каза Даниела Йорданова, председател на Синдикален регионален съюз на КТ "Подкрепа"- Габрово.

От Агенцията по заетостта посочиха, че ще протестират, докато има резултат. Служителите искат да имат нормални заплати, с които да издържат семействата си. По думите им твърденията в обществото, че взема хиляди левове бонуси, са неистински. Протестиращите посочиха, че бонусите са малки и се получават на тримесечие.  Служителите са около 30 души, средната брутна заплата е около 1700 лева, което според тях е обидно за стреса, който понасят при работата си. 

На протеста пред Агенцията за социално подпомагане стана известно, че в подразделението в Габрово и Трявна работят над 40 души. При тях натовареността е най-голяма през лятото, когато от първи юли започва приемането на заявления за всички видове помощи за ученици. С увеличаването на подпомаганите от нас лица, работата се увеличава много, посочват протестиращите. 

От Агенцията за социално подпомагане посочват, че когато всички почиват, те работят най-много. През лятото служителите търсят платени алтернативи в помощ на отглеждането на децата им, защото те не могат да почиват заради натовареността с помощите за учениците. В социалното подпомагане не работят държавни служители и работещите плащат своите осигуровки, не се начислява възнаграждение за прослужено време. С последните индексации заплатите отново не са нормални, смятат протестиращите. Новоназначен служител в агенцията започва с 1600 лева бруто според излезлите на протест. Средната брутна работна заплата в агенцията в Габрово е 2200 лева, допълват служителите. 

Трудещите се в Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ посочиха, че изпълняват цялостен контрол за спазване на трудовото законодателство в област Габрово. Инспекторите контролират изцяло икономическите дейности и се борят със сивия сектор, за което получават недостойно възнаграждение, посочват от агенцията. Брутната заплата на инспектор е 1500 лева, а от нас се изисква да се работи много, а условията на труд са унизителни, посочиха трудовите инспектори. 

Повечето служители са жени, при тях работи само един мъж. Инспекторите работят по всяко време на денонощието в почивни и празнични дни при злополука. Според протестиращите няма друга такава институция, която да контролира толкова много нормативни актове и да не е обезпечена финансово. 

В Инспекцията по труда в Габрово работят 12 души. Средната чиста заплата, която получават инспекторите, е под 2000 лева, казаха протестиращите. Те искат 20 процента увеличение на заплатите. 

Миналата седмица в Габрово протестираха служители на НСИ и Националния осигурителен институт. Тогава от КТ „Подкрепа“ обявиха, че и през тази седмица ще има протести. По-рано тази седмица служители на „Социално подпомагане“ и „Български пощи“ в Габрово и Севлиево също протестираха за по-високи доходи.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
Откриха възрастен мъж от Вършец след близо деветчасово издирване
На територията на област Благоевград са задържани трима младежи за притежание на наркотици, съобщиха от полицията
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
Контекст
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
Контекст
Абитуриентите трябва сами да внасят здравните си осигуровки през летните месеци, съобщават от НАП - Габрово
Местен фокус
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
В детайли
Съдът вписа партия „Прогресивна България" на Румен Радев в регистъра на политическите партии, решението не е окончателно
Основна линия
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
Контекст
Публично обсъждане на отчета за изпълнението на бюджета на Община Ловеч за 2025 г. ще се състои на 30 юни
На преден план
Диалогът и сътрудничеството водят до реални резултати, смятат депутатите от „Прогресивна България“ от Разград и областният управител
В детайли
Столичната община разширява дейностите по възстановяването на езерата в Южния парк
Контекст
Екоинспекцията във Варна организира проверка заради влошеното качество на водата за къпане в района на Офицерския плаж
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.