6620
България
„Възраждане“ предлагат отлагане с една година на приемането на еврото в БългарияСпоред тях страната е изправена пред гръцки сценарий, като дори България е по-неподготвена от Гърция, ситуацията у нас ще е по-критична и щетите за нас ще са още по-големи.Според Ангел Георгиев данните за влизане в еврозоната са фалшифицирани, като дефицитът не е 3%, а гони двуцифрено число, а официалните данни за инфлацията въобще не отговарят на истината.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 15 Декември 2025, 15:14 ч.
„Възраждане“ предлага отлагане с една година на приемането на еврото в България, заявиха на пресконференция в Пловдив народните представители Ангел Георгиев и Емил Янков. Според тях страната е изправена пред гръцки сценарий, като дори България е по-неподготвена от Гърция, ситуацията у нас ще е по-критична и щетите за нас ще са още по-големи. Според Ангел Георгиев данните за влизане в еврозоната са фалшифицирани, като дефицитът не е 3%, а гони двуцифрено число, а официалните данни за инфлацията въобще не отговарят на истината. Заради форсмажорната ситуация в държавата в момента, заради дупката от 20 милиарда в бюджета, заради това, че нямаме бюджет в евро, не са заложени средства за приемане на еврото, съответно подготовката също не е на ниво и най-важното - няма редовно правителство, затова ние предлагаме да бъде отложено приемането на еврото с една година, а през тази година да се проведе пълноценна дискусия относно членството в еврозоната и да се организира референдум, на който българският народ да заяви дали желае евро или лев. „Ние сме внесли искане за удължаване на дерогацията и периода, в който се използва българския лев и приемането на еврото, да се измести за началото 2027 г. Правим всичко възможно да се запази българският лев. Смятаме, че в създалата се ситуация е безумие да се приема еврото, защото това ще има катастрофални последици за страната“, каза Ангел Георгиев. От партията припомниха, че още на 5 декември са поискали президентът да свика Консултативен съвет за национална сигурност. Правителството е в оставка и единствената легитимна власт остава в ръцете на президента и на неговите плещи лежи отговорността да защити и запази българския лев и да не допусне приемане на еврото, което да понижи нашия стандарт на живот, заяви Георгиев. И добави, че ако не направи това, на практика ще предаде своите избиратели. Ние работим за това да има висока избирателна активност, защото тя е ключът за това да имаме истинска функционираща демокрация, а не псевдо такава, каквато имаме в момента, каза Георгиев. Голямото предизвикателство пред всички нас е да направим така, че хората да излязат и да гласуват, защото така се обезсилва купеният вот, който е в ръцете на ГЕРБ и ДПС, за да се видят реалните нагласи в обществото, добави той. По думите му това Народно събрание (НС) е изчерпано и трябва да си ходи. Ситуацията в него не е пропорционална на нагласите на обществото и трябва да има нови избори, на които българският народ да заяви какъв път на развитие желае пред страната, смята той. Според него самата еврозона не върви на добре и перспективата пред нея никак не е розова. „Европа е на прага на сериозна рецесия и виждаме управленското безумие в Европейския съюз, вместо да помага, ЕС вреди на гражданите и трябва да е тотално реформиран", коментираха от партията.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Приключи изборният ден в поморийското село Бата, на балотажа са гласували 32-ма души повече в сравнение с първия тур
|
|
|
Призвани сме да приканваме хората да бъдат по-добри
|
|
|
Открито е тялото на издирваната в Пирин туристка, съобщиха от отряда на Планинската спасителна служба в Банско
|
|
|
Мъж на 75 години се е удавил край Китен
|
|
|
Стралджа предлага посмъртно да удостои създателя на марката „Стралджанска мускатова“ Манол Богданов със званието „Почетен гражданин“
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Кандидатът на ГЕРБ Димитър Илиев спечели балотажа за кмет на сливенското село Чинтулово
|
|
|
Приключи изборният ден в поморийското село Бата, на балотажа са гласували 32-ма души повече в сравнение с първия тур
|
|
|
Празникът „Когато корените заговорят“ събра местни жители и гости в търговищкото село Цветница
|
|
|
Призвани сме да приканваме хората да бъдат по-добри
|
|
|
Договорът с „Боташ“ можеше да работи в полза на България, както и в полза на Средна Европа
|
|
Радиопрограми



Тикер
6620
ЗАПАЗИ
Приключи изборният ден в поморийското село Бата, където днес се проведе балотаж за кмет. Това съобщиха от Общинската избирателна комисия (ОИК) в Поморие.
От комисията посочиха, че ...