На преден план
Външният министър Георг Георгиев се срещна с посланиците на държавите членки на ЕС
7761
България
Външният министър Георг Георгиев се срещна с посланиците на държавите членки на ЕСМинистърът на външните работи Георг Георгиев се срещна с посланиците на държавите членки на Европейския съюз (ЕС) в София. На срещата участниците обсъдиха теми от европейския дневен ред, съобщиха от Министерството на външните работи.Министър Георгиев постави специален акцент върху подкрепата за Украйна, политиката на разширяване на ЕС и сигурността в Черноморския регион.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 27 Ноември 2025, 16:20 ч.
Министърът на външните работи Георг Георгиев се срещна с посланиците на държавите членки на Европейския съюз (ЕС) в София. На срещата участниците обсъдиха теми от европейския дневен ред, съобщиха от Министерството на външните работи. Срещата, състояла се в посолството на Дания в София, е организирана в рамките на текущото датско председателство на Съвета на ЕС. Министър Георгиев постави специален акцент върху подкрепата за Украйна, политиката на разширяване на ЕС и сигурността в Черноморския регион. „България приветства продължаващите усилия на Съединените щати и президента Тръмп за постигане на справедлив и траен мир в Украйна. Представеният от САЩ план предостави солидна основа за по-нататъшна работа към устойчиво разрешаване на конфликта“, отбеляза министърът, цитиран в съобщението. Той подчерта, че единството на ЕС е от първостепенно значение, тъй като бъдещо мирно споразумение би имало пряко отражение както върху България и ЕС, така и върху сигурността на целия континент. Георг Георгиев посочи още, че политиката на разширяване на ЕС остава сред водещите приоритети на България, посочват от министерството. Той поздрави Черна гора, Албания, Украйна и Молдова за постигнатия напредък и последователните усилия в областта на реформите, като подчерта необходимостта всички страни кандидатки да изпълняват поетите ангажименти към ЕС. „Принципът на оценка според собствените заслуги остава основополагащ за напредъка в процеса на присъединяване“, заяви външният министър. Георгиев подчерта значението от запазване на единодушието при вземане на решения в областта на Общата външна политика и политика за сигурност, както и в политиката на разширяване. Министърът открои и стратегическото значение на Черноморския регион за сигурността на ЕС и Европа. Той подчерта, че стабилната и предвидима среда в Черно море подобрява устойчивостта и свързаността на региона със Западните Балкани, Южен Кавказ и Централна Азия. „Съществена стъпка в тази насока е приемането на стратегическия подход на ЕС към Черно море, иницииран от България и Румъния и подкрепен от широк кръг държави членки“, отбеляза министърът. Той допълни, че България работи активно за реализиране на конкретни проекти в сферите на сигурността, свързаността и устойчивостта в Черноморския регион. В рамките на дискусията бяха обменени мнения и по други важни международни и регионални въпроси, включително ситуацията в Близкия изток както и подхода на ЕС към Китай. Вчера Георг Георгиев участва в неформалната видеоконференция на министрите на външните работи на ЕС, посветена на руската вoeнна агресия срещу Украйна. На срещата министърът заяви, че решенията за постигане на мир в Украйна трябва да стъпват на основните принципи на Устава на ООН като суверенитет, независимост и териториална цялост.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Във вторник ще бъде временно прекъснато водоподаването в Перник и две села заради превключване към нов довеждащ водопровод
|
|
|
Правителството работи за подобряване на икономическия климат и привличане на инвестиции
|
|
|
От полицията в Шумен призоваха да не се подценяват опасностите, свързани с правенето на снимки и видеоклипове на рискови места
|
|
|
Новоизбраният кмет на радомирското село Долна Диканя положи клетва пред Общинския съвет
|
|
|
Арестувани са двама мъже в Силистра за държане на наркотици с цел разпространение
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Община Силистра реализира два проекта за енергийна ефективност в социални услуги
|
|
|
Във вторник ще бъде временно прекъснато водоподаването в Перник и две села заради превключване към нов довеждащ водопровод
|
|
|
Левент Мемиш е назначен за заместник-министър на икономиката, инвестициите и индустрията
|
|
|
Делян Добрев от ГЕРБ подаде молба за напускане на Народното събрание
|
|
|
Строежът на 215-метровия небостъргач на "Черни връх" няма да бъде допуснат
|
|
Радиопрограми



Тикер
7761
ЗАПАЗИ
Утре, 23 юни, ще се извърши поетапно прекъсване на водоподаването към част от абонати в Перник и две села, съобщиха от „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) ООД.
Мярката ...