Начало Местен фокус Специалисти по здравни грижи от област Ямбол излязоха на протест с искане за 1550 евро стартова заплата за всички в бранша
5313
България

Специалисти по здравни грижи от област Ямбол излязоха на протест с искане за 1550 евро стартова заплата за всички в бранша

От години ни лъжат и неглижират труда ни. Настояваме за гарантиране на 1550 евро стартова заплата за всички в бранша.Това казаха излезли на протест специалисти по здравни грижи от областната Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Св.

Автор: БТА / Редактор: | 10 Декември 2025, 15:03 ч.
Специалисти по здравни грижи от област Ямбол излязоха на протест с искане за 1550 евро стартова заплата за всички в бранша
Специалисти по здравни грижи от област Ямбол излязоха на протест с искане за 1550 евро стартова заплата за всички в бранша
Снимка © БТА

От години ни лъжат и неглижират труда ни. Настояваме за гарантиране на 1550 евро стартова заплата за всички в бранша. Това казаха излезли на протест специалисти по здравни грижи от областната Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Пантелеймон” в Ямбол.

Петата национална конференция за здравен туризъм „Предизвикателства пре

Подхвърлени идеи на парче са неприемливи, каза президентът на Конфедерацията

Общо 250 участници от цялата страна се включиха в състезанието по планинско к

Няколко поколения наследници на 200-годишния род Панджарови се събраха в кмет

С развитието на демографските проблеми нашата социална система все повече и п

В подкрепа на исканията им пред административната сграда на болницата се присъединиха лекари, специализанти и санитари от лечебното заведение. Протестът беше организиран от Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) в Ямбол.

Освен ние, днес с протестни лентички работят колегите в Регионалната здравна инспекция, в Спешен център, в болницата в Елхово, в детските ясли и в училищно здравеопазване, каза пред медии председателят на Регионалната колегия на БАПЗГ Цветка Бойчева.

Абсолютно нищо не се е променило от последния протест, който направихме през месец май. Не само това, а дори приетото от Народното събрание през 2024 г. решение заплатите ни да бъдат 140 процента от средната за страната не се е случило и до днес. А вече влизаме в 2026 г., каза още Бойчева.

Председателят на регионалната структура отново подчерта намаляването на състава. До 2022 г. в цялата област бяхме 650 човека, сега сме 415 души. Това е крайно недостатъчно, а и половината от колегите са в пенсионна възраст. „Ние искаме да работим на едно работно място, да предоставяме качествени здравни грижи. А сме принудени денонощно да седим на работните си места, за да не се закрият определени заведения. Вече нямаме сили”, допълни тя.

Ниското заплащане кара дори и малкото нови хора, започващи работа, да се отказват още след няколко месеца и да се преквалифицират – стават преподаватели, икономисти. Колегите искат да стачкуваме ефективно, да спрем работа, но моралът ни не го позволява – няма да има кой да се грижи за пациентите, каза още Цветка Бойчева.

Петото издание на дискусионния форум „Кметовете говорят“ ще се съ

В седмото издание на инициативата „Голямата маса“ на район &bdquo

Полицаи задържаха мотоциклетист от Нови пазар, шофирал с близо два промила ал

Ако заплатите не бъдат увеличени, излезлите на протест медицински специалисти заявиха пред медиите готовност да подадат оставки. „Аз съм „за” колективна оставка, защо не! Постоянно ни лъжат, това е огромна подигравка с нас. От колко години е тази борба”, каза главната сестра на МБАЛ „Св. Пантелеймон” Валентина Вълкова.

„Ако исканията ни отново не бъдат чути, аз лично си подавам оставката и напускам”, заяви старшата сестра на Спешното отделение Дора Папазова. По щат трябва да сме 14 сестри в отделението, а ние сме само шест. Налага се да идват колеги по съвместителство от Сливен, за да се справим. За да покрием 24-часовите дежурства, не се ползват отпуски, момичетата имат натрупани още от 2024 г., каза още тя. Напрежението на работното място се допълва и от все по-честите случаи на агресия спрямо екипите на спешното отделение, посочи Дора Папазова.

Работата е тежка, но недостатъчно добре заплатена, коментира 33-годишният санитар Стоян Ковачев, също от спешното отделение на ямболската болница, който сега учи за медицински специалист. „Той започна при нас преди пет години, по време на ковид пандемията. Дойде като доброволец и работеше безвъзмездно. Аз съм възхитена от работата му”, разказа главната сестра в отделението.

Професията ми харесва, но има неща като заплащането, което за нас като млади специалисти, е много ниско. Това сподели Дона Андонова, която от три месеца работи като акушерка в болницата. Жената допълни, че ако нещата не се подобрят, е възможно да потърси друга насока за развитие си.

