Основна линия
Общинските съветници от ПП-ДБ в Пловдив няма да подкрепят компенсации за собственика на автогара „Север“, предлагат изграждане на спирконавес
5285
България
Общинските съветници от ПП-ДБ в Пловдив няма да подкрепят компенсации за собственика на автогара „Север“, предлагат изграждане на спирконавесОбщинските съветници от групата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) в Общински съвет – Пловдив няма да подкрепят предложението за изплащане на компенсации на собственика на автогара „Север“, защото са незаконосъобразни и не решават проблема с бъдещата липса на автогара в тази част на града. Това съобщиха д-р Веселка Христамян, Тодор Токов, Веселина Александрова, Владимир Славенски и Добромира Костова на пресконференция в Националния пресклуб в града. В началото на годината собственикът на автогарата обяви, че прекратява дейността й, а теренът ще се използва за жилищно застрояване.Кметът Костадин Димитров предлага за минимум два месеца - май и юни, да бъдат заплатени 25 хил. евро без ДДС на собственика на автогарата, за да продължи тя да функционира.
Автор: БТА / Редактор: Стела Филипова
| 12 Май 2026, 12:12 ч.
Общинските съветници от групата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) в Общински съвет – Пловдив няма да подкрепят предложението за изплащане на компенсации на собственика на автогара „Север“, защото са незаконосъобразни и не решават проблема с бъдещата липса на автогара в тази част на града. Това съобщиха д-р Веселка Христамян, Тодор Токов, Веселина Александрова, Владимир Славенски и Добромира Костова на пресконференция в Националния пресклуб в града. В началото на годината собственикът на автогарата обяви, че прекратява дейността й, а теренът ще се използва за жилищно застрояване. Кметът Костадин Димитров предлага за минимум два месеца - май и юни, да бъдат заплатени 25 хил. евро без ДДС на собственика на автогарата, за да продължи тя да функционира. От ПП-ДБ представиха възможността да бъде възложено на общинското дружество „Екобус“ с тези средства да закупи и инсталира навеси в пространството пред автогара „Север“, което е общинска територия. Според тях дружеството може да започне да управлява транспортния възел и да генерира средства. Съветниците посочиха, че, за да се реализира идеята, не е нужно решение на Общинския съвет или обществена поръчка. Такива спирконавеси може да се изградят пред всички ж.п. гари и така няма да зависим от бизнесинтересите от собствениците на автогарите и ще генерираме приход, подчертаха съветниците от ПП-ДБ. Според Веселина Александрова предложението на кмета е незаконно, защото компенсации се изплащат само за услугата превоз на пътници на превозвачите. Ако Общинският съвет вземе решение да плаща на автогара „Север“, за да не затваря, всички собственици на автогари в града ще имат основание да искат пари на същия принцип, посочи Александрова. По думите на съветниците изграждането на автогарата пред ж.п. гара „Филипово“ ще отнеме години, а двата месеца, за които се предлага да се плаща компенсация, ще се проточат. От ПП-ДБ призоваха колегите си да ги подкрепят и на извънредната сесия на 14 май да отхвърлят идеята за изплащане на компенсации.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
До 12 юли от Румъния до полигон „Ново село“ и обратно ще се придвижват чуждестранни военнослужещи за участие в учение
|
|
|
Три села в община Мадан са без автобусни линии, според приет от Общинския съвет отчет
|
|
|
Близки на загинали при катастрофи и граждани се събраха на мълчалив протест пред Съдебната палата в Пловдив
|
|
|
Въвеждат се промени в организацията на движение по няколко републикански пътя и автомагистрала „Струма“ в област Кюстендил
|
|
|
Съдът във Варна задържа под стража 52-годишен мъж за разпространение на фентанил
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Деня на българското лекарство и празника на фармацевтите и билкарите ще отбележат в Дупница
|
|
|
В Кюстендил ще бъде открит Празникът на черешата
|
|
|
До 12 юли от Румъния до полигон „Ново село“ и обратно ще се придвижват чуждестранни военнослужещи за участие в учение
|
|
|
Днес и утре частично се ограничава движението в столичния квартал „Горубляне“ заради събор
|
|
|
В костинбродското село Чибаовци ще се състои първият фестивал на гъбата и билката
|
|
Радиопрограми



Тикер
5285
ЗАПАЗИ
От днес до 12 юли предстои периодично преминаване на военнослужещи и техника от чуждестранни въоръжени сили във връзка с участие в международното учение на НАТО „Alliance Wal ...