Контекст
След години забавяне започва ремонтът на приемното здание на жп гарата в Нова Загора
6735
България
След години забавяне започва ремонтът на приемното здание на жп гарата в Нова ЗагораГражданската активност допринесе за запазването и предстоящата реконструкция на приемното здание на жп гарата в Нова Загора, заяви в интервю общинският съветник Кремена Петрова.Тя припомни, че след години дискусии и обществени инициативи вече е подписан договорът за втория етап от проекта за обновяване на гаровия комплекс.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 27 Ноември 2025, 15:59 ч.
Гражданската активност допринесе за запазването и предстоящата реконструкция на приемното здание на жп гарата в Нова Загора, заяви в интервю общинският съветник Кремена Петрова. Тя припомни, че след години дискусии и обществени инициативи вече е подписан договорът за втория етап от проекта за обновяване на гаровия комплекс. „След няколко години ходене по мъките обществената поръчка вече е с подписан договор. Надяваме се изпълнителят да реализира всички дейности по проекта до края на 2027 г. Това е победа за гражданското общество, което се обедини и показа, че когато каузата е значима, може да се постигне успех,“ коментира Петрова, която е инициатор на поредица от действия за опазването на сградата – паметник на културата. По думите проектът е публикуван и одобрен от Министерството на културата. Той предвижда реставрация на фасадата и реконструкция на приемното здание, като вътрешната организация ще бъде адаптирана към съвременните функционални изисквания. „Нашата борба беше сградата не само да се запази като паметник на културата, но и да остане действащо приемно здание. В един момент имаше идея да бъде заменена с павилион, което би било пълен абсурд. Сега тя ще бъде реставрирана, функционално удобна и ще продължи да бъде гарата на Нова Загора,“ подчерта Петрова. Тя допълни, че ще бъде предложено архитект Петкана Бакалова да представлява гражданската общност и да следи изпълнението на проекта. Кметът на Нова Загора Галя Захариева също потвърди , че е избран изпълнител и процедурата е финализирана от Национална компания „Железопътна инфраструктура“. „Проектът е готов, одобрен и съгласуван с Министерството на културата. Надявам се скоро да започнат строителните дейности,“ каза тя. Захариева посочи, че общината не разполага с подробен проект, за да го представи на гражданите, а публично достъпна е само визуализация. „Районът около гарата е в много тежко състояние вследствие на забавянето. Получавам жалби както от служители, така и от граждани, които използват жп транспорта,“ допълни тя. Кметът отбеляза, че общината ще започне работа по реконструкцията на прилежащите общински терени след приключване на ремонтните дейности, като проектът трябва да бъде съгласуван с Националния институт за недвижимо културно наследство. Както съобщихме, договорът за изпълнение на втория етап – „Реконструкция на гаров комплекс Нова Загора, приемно здание: строителство, работни чертежи и авторски надзор“ – е на стойност 5 155 642,81 лв. и се финансира от Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г. Срокът за изпълнение е 16 месеца. Предвидени са конструктивни и реставрационни дейности, модернизация на първи перон, вертикална планировка, паркинг, озеленяване, благоустройство и внедряване на енергийно ефективни системи. Първият етап от модернизацията – рехабилитацията на втори, трети и четвърти перон – вече е завършен. В Нова Загора темата за съдбата на жп гарата е чувствителна от години. През 2021 г. жители организираха подписки и протести срещу намерението на НКЖИ да замени сградата с павилион. През март 2022 г. след обществено обсъждане тогавашният министър на транспорта Николай Събев заяви, че тя трябва да бъде запазена и реставрирана. Сградата е сред емблематичните за града – построена е след разрушаването на Нова Загора в Руско-турската война и е една от първите обществени сгради в новата история на града.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Във вторник ще бъде временно прекъснато водоподаването в Перник и две села заради превключване към нов довеждащ водопровод
|
|
|
Правителството работи за подобряване на икономическия климат и привличане на инвестиции
|
|
|
От полицията в Шумен призоваха да не се подценяват опасностите, свързани с правенето на снимки и видеоклипове на рискови места
|
|
|
Новоизбраният кмет на радомирското село Долна Диканя положи клетва пред Общинския съвет
|
|
|
Арестувани са двама мъже в Силистра за държане на наркотици с цел разпространение
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
|
|
|
По искане на Районна прокуратура - Плевен е задържана жена за престъпно посегателство над възрастни хора
|
|
|
Приемната грижа е изключително ценна мисия
|
|
|
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
|
|
|
Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
|
|
Радиопрограми



Тикер
6735
ЗАПАЗИ
Утре, 23 юни, ще се извърши поетапно прекъсване на водоподаването към част от абонати в Перник и две села, съобщиха от „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) ООД.
Мярката ...