Трябва да задържим младите хора в България, защото иначе всички бягат, каза акушер-гинекологът с дългогодишен стаж д-р Стоянка Мантарева. Най-често младите специалисти се насочват към Германия или Великобритания. Една медицинска сестра в Австрия, например, получава поне 3500 евро. А с тези мизерни заплати тук, няма как да се живее, каза тя.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Двама младежи са с опасност за живота, след скандал в местност край Варна
Двама млади мъже са настанени в болница, с опасност за живота, след като са се скарали в района на местността Кабакум край Варна, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР във Ва ...
Не може да се съгласяваме със санкции, нанасящи повече вреди на европейската икономика, отколкото на Русия
България изхожда от две неща – първото е, че не може да се съгласяваме със санкции, които нанасят повече вреди на европейската икономика, отколкото на Русия, а второто е защи ...
Паметник на олимпийския шампион по вдигане на тежести Милен Добрев бе открит в родното му село Житница
Паметник на олимпийския шампион по вдигане на тежести Милен Добрев бе открит в родното му село Житница. Идеята за поставянето на паметника идва веднага след кончината на спорт ...
Общо 250 участници от страната се включиха в състезанието по планинско колоездене, бягане и дуатлон „Шуменско плато 2026"
Общо 250 участници от цялата страна се включиха в състезанието по планинско колоездене, бягане и дуатлон „Шуменско плато 2026", което се състоя днес на платото край областния ...
Форумът е израз на уважението към диалога и демократичните принципи на религиозните общности, казва президентът в приветствието към Националната мюсюлманската конференция
Днешният форум е израз на уважението към традицията на диалог и към демократичните принципи, върху които се гради дейността на религиозните общности в България, се казва в приветст ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Общинският съвет в Радомир ще разгледа докладна относно ВяЕЦ „Орисол 2“
На заседание на Общинския съвет в Радомир ще бъде разгледана докладна, внесена от кмета Кирил Стоев, относно изработването на проект за Подробен устройствен план (ПУП) за линейни о ...
Нормален е трафикът на граничните преходи и пунктове със съседните държави, съобщават от „Гранична полиция“
Нормален е трафикът на граничните преходи и пунктове със съседните държави, съобщават от Главна дирекция „Гранична полиция“ – МВР, на сайта на ведомството. Информ ...
Комисията за защита от дискриминация ще провери маршрутите на хора със зрителни увреждания в столичното метро
Комисията за защита от дискриминация (КЗД) ще провери пешеходните пространства и маршрутите, по които хората със зрителни увреждания се придвижват към спирките и влаковете на столи ...
Германия е готова да задължи войници да се включат в постоянната бригада в Литва, ако се наложи
Германските въоръжени сили са готови да задължат военнослужещи да се включат в новата бронирана бригада в Литва, ако се наложи, заяви министърът на отбраната Борис Писториус, цитир ...
Кандидатът на ГЕРБ Димитър Илиев спечели балотажа за кмет на сливенското село Чинтулово
Кандидатът на ПП ГЕРБ Димитър Илиев спечели балотажа за кмет на сливенското село Чинтулово, съобщи заместник-председателят на секционната избирателна комисия Съби Събев. На втория ...
Тикер в 06:24 ч.
На заседание на Общинския съвет в Радомир ще бъде разгледана докладна, внесена о ...
Начало Местен фокус
5313
България

Специалисти по здравни грижи от област Ямбол излязоха на протест с искане за 1550 евро стартова заплата за всички в бранша

От години ни лъжат и неглижират труда ни. Настояваме за гарантиране на 1550 евро стартова заплата за всички в бранша.Това казаха излезли на протест специалисти по здравни грижи от областната Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Св.

| 10 Декември 2025, 15:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Специалисти по здравни грижи от област Ямбол излязоха на протест с искане за 1550 евро стартова заплата за всички в бранша
Специалисти по здравни грижи от област Ямбол излязоха на протест с искане за 1550 евро стартова заплата за всички в бранша
Снимка © БТА

От години ни лъжат и неглижират труда ни. Настояваме за гарантиране на 1550 евро стартова заплата за всички в бранша. Това казаха излезли на протест специалисти по здравни грижи от областната Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Пантелеймон” в Ямбол.

В подкрепа на исканията им пред административната сграда на болницата се присъединиха лекари, специализанти и санитари от лечебното заведение. Протестът беше организиран от Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) в Ямбол.

Освен ние, днес с протестни лентички работят колегите в Регионалната здравна инспекция, в Спешен център, в болницата в Елхово, в детските ясли и в училищно здравеопазване, каза пред медии председателят на Регионалната колегия на БАПЗГ Цветка Бойчева.

