На преден план
Най-мащабната подмяна на подвижен състав в последните 15 г. планира Столичната община през 2026 г.
8610
България
Най-мащабната подмяна на подвижен състав в последните 15 г. планира Столичната община през 2026 г.Най-мащабната подмяна на подвижен състав в последните 15 години планира Столичната община през 2026 г., съобщи заместник-кметът по транспорт и градска мобилност Виктор Чаушев на представянето на рамката на проектобюджета за 2026 г. на семинар в Правец, на който присъстват кметът на София Васил Терзиев, председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров, заместник-кметове, представители на администрацията на Столичната община, общински съветници, районни кметове.Той подчерта, че градският транспорт е споделена отговорност между държавата и общината, а в последните години това равновесие е нарушено.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 06 Декември 2025, 11:30 ч.
Най-мащабната подмяна на подвижен състав в последните 15 години планира Столичната община през 2026 г., съобщи заместник-кметът по транспорт и градска мобилност Виктор Чаушев на представянето на рамката на проектобюджета за 2026 г. на семинар в Правец, на който присъстват кметът на София Васил Терзиев, председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров, заместник-кметове, представители на администрацията на Столичната община, общински съветници, районни кметове. Чаушев заяви, че бюджетът за транспорт и градска мобилност включва подмяна на подвижен състав, включително планове за нови трамваи за двете междурелсия (1009 мм и 1435 мм), нови тролейбуси и електробуси по линия на европейски програми, както и стотици нови автобуси, с които да се подмени голяма част от остарелия парк на стойност над 270 млн. евро. Столичната община предвижда цялостно технологично обновяване и модернизация на депата "Банишора" и "Искър", подмяна на стрелките в тролейбусната мрежа с GPS управление и без забавяне на преминаването, укрепване на енергийната и сигнално-осигурителната инфраструктура, разширяване на светофарната система и въвеждане на по-висок стандарт за поддръжка на уличното осветление, информира ресорният зам.-кмет. Той подчерта, че градският транспорт е споделена отговорност между държавата и общината, а в последните години това равновесие е нарушено. Като пример Виктор Чаушев даде охраната на метрото, която държавата е възложила на София и по закон трябва да бъде финансирано от националния бюджет. Общината обаче до този момент не е получила необходимата финансова подкрепа, каза зам.-кметът. Той каза, че екипът му е изработил два варианта на икономическа рамка на градския транспорт, като единият е оптимален и покрива всички нужди на транспортните дружествата и такъв, който е абсолютно минимален. Единият вариант предвижда финансиране от 40 млн. евро, а другият - 67 млн. евро, каза Чаушев. Той посочи, че днес е публикуван новият вариант на държавен бюджет, в който предвидената субсидия за Столична община е 61 млн. евро., като общината е поискала 70 млн. евро. Ако прогнозата се потвърди, по думите на зам.-кмета, означава, че Столичната община от своя бюджет трябва да извади 50 млн. евро допълнително, за да плати сметката и да гарантира услугата. Чаушев уточни, че в тази сметка не се включва увеличение на каквито и да било заплати, а единствено гарантиране на изплащането им. Той подчерта, че в проекта за бюджет, публикуван днес, не се виждат 15-те млн. евро за охрана на метрото. Имаме готовност да дадем още малко, така че да може участието на Столична община да бъде 50 на 50 спрямо държавата, но държавата не осигурява първоначално поисканото от Общината, подчерта зам.-кметът.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
След балотаж Златина Петрова спечели изборите в с. Бата, община Поморие
|
|
|
Двама младежи са с опасност за живота, след скандал в местност край Варна
|
|
|
Не може да се съгласяваме със санкции, нанасящи повече вреди на европейската икономика, отколкото на Русия
|
|
|
Паметник на олимпийския шампион по вдигане на тежести Милен Добрев бе открит в родното му село Житница
|
|
|
Общо 250 участници от страната се включиха в състезанието по планинско колоездене, бягане и дуатлон „Шуменско плато 2026"
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
След балотаж Златина Петрова спечели изборите в с. Бата, община Поморие
|
|
|
Работодатели в Разградско търсят кадри в секторите производство, търговия и услуги
|
|
|
Времето в планините е слънчево, очаква се заоблачаване, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
|
|
|
Моята цел е да сме с над 90% получени средства по Плана за възстановяване и устойчивост
|
|
|
Общинският съвет в Самуил ще разгледа предложение за осигуряване на финансиране за соларни системи и електромобили в социалните услуги
|
|
Радиопрограми



Тикер
8610
ЗАПАЗИ
Независимият кандидат Златина Петрова спечели балотажа на извънредните избори за кмет на поморийското село Бата. Според окончателните резултати, публикувани на сайта на Общинската ...