Абсолютно нищо не се е променило от последния протест, който направихме през месец май. Не само това, а дори приетото от Народното събрание през 2024 г. решение заплатите ни да бъдат 140 процента от средната за страната не се е случило и до днес. А вече влизаме в 2026 г., каза още Бойчева.

Председателят на регионалната структура отново подчерта намаляването на състава. До 2022 г. в цялата област бяхме 650 човека, сега сме 415 души. Това е крайно недостатъчно, а и половината от колегите са в пенсионна възраст. „Ние искаме да работим на едно работно място, да предоставяме качествени здравни грижи. А сме принудени денонощно да седим на работните си места, за да не се закрият определени заведения. Вече нямаме сили”, допълни тя.

Ниското заплащане кара дори и малкото нови хора, започващи работа, да се отказват още след няколко месеца и да се преквалифицират – стават преподаватели, икономисти. Колегите искат да стачкуваме ефективно, да спрем работа, но моралът ни не го позволява – няма да има кой да се грижи за пациентите, каза още Цветка Бойчева.

Ако заплатите не бъдат увеличени, излезлите на протест медицински специалисти заявиха пред медиите готовност да подадат оставки. „Аз съм „за” колективна оставка, защо не! Постоянно ни лъжат, това е огромна подигравка с нас. От колко години е тази борба”, каза главната сестра на МБАЛ „Св. Пантелеймон” Валентина Вълкова.

„Ако исканията ни отново не бъдат чути, аз лично си подавам оставката и напускам”, заяви старшата сестра на Спешното отделение Дора Папазова. По щат трябва да сме 14 сестри в отделението, а ние сме само шест. Налага се да идват колеги по съвместителство от Сливен, за да се справим. За да покрием 24-часовите дежурства, не се ползват отпуски, момичетата имат натрупани още от 2024 г., каза още тя. Напрежението на работното място се допълва и от все по-честите случаи на агресия спрямо екипите на спешното отделение, посочи Дора Папазова.

Работата е тежка, но недостатъчно добре заплатена, коментира 33-годишният санитар Стоян Ковачев, също от спешното отделение на ямболската болница, който сега учи за медицински специалист. „Той започна при нас преди пет години, по време на ковид пандемията. Дойде като доброволец и работеше безвъзмездно. Аз съм възхитена от работата му”, разказа главната сестра в отделението.

Професията ми харесва, но има неща като заплащането, което за нас като млади специалисти, е много ниско. Това сподели Дона Андонова, която от три месеца работи като акушерка в болницата. Жената допълни, че ако нещата не се подобрят, е възможно да потърси друга насока за развитие си.

Трябва да задържим младите хора в България, защото иначе всички бягат, каза акушер-гинекологът с дългогодишен стаж д-р Стоянка Мантарева. Най-често младите специалисти се насочват към Германия или Великобритания. Една медицинска сестра в Австрия, например, получава поне 3500 евро. А с тези мизерни заплати тук, няма как да се живее, каза тя.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Двама младежи са с опасност за живота, след скандал в местност край Варна
Не може да се съгласяваме със санкции, нанасящи повече вреди на европейската икономика, отколкото на Русия
Паметник на олимпийския шампион по вдигане на тежести Милен Добрев бе открит в родното му село Житница
Общо 250 участници от страната се включиха в състезанието по планинско колоездене, бягане и дуатлон „Шуменско плато 2026"
Форумът е израз на уважението към диалога и демократичните принципи на религиозните общности, казва президентът в приветствието към Националната мюсюлманската конференция
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Общинският съвет в Радомир ще разгледа докладна относно ВяЕЦ „Орисол 2“
В детайли
Нормален е трафикът на граничните преходи и пунктове със съседните държави, съобщават от „Гранична полиция“
Местен фокус
Комисията за защита от дискриминация ще провери маршрутите на хора със зрителни увреждания в столичното метро
На преден план
Германия е готова да задължи войници да се включат в постоянната бригада в Литва, ако се наложи
Контекст
Кандидатът на ГЕРБ Димитър Илиев спечели балотажа за кмет на сливенското село Чинтулово
Местен фокус
Приключи изборният ден в поморийското село Бата, на балотажа са гласували 32-ма души повече в сравнение с първия тур
Контекст
Празникът „Когато корените заговорят“ събра местни жители и гости в търговищкото село Цветница
Местен фокус
Призвани сме да приканваме хората да бъдат по-добри
На преден план
Договорът с „Боташ“ можеше да работи в полза на България, както и в полза на Средна Европа
Основна линия
Двама младежи са с опасност за живота, след скандал в местност край Варна
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.